Bu haber kez okundu.

Fikirtepe'de gerçek emsal ve emsal dışı kazanım oranları
 Fikirtepe'de emsal kaç, Vatandaş gerçekten kandırılıyor mu ? 

Fikirtepe Haber olarak en yetkili ve bu konuda biligili olana, Projelerin onayı ve emsale göre uygunluğunu denetleyip avan proje onayını yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesine gittik. İBB İmar Md. Yrd. Hakan Yiğit'ten konuya ilişkin tüm sorulara karşılık aldığımız bilgileri sizlere tarafsız ve şeffaf bir şekilde aktarıyoruz. Sizlere söz verdiğimiz gibi haberimizin yayını bir kaç saat geç olsa bile, en ufak bir soru işareti bırakmayacak şekilde sizler için yayınlıyoruz ...Fikirtepe'de yapılan revizyonla ada bazlı emsal net 4.14 ten Brüt 4'e düşürülmüş ve ek olarak emsal dışı kazanımlardan dolayı da % 3 'e kadar tolere edilebileceği yazmakta. Emsal dışı olan ve % 3 ü aşan yapıların % 3 ü geçmesi durumunda  brüt 4 emsal içerisinden yiyeceği belirtilmekte. Ancak Türkiye geneli uygulanan tip imar yönetmeliğinde de belirtilen % 20 emsal dışı kazanım olayı Fikirtepe'de de geçerli olduğu kanısı hakimken yaptığımız araştırmalar sonrası durumun hiçte öyle olmadığı Fikirtepehaber.com aracılığıyla, en yetkili ağızlar tarafından açıklanarak kamuoyu bilgilendirilmiş oldu.Fikirtepe'de brüt emsal 4 emsal dışı kazanım % 3

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin proje onayı safhasında yaptığı incelemeleri plan notlarında da belirtilen brüt 4 emsal üzerinden yaptığı ve kesinlikle emsale dahil alanlar içerisinde hiç bir projede bu sınırın aşılmasına müsamaha gösterilmediği belirtilmekte. İBB imar Müdür Yrd. Hakan Yiğit'ten aldığımız bilgilere göre Tip İmar Yönetmeliğinde belirtilen % 20 ek emsal dışı kazanım uygulaması Fikirtepe imar plan notlarında % 3 olarak belirtilmesi Fikirtepe'yi diğer bölgelerden ayrı kıldığı belirtilmekte.

İskana dahil tüm alanlar 4 emsale dahil

Edindiğimiz bilgilere göre iskana dahil olan zemin altı ve/veya üstü tüm yapı ve tesisler 4 emsal orana dahil olmaktadır. Proje bazlı çok ufak nüans farklılıklarıyla metraj oynamakta olsa bile iskana dahil alanlar emsalden yerken emsale dahil olmayan tüm alanlar da 
kat mülkiyeti kanununa göre özel olarak belirtilmese bile projede hisse sahibi olan herkesin ortak malıdır.

Fikirtepe'de Emsal dışı % 20 Hayal, % 3 gerçek ...

Aldığımız bilgilere göre, Plan notlarında bu konuda belirtilen özel bir vurgu varsa plan notları Yönetmeliklerden önce gelmekte. Yani kısacası Kadıköy genelinde uygulanan % 20 ek emsal dışı kazanım diyebileceğimiz oran artışı Fikirtepe için geçerli olmamaktadır.

Fikirtepe'de yapılan projelerde Net Emsal büyüklükleri

Fikirtepe plan notlarına göre brüt alan olarak emsal 4 olarak belirlenmiş bulunmakta. Ancak, emsal dışı ve sosyal tesislerde yapılan yapılaşmalarda % 3' ü geçen yapılaşmalar bu brüt 4 emsale dahil olarak yapılmakta ve bu durum daire net alanlarının daha da azalmasına sebep olmaktadır. Fikirtepe'de brüt emsal oranı 4 oldğundan yapılan sosyal tesislerin de emsalden düşülmesi sonrası net alanların büyüklüğü proje bazlı olarak, takribi 3.1 ila 3.5 emsal büyüklükleri arasında değişmektedir.

Emsale dahil olmayan alanlar ortak alanlardır

Projede yapılan ve tapulandırılamayan alanlar ortak alanlar olarak herkesin hissesi oranında ortak kullanım alanlarıdır. Ancak bazı Müteahit firmalar satış yaparken emsal dışı alanları haddinden fazla gösterip metraja ekleyerek satış alanlarını büyütmek suretiyle fahiş bir satış yapmış olmaktadırlar.

Emsale dahil olmayan alanlarda kat mülkiyeti kanunu vatandaştan yana

Tapuda gösterilemeyen alanlar ortak alanlar olup hiç bir şekilde yazılı olarak belirtilmese bile 634 sayılı kat mülkiyeti kanununun ilgili maddesi gereği herkesin ortak kullanımında ve faydasına olup kimsenin tekelinde olamaz. Ancak sözleşme veya site yönetiminde aksi belirtilip bilinçli bir feragat yapılmadıysa herkes hissesi oranında buralardan faydalanır. Sözleşme ve/veya site yönetiminde yapılan bir yanlışlıktan dolayı bu hak engelleniyor veya başkasına devrediliyorsa kişi kat mülkiyet kanununun ilgili maddesi gereği tüketici mahkemesinde açacağı bir dava ile bu hakkını geri alabilmektedir. 

Brüt inşaat alanı: Tüm boşluklar dahil proje dış konturları içinde kalan ve inşa edilen toplam inşaat alanıdırPlan notu gereği %3 hesabına girmeyen emsal harici alanlarYapı inşaat alanının yüzde üçünü geçmeyen ortak alan veya binaya ait olan yalnızca  tesisatın geçirildiği tesisat alanları.Bu doğrultuda bazı tanımlamaları aşağıda bulabilirsiniz

1 - Brüt İnşaat Alanı : Tüm boşluklar dahil proje dış konturları içinde kalan ve inşa edilen toplam inşaat alanıdır.

2 - Yapı İnşaat Alanı : Işıklıklar,Hava bacaları, İç bahçe- avlu haricinde kalan yapının inşa edilen bütün alanları toplamıdır.

3 - Işıklıklar : Işıklık tanımına giren içinden tesisatın geçmediği küçük boşluklar

4 - Hava Bacası : Hela ve banyo için tertiplenen, içerisinden tesisatın geçmediği küçük ebatlı doğal havalandırma boşluklarıdır.

 

Fikirtepehaber.com olarak araştırdık ve elde ettiğimiz bilgileri sizler için yayınladık. Daha detaylı bilgi edinmek isteyen vatandaşların sağdan soldan kulaktan dolma bilgiler ve kafa karışıklığı yapmaya çalışanlara prim vermeden bilgi edinmeleri için en yetkili ve kesin bilgi alınabilinecek merci olarak İBB imar müdürlüğü ve/veya Fikirtepe Mandıra Caddesi No 70 Palmiye Ap. da yeni açılan İBB irtibat ve bilgi alma bürosunun adresini gösteriyoruz.Son olarak Büyükşehir Belediyesi İmar Müdür Yrd. Hakan Yiğit Bey'e ve İBB Fikirtepe ve Çevresi İmar Planı Bilgilendirme Ofisinden 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü Avan Proje Ruhsat Şefliği Biriminden Yüksek Şehir Plancısı Ahmet Selçuk Alkan Beye  bize verdikleri bilgilerden dolayı FİKENTDER ve Fikirtepehaber.com olarak teşekkür ediyoruz.

         Yasin BEKTAŞ 

Fikentder Dernek Başkanı
_____________________________________
ajansFİKİRTEPE / www.FİKİRTEPEHABER.com
banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kızıl cephe 58 5 yıl önce

sayın fikirtepe haber resmi yazı ile büyük şehirden görüş alıp yayınlasanız .

Avatar
bahattin 5 yıl önce

olay çok basit .avan proje çıksın .ama sözleşmene mimar veya mühendis kontrol edicek avan projeyi diye madde koydur.ki bunu bilen müteahhitin işine gelmiyo.çünkü kontrol edildiği zaman hile ortaya çıkacak.bu sebeple kabul etmiyo bunu .

Avatar
ZENCİİ ZENCİİ 5 yıl önce

FİKİRTEPEYE EMSAL DIŞI YOK. FİKİRTEPEYE KİRA YARDIMI YOK.SİZİN ADALETİNİZ BATSIN

Avatar
yusuf 5 yıl önce

Dimyata pirince gidelim derken evdeki bulgurdan olacaklar haberleri yok...

Avatar
ZENCİİ ZENCİİ 5 yıl önce

Tabloyu incelersek emsale hiçbirşey girmiyor

Avatar
Sıkıntı Var 5 yıl önce

Hakkı denen vatandaş şu yazdığını bir okusana bakalım anlayabilecek misin? Tapu denen belge 3 günde çıkan bir belge mi? Çok görmek istiyorsan belge gel satış ofisine kat irtifakını gör.Önemli olan satılabilen m2 dir alış-satış bunlar üzerinden yapılır.Tüm rezidans projelerinde brüt-net makası %20-%40 arasıdır.Hakkına 150 m2 satılabilir alan düştüğünde evinin netinin 150 m2 olacağını düşünüyorsun bre cahil?

Misafir Avatar
Hakkı 5 yıl önce @Sıkıntı Var

Sıkıntı büyük galiba, cahil kelimesi size geri iade :) emsal 4 iken net emsal zaten 3.1 - 3.2 lere hadi olsun 3.5 daha yukarısı zaten yok ! arada zaten neredeyse bir puana varan puan farkı var. Yazılan yorumu iyi oku ! bire bir net alandan değil olması gerekenden bahsetmişim şapşik :) sahi sen hangi firma ile hangi puandan anlaştın biraz ondan bahset hele ?

Beğenmedim! (3)
Avatar
kızıl cephe 58 5 yıl önce

yusuf arkadaş yoruma noktayı koymuş ,katılıyorum eldeki bulgurdan oldularda kimsenin haberi yok .kazıklandıklarımızı binalar ortaya çıkınca ve yönetim planında anlaşılacak .yönetim planıyla ortak alanlardan çok filimler dönüyor .mesala ortak kullanım alanı olan teras yönetim planıyla üst kattaki komşuna verilebiliyor .yönetim planı hazırlamakla ortak alanlarla her şey yapabilirsin .ortak kullanım alanı bir yer yönetim planına yazılmak şartıyla birilerine verilebilir .mütahite tek taraflı yönetim planı hazırlama yetkisi vermeyiniz .

Avatar
kızıl cephe 58 5 yıl önce

Allah için fikirtepedeki ibb bilgilendirme ne iş yapıyor anlamadım .bu gün gittim kapalıydı .gidenlerde diyorki bilgilendirme bürusu adı ama bilgiden bir haberler amaç ne niye açtılar o büroyu bilgisizlerse ordaki yetkililer kapatıp gitsinler .fikirtepe haber sana zahmet şu büroyu bir haber yapta bilelim ne iş yapıyor bilgilendirme dışında ,kentsel dönüşümde dünyadan bir haberler galiba kapalıydı perşembe günü saat ögleden sonra ugradıgımda .