Bu haber kez okundu.

Milli Eğitim Bakanlığı göreve, 'Ücretler ÇİN 'de bile geri ödendi ya Türkiye'de?'

Türkiye'de daha önce pandemiden dolayı 31 Ağustosda açılacağı söylenen örgün eğitim dönemi yeniden sağlık kurulunun tavsiyesi üzerine 21 Eylüle kadar ertelendi. Bu süre zarfında online eğitim yapılması planlanıyor.. Tüm bu gelismelere rağmen , özel okullar ve dersanelere, pandemiden dolayı kapalı kalınan süre için fazladan ödenen yada talep edilen ücretler konusunda hala yeni bir gelişme yok. Vatandas bakanlığın konuya el atmasını ve mücbir sebep oluşturan bu süreçle ilgili mağduriyetin ortadan kaldırılmasını istiyor.

Dünya genelinde yaşanan süreç Türkiye’de yaşanmasına ve eğitim alamayan öğrencilerin mağduriyetine, özel okul ve dershanelere peşin ödenen ama geri alınamayan ücretler ve vatandaşa ödemesi için dayatılan kalan senetlerin icra takibine verilmesinden dolayı aileler de eklenmekte. Ödenmeyen haksız kazanım, icra tehdidiyle tahsil edilmeye çalışılan senetler haricinde, yeni eğitim - öğretim dönemindeki ücretlere bırakın indirimi yapılan zamlar da cabası!

ÇİN / Honkong'dan Anna Koi ''安娜·寇伊 '' Fkirtepehaber.com'a yaptığı özel açıklamada ''Covid_19 Koronavirüsü salgının merkezi Çin’de yaşanan salgının ve etkilerinin daha ağır hissedilmiş olmasına ve ekonomik olarak büyük yük getirmiş olmasına rağmen, yetkililer kamuyu korumak adına bir dizi kararlar aldılar ve uygulamaya koydular. Bu kapsamda Peşin yapılan ücretler geri ödendi'' dedi

Türkiye'de eğitim öğretim görülmeyen döneme ait devletten destek alınmasına rağmen, senetler için vatandaşa icra tehdidi!

Tüm dünyada olduğu gibi Covid_19 pandemisinden dolayı eğitim Türkiye’de de aksadı ancak, tüm dünyada devletler vatandaşı korumak için bazı önlemler alırken ve paraları geri ödettirirken Türkiye’de özel okullar ve dershanelere ödenen paraların geri ödenmesini ve kalan senetlerin iptal edilmesini bırakın kalan alacaklar için vatandaşa icra takipleriyle tehdit edilmekte. Tüm bunlar yetmiyor muş gibi örgün eğitim - öğretim olmadığı ve yerini kesinlikle tutmayan online eğitim ihtimali yüksek olmasına rağmen, yeni eğitim öğretim yılında ücretlere %15 – 25 ‘lere varan zamlar yapıldı.

Hukukçular özel okulların giderlerinin yüzde 60'ının personel gideri olduğunu kaydederek, İŞKUR'un, 3 ay boyunca kısa çalışma ödeneği kapsamında ücret ödemesi yaptığını belirterek, özel okulların en önemli giderinin karşılandığını belirtmekte. Hukukçular bundan dolayı eğitim ücreti için ödenen paranın iadesinin talep edilebileceğini ve ayrıca okulların bu süreçte yemek, temizlik, elektrik su gibi harcamaları olmayacağı için bunların da gider kaleminden düşülerek fiyatların yeniden belirlenmesini söylemekteler. Fikirtepehaber.com'a açıklama yapan hukukçular tüm bu sebebpler başta olmak üzere özellikle eğitim - öğretim verilmeyen dönem için bu kalemlerin ödenecek eğitim ücretinden düşülmesi gerektiğini aksi durumda haksız yere zenginleşme gerçekleşeğini ileri sürmekteler

Çin’de ortaya çıkan yeni tip koronavirüs hızla dünyaya yayıldı. Milli Eğitim Bakanlığı, milyonlarca kişiye bulaşan koronavirüsle mücadele kapsamında okulların kapatılarak uzaktan eğitime geçilmesine karar verdi. Uzaktan eğitimin başlamasıyla birlikte çocuklarını özel okula gönderen veliler ile okul sahipleri arasında ücret tartışması başladı. Veliler hizmet verilmediği için ücretlerinin iade edilmesini istiyor. Peki koronavirüs nedeniyle kapanan özel okullardan ücret iadesi talep edilebilir mi? İşte detaylar…

Fikirtepehaber.com olarak, Çin'in Honkong eyaletinde alınan ve uygulamaya konan geri ödeme ve indirime ilişkin karara ilişkin haberi sizlerle paylaşıyoruz..

Çin'in Yunnan Eyaleti Halk Hükümeti '' 雲南省人民政府 '' Eğitim Bürosu kendi resmi sitesinde yazan bir duyuruya göre 20 Şubat tarihinde, salgın önleme ve sınıf askıya alma döneminde okullar ve ebeveynler için ek harcamaların yükünü hafifletmeye yardımcı olmak için ilk ve ortaokullara ve anaokullarına ve öğrencilerine ek sübvansiyonlar sağlayacağını duyurdu. Eyalet Yönetimi ek desteklerin haricinde peşin alınan ücretlerin iadesini ve görülmeyen eğitim öğretim ücretlerinin de bundan sonra alınmamasını kararlaştırdı.

Yeni eğitim - öğretim döneminde, eğitim verilen gün üzerinden hesap yapılarak ödeme alınacak

Salgın sırasında, Yunnan Eyaletinde öğrenim ve konaklama ücretlerinin nasıl toplanacağı öğrenciler ve ebeveynler için her zaman sıcak bir konu olmuştur. Birkaç gün önce, muhabir Yunnan Eyaleti Eğitim Bakanlığı'ndan, salgın önleme ve kontrol dönemi boyunca okul ücretlerini yönetmek için 9 Mayıs'ta Yunnan Eyaleti Eğitim Bakanlığı'nın "Yunnan Eyaleti Eğitim Bakanlığı Salgın Önleme ve Kontrol Döneminde Okul Ücretlerinin Yönetimi (bundan böyle "Bildirim" olarak anılacaktır). "Bildirim", ildeki çeşitli okulların öğrenim ücretlerinin akademik yıllar boyunca önceden tahsil edilmemesini veya yarıyıllar ve konaklama ücretleri akademik yıl veya yarıyıllar boyunca peşin alınmaz'', açıklaması yapıldı.

Öğrenim tahsilatı açısından, ildeki çeşitli okulların öğrenim ücretleri akademik yıllar veya yarıyıllar boyunca peşin alınamaz ve çeşitli anaokulları dönemler boyunca peşin olarak alınamaz. Okul başlamamışsa veya dersler başlamamışsa öğrenim ücretleri peşin alınmayacaktır. Bahar yarıyılı için her okul tarafından alınacak öğrenim ücretleri, salgın durumunun etkisi ve öğretim planının tamamlanması dikkate alınarak belirlenir. Ancak anaokulu yeniden açıldıktan sonra sınıflar çocuk bakımı ve yemek için ücret alabilir. Derslerin yeniden başlatıldığı ayın çocuk bakımı ve yemek masrafları, anaokulundaki gerçek gün sayısına göre hesaplanır. Anaokulu dışı dönemdeki çocuk bakımı ve yemek ücretleri alınamaz.

Ücret peşin alınmışsa geri ödenecek

"Bildirim", konaklama ücretlerinin akademik yıllar veya dönemler boyunca peşin alınamayacağını ve konaklama ücretlerinin konaklama olmadan peşin alınamayacağını açıkladı. Konaklama ücreti akademik yıl başına 10 ay (dönem başına 5 ay) esas alınarak hesaplanır. Konaklama süresi 15 gün veya daha fazla ve bir aydan az ise bir ay, 15 günden az ise yarım ay olarak hesaplanır. Akademik yıla (yarıyıl) göre toplanan konaklama ücretleri, öğrencilerin fiili konaklama sürelerine göre belirlenir ve fazlası yarıyıl sonunda öğrencilere iade edilir.

yapılan açıklamaya ek olarak, "Bildirimde" ayrıca çeşitli öğrenci mali yardım politikalarının tam olarak uygulanmasını ve hastalıktan muzdarip ve salgından etkilenen ailelerin öğrencilere mali yardımın artırılmasını gerektirmektedir. Okulların salgın önleme ve kontrol adına ek ücretlendirme öğeleri ayarlamasına, ücret kapsamını genişletmesine, ücretlendirme standartlarını artırmasına veya ayrım gözetmeksizin ücret almasına izin verilmiyor. Aynı zamanda, tüm yerel okulların ücretlendirme politikasını duyurma ve açıklama konusunda iyi bir iş çıkarması, olumlu rehberliği güçlendirmesi, özel bir danışma telefonu kurması, danışma ücretlendirmesi ve geri ödeme konularını ele almaktan sorumlu özel bir kişi ataması ve sosyal kaygılara zamanında yanıt verin.

Eğitim Bakanı Yeung Run-hsiung, yeni koronavirüsün kampüste yayılmasını önlemek ve öğrencilerin sağlığını korumak için Hong Kong'daki tüm okulların Şubat ayı başından itibaren geçici olarak dersleri askıya aldığını ve kimsenin mağdur olmaması için ücretlerin geri ödenmesi haricinde salgının önlenmesi amacıyla gerekli önlemlerin alınması, eğitime ve kamuya destek olmak için velilere 900 Milyon Yuan ve 2200 okula da temizlik ve bakım için 42 Milyon Yuan ek destek paketini de açıkladı. Haberin devamını okumak için buraya tıklayın

Kaynak : Çin Yunnan Eyaleti Halk Hükümet Resmi İnternet Sayfası

Yasin BEKTAŞ - ajansFİKİRTEPE / www.fikirtepehaber.com

banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.