Bu haber kez okundu.

Projeden ev almak ne kadar avantajlı ve riskleri ?
Henüz yapımı bitmemiş veya yeni başlamış olan projelerden yapılan alım satımlarkarşısında ciddi mağduriyetlikler yaşanabilir !
Kentsel dönüşümle mantar gibi çoğalan çantacı müteahhitlerin varlığı ve bakanlık denetimsizliği vatandaşların ileride mağdur olmasına sebep olabilir. 

Serbest piyasa kuralları gerreği iki taraf arasında yapılan analşmalı satışlarda bakanlık her ne kadar taraf olmasa bile kanunlar karşısında firmaların mali yapılarının ve yeterliliklerinin denetimsizliği işin bitirilemem gibi bir risk oluşmasına ve dolayısı ile vatandaşların ciddi mağduriyet yaşamasına sebep olmaktadır.

Uzmanlar projeden de olsa yapılacak alımlarda marka ve mali gücü sağlam firmaların tercih edilmesini önermekteler ...

ajansFİKİRTEPE / FİKİRTEPEHABER.COM

Yakın bir zamanda daha çok kar amacı ile yapılan bir yatırım aracı olan projeden ev alma işi günümüzde barınma ihtiyacını karşılamak için tercih edilen bir yöntem oldu. Son yıllarda konutların depreme daha dayanıklı, lüks yapılması projelerden konut alımını cazip kıldı.

İnsanların konut projelerine daha fazla ilgi göstermeleri ve bu ilginin yasalardaki açıklarla birleşmesi, çeşitli mağduriyetler daha fazla yaşanmasına sebep oldu. Bu mağduriyetlerin engellenmesi için 2013 yılında çıkan 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanununa istinaden hazırlanan Ön Ödemeli Konut Satışları Hakkında Yönetmelik ile projeden konut satışları daha denetimli bir yapı haline getirilmeye çalışılıyor. Bu yönetmelik tüketicinin korunması kanuna istinaden hazırlandığı için neredeyse tamamen projeden ev alacak kişilerin haklarını savunan bir yönetmelik olarak karşımıza çıkıyor. Eğer projeden ev almayı düşünüyorsanız kesinlikle bu yönetmeliğe bakmalısınız.

Projeden Ev Almanın Avantajları

- Ev fiyatlarının daha uygun olması,
- Evin oturulabilir duruma geldiği anda prim yapma ihtimali,
- İstenilen kat ve daireyi alabilme imkanı,
- İstenilen şekilde önden ev içerisinde değişiklikler yapılma imkanı,
- Projeyi yürüten firmanın bankalar ile anlaşması durumda cazip kredi imkanları,
- Sosyal yaşam alanlarının daha gelişmiş olması,

Belirtilen bu avantajların her proje için geçerli olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Toplu konutlarda projelerin tamamlanması ile birlikte neredeyse tümünün değeri artmakta. Biraz daha fazla kar elde etmek istiyenler ise projeler bitmeye yaklaştıkça fiyatları arttığı için projelerin ilk başladığı zaman ev almaları daha karlı olacaktır.

Projeden Ev Almanın Dezavantajları

- Projenin tamamlanmama ihtimali,
- Projenin zamanında bitmemesi,
- Proje ile tamamlanan konut arasında fark olması,
- Proje süreci içerisinde mevcut projede yapılacak değişiklikler,
- Projeden belirli süreden sonra vazgeçilmesi durumunda tazminat ödenmesi,
- Site ve çevre düzeninin oluşmasının belirli bir süre alması,
- Kullanılan malzeme kalitesinin düşük olma ihtimali,

Belirtilen bu dezavantajlar yasal düzenlemeler ile birlikte aza indirilip tamemen ortadan kaldırılabilecek durumda ancak yasanın faydasının olduğu kesin olmakla birlikte, halen çeşitli mağduriyetler yaşanmakta. Mağduriyet yaşanılması durumunda, yasal haklar sonuna kadar savunulmalı çünkü bu durumda yasalar tüketiciden yanadır. Sözcü

FİKİRTEPEHABER.COM
banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
SVR????????????????? 9 yıl önce

SVR firmasının Merdivenköy mahallesindeki projelerinin ne aşamada olduğu ile ilgili yetkililer ile bir röportaj yapıp bizi de bilgilendirirseniz seviniriz

Avatar
4 . ADA keleşoğlu 9 yıl önce

Imzalar bıttı mı ne zaman tahlıyeler baslıyor ıns