Bu haber kez okundu.

İlbank değişikliğiyle Bakanlığın, Fikirtepe için önünde engel kalmadı

 Fikirtepe'yi ağzına almayan Bakanlık tarafından yapılan son hamle kimin işine yarayacak?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kanuni mevzuatında yapacağı değişiklikle  artık herhangi bir aracı firma kullanmadan yurtdışında doğrudan İlbank üzerinden 
özel bir şirketle anlaşabilecek yada, yurt içinde de ilgili belediyeler üzerinden kar amacıyla inşaat yapım faaliyetinde bulunabilecek. 

Artık Bakanlığın bahanesi kalmadı.!


30 Kasım 2018 tarihinde Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülerek T.B.M.M.' kanun teklifi olarak sokulan madde son anda çıkartılarak ileri bir tarihe ertlenmiş en son dün 16 Ocak tarihinde TBMM ' de yapılan görüşmeler sonrası kabul edilerek kanunlaşmış oldu.

Fikentder İlbank kanunu hayırlı olsun, Firma Sınıflandırma kriterleri ne kadar şeffaf?

Yeni Durum üzerine Bektaş yaptığı açıklamada '' İlbank ilgili kanun değişikliğinin hayırlı olmasını ve özellikle mağduriyetliklerin giderilmesi hususunda Bakanlığın ve belediyelerin insiyatif almasını temenni ediyorum. Ancak, burada özellikle bir kaç çekincemizi de belitmeden geçemeyeceğim o da, yapılan bu kanun değişikliği ile beraber gündemde olan ve desteklediğimiz ama içeriğinden emin olmadığımız , ''Müteahhit firmaların sınıflandırılması'' hususunda ki kriterlerin firmalarla yapılan toplantılar sonucu alınmış olması ve detaylarının kamuoyunda şeffaf bir şekilde paylaşılmamış olması. Bu notada ki tereddütümüz ise özellikle, Emlak konut ile iş birliği içerisinde olan büyük ölçekli firmaların kollanacak şekilde büyük işlere yönlendirilmesi, devlet desteklerinden yararlandırılması ve diğer küçük şirketlerin büyümesinin ya da maddi gücü olsa bile büyük işlere girişinde önünün kesilebilme ihtimali. Bir husus da Çıkacak kanunun geçmişe yönelik uygulanıp uygulanmayacağı.. Bakanlığın bu konuda kamuoyunu rahatlatacak bir açıklama yapmasını ve ilgili kanun maddesinde varsa bu tereddütleri giderecek düzenlemeleri gerçekleştirmesini bekliyoruz'' dedi.

Olası değişikliker haricinde mevcutta sunulan İlbank ile ilgili kanun maddesinde geçen ifadeler.. 

Bu da mecliste kabul edilen ve içeriği aşağıda ki gibi olan madde;TBMM 'de dün bu kanun üzerine yapılan konuşma tutanaklarının bir kısmını buradan yayınlıyoruz


HDP Grubu adına Filiz Kerestecioğlu Demir söz alarak ilgili kanun maddelerinin değişikliği hakkında,

 ''Teşekkürler Sayın Başkan. Değerli milletvekilleri, sevgili halkımız, ...bu teklifin üçüncü bölümü üzerine söz aldım. İçinde oldukça farklı düzenlemeler olmasına rağmen bu kanunun tek bir amacı var; ekonomik krize karşı piyasada maliyetleri düşürmek, yerel seçime kadar da gidişatı kurtarmak. Her zaman olduğu gibi sermayenin tarafında bir teklif...

58'inci madde, değerli arkadaşlar, belki de bu teklifin en tehlikeli maddesi. Tıpkı İstanbul Fikirtepe'de yapıldığı gibi, bir bir konkordato ilan eden inşaat firmalarının projelerine belediyelerin firmaları ortak olup kaynak aktaracak. Bu projelere kaynağı da kim sağlayacak? İller Bankası sağlayacak...

Dönemin bakanı, bugünün Ankara Belediye Başkan Adayı Özhaseki'ye soruyoruz: 2016'da talimatıyla 20 milyon 722 bin lira KİPTAŞ'ın hesabına havale edildi mi? Kanuna uydurmak için bu paraya "avans" dendi mi? Böylece kamu kaynaklarıyla özel şirketler kurtarıldı mı? İller Bankası Kanunu'nda büyükşehir belediyelerinin kentsel dönüşüm projelerine, hele hele özel şirketlerin işlerine kaynak aktarmak yoktur. İller Bankası ne yapar? Geliri olmayan köyler ile küçük belediyelerin altyapı, üstyapı projelerine kaynak ayırır. İşte, bu 58'inci maddeyle bu kısıt tamamen ortadan kaldırılıyor. İller Bankası da sermayeye kovayla su taşıyan müteahhit bankasına dönüştürülüyor. Neden? Çünkü belediyelerde para yok, çünkü inşaat projeleri batıyor. Ne yapalım? Yurttaşlardan aldığımız vergileri patronların cebine koyalım. Üstelik de yatırımı yine bir kişiye iş ve aş kapışı olmayacak bir yatırıma, betona yapalım. Bakın arkadaşlar, Ankara'da kişi başına çeyrek ton buğday düşüyor ve kişi başına 1 ton çimento, 1,5 ton da asfalt düşüyor yani beton belediyeciliği yapıyorsunuz. Yapmayı taahhüt ettiğiniz, hayal ettiğiniz şey de yine bunun devamı olan bir belediyecilik. Bir de 48'inci madde var. Cumhurbaşkanı belediyelere ödenek verebilecekmiş yani İller Bankasının -bu 58'inci maddede- kurtaramadığını Cumhurbaşkanı kurtaracak. Bir belediyeye vergi gelirlerinden kaynağı neye göre aktardığınız bellidir... '' dedi

BAŞKAN – Teşekkürler Sayın Yaşar. Üçüncü söz İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu’na ait. Buyurun Sayın Bekaroğlu. 

CHP Grubu adına Mehmet Bekaroğlu söz alarak ilgili kanun maddelerinin değişikliği hakkında,

''Sayın Başkan, değerli arkadaşlar; 37 sıra sayılı Kanun Teklifi’nin 58’inci maddesi üzerine söz aldım. Bu madde 6107 sayılı İller Bankası Anonim Şirketi Hakkında Kanun’un 13’üncü maddesinin (3)’üncü ve (7)’nci fıkralarını değiştirmektedir.
Değerli arkadaşlarım, İller Bankası aslında daha çok il özel idarelerinin sorumluluğundaki geliri olmayan köyler ve küçük belediyelerin altyapı ve üstyapı projelerine, özellikle sulama gibi yatırımlara destek sağlamak amacıyla kurulmuş bir bankadır ve bugüne kadar böyle çalışmıştır. Şimdi yapılan değişiklikle kârlarını farklı amaçlarda kullanabilecek.
Bunun esas anlamı şu değerli arkadaşlar: İnşaat sektörüne yurt dışından aldığımız ucuz ve bol parayı gömdük. Şimdi geri ödemekle ilgili büyük sıkıntı da var. Şu anda yaşadığımız krizin temelinde de bu var. Bu inşaat şirketlerini kurtarmamız gerekiyor. Soru bu, bu soruyu sordunuz. Bunun için önce dendi ki: Bu batan, zorlanan inşaatların bir kısmını Emlak Bank üzerinden acaba devlete, kamuya verebilir miyiz? Sonra olmadı, kira sertifikaları, sukuk ve birtakım yöntemler geliştirdiniz, yürümedi. Daha sonra gayrimenkul sertifikaları adı altında modeller denediniz, bunlar da olmadı, bu proje de başarısız oldu.
Bu, gayrimenkulde stok eritmek için bazı kamu bankalarını devreye soktunuz ve düşük faiz vermeye zorladınız. Bunlar da olmadı, şimdi İller Bankasını bir inşaat kurtarma bankası hâline getiriyorsunuz.
Sadece banka değil arkadaşlar, holding gibi yapacaksınız, batan inşaat firmalarına ortak olacaklar ve daha çok da batan, yürümeyen, sıkıntılı belediyelerinize, büyük belediyelerinize kaynak aktaracaklar değerli arkadaşlarım. Bu da bir seçim yatırımı şeklinde geliyor buraya, bu da bir 31 Mart maddesi değerli arkadaşlarım. Bakın, inşaatla ilgili yaptığınız daha başka tehlikeli şeyler de var. Batık ya da batmak üzere olan inşaat kredilerini varlığa dayalı menkul kıymet diye ipotekli değerli kâğıtlar hâline getiriyorsunuz ve bu kâğıtları önce Kalkınma ve Yatırım Bankası aracılığıyla biraz temizliyorsunuz. Sonra, bu kâğıtları bankalar, özellikle devlet bankaları gidecek, Merkez Bankasına getirecek, bir şekilde orada kıracak bu kâğıtları ve bir türev problemi Türkiye finans piyasasını saracak.
Değerli arkadaşlarım, Amerika’daki 2008 krizinin temelinde bu türev, kirli, septik kâğıtların problemi vardır. Bu problemleri “Biz finans piyasasını derinleştiriyoruz.” adı altında Türkiye’ye taşıyorsunuz, bunların altından kalkamayacaksınız;...'' dedi

Yapılan oturum ve konuşmalar sonrası TBMM 'de oturum Başkanı aynı mahiyetteki önergeleri Kabul edenler… Etmeyenler… şeklinde millet vekillerinin oylarına sundu: daha sonrasında yapılan açıklama ile ''Önergeler kabul edilmemiştir. 58’inci maddeyi oylarınıza sunuyorum: Kabul edenler… Etmeyenler… 58’inci madde kabul edilmiştir.'' denilerek kanundaki madde değişikliği kabul edilmiştir.

İşte 1 Ocak tarihinde ''
İlbank değişikliğiyle Bakanlığın, Fikirtepe için önünde engel kalmıyor.'' yaptığımız ve basında ilk defa Fikirtepehaber.com takipçilerinin haberdar olduğu Kanun değişiliği teklifi haberimiz..

Ve İşte İlbank ile ilgili hazırlanan TBMM 'ye sunulan ilk Kanun Maddesi içeriğiFikirtepehaber.com olarak, konuyla ilgili detayları geldikçe Fikentder Derneği'nin de desteğiyle sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz..

Yasin Bektaş - 0549 8413716
_________________________________
ajansFİKİRTEPE/www.fikirtepehaber.com

banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
fikirtepeli 4 yıl önce

bakanlık artık insiyatif almalı, bunca insanın mağduru kim

Avatar
cesur yürek 4 yıl önce

Yasin Bey bilgilendirme için tşkler

Avatar
Fikirtepe sakini 4 yıl önce

Icrat bekliyoruz artik.Yasin Bey Size ve ekibinize Tesekkur ediyorum.Sizden baska saglam bir kaynavimiz yok.Fakat sesimizi daha aktif duyurmaliyiz Bu secim oncesi bu fikirtepe mavduriyetine bir el atilmasi lazim.TEK CARE REIS

Avatar
MAGDUR 4 yıl önce

InsAllah Hayirli olur.Biz fikirtepelilere ne diyelim.Yeterartik

Avatar
fikirtelim 4 yıl önce

hep haber haber yeter artık haberlerdede bıktık artık bi suçlu bulunssun

Avatar
fikirtelim 4 yıl önce

fikirtepe bitssin sonra yatay mimari yapılrsada yapın demiycem kimse vermezde biz sözleşme yaptık bunu hiçe sayamassınız bakalık

Avatar
Birisi 3 yıl önce

Bu fikirtepenin ne zaman hayrini gorecez cok merak ediyorum