Bu haber kez okundu.

HAYALET KENT FİKİRTEPE VE MARİTAŞ ADASINDA Kİ TEHLİKE ..!
Fikirtepe hayalet kente döndü ...

Fikirtepe'de geliş güzel imza almalar,çantacılar ve avantacılar yüzünden sürecin uzamasıyla etkilenen vatandaşlar başta olmak üzere gerekli güvenlik önlemi alınmadan başlatılan boşaltmalar ve yıkımlar çevrede yaşayan vatandaşlarda tedirginliğin artmasına sebep olmakta ...

Hayalet Kente dönen Fikirtepe ve Maritaş - Yiğit Grup ortaklığı adasındaki son durumla ilgili görüntüler ve fotogaleri için buraya tıklayınız ...
 


FİKENTDER süreci takip ediyor ...

Yeterli güvenlik önlemlerinin alınmadığı adalarda, yıkık dökük harabe evlerde yaşam mücadelesi verip , boşaltılmış metruk binalar arasından geçmek zorunda kalan vatandaşlar eski düzeni arar oldu. FİKİRTEPEHABER.com'a konuşan FİKENTDER ''Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm'' Derneği Başkanı Yasin BEKTAŞ, kentsel dönüşümle beraber tüm Fikirtepelilerin yaşam düzenlerinin bozulduğunu, esnafın kepenk kapatmak zorunda kaldığını, sürecin ağır ve belirsiz bir şekilde ilerlemesinden dolayı vatandaşların mağdur konuma geldiklerini belitti. BEKTAŞ yaptığı açıklamada, özellikle mali gücü yetersiz bazı firmaların kanuni belirsizliklerle beraber, kamulaştırma ve imza atmayan vatandaşları da bahane olarak kullandıklarını düşündüklerini, bu tarz firmaların bu tür bahaneler ile kendilerine zaman kazandırdıklarını belirterek hakkını aradığını söyleyerek imza atmakta  direnen vatandaşların da art niyetli insanlar ile beraber bu tarz firmaların ekmeğine yağ sürdüklerini iyi bilmeleri gerektiği uyarısını yaparak iyi niyetli insanların da bu süreçteki belirsizliklerle beraber tüm yaşananlara  isteyerek veya istemeyerek olumsuz yönde alet olduklarını düşündüklerini söyledi. BEKTAŞ, yaşanan zaman kaybından dolayı bir çok vatandaşın yıllar önce imza atmış olmalarına rağmen mağdur olduklarını da özellikle vurgaladı.

Son olarak BEKTAŞ, FİKENTDER olarak çalışan firmaların kendilerinde sevinç kaynağı olmalarına rağmen, her türlü güvenlik önleminin eksiksiz alınmasının gerekliliğini vurgulayarak, yetkililerin gerekli ilgiyi bu bölgeden esirgemeden göstermelerini ve insanca yaşam şartlarının oluşması için gerekli çalışmaları yaparak Fikirtepeyi ve özellikle yılların eziyetini çekmiş Fikirtepelileri unutmamalarını istedilerini söyledi.Fikirtepede süreç belirsizliği ..!

Ticari kar hırsıyla vatandaşlara imzalatılan içeriği firma lehine olan sözleşmeler ile eli kolu bağlanan vatandaşlar firmaların mali yetersizliklerinin de eklenmesi ile 5 yıla yakın zamandır beklemek zorunda kalmış bulunmakta. Ancak bazı firmaların yaptığı yeni ortaklıklar sonucu ağırda olsa firmaların faaliyete başlaması vatandaşları umutlandırıyor. Ancak bazı adalarda çantacı firmaların varlığı başta olmak üzere, yapılan çalışmalardaki ağır işleyiş ve belirsizlikler ile yetersiz güvenlik önlemleri zaten kentsel dönüşüm sürecinin başlamasından itibaren yaşam standartları ekonomik ve sosyal olarak düşmüş bulunan Fikirtepeli vatandaşları kara kara düşündürüyor.Maritaş - Yiğit Grup Ortaklığıyla adada son durum ...

İflas ertelemesi talebiyle de gündeme gelen Maritaşın yan firması Dayen garantörlüğünde anlaşma yapılan metrobüs durağı karşısında ki ada için geçen aylarda Yiğit Grup ile yapıldığı söylenen ortaklık sonrası vatandaşlar ümitlenmiş, atılmayan son imzaların tamamlanma aşaması ile boşaltmalar başlamıştı. Yalnız ne varki kalan son bir kaç imza dahil firmanın boşaltmalar için her hangi bir güvenlik önlemi almadan gelişi güzel boşaltıma gitmesi dahil boşaltılan binalardaki yağmalamalardan dolayı çevre adalarda yaşayan insanlar için tehlikeli olmaya, can ve mal güvenliğini tehdit eder boyuta gelmesine sebep olmaya başladı.Fikirtepe savaştan çıkmış gibi, yetkililer ilgisiz ..


Özellikle terör eylemlerinin artması ve gelen şehit cenazelerin sonrası atan gerginliğin üzerine yaşamın devam ettiği Kadıköy İlçe merkezine yürüme 3-5 dk. lık mesafdeki böylesine büyük bir alanın başıboş bırakılarak keyfe keder, hiç bir önlem alınmadan boşaltılması vatandaşların tepkisini çekiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı başta olmak üzere , İBB ve Kadıköy Belediyesi'nin Belediye binasına tahmini 500 m mesafedeki böylesine büyük bir alandaki bu gelişi güzel boşaltma ve talana karşı vurdumduymaz kalması ise işin tuzu biberi oluyor. FİKİRTEPEHABER.com'a özel açıklamada bulunan uzmanlar özellikle güvenlik noktasında tedirginlik oluşturan bu tarz adalarla ilgili ciddi uyarılarda bulunarak yetkilileri göreve çağırmaktalar.Bakanlık ve Kadıköy Belediyesi Yetkilileri göreve ...

Fikirtepe metrobüs durağının hemen karşısında bulunan bu sokaklar önünden sabah akşam geçmek zorunda kalan insanlar korku, tereddüt ama çaresizlik içerisinde bu yolları kullanmak zorunda kaldıkları için tedirgin. Yetklilerin bu duruma el koyarak boşaltılan metruk evlerin gerekli tüm güvenlik önlemlerinin alınarak hızlı bir şekilde yıkılmasını istiyorlar.Vatandaşlar Fikirtepe Metrobüs durağının karşısındaki ana yol üzerinde bulunan bu ada içerisinden veya kenarından geçerken bile tedirginlik yaşamakta.ajansFİKİRTEPE/www.FİKİRTEPEHABER.COM
banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet 8 yıl önce

Biraz da fikirtepe halkını sorgulayacaksınız, öyle o firma önlem almadı bu almadıyla olmuyor bu iş.

Hala o adada inatla çıkmayan, ev sahibine kira ödemeyen (ki benim kiracım dahil) "sen maritaştan buranın kirasını aldın zaten niye para veriyorum?" mantığıyla 3-5 ay avantadan oturmaya çalıştığı için de esasen fikirtepeli kendi güvenlik problemini çıkartıyor.

Her şey firmanın lakayitliği üzerine kurulu değil, fikirtepelinin de hala inatla ısrarla 3-5 bin lira daha nasıl kapatırım, 300-500 lira cebimden çıkmadan nasıl bedavaya otururum derdin de.

Napacaksın? 10 binadan 2 sinde insan varken çepe çevre neresini çevreleyeceksin? 2 bina arasında bir binada yaşayan varken hangisini yıkabileceksin?

Aç gözlülükten gözü dönmüş bir güruh var etrafta. Ne canı, ne güvenliği? Adamdan para alma; canın ortada yaşa de, yaşar.