Bu haber kez okundu.

Fikentder ''Fikirtepe'nin de dahil olduğu, Yeni Yasa Tasarısı Ne Getiriyor?''
T.B.M.M.'de yarın görüşülmesi beklenen yeni kanun tasarısı neler getiriyor?

Fikentder ''Fikirtepe Kentsel Dönüşüm'' Derneği Meclis gündemine yarın gelecek olan yeni kanun tasarısına yönelik çekincelerini Fikirtepehaber.com aracılığıyla kamuoyuyla paylaştı.

Yeni kanun teklifinde yazılı metinler ve uygulama yöntemleri, kanun yürülüğe girdikten sonra vatandaşa herhangi bir bağımsız bölüm teslim edilinceye kadar hiçbir şekilde söz hakkı tanımazken, 
hak sahipliliğini belirleme kriterleri net olmamasının yanında mevcut sorunların çözümüne nasıl katkıda bulunacağı ve Anayasada kayıtlı bulunan Mükiyet hakkı ve bazı diğer imar kanunlarında kazanılmış hakları ne derece koruma altına alacağı merakla bekleniyor..

Şehirlerin Dönüşmesi mi, Vatandaşların Mutluluğu mu?

Tüm bunların haricinde mevcut konutların değeri ile yeni konutların şerefiye değeri karşılığı aradaki farkın vatandaşa borç olarak yazılması ve ödemediği takdirde alacağı konuta ipotek edileceği öngörülmesi, özellikle Fikirtepe'de yaşayan vatandaşların yeni konutlara ne kadar bedel ödeyerek elde edeceğini belirsiz kılması vatandaşları kara  kara düşündürüyor.


Fikirtepehaber.com olarak Fikentder Derneği'nin de katkılarıyla, T.B.M.M. 'ne sunulan Tapu Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi (2/1984) ve Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Raporuna göre 6306 sayılı afet riskli alanlar kanununa da eklenecek bazı maddelere ilişkin uzmanlar ve vatandaşlardan gelen çarpıcı ve tereddüt içeren yorumları sizlerle paylaşıyoruz. 

MADDE 26- 6306 sayılı Kanuna 6 ncı maddesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki madde eklenmiştir.
“Uygulamaların resen yapılması MADDE 6/A-

FİKENTDER: Bakanlık Riskli ilan edilen alanlar dahil, resen müdahil oluyor, dönüşüm yapabiliyor, yaptırabiliyor..

(1) Yıkılacak derecede riskli olan yapıların bulunduğu alanlar ile kendiliğinden çöken veya zeminin kayması, heyelan, su baskını, kaya düşmesi, yangın, patlama gibi sebeplerle ağır hasar gören veya ağır hasar görme riski bulunan yapıların bulunduğu alanlarda dönüşüm uygulamaları maliklerin ve ilgililerin muvafakati aranmaksızın Bakanlıkça resen yapılabilir veya yaptırılabilir. Uygulama yapılacak alanın sınırları uygulama bütünlüğü gözetilerek belirlenir. 


FİKENTDER : Vatandaşın kendi mülkünde işgalci durumuna düşebilir!

(3) Yapıların tahliyesinin Bakanlıkça verilen süre içerisinde yapılması mecburidir. Verilen sürede yapıların tahliye edilmemesi durumunda, kilitli olan kapıları açmak veya açtırmak da dahil olmak üzere tahliye ve yıktırmaya yönelik iş ve işlemler, gerektiğinde kolluk kuvvetlerinin de yardımıyla Bakanlıkça yapılabilir veya yaptırılabilir.

FİKENTDER : Tapu sahibinin hiçbir hükmü kalmıyor. Bakanlığın keyfiyetine ve talebine bağlı

(4) Tapuda yapılacak satış, devir, ipotek tesisi işlemleri ile tapu kaydındaki hakların ve şerhlerin terkini işlemleri de dahil olmak üzere bütün tapu ve kadastro işlemleri, yıkım ve yapıma ilişkin her türlü izin ve ruhsat iş ve işlemleri, diğer idareler nezdinde yürütülecek iş ve işlemler, maliklerin ve ilgililerin muvafakati aranmaksızın Bakanlığın talebine istinaden yapılır.

FİKENTDER : KENTSEL DÖNÜŞÜM İLAN EDİLEN ALANLAR ÖZEL MÜLKİYETTEN HAZİNE MALI KONUMUNA GEÇİYOR..!
Mevcut tapular hükmünü kaybediyor ve yeni bölümler vatandaşa verilene kadar kat irtifakı ve Mülkiyeti Hazine adına kuruluyor. Vatandaşın kendisine yer verilinceye kadar hiç bir hak ve hükmü kalmıyor. Olası gecikme veya aksaklıklarda söz hakkı bulunmuyor. Verilen bağımsız bölümü zamanında kabul etmeyen vatandaşın hakkı yok sayılıyor..!

(5) Uygulama yapılacak alanda bulunan kamu kurum ve kuruluşlarına ait taşınmazlardan dönüşüm uygulamasına dahil edilecek olanlar ile özel mülkiyete tabi diğer bütün taşınmazlar, Bakanlığın talebine istinaden Hazine adına tescil olunur. Yapılacak yeni yapılar için inşaat ruhsatı Hazine adına düzenlenir ve hak sahiplerine haklarına karşılık gelecek bağımsız bölümlerin devri yapılıncaya kadar kat irtifakı ile kat mülkiyeti Hazine adına kurulur.

FİKENTDER : Bakanlığa firmalarla karşılıklı mahsuplaşarak fesih yetkisi. Mahsuplaşma Firmaya can simidi olurken vatandaşa nasıl bir ek yük olarak yansıyacak, kriterler belli değil! Firmalar ödenen kira haricinde verdikleri avantaları geri alabilecek

(6) Uygulama yapılacak alan sınırları içerisinde bulunan taşınmazlarla ilgili daha önce imzalanmış olan gayrimenkul satış vaadi sözleşmeleri ile arsa payı karşılığı inşaat sözleşmeleri, bu sözleşmelerin taraflarının ve diğer ilgililerin muvafakati aranmaksızın, uygulamaların Bakanlıkça yürütülmesinin uygun görüldüğü tarih itibariyle feshedilmiş sayılır. Taşınmazların siciline şerh edilmiş olan gayrimenkul satış vaadi sözleşmeleri ile arsa payı karşılığı inşaat sözleşmeleri Bakanlığın talebi üzerine terkin edilir. Feshedilmiş sayılan sözleşmelere istinaden herhangi bir iş ve uygulama yapılmış ise, bu iş ve uygulamaları yapan müteahhit ile Bakanlık arasında mahsuplaşma 
yapılır. Kira yardımı ödemeleri hariç olmak üzere, sözleşmenin taraflarından biri tarafından, diğer tarafa herhangi bir ödeme yapılmış ise, taraflar yapılan ödemeleri genel hükümler çerçevesinde karşılıklı olarak birbirlerinden talep etme hakkına sahiptir. 

FİKENTDER : KİRA ÖDER GİBİ EV SAHİBİ OLMAK, HAYALDİ GERÇEK Mİ OLUYOR!?
Yapılacak olan bağımsız bölümlerin nitelik ve niceliğiyle alakalı vatandaşa söz hakkı tanınmıyor. Mevcut konutun değeriyle yeni yapılacak değer arasındaki fark kadar vatandaşa borçlandırma , bedel karşılığı payına düşen malına ipotek..


(7) Yapılacak konut ve işyerlerinin niteliği ve büyüklüğü Bakanlıkça belirlenir. Hak sahipliği çalışmaları, hak sahibinin mevcut taşınmazının değeri ile yeni yapıda hak sahibine verilecek konut veya işyerinin değeri gözetilerek yürütülür. Hak sahibinin borçlanmasının gerekmesi durumunda, hak sahibine verilecek bağımsız birim üzerine borç miktarı oranında ipotek tesis edilir. Hak sahibine düşecek bağımsız bölümün/bölümlerin Bakanlıkça belirlenen süreler içerisinde teslim alınmaması durumunda, hak sahibinin bu bağımsız bölüm/bölümler üzerindeki hakkı sona erer; dönüşümden önceki taşınmazının değeri güncellenerek hak sahibi adına açılacak vadeli bir hesaba yatırılır ve durum hak sahibine bildirilir.”

FİKENTDER : Kentsel Dönüşüme Haciz ve Tedbir muafiyeti

MADDE 27- 6306 sayılı Kanunun 7 nci maddesinin dokuzuncu fıkrasının (a) bendinde yer alan “yapıların dönüşüme” ibaresi “taşınmazların dönüşüme” şeklinde ve onbirinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “(11) Bu Kanunda belirtilen iş, işlem ve hizmetlere tahsis edilmiş olan taşınır ve taşınmazlar ile her türlü hak ve alacaklar, para ve para hükmündeki kıymetli evrak, kamu yararı amacına tahsis edilmiş sayılır, bunlar ve bu Kanun kapsamında alınacak teminatlar hakkında her ne suretle olursa olsun haciz ve tedbir uygulanamaz.”

FİKENTDER : Fikirtepe dahil daha önceden riskli alan ilan edilen tüm alanları da kanun kapsamına alan geçici madde

 MADDE 28- 6306 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir. “Riskli alanlarda ve parsellerde resen uygulama GEÇİCİ MADDE 4- (1) Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce ilan edilen riskli alanlarda veya Bakanlıkça uygulamada bulunulan riskli yapıların bulunduğu parsellerde, bu Kanunun 6/A maddesinin birinci fıkrasında yer alan şartların Bakanlıkça tespiti halinde anılan madde hükmüne göre uygulama yapılabilir.”

MADDE 29- Bu Kanunun; a) 3 üncü maddesi ile 20 nci maddesi yayımı tarihinden altı ay sonra, b) Diğer maddeleri yayımı tarihinde, yürürlüğe girer.

FİKENTDER : Kentsel Dönüşüm ve uygulamaları doğrudan Cumhurbaşkanına bağlanıyor

MADDE 30- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

 T.B.M.M. 'ne sunulan Tapu Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi (2/1984) ve Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Raporunun tamamına “http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/sirasayi_sd.sorgu_baslangic” internet adresindeki sorgu sayfası üzerinden erişilebilirsiniz..

Yasin Bektaş
_________________________________
ajansFİKİRTEPE/www.fikirtepehaber.com


banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mahmut başarılan 3 yıl önce

Desene mutahitleri kurtarmak için tapularımıza el koyacaklar .

Avatar
DKCJJ 3 yıl önce

BOK GİBİ