Bu haber kez okundu.

Fikirtepe'de Vatandaş her şeye rağmen hakkını korumaya çalışıyor !

Evet bu süreçte, hiç şüphesiz firmalar ticari bir faaliyet ve kar güdüsü ile bir an evvel işe başlayıp ticari faaliyetlerine devam ettirmek isterlerken , arsasına ev yapmayı düşündüğü vatandaşlar ile de kat karşılığı sözleşme imzalayarak anlaşma ve belirli bir oran karşılığı işe başlama formalitelerini yapması gerkmekte.
Tabi firmalar kendi tekliflerini oluştururken bazı vatandaşların beklentilerini hak hukuk ve teminat noktasında tatmin etmediği, imza atmamış ve atmayan bazı vatandaşlar tarafından ifade edilmekte ve bu tarz gerekçelerden dolayı vatandaşlar imza atmaktan imtina ettiklerini belirtmekteler.

Her ne kadar belirli bir çoğunluk ile anlaşılmış olunsa bile , kişilerin mülkiyet hakları anayasa ve evrensel insan hakları bildirgesi kapsamında garanti ve koruma altına alınmıştır.
Ancak, firmaların imza atmayan vatandaşlarla makul ölçülerde tereddütlerini gidererek anlaşmaktan ziyade, bakanlığın çıkartığı ve Fikirtepesini de içine dahil etmiş bulunduğu 6306 sayılı kanunla komple afet riskli bölge ilan edilmesinin arkasına sığınarak vatandaşa karşı bir dayatma içerinde görünmektedirler.
Bu yasa kapsamı gereği her ne kadar anayasaya aykırılık teşkil etmesine ve mevcuttaki Fikirtepe imar plan notlarında kayıtlı bulunan, kademeli imar uygulaması nedense gözardı edilerek vatandaşın ticari faaliyette bulunan ve kar amacı güden bir firmaya imza atması mecbur bırakılmaktadır. Bu yolla , firmaların vatandaşın oluru olmadan hazırlanan sözleşmelere imza attırılmak suretiyle mevcuttaki evini ve arsasını terk etmesi istenmektedir.
Tabi burada ticari faaliyet ve kar amacı güden firmaların hazırladıkları sözleşmelerle vatandaşların aleyhine olan bu tutumlarını düzeltme noktasında isteksiz ve geri duran bakanlığın , mevcut şartlarda ticari faaliyette bulunan ve kar amacı güden bir firma lehine  ve vatandaşın aleyhine olan hatta hukuken uygulanması mümkün olmayan 2/3 kuralını uygulamaya yönelik adım atmaktan ve hatta firmalar için bakanlık adına resmi tebligat yapmaktan geri durmaması ciddi bir ironi olara göze batmaktadır.
Mevcut resimde de görüleceği üzere ayakta kalan son kale misali elektriği , suyu , yolu, kanalizasyonu iptal edilerek yaşama vedevlet güvencesine dair var olan her şeyin ortadan kaldırılarak yaşama imkanlarının ortadan kaldrıldığı bir ev ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının düşürüldüğü son durum maalesef içler acısı bir görüntü oluşturmaktadır. Güçlünün güçsüzü ve zayıfı ezdiği ve her türlü  vatandaşlık ve mülkiyet haklarının kısıtlanarak zararına olduğu söylenen bir sözleşmeye dayatma yolu ile imza attırılmaya çalışılan vatandaşın evinin görüntüsü , demokrasi ve hukuk adına ne kadar acı olsada , doğru veya yanlış , mülk sahibinin dirayeti ve demokratik haklarını kullanma iradesi takdire şayandır.
 


banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
temsilci 10 yıl önce

takdire şayandır diyorsunuzda diğer magdur olan insanlar ne olacak

Avatar
salim 10 yıl önce

imza atan diğer vatandaşlar enayide ,bumu akıllıdır?

Avatar
Vahap 10 yıl önce

vartaş firması imza atmayan bu vatandaş yüzünden diğer imza atan vatandaşların ve kendi hakkını nasıl koruyacak.keyfinimi bekleyecek,diğerleri mağdur olayacakmı?vartaş fitmasinin selimoğlu ile ortak imza aldiği bahar sokak ve gündoğdu sokaklari içine alan adada niçin bir harekette bulunmuyorlar,bizleri neden mağdur ediyorlar.güvenimiz bu firmalara kalmıyor

Avatar
SERKAN 10 yıl önce

büyükşehi̇r beledi̇yesi̇nden aldiklari yollari halka geri̇ veri̇lmesi̇ni̇ bekli̇yoruzi.metazori̇ yollarla halki ki̇mse yeri̇nden etmemeli̇,halki bi̇li̇rki̇şi̇lerle bi̇lgi̇lrndi̇rmeli̇ çoğunluk yasasiyla hakli olacak i̇nsanlari,kamulaştirma korkusuyla yeri̇nden etmemeli̇di̇r.ki̇mse zorla anlaşmak zorunda kalmamalidir.anayasada mülki̇yet hakkim var vatandaş olarak.devlet vatandaşina sahi̇p çikmak zorundadir

Avatar
fatma 10 yıl önce

kimsenin 1 kuruşu gasp edilemez buna hırsızlık denir bu vatandaşı çıkarı olmayan helalci bütün dünya alkışlar

Avatar
soner kaya 10 yıl önce

yani arkadas ben bu siteyi anlamiyorum bir imza atani bir atmyani savunyrsunz insann bir ideolojisi olur ozaman byraktar burayi 2/3 afet kapsamina alirken nutuklar atiyodunz simdi baska telden caliyosnz neden bu kapsama alindi bu azinliklar projeleri tikadiklari için yani fikirtepede 100bin kişinden 80 bini aptal 10 binimi akilli sonucta batarsak bizde baticaz imza atann mali malda bizimki samanmi er yada gec bunlar yikilacak bu boş mücadele niye coğu secleri bekliyomus yaa beklesen ne olacak büyüksehir baskanimi degisecek sarigüllmü gelecek bi umut beklsnler .ama buralar bitince hepsi pişman olacak keske bastan atsaydik imazmizi diyecekler.harcadiklari zamana ve maddi kayba pişman olacaklar.

Avatar
Abdullah 10 yıl önce

Ben o evin olduğu adada oturuyordum ve tam 2 senedir bekliyoruz bence bu insnlar fırsatçılık yapıyorlar

Avatar
TEMEL ÇELİK 10 yıl önce

değerli̇ arkadaşlar 2002den sonra yapilan yeni̇ bi̇nada 120m kullanimli dubleks kiredi̇ i̇le bi̇r dai̇re aldik. taputa ati arasinda odasi olan dubleks dai̇re yaziyor.i̇mar deği̇şi̇kli̇ği̇ olduğu zaman komşular bi̇ze geldi̇.durumu anlattilar.si̇zi̇n hi̇çbi̇r kayibiniz olmayacak.evi̇ni̇z kullandiğiniz alan nekadarsa okadar veri̇leçek bi̇ze engel olmayin komşuyuz.çevremi̇z daha i̇yi̇ olur.dedi̇ler. bi̇zde
evet dedi̇k.mahalle temsi̇lci̇leri̇ seçi̇ldi̇.deği̇şi̇k fi̇rmalarla görüşüldü.hep bi̇ze önceli̇ği̇mi̇z yeni̇ yapilan bi̇nalarin sorunu haledi̇leçek deni̇ldi̇.ya sonra üst katlarda sorun var beledi̇yede yok saymiyoruz. balkonu saymitoruz. gi̇ri̇ş boşluğunu saymiyruz merdi̇ven boşluğunu saymiyoruz.kaç metre 80 oda emsal bürüt.net ne kadar tam belli̇deği̇l aşaği yukari 64 metre.2/3 yasasi çikinca onuda kabületmi̇yorlar.i̇mzalari geçersi̇z sydilar yeni̇ bi̇nalardan bi̇r kismini ni̇ye bubi̇nalarin i̇skani yok. gece kondu hükmünde topraktan hi̇sse oraniniza göre alaçaksiniz. buyrun i̇mzaya