Bu haber kez okundu.

Teknik Yapı'dan Fikirtepe Kamuoyunu Bilgilendirme Açıklaması

Teknik Yapı olarak Fikirtepe’de proje geliştirmeden önce atacağımız her adımın yasalara uygun olmasına özen gösterirken, proje ortaklarımız olarak değerlendirdiğimiz arsa sahiplerinin zarar görmemesini de ilke edindik. Bu kapsamda Concord İstanbul projelerimizde arsa sahiplerinin yüzde yüzünün imzasını almadan, her biri ile tek tek sözleşme yapmadan önce tek bir kazma bile vurmadık, tek tuğlayı yerinden sökmedik. Atacağımız her adımda arsa sahiplerinin mağdur olmaması için temkinli olduk. Bunun semeresini de aldık.

Aynı çalışma disiplini ve dikkati Uplife Kadıköy projemizin yükseldiği 3418 Nolu adada da gösterdik. Ancak daha proje için görüşmeler aşamasında bireysel bazda engellerle karşılaştık. 2010 senesinde başlayan görüşmeler neticesinde 31.10.2011 tarihinde ilk sözleşme imzalanmış, bir kısım arsa sahiplerinin haksız menfaat elde etme amacıyla sözleşme imzalanmasını engellemeleri sebebi ile sözleşme süreci 5 sene uzamış, tam mutabakat ancak 28.12.2016 tarihinde 6306 sayılı yasa kapsamında yapılan ihale neticesinde sağlanabilmiştir. Uplife Kadıköy projesinin yükseldiği adada bulunan 600’e yakın hak sahibinden birkaç kişi, iki üç ayda tamamlanması planlanan sözleşme imzalama sürecini akamete uğratmak için elinden geleni yaptı. Sözleşme imzalayan yüzlerce hak sahibinin tam beş yıl boyunca bekletti. Kişisel çıkar elde edemeyeceklerini anlayınca, mecburen sözleşmeyi imzaladılar.

Yaşanan bu gecikmeye rağmen, projenin yapımına destek veren hak sahiplerini mağdur etmedik. Bu süre içinde sözleşmeyi imzalayan hak sahiplerinden bazıları acil durumları olduğunu belirterek, alacakları kira yardımı ve taşınma bedelinden avans kullanmak istedi. Karşılıklı güven ve iyi niyet çerçevesinde bu taleplere sırtımızı dönmedik. Hak sahiplerine sonradan bizden alacakları bedellerden mahsup edilmek üzere ‘avans’ olarak kira ödemesi yapmaya başladık. Hatta ilk sözleşmede 700 lira olan kira desteği ve taşınma bedelini 1.100 lira olarak revize ettik. Bu kapsamda hak sahiplerine toplam 3 milyon 290 bin liralık ‘avans’ ödemesi gerçekleştirdik. Bugüne kadar da arsa sahiplerine hak mahrumiyeti ve taşınma bedeli olarak şirketimiz tarafından toplam 16.460.000 TL ödeme yapılmıştır. İşin yasal sürelerine uygun olarak da hak mahrumiyeti bedeli ödemelerimiz devam edecektir.

İnşaat planlanan şekilde ilerlerken, binanın 3. Bodrum otopark katında 15.02.2019 tarihinde çıkan yangın sebebiyle Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından projemiz geçici süreyle durdurulmuş ve bu hususta arsa sahiplerine gerekli bilgilendirme yapılmıştır.

Birkaç kişinin kişisel menfaatine dayalı karalama operasyonu

Ancak projenin 5 yıl uzamasına sebep olan art niyetli ve projeyi akamate uğratmaya çalışan zihniyet tekrar devreye girerek, yalan ve çarpıtılmış söylemlerle Teknik Yapı markasını karalamaya başladı. Son olarak 2 Şubat 2020 tarihinde Kadıköy İskele Meydanı’nda basın açıklaması adı altında Fikirtepe’de müteahhitlerle sorun yaşayan veya mağdur olan ve %95’i firmamızla ilgisiz farklı adalarda hak sahibi olan 200-300 kişiyi toplayan bu zihniyet, sanki tüm katılımcılar şirketimizle ilgiliymiş gibi bir algı oluşturma çabasındadır. Oysaki yapılan basın açıklamasının aksine, bu protestoya katılanların çoğunun şirketimizle doğrudan veya dolaylı herhangi bir alakası bulunmamaktadır. Görüldüğü üzere kendi çıkarları için markamızı karalamaya çalışan birkaç kişi, tüm Fikirtepe halkını da paravan olarak kullanmaktan, Fikirtepe’deki diğer adalardaki kat maliklerini ‘sizin sorunlarınızı çözeceğiz’ vaatleriyle toplayıp, kendi amaçlarına uygun açıklamalara alet etmekten çekinmemektedir.

Fikirtepe’de ilk ruhsatı alan, ilk kat irtifakını kuran, ilk daire teslimatını gerçekleştirmekten gurur duyan bir firma olarak, üzerimize sıçratılmak istenen çamurlarla mücadele ediyoruz.  

Ağustos 2018’de başlayan dış mihraklı saldırılar neticesi ekonomik konjonktüre bağlı olarak hak sahiplerine bir duyuru yaparak, yasal olarak ödenmesi gereken hak mahrumiyeti bedeli ödemelerinin yapılacağı bilgisini paylaştık. Sektörde yaşanan daralmaya rağmen Fikirtepe’deki projesini devam ettirmek için özveriyle gayret eden markamızın, birkaç kişinin kişisel menfaatlerine alet ettirmeyeceğiz.

Fikirtepe’deki projemizdeki hak sahiplerinin yüzde 95’i ile ortak paydamız; son zamanlarda kamuoyunu tedirgin eden ve esasen bu yenileme projelerinin asıl amacını teşkil eden deprem risklerini azaltmak, paydaşlarımızı depremden koruyacak güvenli yapılar inşa etmek ve Fikirtepe’de yaşayan kat maliklerimizin en temel hakları olan can güvenliklerini sağlamaktır. Yüzde 95 çoğunluğun önüne geçerek fazladan nemalanmak isteyen birkaç kişinin tehdit ve karalamalarına karşı asla taviz vermeyeceğiz

banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
can 2 yıl önce

Kredi borçlarını ödeyemediğinden ipotekleri kaldırıpda tapuları veremiyor.masal anlatmasın kamuoyuna

Misafir Avatar
Fatih Karabulut 5 ay önce @can

Merhabalar

Yakın zamanda TeknikYapıconcord projesinden alınan daire için açtığımız davada ipoteğin fekki ve tapu tescil kararı aldık. Dosyayı istinafa götürdüler. İsterseniz sizinle de işbirliği yapabiliriz. Konunun detaylarını konuşmak için sizleri Beylerbeyi'ndeki ofisimizde ağırlamak isteriz ve bu toplantıda aldığımız emsal niteliğindeki kararı da sizinle paylaşabiliriz.
Saygılarımla
Av. Fatih Karabulut

Beğenmedim! (0)
Avatar
can 2 yıl önce

o zaman nerde bizim tapular

Avatar
can 2 yıl önce

5 yıldır concord tapularını vermemiş birde borcu olmayan dairelerin üstüne banka ipoteği koydurup insanları mağdur etmiştir

Avatar
can 2 yıl önce

Teknikyapı kurumsal yapısına güvenip borşsuz olarak kendisinden daire alan insanların tapu ve ipotek mağduriyetidir arsa sahiplerinin tapuları vardır

Avatar
can 2 yıl önce

concord magduruyum cevap bile veremiyorlar

Avatar
murat 2 yıl önce

60 yaşında kiralarda süründür,kira yardımı ödeme,hak arayınca fakir halkı vatan haini ilan et.

Avatar
Ramazan 2 yıl önce

3 kat bodrum katında yangın çıkmış Biz de yedik millet de yedi Çevre Şehircilik Bakanlığı da yedi... bodrum kat 3. katta demirden betondan başka yangın çıkacak ne var acaba yanan beton yanan Demir mi var ya da çimento ..Benzin döküp birileri dümenden yangın çıkardım küçük yangında millete mal ettiniz... millette Kiraz gibi yedi öyle mi

Avatar
UPLİFE KADIKÖY MAGDURU 2 yıl önce

ZALİMLER HIRZIZLAR İÇİN
YAŞASIN CEHENNEM