Fikirtepehaber.com'un ilk defa yayınladığı ve Turanlı'nın eski ortağı Mustafa Ezici tarafından Cumhurbaşkanına suç duyurusu yapılarak şikayet edilden ve Suç Üstü Atık Yağ Skandalıyla ilgili iddialara ilişkin olarak, Tarım Bakanlığının cevaplaması için TBMM de soru önergesi verildi.
CHP'li Gaytancıoğlu:Atık Yağlar Hayvan Sektörüne mi Girdi? 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, atık yağlarla ilgili gündeme düşen haberlere ilişkin Tarım ve Orman Bakanına sorular yöneltti. 

CHP’li Gaytancıoğlu, yazılı olarak yanıtlanması istemiyle Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’ye, atık yağların hayvan yem sektöründe kullanıldığı iddiasının doğruluğunu sordu.

CHP ‘li Gaytancıoğlu soru önergesinde, biyodizel için atık yağ toplayan bazı firmaların elde ettikleri asit yağları hayvan yemi sektörüne sattıkları, bu firmaların Çevre Bakanlığından lisanslı firma olduğu, asit yağların başka bir şirket üzerinden bazı tavukçuluk firmalarına satıldığı ve satılan ürünlerin yakalanılarak analize gönderildiği iddialarının doğruluğuna yanıt aradı.

Çevre Bakanlığından Kansere Onay mı Var? ''Bakanlıktan Filmciye Müteahitlik, Müteahite Gıdacılık Belgesi''

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı daha öncesinde de ünlü senarist ve artis Raci Şaşmaz'a Fikirtepe'de Müteahitlik yapmasına göz yumarak yüzlerce vatandaş'ın mağdur olmasına sebep olmuştu. Şimdi yaşanan bu büyük skandalda da inşaat sektöründe büyük ve ünlü bir iş adamı Emrullah Turanlı'nın Fikirtepe'de 8 yıldır evlerini yıkarak kiralarını ödemediği ve mağdur vatandaşlar haricinde, atık yağlarla ilgili belge alarak sağlık ve gıda işine girmesine göz yumulmuş ve basına da yansıyan iddialara göre, yasalara aykırı işlemler sonucu insan sağlığını tehdit eden bazı çalışmaları, bu müteahitin atık yağ firmasının başka aracılarla ilişkisi ve ucuz tavuk yemi üretmek için satın alan bazı tavuk firmalarının ilişkileri sonrası bazı tavuk firmalarının da isimleriyle beraber iddialara göre,bu tavuk firmalarına Tarım Bakanlığı yetkilileri tarafından yüklü bir ceza kesildiği gündeme gelmişti.

Gaytancıoğlu ''Ağır metal içeren atık yağları ile beslenen hayvanları tüketen bizleri acaba daha nasıl hastalıklar bekliyor, endişesine kapılmamak elde değil” 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun yayınladığı tebliğ ile 1.1.2018’den itibaren motorine binde 5 harmanlama zorunluluğu getirildiğini hatırlatan CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, “Bu sayede bitkisel atık yağların “biyodizel”’e katılarak çevreye verdiği zarar bir ölçüde önlenmiş olacaktı. Ancak basında yer alan ciddi iddialara göre anlaşılan o ki, biyodizel için toplanan atık yağlar kimya sektörüne değil, bir nevi gıda sektörüne gidiyor. Üstelik iddialara göre firma ya da firmalar Çevre Bakanlığından lisanslılar. Bu iddialar doğru ise, tedavisi her geçen gün zorlaşan ve maddi külfeti olan kanser vakalarının ülkemizde arttığı gerçeğini göz önünde bulunduruyoruz. Ağır metal içeren atık yağları ile beslenen hayvanları tüketen bizleri acaba daha nasıl hastalıklar bekliyor, endişesine kapılmamak elde değil” ifadelerini kullandı.


CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu önergesinde şu sorulara yer verdi;

  1. Basında yer alan bilgilerde bu işlemleri yapan firmanın Çevre Bakanlığından lisanslı bir firma olduğu, asit yağlarını başka bir şirket üzerinden bazı tavukçuluk firmalarına sattığı ve satılan ürünlerin yakalanılarak analize gönderildiği iddiası doğru mudur?
  2. Atık yağların bir kısmının piyasada illegal yağ toplama işi yapan firmalar tarafından toplanarak hayvan yemi üreticilerine satıldığı iddiaları ne derece doğrudur?
  3. İllegal yağ toplama işi yapan firmaları kim denetliyor? Bu denetim işlemi nasıl yapılıyor? Bu tip firmalara ne gibi yaptırımlar uygulanıyor?
  4. Ağır metal içeren atık yağları ile beslenen hayvanları tüketen insanların kanser riski artmakta olduğu bilinirken, bununla ilgili ne gibi önlemler alınmıştır?
Fikirtepehaber.com olarak ilk defa basında yayınladığımız bu büyük skandalla ilgili gelişmeleri takip ediyor ve peşini bırakmıyoruz... Fikirtepehaber.com'a yaptığı yayınlardan dolayı hukuki gözdağı içeren bir metin yollayan Bu tavuk firması ve Tarım Bakanlığı tarafından suç üsüt yapılarak kesildiği iddia edilen yüklü ceza ile ilgili başka bir haber çalışmamızı da ilerleyen günlerde sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.
___________________________________________
Yasin Bektaş

ajansFİKİRTEPE/www.fikirtepehaber.com