Bu haber kez okundu.

Vatandaşa Sözleşme feshi ve Bakanlığa resen yapılaşma hakkı geliyor..
ARTIK YILARCA BEKLEMEK YOK!!! 

AK Parti, 'İmar Kanunu ile Kadastro Kanunu'nda bazı değişiklikler öngören kanun teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

28 maddeden oluşan yasa teklifi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığına belli yetkilerin verilmesi öngörülüyor. Farklı tapu müdürlüklerinde olan ya da yurt dışında bulunan vatandaşlara, orada bulunan görevlilerin huzurunda tapu işlemlerini yapabilme imkanı getiren yasa teklifi ile tapu işlemlerinde hızlı adım atılması için kırtasiye ve bürokrasi işleri azalacak.

Bakanlık tek taraflı fesih ve resen yapılaşma yolunu açarken, fesih tarihine kadar önceden yapılan kira ödemeelyapılan ödemeleri haricinde yapılmış 
işlerle normal ilgili hukuki süreç işlemeye devam edecek..AK Parti, 'İmar Kanunu ile Kadastro Kanunu'nda bazı değişiklikler öngören kanun teklifini TBMM Başkanlığına sundu.
28 maddeden oluşan yasa teklifi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığına belli yetkilerin verilmesi öngörülüyor. Farklı tapu müdürlüklerinde olan ya da yurt dışında bulunan vatandaşlara, orada bulunan görevlilerin huzurunda tapu işlemlerini yapabilme imkanı getiren yasa teklifi ile tapu işlemlerinde hızlı adım atılması için kırtasiye ve bürokrasi işleri azalacak.

Meclise sunulan tam metin Kanun teklifini okumak için buraya tıklayın..


Fikentder Dernek Başkanı Yasin Bektaş'ın Meclise sunulan Yeni kanunda özellikle 6306 sayılı yasa dahilinde kentsel dönüşüm uygulamalarında yapılacak değişiklik tespitleri

İŞ YAPMAYAN MÜTEAHİDE YOL GÖRÜNDÜ..!

1- Müteahit fesih tarihine kadar olan kira ödemelerini geri talep edemeyecek
2- Kentsel Dönüşüm ugulanan ve Kentsel dönüşüm sürecinde devir edilen mallara ipotek ve haciz gelmiyecek
3- Kentsel dönüşüm sürecinde müteahidin payına düşen hissenin satışı bakanlığın iznine bağlanıyor
4- Anlaşma sonrası bir yıl içinde inşaat başlamaz yada başlayan bir inşaat faaliyetinde 6 aylık bir duraksama olursa, maliklerin 2/3 çoğunluk kararı alması, bakanlığın da bu durumu tespit etmesi durumunda müteahite 30 günlük süre verilmesi ve bu süre sonda da işe başlanılmaması durumunda bakanlığın resen sözleşme feshine gitme hakkı olacak.
5- Fesih tarihine kadar yapılan tüm devirler ve işler ve ödemelerde normal hukuk işlemeye devam edecek.
6- Fesih tarihine kadar yapılan tüm kira ödemeleri geri alınmayacak

MALİKLERE FESHETME HAKKI GETİRİLECEK

Kentsel dönüşüm alanlarında maliklerin, müteahhitlerden kaynaklı yaşadıkları sorunları bitirebilmek adına maliklere sözleşmeleri feshetme hakkı getirilecek. Teklifle, afet veya bazı sebeplerden yıkılan binalar ve civardaki yapılara ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından resen dönüşüm uygulamalarının başlatılabilmesinin önü açılacak.


RUHSAT İŞLEMİ TALEP EDİLMEYECEK

Yapılaşmamış parsellerin belli izinler dahilinde otopark olarak kullanılmasının önü açılacak. Köylerde entegre tesis olmamak kaydıyla tarımsal amaçla tarım il müdürlüğünün görüşüyle seraların kurulması sağlanacak. Burada herhangi bir ruhsat işlemi talep edilmeyecek.

HAZİNEYE İADE EDİLECEK

Belediye ve mücavir sınırlar içinde bulunan hazineye ait tarım arazilerinin satışı için başvurma süresi uzatılacak. Bu arazilerin korunması amacıyla 30 yıl boyunca tarımsal amaçlı kullanılması hedefleniyor. Arazilerin 3 yıl üst üste tarımsal amaçlı kullanılması terk edilirse, araziler tekrar Hazine'ye iade edilecek.

Yasin BEKTAŞ
_________________________________

ajansFİKİRTEPE/www.fikirtepehaber.com

banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Abdullah 4 yıl önce

Defol git artik raci basimizdan

Avatar
007,5 4 yıl önce

EĞER 1 AY İÇİNDE RACİ VE GİBİLERİ İŞE BAŞLAMAZSA VE DEVLET DEVLETLİĞİNİ GÖSTERMEZSE DEĞİŞEN BİR ŞEY OLMAZ

Avatar
007,5 4 yıl önce

GÜZEL BİR GELİŞME. İNŞALLAH BİR AN ÖNCE ÇIKAR

Avatar
Cengiz yazicilar 4 yıl önce

İnşAllah hayirlisi

Avatar
yalçın 4 yıl önce

Herkes kendi derdini konuşuyor. Normal herkes dertli. Ben de Başarandan kaç aydır kiramızı almıyoruz. artık devlet ne yapacaksa yapsın. inşaat 1 mm ilerleme yok. inşaat alanı harabeye dönmüş. Hüseyin Başaran bize mafya diyordu kimin mafya olduğunu gördük.

Avatar
Taner 4 yıl önce

Bu kanun çıkar ise fikirtepenin önünün açılacağı gözüküyor
Bakanlık kendisine verilen yetkileri kullanarak müteahit ve maliklere anlaşın anlaşma var ise yapın diyecek anlaşamaz yapılmazsa mütahite yolu gösterecek
Inşaatın yapımına engel teşkil eden riskli yapılarıda yıkacak
Emsalin düşeceği ile ilgili birşey görmedim gören var ise yazsin bakanın tüm türkiyede yürütülecek çalışmalar ile alakalı açıklamasının dışında birşey yok .kaldiki dört taraf 4.00 emsal iken diger adanın emsal oranın düşürülmesi hukuki olarak geçersiz olur diye düşünüyorum
Hayırlı olur inşAllah

Avatar
007,5 4 yıl önce

FİKİRTEPENİN BU KADAR ÇEKTİĞİ ACILAR DERS OLDU.

Avatar
Engin 4 yıl önce

Mutlu insaat yusuf mutlu bak sanada gelsin bu haber