banner130

Bu haber kez okundu.

Fikirtepe'de bedelsiz yapılan ikinci yol ve arsa terkleri kanuna aykırı!

Fikirtepe'de resen tevhit ile yapılan terk ve ifrazlar'da ikinci terkler kamulaştırma ücreti ödenmeden yapılamaz!

Yollar emsale katılmalı!

Fikirtepe'de bir adada vatandaşlar kendi imkanları ile açtıkları davada bilirkişi tarafından haklı bulundu. FİKENTDER DERNEĞİ'nin de her plan notlarında dile getirerek itiraz ettiği bedelsiz terklerin ikinci defa yapılamayacağı, bunun haricinde daha önceden terk edilmiş yolların da tevhit edilen ada içerisine dahil edilerek emsal hakkının verilmesi talebi bilirkişi tarafından da kabul edilmiş oldu.Yeni bir terk için, terki istenen alanların Kamulaştırılması yada önceki Dop uygulamasının iptali gerekiyor!

Fikirtepehaber.com'a konuşan hukukçu ve uzmanlara göre, Bakanlığın bilirkişi raporuna göre mahkemenin vereceği karar ve mevcut kanunlara göre; yeniden tevhit işlemi yaparken daha önceden belediyeye terk edilmiş olan alanları da dahil ederek ve önceki terkleri iptal ederek yeni bir terk yapabileceği ya da, ikinci terkler için kamulaştırma bedellerini vatandaşa ödemesi gerektiği vurgulanıyor. Tüm bu yolların haricinde bir üçüncü seçeneğin ise vatandaşlardan muvaffakatname alınması.

İmza atmamış ve/veya muvaffakatname vermemiş olanların hakları baki

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 18 uygulaması olarak bilinen ve Fikirtepe'de önceden (1993-1994) yapılan DOP uygulamasına rağmen, plan notlarıyla yeni bir kesintiyi şart koşması sonrası bazı vatandaşlar tarafından açılan davalarda bilirkişi raporları ortaya çıktı. ''Yeni bir kesinti yapılamaz!''

Fikirtepe plan notlarına dayanarak yeniden Vatandaşın arsasından %35 ‘ile %40’ı bedeli ödenmeden yeni kesinti yapılıyor!

Fikirtepe'de bir adada ki resen tevhit sonrası Vatandaşların açtığı davada Mahkeme, Fikirtepe’de, vatandaşın arsalarının %40’a varan kısmının yeniden bedelsiz bir şekilde Hazine adına tapu edilmesinin adil olup olmadığı iddiasının tespiti için bilirkişi raporu istedi.

Yapılan ilirkişi incelemesi sonrası hazırlanan raporda, arsalardan kesinti yapılarak Hazine adına tapu yapılmasının hukuka aykırı olduğu belirtilmekte.

Yapılan bu kesintilere karşı yapılan itirazlara rağmen yapıaln resen tevhid işlemlerinin çoğun da eğer vatandaşlardan her hangi bir feragatname ve muvaffakatname alınmamış ise vatandaşlar adına tazminat hakkı doğmakta.

Mahkeme kararıyla yapılan Bilirkişi Raporunda, “kamu yararı gerektiriyorsa ancak bedelini ödeyerek kamulaştırma yapabilirsin.” Deniyor.

Fikirtepe’de DOP uygulaması yıllar önce (1993-1994) yapılmıştı. İmar Kanununa göre bu uygulama birden fazla kez yapılamaz. Fikirtepe’de kanuna aykırı olarak ikinci kez yapılan DOP uygulaması ile arsaların %35-%40’ının kesilip hazine adına kaydedilmesinin hukuka uygun olmadığı kayıtlara geçmiş oldu.

Fikirtepehaber.com'a özel açıklamada bulunan arsa sahipleri kendi iradeleri ile tuttukları bir avukat aracılığı ile davayı açtıklarını ve herhangi bir dernek ile bu davanın hiçbir bağının bulunmadığını belirttiler.

Fikirtepehaber.com olarak bilirkişi raporuna konu olan davayla ilgili olarak güncel gelişmeleri şeffaf ve tarafsız olarak aktarmaya devam edeceğiz...

ajansFİKİRTEPE/www.FİKİRTEPEHABER.com

banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Editör 6 yıl önce

Sayın FİKİRTEPE haber. Adalardan modalardan. İşin özü firmalardan ne haber. Bizi bunlardan haberdar et. YIKILMAYAN ADALAR ne zaman yıkılacak. Madur vatandaşın sesi olun. Bir ara iyi gidiyordunuz inanın günlük takip ediyordum sizi. Bakıyorum FİKIRTEPENIN haberlerinden ziyade ulusal basın haberlerini veriyorsunuz. Firmaların son durumunu adaların son durumunu bir zahmet aktarın bize. Şimdi siz bu yazdıklarımıza yayımlamazsınız. Zaten bende bu yazdıklarımın bir süre takipçisi olacağım
Ve bi müddet sonra haber sitenizi takipten baz geçeceğim.

Misafir Avatar
Selim 6 yıl önce @Editör

https://www.youtube.com/watch?v=ocRarFe-K0g&index=30&list=PL80rEXXBRTtUhLothgNDpJc3XruRUQMlE

Bakınız İmar bakanı itiraf etti, en büyük hırsızlık imar da.

Beytülmal emanet edilenler zaten itiraf ettiler. İstanbul'a ihanet ettik dediler.

Her yer talen edildi.

Bakınız eski başbakan ve eski imar bakanı ne diyor. eeeeeeee, ııııııııı, hııııııı, kayıp yoktur.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Selim 6 yıl önce @Editör

Sizin durumunuzda birçok vatandaşımız var. her yerde İmar yolsuzlukları var.
https://www.youtube.com/watch?v=6fFxjyJW2U8&list=PL80rEXXBRTtUhLothgNDpJc3XruRUQMlE&index=16

Beğenmedim! (0)
Avatar
Zahide 6 yıl önce

Birde pendiik mağdur vatandaşlar var. Aynı şeyler oradada olmuş vatandaşların malları mülkleri gasp edilmiş.
https://www.facebook.com/magdurvatandaslar/

Avatar
Asya 6 yıl önce

Fikirtepede başlayan adalar yapılsın geri kalan tüm sözleşmeler iptal edilsin herkes evini geri alsın mutlu mesut yaşasın. Bölge 2,07 emsaline geri dönsün (kadıköyde fikirtepe dışında heryerde ada birleşmeside olsa 2,07 oluyor).
Gecekondu ve rezidans kültür mozaiği olur.

Misafir Avatar
fikirtepeli 6 yıl önce @Asya

aynen 2.07 emsal ile apartman müteahhitleri girsin ve ya yapabilen kendi yapsında en azından millet depreme dayanaıklı apartman dairelerinde otursun. yoksa yıkıntılar duracak bu gidişler. rezidans da olmayıversin yeni güzel apartman olsun yaoacak bişey yok

Beğenmedim! (0)
Avatar
ZENCİİ 6 yıl önce

1993-1994 yıllarında yapılan DOP kesintileri tamamen imar kanununa aykırı her parselden farklı kesinti yapılmış

Misafir Avatar
Zahide 6 yıl önce @ZENCİİ

Fikirtepeller Allah yardımcınız olsun

Pendik de de vatandaşlar dolandırılmış. hatta 1994 de yapılan gerçekte yasal imar uygulaması da olmayabilir. ortalık hırsız arsız dolu.

https://www.youtube.com/watch?v=dHCjcDXJKQ4&list=PL80rEXXBRTtUhLothgNDpJc3XruRUQMlE&index=18

Beğenmedim! (0)
Avatar
Alihan 6 yıl önce

Fikirtepe firmami kaldi adam baska projeleri mantar ne yapacak aptalmiki aldigi adaya proje yapsin basit bir hesapla yapilamayan adalarin durumu 2020 nin ilk aylarindan sonra yavas yavas devreye girer.çünkü piyasa șartlari iyi değil

Avatar
Murat 6 yıl önce

Yıkılmayan adalardan haber yapın lütfen yasin bey

Avatar
Ali 6 yıl önce

Ben yillardir ne yaziyorum, 2.07 imar cozumdur.