Bu haber kez okundu.

Mahkeme Raci Şaşmaz'ın Hatasını Affetmedi '' Raci Şaşmaz'a Şok Ceza.!!'

Ünlü Senarist ve Artist, Raci Şaşmaz'a Mahkemeden ŞOK para cezası, ''Ödenmezse Hapis .!'

T.C İSTANBUL ANADOLU 5. İCRA CEZA MAHKEMESİ 27.11.2017 keşide tarihli 130.000 TL bedelli çekin ve 11.12.2017 keşide tarihli 150.000 TL bedelli çekin bankaya ibrazında karşılıksızdır işleminin yapılmasına sebebiyet vermiş olmasından dolayı yani şirket adına kesilen çeklerin ödenmemesinden dolayı mahkeme kararıyla  6728 Sayılı Yasa ile değişik 5941 Sayılı Çek Kanununa muhalefetten ceza şoku !!!

T.C. İstanbul Anadolu 5. İcra Ceza Mahkemesinde görülen davalarda Tayyar Raci Şaşmaz'a 128.590 Bin TL  148.590 Bin TL , ve 213.590 Bin TL olmak üzere ve T.Raci Şaşmaz, A. Mahir Şaşmaz, Murat Aydınlı ve M. Muhit Kayaoğlu her bir ortak ayrı ayrı ödemek koşuluyla ayrı ayrı toplamda 490.770 Bin'er TL idari para cezasının yanında ödenmeyen çeklerin de tahsine aksi takdirde hapis cezasına çevrilmesine karar verilmiştir..''Borsaya Pirince giderken, Fikirtepe'deki Bulgurdan oldular ..''

Sanki, Senaryo yazılmış sadece işlenmesi kalmıştı! Fakat yapılan bir hata ve unutulan imza yetkileri ilgili kişilerin de mahkeme'den yüklü para cezaları almalarının yanında, ödenmediği takdirde hapis cezasına çevrilme şokuyla karşılaşmalarına sebep oldu.
Fikirtepehaber.com olarak yetkililerden edindiğimiz bigilere göre, 02-11-2017 tarihinde 
alınan bir karar ve bu kararın şirket yönetim karar defterine işlenmesiyle, M. Muhit Kayaoğlu sabah Kalktığında kendisini 450 Milyon cirolu bir şirketin en tepesinde bulmuştu. Ancak, T.Raci Şaşmaz, A. Mahir Şaşmaz ve Murat Aydınlı,bu atamayı gerçekleştirdikten yaklaşık 54 gün sonra farkına vardıkları bir hatayı yani kendi üzerlerinde kalan imza yetkisini fark ederek 26.12.2017 tarihinde yeni bir karar daha deftere işlemek suretiyle kendileri üzerindeki imza yetkisini düşürdüler.Aradan geçen 54 gün boyunca kendi üzerlerinde unutularak kalan imza yetkisiyle 02.11.2017 tarihinde yapılan ani bir atama ile karar defterine işlenerek şirketin başına geçirilen ve eskiden çaycı rolüyle figüran olduğu iddia edilen M. Muhit Kayaoğlu rahatsızlığından dolayı malülen emekli birisi. Ancak, M. Muhit Kayaoğlu üzerine yaptıkları şirket devri sonrası, şirket üzerinden kesilen tüm çeklerden dolayı mahkeme, T.Raci Şaşmaz, Maruf Dindar, A. Mahir Şaşmaz ve Murat Aydınlı' yı da üzerlerindeki imza yetkilerinden dolayı şirkette sorumlu görerek, ödenmeyen ve karşılıksız çıkan çeklerden dolayı suçlu buldu ve ödenmediği takdirde hapis cezasına çevrilmek üzere her birine ayrı ayrı olmak üzere ve aynı miktarda idari para cezaları kesti.. Ceza Neredeyse Mağdurların ödenmeyen Kiralarına yakın!

T.Raci Şaşmaz ve ruhsat almadan satışını yaptığı ve neredeyse çivi bile çakmadan ortada yarım bıraktığı proje adaları haricinde, mağdur ettiği yüzlerce ailenin kirasını da ödemeyerek çadırlarda yaşamalarına sebep olmuştu. Fikirtepehaber.com olarak yaptığımız araştırmalara göre, Mahkemenin T.Raci Şaşmaz, A. Mahir Şaşmaz ve Murat Aydınlı ve M.Muhit Kayaoğlu hakkında verdiği toplam ceza tutarı hesaplandığında, yüzlerce mağdur ailenin nerdeyse iki yıla yakın ve aylardır ödenmeyen kiralarına denk geliyor...Mahkemenin cezasını da ödemezse Hapis yolu görünüyor..!

T.Raci Şaşmaz, A. Mahir Şaşmaz, Murat Aydınlı ve M. Muhit Kayaoğlu her bir ortak ayrı ayrı ödemek koşuluyla ayrı ayrı toplamda 490.770 Bin'er TL idari para cezasının yanında ödenmeyen çeklerin de tahsine aksi takdirde hapis cezasına çevrilmesine karar verilmiştir..

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan sektörü yakından ilgilendiren radikal bir açıklama:

Artık önüne gelen inşaat yapamayacak, müteahhit olamayacak..''

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum inşaat ve şehircilik adına önemli yasal düzenlemeler hazırladıklarını belirterek, “Artık önüne gelen inşaat yapamayacak, müteahhit olamayacak. Firmaları mali yeterliliği ve tecrübesi doğrultusunda sınıflandıracağız” dedi.

Bu açıklamaya paralel olarak yine inşaat sektöründe meydana gelen mağduriyetliklerle alakalı, Film işinden inşaat işine girişen ancak gerekli tecrübe ve mali imkan olmamasından dolayı yüzlerce aile ile bir çok taşeronun mağduriyetine sebebiyet veren Pana - Selimoğlu şirketleriyle ilgili bir dava ve mahkemenin verdiği ceza gündeme bomba gibi düştü. Davalarda ceza almadan beraat eden tek isim ise 
Coşkun Kürşat Ufuk oldu. Fikirtepehaber.com olarak şeffaf ve tarafsız bir şekilde bu haberin detaylarını belgeleriyle beraber sizlerle paylaşıyoruz...


''Kurtlar Vadisi'' ve ''Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz'' isimli , Televizyonlarda milyonların beğeniyle takip ettiği dizilerin Ünlü Senaristi Raci Şaşmaz'ın, yarım kalan inşaatları da kapsayan Selimoğlu Yapı İnşaat Anonim Şirketinin tüm yönetimini ani bir karar ve uygulamayla devirlerini gerçekleştiririken, gözünden kaçan ufak bir detay mahkemenin gözünden kaçmadı.!Yaklaşık 450 Milyon cirolu şirketi bir gecede daha önceden kendi yanında çaycılık ve figüranlık yaptığı iddia edilen ve malülen emekli olan M. Muhit Kayaoğlu'na devrederken, İmza yetkilerini devretmemesi Raci Şaşmaz'a pahalıya patladı. Devirlerden önce Selimoğlu Yapı İnşaat Anonim Şirketi adına kesilen ve karşılığı olmayan çeklerden dolayı açılan icra davalarında mahkeme önce çek keşide tarihinde Yönetim kurulu başkanı olması ve çeklerin karşılığını hazırlamakla yükümlü olduğu hükmüyle mahkeme tarafından M. Muhit Kayaoğlu ilk defa cezalandırılmış ve Fikirtepehaber.com olarak bunu  12.08.2018 tarihinde ''Pana - Selimoğlu Senaryosunda İhale Muhit'e kaldı..! '' başlığıyla haberleştirerek tüm kamuoyu ile paylaşmıştık. Bu habere ulaşmak için buraya tıklayın!MARUF DİNDAR VE RACİ ŞAŞMAZ'IN SENARYOSU TUTMADI!

450 Milyonluk Şirketi devretti, İmza yetkisini üstünde unuttular.!!


Fikirtepehaber.com olarak yaptığımız araştırmalar sonrası M. Muhit Kayaoğlu'na gelen bu ilk cezadan sonra yine İstanbul Anadolu 5. İcra Mahkemesi tarafından Çeklerin keşide tarihinde imza yetki devri yapılmadığı yada unutulduğu ve imza yetkisinin T. Raci Şaşmaz ve Murat Aydınlı da devam ettiği detayı, mahkemenin gözünden kaçmayarak bu kişilerinde yine İkinci defa M. Muhit Kayaoğlu ile beraber para cezasıyla cezalandırılmaları yönünde karar verilmesine sebep oldu. Araştırmacı gazetecilik örneği gösteren  Fikirtepehaber.com olarak Fikirtepe'de başından beri takip edip gündeme getirdiğimiz ve Raci Pana - Selimoğlu ve patronu Raci Şaşmaz'ın kurulmasına sebep olduğu Fikirtepe Çadırkent ve Mağdurlarıyla ilgili güncel gelişmeleri,  şirket içi yaşanan ani devirleri ve yaşanılan mağduriyetlikleri belgeleriyle yayınlamaya devam ediyoruz... 

* Sanık Tayyar Raci Şaşmaz, A. Mahir Şaşmaz, Murat Aydınlı ve Muhammet Muhit Kayaoğlu'nun karşılıksız çek düzenlemek suçunun sabit olduğundan eylemine uyan 6728 Sayılı Yasa ile değişik 5941 Sayılı Çek Kanununa muhalefetten dolayı, Selimoğlu Yapı İnşaat Anonim Şirketi'nin Çek düzenleme ve çek hesabı açmasının yasaklanmasına ayrıca, çek bedelinden aşağı olmamak ve HER BİRİ AYRI AYRI ÖDEMEK KAYDIYLA 213.590 TL idari para cezasına çarptırıldı. 

Mahkeme kesilen cezalar haricinde tüm avukatlık, mahkeme harç ve giderlerinin de Yine Tayyar Raci Şaşamaz, Murat Aydınlı ve M. Muhit Kayaoğlu tarafından karşılanmasına hükmetti..Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan Sektörü yakından ilgilendiren çarpıcı açıklamalar...

Bakan Kurum'un ''Artık önüne gelen inşaat yapamayacak, müteahhit olamayacak'' açıklamasıyla ilgili gündeme gelen haberin detaylarını sizlerle paylaşıyoruz...

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum inşaat ve şehircilik adına önemli yasal düzenlemeler hazırladıklarını belirterek, “Artık önüne gelen inşaat yapamayacak, müteahhit olamayacak. Firmaları mali yeterliliği ve tecrübesi doğrultusunda sınıflandıracağız” dedi.

ÖNÜNE GELEN MÜTEAHİT OLAMAYACAK!

Kurum, Hürriyet'te gündeme gelen haberin devamında sektörün sağlıklı büyümesi için yeni bir çalışma başlatacaklarını da dile getirdi. Hem inşaat sektörü hem de şehircilik adına önemli adımlar atılacağını belirten Kurum, "Tüm sorunların çözümü için işin kaynağına inmek gerek. Artık önüne gelen müteahhit olamayacak, inşaat yapamayacak. Finansman yapısı ve tecrübesi yeterli olmayan firmalar çok fazla. Bunlar yarı yolda kalınca vatandaş da mağdur oluyor, konutzede oluşuyor. Biz yapacağımız düzenleme ile hem vatandaşın sorun yaşamasının önüne geçeceğiz hem de Türk ekonomisi için önemli olan inşaat sektöründe sağlıklı büyümenin yolunu açacağız" dedi.

Haber görseli

Gazete'de yer alan haberin devamında ise Fikentder Derneği'nin de sürekli olarak bakanlığa sunduğu raporlarda gündeme getirdiği bir öneri olan, Firmaların mali gücü ve iş bitirme gücüne göre sınıflandırılacağını dile getiren Bakan Murat Kurum, "Bir firma ruhsata başvurunca bakacağız, bu işin üstesinden gelir mi, gelemez mi? Ona göre süreci yöneteceğiz. Kentsel dönüşüm yasası olan 6306 sayılı yasa ya da 3194 sayılı imar kanunda gerekli düzenlemeler devreye girecek. Bunun altyapısını çalışıyoruz" diye konuştu.

'KONUT SİGORTASI İLE KONUTZEDE OLMA İHTİMALİ ORTADAN KALKIYOR'

Yarım kalan projelerin vatandaşları da zor durumda bıraktığını belirten Bakan Kurum'un gündemindeki bir diğer konu da bina tamamlama sigortası. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın 2015 yılında çıkardığı kanunla bina tamamlama sigortasının önü açıldı. Halk arasında maketten satış olarak bilinen, ön ödemeli konut satışı yoluyla bir ev alındığında, eğer tamamlama sigortası var ise firma iflas etse dahi sigorta o projeyi tamamlıyor. Böylece işin başında konutzede olma ihtimali ortadan kalkıyor. Yasal düzenlemesi yapılan ancak uygulamada örneğine çok olmayan bu sigorta türü de bakanlığın gündeminde. Bakan Kurum, bina tamamlama sigortasının yaygınlaşması için de çalışmalar yapacaklarını ifade etti.

Yasin BEKTAŞ  - 05498413716

yasinbektas@fikirtepehaber.com
_______________________________________
ajansFİKİRTEPE/www.fikirtepehaber.com

banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ALMUSLULU 3 yıl önce

DARISI SADETTİN İLE HÜSEYİN İN BAŞINA EKİP BOZULMASIN ONLARDA CEZA ALSIN

Avatar
Mağdur 3 yıl önce

Yorulmadan, yılmadan bunları mahkemede takip etmek lazım. Ben çok umutsuzdum bu konuda ama demekki adalet geç de olsa tecelli ediyor.

Avatar
fikirtepeli 3 yıl önce

magdura katılıyorum, ümitsizlige kapılmadan mücadeleye devam etmek lazım, yalnız korkum bu raci bu gidşle yurtdışna kaçabiilir

Avatar
panazade 3 yıl önce

adalet,gecde olsa,tecelli ediyor mangal partileri bitti,raci,sasmaz denen mah,,,,,luk
ayrica bu,isin pesini,birakmayan yasin bektas kardesime tesekkurler

Avatar
007,5 3 yıl önce

Bu paralar eşkıya dizisinin 10 saniyelik reklam kazancı. Gaz almasınlar.Gereğini yapıp 5 adanın kaderini çözsünler.

Avatar
Pana magduru 3 yıl önce

Bu 400.000 veya 500.000 racinin sigara parası böyle ceza olmaz bu adamların magdur ettiği kişi tayisi 20.000 ...20.000 insan bunlar yüzünden evini gecindiremiyor ve borç bataginda hepsi... 1000lerce kişinin evini yıkıp yapmadan boş arsa halinde bırakıp kaçıp gittiler.. ruhsatsız tapusuz bu arsalardan proje üzerinden daireleri satıp kaçtı bunlar tapusu z ev satmak suç değil mi.. .biz toprak sahipleri evsiz kaldık kira ci olduk uzun lafın kısasi bunlar suç örgütü dolandırıcı bir yerlerden destekleniyor haklarında 1000lerce suç duyurusu var dolandirildik dye... bu ülkede adalet var racinin tüm şirketleri ne kayyum atan mali mal varlığına el koyulup... hapis e girip güneş yüzü görmemeli en az 15 yıl.. 1000lerce ev yıktı 1000lerce insanı açlığa sefalete sürükledi ...cok güvenme o tarikatina canı yanan can yakar sen bizim canimiziyaktin şimdi biz senin caninin yanacagi günü bekliyoruz ...artik bıçak kemiğe dayandı raci sırf benim senden kira alacağım 100.000 lira ... para mi ver lan evimi ver lan... dizilerdeki karilara para dagatcagina bana olan borcunu ver ... borç nagmustur nagmussuz lar bilmez hakkım haram zikkim olsun tayyar racii inşAllah sen benim evini yiktin Allah ta senin evini ocağını başına yiksin

Avatar
Dream zede 3 yıl önce

Yasin bey ceza dediğiniz in topla mi iki buçuk milyon yapmıyor bile topla mi...raci şaşmaz sırf dream adasında 173 da sattı bunlardan 100.000.000topladi lifeden 200.000.000topladi partan cityden topladiklari toplasan 500.000.000fikirtepeden topladı... o iki buçuk milyon ona bahşiş gibi gelmiştir...buda bize küfür sayilir

Avatar
Panazede 3 yıl önce

Devlete para lazim pana bizi sokakta birakmis kimin umrunda