Bu haber kez okundu.

Fikirtepe Kentsel Tasarım Çalışması Mahkemelik olabilir
BÜYÜKŞEHİR ONAYLADI SIRADA BAKANLIK VAR

Bazı firmaların kendi projelerinin daha değerli olması düşüncesiyle başladıkları ve dernekleşerek finanse ettikleri Fikirtepe master planı İstanbul Büyükşehir belediyesi tarafından onanmış ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığının da son onayı için Ankaraya gönderilmişti. Ankara'da bakanlık raflarında bekleyen Fikirtepe kentsel tasarım çalışmasıyla ilgili olarak yapılan çalışmaların son görüntülerini Fikirtepehaber.com olarak ilk olarak sizlere ve tüm Türkiye kamuoyuna '' 
Büyükşehir Fikirtepe Master Planını Onayladı '' başlığıyla duyurmuş ve yayınlamıştık. FİKENTDER'DEN RAPOR VATANDAŞLARDAN İTİRAZ VE DAVA HAZIRLIĞI

Bakanlık bölge halkının ve STK' ların görüşlerini alacak mı? Fikirtepe kentsel tasarım çalışmaları ne aşamada, son yenilik ve değişiklikler nedir ? Sermaya desteği sunan firmalar her türlü yapılanma ve değişikliğe vakıf olurken maddi gücü bulunmayan bölge halkının stk'ları bürokrasiyi zorlayarak bilgi edinmeye çalışmakta. Fikirtepe müteahitler derneğine üye olmayan firmalar ve henüz imza atmamış olan vatandaşlarda bu firmaların yönlendirmelerinden etkilenmekte. Bakanlık tarafından onaylanmadığı için henüz kamuoyu ile resmi olarak paylaşılamayan Fikirtepe Kentsel Tasarım çalışmasına ilişkin mevcut veriler üzerinden bazı hak sahipleri itiraz etmeye hazırlanırken Fikentder ''Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm '' Derneği'de tasarım çalışmasındaki bazı eksik ve hatalar üzerine büyükşehir ve bakanlığa rapor sunmaya hazırlanıyor. Bakanlığın da son onayı verip tasarımı yayımlamadan önce bölge vatandaşlarının STK'larının görüş ve önerilerini dikkate alması beklenmekte. 

FARUK GÖKSU'NUN HAZIRLADIĞI FİKİRTEPE KENTSEL TASARIMINI BAKANLIĞIN ÖNERİSİYLE KURULAN FİKİRTEPE MÜTEAHİTLER DERNEĞİ'NİN ''PLATFORM'' FİNANSE ETTİĞİ İDDİA EDİLMEKTE

Fikirtepe master plan maliyetlerini fikirtepe'de faliyette bulunan bazı ticari firmaların karşıladığı iddia edilmekte. Fikirtepe Müteahitler platform derneği'nin Bölgedeki vatandaş ve stk larla olan iletişim kopukluğu bölgede yaşayan halkı ilgilendiren bu denli büyük bir tasarım çalışması safhasında İBB ve bakanlığın da aynı hataya düşerek yakın zamanda vatandaşlarla karşı karşıya gelmesine sebep olabileceği belirtilmekte.F
ikirtepehaber.com olarak aldığımız duyumlara göre, Bakanlığın, bazı ticari firmaların talep ve görüşleri doğrultusunda başlatılan Fikirtepe kentsel tasarım çalışmasını bu haliyle onaylaması halinde, bazı vatandaşların kendi mülkleri üzerinde hiç bir hakkı olmamasına rağmen ticari bir firmaların kendi kar ve zararlarına göre resmi makamları yönlendirmelerde bulunarak yeşil alan ilan edilmesinden dolayı dava açma girişimleri gündemde.

FİKİRTEPE MASTER PLAN GÖRÜNTÜSÜNÜ BÜYÜTMEK İÇİN BURAYA VEYA AŞAĞIDAKİ RESİME TIKLAYINIZ


FİRMALAR PARASAL GÜÇLERİYLE BÖLGEYİ KENDİ TALEP VE İSTEKLERİ DOĞRULTUSUNDA ŞEKİLLENDİRMEYE ÇALIŞIYOR

Bakanlığın telkini ve Firmaların sermaye desteği ile oluşturulan böylesi bir çalışmada ne bölge halkının nede onların sesi , temsilcisi konumunda olan stk'ların dışlanması kamuoyu tarafından kabul edilemez bulunmakta ve görülen eksiklik ve yanlışlardan dolayı bazı haklı itirazlar yükselmekte. kendisine gelen itiraz ve şikayetler üzerine yapıcı faaliyetlerde bulunan Fikentder Derneği, 
Fikirtepe Master Planı üzerinde yaptığı araştırma ve incelemelerden sonra bazı ek talep ve düzenlemeler doğrultusunda rapor hazırlayarak yetkilileri uyarmaya hazırlanıyor.

MASTER PLANIN BU HALİYLE NETLİK KAZANMASI YENİ DAVALARA GEBE

Bakanlık tarafından da onaylanması beklenen muhtemel tasarım çalışmasının kamuoyuna yansıyan haliyle onaydan geçmesi durumunda kendi rızası dışında tapulu 
mülkiyeti üzerinden kar amacı güden bazı ticari firmaların talepleri doğrultusunda yeşil alan ilan edilmesinden dolayı süreci baltalaması muhtemel yeni davaların açılması ihtimalini gündeme getirdi.

FİKİRTEPE TOPYEKÜN BİR ADA HALİNE DÖNÜŞEBİLİR

Fikirtepe master planı Bakanlık tarafından da onaylanıp Fikirtepe plan notlarına revize edilerek işlenirse o zaman tüm Fikirtepe tek pafta ve ada haline getirilecek. Tek ada haline dönüşen Fikirtepe genelinde 2/3 çoğunluğun yakalanması durumunda imza atmayanlar üzerinde farklı yollardan kamulaştırma yapılmasının önünün açılacağı iddia edilmekte.

KADEMELİ İMAR ORTADAN KALKABİLİR

Bakanlığın onayı ile kademeli imar işleyişi devam ederken, tasarım çalışmasının revize edilen Fikirtepe Plan Notlarına işlenmesi ve Fikirtepe'nin tek ada haline getirilmesi durumunda kademeli imar uygulamasınında ortadan kalkarak mutlak bütünlüğün sağlanması gerekecek.

FİKİRTEPE MASTER PLANININ, ONAYDAN SONRA FİKİRTEPE PLAN NOTLARINA İŞLENMESİ DURUMUNDA BİR AYLIK İTİRAZ SÜRECİ BULUNURKEN BU AŞAMAYA GELİNMESİ DURUMUNDA BAZI VATANDAŞLAR DAVA AÇMAYA HAZIRLANIYOR.

Bakanlığın ne zaman onaylayacağı ve nasıl bir yol izleyeceği henüz netlik kazanmasa bile Fikirtepe'de faaliyet gösteren bazı ticari firmaların talep ve beklentileri yönünde bakanlık onayının olması, bazı vatandaşların dava açmalarına sebep olacak gibi görünüyor. Onaylanan tasarıma itirazlar her zaman mümkünken, bu tasarımın Fikirtepe plan notlarına işlenmesi durumunda ilk askıya çıkmasından itibaren sadece bir aylık süreçte  itiraz edilmesi mümkün.

ajansFİKİRTEPE/www.FİKİRTEPEHABER.com
banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.