Bu haber kez okundu.

Fikirtepe Haber Yunanistan'ın Midilli Adasında
Fikirtepehaber.com olarak tarihi dokusu ve mevcut yapılaşmasıyla Yunanistan'ın Midilli Adasını ziyaret ediyoruz. Arada deniz olmasına rağmen çıplak gözle birbirlerini rahatlıkla görebilen Balıkesir'in Ayvalık beldemizle yapılaşma ve kentsel dönüşüm açısından Midilli'yi kıyaslıyoruz. Midilli, Ege Denizi'nin kuzeydoğusunda bulunan, dağlık bir Yunan adası.Yunanistan'ın ana karasından çok Türkiye'nin Ayvalık ile Burhaniye ilçelerine yakın olan ada, Girit ve Eğriboz'dan sonra Yunanistan'ın en büyük üçüncü adasıdır. Başkenti Mytilene ''Midilli'' dir. 1467 yılında Barbaros Hayreddin Paşa bu adada doğmuştur.Pasaport ve vize işlemlerimizin ardından yola çıkıyoruz. Yaklaşık bir buçuk saat süren bir yolculuğun ardından kendimizi Avrupa Birliği üyesi olan Yunanistan topranlarında buluyoruz.

. 

Yunan polisinin kibar ve güleryüzlü işlemleri sonrası Midilli sokaklarındayız ve kalacağımız otele gitmek için yolumuza devam ediyoruz. Evet artık önceleri sadece tarih kitaplarında okuduğumuz Midilli Adasındayız...Midilli de gezerken çok rahatız ve açıkçası Yunan halkının bu sıcakkanlı yaklaşımı bizleri yabancı bir memlekette değilde sanki, Anadolu'nun ücra bir kentinde geziyormuşuz intibasını ve rahatlığını verdiğini söyleyebiliriz.Midilli'de geçmişin izlerini görmek hiçte zor değil. Modern çağa rağmen geçmişin korunması Yunanlıların kendi kültür ve çevrelerine olan saygılarının yansıması olarak yorumlayabiliriz. Ancak, azda olsa teknolojik bazı yeniliklerin eksikliğinin giderilmesi gerekliliğini de belirtmeliyiz.Kendi ülkemizde ve kentlerimizde modernlik adına betonlaşarak kentlerin tarihi dokularının bozulması karşısında, Midilli'deki tarihi dokunun yıpranmalara rağmen korunmuş olması bizleri sevindirdi.Midilli sahillerinde gezerken, İstanbul'un eski Tophane, Kabataş, Üsküdar ve Moda sahillerindeki kayıklı nostaljik resimleri hafızalarımızda canlanıyor. Midilli adasında Yunanlıların kendi tarihi dokularını korumaları ve Avrupa birliği içerisinde aslına uygun yapılan mimari restorasyonlar gözlerden kaçmamakta.

Yunanistan'ın Midilli Adasının Türkiye'ye en yakın kıyısı Balıkesir'in Ayvalık sahilleri. Ege Denizi'ne sahili olan ve Ayvalık'tan da gözle görünen Midilli adası yani, Yunanca ismiyle ''Lesvos'' Adasında yapılaşmayla ilgili tarihi dokunun korunmasını ve geçmişin izlerini fikirtepehaber.com objektiflerimize yansıdığı şekliyle sizlere aktarıyoruz...

 

Ayvalıkla ilgili seyahatimiz ve acil restorasyon destekli tarihi doku korunarak kentsel yenilenme ihtiyacından
'' Balıkesir Ayvalık'da dönüşüm kaçınılmaz'' başlıklı haberimizle 07.09.2016 tarihli ses getiren haberimizde bahsetmiştik.Ancak, Midilli yani Lesvos Adasında Ayvalığa göre daha bariz ve gözle görünür temizliğin yanında, geçmişin izlerini taşıyan tarihi dokunun da korunarak çokta aşırıya kaçmayan bir imari yapılaşmanın olduğunu belirtiyor ve bu her iki komşu beldeleri kıyaslıyoruz.Hoşumuza gitse de gitmese de bizim belediyelerimizin değişik beldelerdeki yapılaşmaları ve mevcut uygulamalarını inceleyip örnek alması gereken bir konudur imarlaşma. Ayvalık gibi bir cennet mekanla kıyaslamak zorunda kaldığımız Midilli'nin de bu konuda örnek olabilecek bir temizlik ve imarlaşma uygulamasına sahip olduğunu söyleyebiliriz.
Midillide deniz ürünlerinin bolluğu, lezzeti ve Yunanlıların Türklere karşı olan saygılı ve misafirperver tutumları karşısında zihinlerimizdeki tarihi bilgilerimizi güncellemek zorunda kaldığımızı açıkça itiraf etmek istiyoruz.

  

 

Midilli de Fatih Sultan Mehmet Han, Sultan Beyazıt ve Barbaros Hayrettin Paşa'nın izlerini görmek mümkün

Midilli'de dolaşırken Osmanlı zamanından yapılmış ama makus tarihine terk edilmiş eserleri görünce, tarihimizden ve ecdadımızın yaptıkları eserlerden dolayı gururlanıyoruz.

TİKA'yı bu ecdad yadigarlarının aslına sadık kalınarak restorasyonu ve asli görevlerinin kazandırılması noktasında göreve davet ediyoruz.

Gururlanarak gezdiğimiz bu belde ve eserlerin özellikle bizim geçmişimizle yani, Osmanlı tarihiyle ilgili olan kısımlarının mahzun ve boynu bükük kaderine terkedilmişliğini görünce de üzülmeden edemiyoruz...Osmanlı Yadigarı ''Yeni Cami''

Yeni Cami her şeye rağmen ayakta durmak için direniyor . TİKA'yı Midilli adasındaki kubbesi çökmüş olan bu tarihi Yeni Cami'nin tarihi kimliğine sadık kalınarak restorasyon edilerek hizmete açılması için yapacağı birşeylerin olduğunu düşünüyoruz.


Asli görevinin tersine bir marketin deposu haline dönüştürülmüş tarihi bir cami


Midilli'de Evladı Fatihan ve Tüm Şehitlerimizin Ruhuna ...

Midilliye ilk ayak basışımızdan itibaren soluduğumuz hava en nihayetinde Osmanlı Padişahlarından Sultan Beyazıt tarafından 13 yılda yaptırılan Midilli kalesini görünce duygu patlaması yaşıyoruz.Geçmişi yad ederek bu mekanda şehit olan evladı fatihan ruhlarına dua ederek bu mekanları geziyoruz.Burada önemli olan tarihte yaşanmış bir döneme ait izlerin her şeye rağmen direnerek ayakta kalması ve o havayı yaşatması bizleri sevindiren başka bir unsur ancak osmanlı eserlerindeki bakımsızlık malesef Midilli Kalesinde de dikkatlerden kaçmıyor... 

Kale içindeki mescit                                    Kale içindeki kilise
 

Osmanlı zamanında Midilli

1462'de Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlı topraklarına katıldı ve Kaptanpaşa eyaletine bağlı bir sancak olarak yönetildi. Birinci Balkan Savaşı’na kadar Osmanlı yönetiminde kalmıştır. Bu 450 yıllık yönetim süresince Midilli’de sayısız Osmanlı eseri inşa edilmiştir. Adanın çeşitli bölgelerinde birçok Osmanlı camisi, hamamı, çeşmeler ve medreseler bulunmaktadır. Midilli Adası’nda Yeni Camii, Çarşı Hamamı, Sigri Camii, Sigri Hamamı, Molva Camii, Hasan Reis Camii, Valide Camii ve Messagna Camii başlıca Osmanlı yapıtlarıdır. Osmanlı Dönemi’nde ünlü şair Namık Kemal sürgün yaşantısını kendi isteğiyle Midilli Adası’nda tamamlamıştır. 19.yy'ın ortalarında adadaki Türk nüfusu, toplam ada nüfusunun %16'sına kadar çıkmıştı.
Balkan Savaşları ve Midilli

Balkan Savaşı sırasında da Yunanların bir kurşun dahi atmadan işgal ettiği (Ocak 1913) ada, Londra Antlaşması (30 Mayıs 1913) ile Yunanistan'a bırakıldı. 1922 yılında yapılan mübadelede adadaki Türk nüfus Anadolu'daki Rum nüfus ile yer değiştirdi.


Yakın zaman Midilli

Ada II. Dünya Savaşı'nda 4 Mayıs 1941 de Hitler tarafından işgal edilmiştir. İşgal yıllarında ada halkının birçoğu Türkiye'ye kaçmıştır.

Beş kapısı bulunan kalede, Osmanlı dönemine ait 1501, 1644 ve 1839 tarihli üç kitabe bulunmaktadır. Kalenin içinde Osmanlı dönemine ait; iki hamam, iki çeşme, baruthane, Barbaros Hayreddin Paşa Medresesi ile Musa Baba Türbesi bulunmaktadır. 1462'deki fetihten sonra inşa edilen Sultan Mehmed Han Camii ile Midilli Kalesi önünde defnedilmiş olan Ashab-ı Kiram'dan Said bin As ve Zekran bin Cabir el-Haris ve İbn Ebu Abdülcins hazretlerinin türbeleri ise, bugün ayakta değildir.Fikirtepehaber.com olarak yurt içi ve yurt dışı seyahatlerimiz ve bu seyahetlerimizde objektiflerimize yansıyan görüntüler ve yetkililerden aldığımız bilgiler eşliğinde bu beldelerin tarihi ve mimari dokularını yansıtacağız. Kentsel dönüşüm yönünden objektif olarak kıyaslamaya devam edeceğiz ...

Yasin BEKTAŞ
__________________________________

ajansFİKİRTEPE/www.FİKİRTEPEHABER.com
banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
4.ada 7 yıl önce

Yasin bey iyi güzel ama bizim firmamız ve bizimle ilgili bir haberiniz olmuyor neden acaba yoksa bu keleşoğlu bizi oyalıyormu çünkü 4yıl oldu demekki kollayan birileri var sizden ilgi ve alaka bekliyoruz saygılar sunuyoruz iyi çalışmalar.

Avatar
Hakkı 7 yıl önce

Yasin Bey güzel bir çalışma olmuş, elinize sağlık