Bu haber kez okundu.

Fikentder Derneği Ç.Ş. Bakanı Mehmet Özhaseki ile görüşecek
FİKENTDER’den Bakanlığa 16 maddelik çözüm önerisi! Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Başkanı Yasin Bektaş, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile önümüzdeki günlerde bir araya geliyor...

Yasin Bektaş – Bakan Mehmet Özhaseki

GELİN GÖRÜŞELİM

Şubat ayının ilk haftasında gerçekleşen  Fikirtepe  toplu temel ve yıkım töreninde Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye çözüm önerisinden bahsetti ve Bakan’dan Gelin Görüşelim” daveti aldı. Yakın zamanda  Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanı Yasin Bektaş ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki Fikirtepe’de yaşanan sorunlara ve Türkiye genelinde de Kentsel dönüşümün önünü açacak 16 maddelik çözüm önerisi için bir araya gelecek.

 FİKİRTEPELİ VATANDAŞLAR BAKANDAN NELER BEKLİYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yaşadığı heyecanı yaşadığını söyleyen Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanı Yasin Bektaş ”  Fikirtepe’de ki haklı tüm problemlerin adilane çözüme ulaşılması için uzlaşıyla ve kanuni baskı uygulanmadan sonuca varılmsını ümit ediyoruz. Bunun içinde sayın bakanımızın tüm STK’lara eşit mesafede yaklaşarak dinlemesini, sunulacak makul çözüm önerilerini de FİKENTDER olarak, tüm Fikirtepeliler ve kentsel dönüşüm çalışmalarına muhatap vatandaşlar adına uygulamaya geçirmesini bekliyoruz” dedi. 

“ÜMİTLER VE BELİRSİZLİKLER HALA DEVAM EDİYOR”

 Bektaş “Ada ve firma bazlı yaptığımız değerlendirmenin haricinde, hali hazırda Fikirtepe’nin bazı bölgelerinde alt yapı ve yol genişletme çalışmalarının geçte olsa başladığını ancak ağır bir şekilde devam ettiğini belirtmek istiyoruz. Bu çalışmaların gecikmesi ve ağır bir şekilde ilerlemesi Fikirtepe’de biten projelerin teslimini ve bu projelerde ki yaşamın başlamasını geciktirdiğini üzüntüyle belirtmek isteriz. Her şeye rağmen bazı bölgelerde yapılan çalışmaları biteceği düşüncesiyle, bu yaz özellikle biten projelerin bulunduğu bu bölgelerde hayatın eksikte olsa başlaması kaçınılmaz olurken, bitmemiş ve başlamamış olan proje adalarından dolayı da hem vatandaşlar , hem de yatırımcılar açısından kısa süreli hüsran kaçınılmaz görünüyor.

Mandıra Caddesindeki yol genişletme, tramvay sistemi ve metro duraklarına kadar uzanan füniküler sistemlerinin henüz esamesi okunmamakta ve ne zaman başlanacağına yönelik de her hangi bir netlik bulunmamaktadır” şeklinde konuştu. 

FİKENTDER’DEN HAKKINI ARAYANA DESTEK

FİKENTDER bizzat başvuran herkese teknik ve hukuki destek veriyor.  Ayrıca, vatandaşların haklarını aramaları noktasında, firmalarla aralarında arabulucuk yaparak VARTAŞ , ANKA, MİST, DUMANKAYA, SEVGİLİ, SELİMOĞLU, Selka- Nsk – Mandarins, BARSAN, PANA YAPI ADALARI başta olmak üzere bir çok adanın bitmesine yardımcı oldu. 

İŞTE BAKANLIĞA SUNULACAK ÇÖZÜM ÖNERİLERİNDEN BAZILARI

1 – Bakanlığın HAKEMLİK ROLÜ başta gelmek üzere, 
2 – İFRAZEN TEVHİT uygulamasını her hangi bir emsal kaybı yaşanmadan, uzlaşılamayan ve birden fazla firmanın girdiği adalarda uygulamaya koymasını 
3 – Bakanlığın rakamlara ve oranlara karışmadan TEK TİP SÖZLEŞME metnini ortaya koymasını ve paylaşım adaletsizlikleri ile hilelerinin önüne geçmesini talep ediyoruz.
4 – Tüm bunlara ek olarak bunun haricinde mevcut SÖZLEŞMELERDEKİ PAYLAŞIM HİLELERİNE el koymasını,
5 – Aynı şerefiye ve eş değer arsa veya konum ile İMAR TRANSFERİ uygulamasının önünün açılmasını istiyor ve destekliyoruz.

7 – Firmalarda YETERLİLİK BELGESİ düzenlenerek, aldığı dereceye göre kentsel dönüşüm sürecinde faaliyetlerine izin verilmesi
8 – Vatandaş – Firma ayrımı yapmaksızın Fırsatçıların ayıklanarak sürecin hızlandırılması
9 – Personel – firma ilişkilerinin ve yapılan işlemlerin ciddi olarak gözden geçirilerek sağlamasının yapılması

10 Fikirtepe’de ekonomik nedenlerden dolayı iş yapamayan firmaların anlaştığı adalarla ilgili olarak Fikirtepe’de hiç anlaşma yapmamış dışarıdan gelen güçlü talepler var. Bu konuyla ilgili ‘’İlbank – Kiptaş aracılığı ile’’ devlete yük olmasından ziyade Bakanlıkla koordineli olarak Dernek olark yapacağımız çalışmalar neticesi varılacak uzlaşılarla bu adaların sağlıklı bir çözüme kavuşturulması ve ve hızlı bir şekilde yapılaşması hedeflenmektedir. 

11- TMSF’ye devredildiği duyurulan Dumankaya İnşaatın anlaşma yaptığı iki ada mevcuttur. Bu adalarda Dumankaya İnşaat’a atanan kayyumlar aracılığı ile yönetimin tahsis edildiği ve TMSF’nin konuya taraf olmadığı ve bundan dolayı da arsa sahipleri ile muhatap olunmadığı yönünde yazılı bilgiler mevcuttur. Dernek Yönetiminden arkadaşlarında arsalarının ve anlaşmalarının bulunduğu Dumankaya adalarına yönelik olarak bu belirsizliğin ortadan kaldırılması ve hızlı bir şekilde yapılaşmanın önünün açılması için yine derneğimize gelen ciddi teklif ve önerilerin değerlendirilmesini tarafınıza önermekteyiz. Bu adalarda da vatandaşlar evlerini boşaltmış olmalarına rağmen, yaklaşık 6 aylık geriye dönük kiralarını alamamış ve mağdur durumda bulunmaktalar. 

12- Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü nezdinde firmalar arasında ayrımcılık yapıldığını üzüntüyle belirtmek istiyoruz. Bazı firmaların gücü etkisinde belgeleri hızla çıkarılırken yine firmalardan yapılan açıklamalar doğrultusunda, bazılarının ‘’iksa ve yapı ruhsatı’’ alım sürelerinin uzamasının sonuçları yine bölgedeki yaşayan vatandaşlara olumsuz olarak yansımaktadır.

13- Yine aynı şekilde Fikirtepe’de tüm firmalarla çözüm ve uzlaşı görüşmeleri yapılırken Vatandaşların kendi mülk ve paralarıyla ortak yapım kararı alarak imza attıkları Erol İnşaat hiçbir şekilde ne toplantılara , ne bilgilendirme ya da uzlaşı görüşmelerine çağrılmamış ve hiçbir şekilde bilgilendirilmemiştir. Konuyla ilgili 2015 yılında yapılan kat karşılığı inşaat sözleşmelerinin bir numunesi ve tapu şerh kayıtları İstanbul İl ve Kentsel dönüşüm Müdürlüklerine iletilip ‘’12.05.2015 tarih ve 2015-37139’’ sayı ile, ‘’26.08.2016 tarih, 2016-72217’’ sayı ile, bunun haricinde ‘’20.10.2016 tarih ve 2016-82160’’ sayı ile ve ‘’02.01.2017 tarihinde 2017-324’’ sayı ile son olarak ‘’17.01.2017 tarih, 2017-4165’’ gelen evrak sayı ve tarihi kaydıyla bildirilmesine rağmen, Bakanlık personelleri tarafından hiçbir şekilde muhatap alınmamıştır ve hala da tüm uyarılarımıza rağmen alınmamaktadır!

Erol İnşaat öncülüğünde vatandaşlarında ortaklığıyla Merdivenköy Mahallesinde 286 pafta 2392 nolu ada içerisinde çoğunluk imzasını almış ve 3.60 emsal ile yapılaşma hakkını kazanmış bulunmaktadır. Tüm Bunlara ilaveten yapı adası içerisinde de değişik parsellerle de yapılan sözleşmeler gereği tapularda kat karşılığı inşaat şerhleri bulunmaktadır. Bu konuda bakanlığın bir çok adada farklı firmalar nezdinde olumlu girişim ve çalışmalarını takdirle takip ediyoruz.  Konuyla ilgili ortaklık dahil her türlü çözüm önerileri için görüşmeye ve/veya ifraz yolu ile kendi alanında yapılaşmaya hazırdır.

14- Fikirtepe başta olmak üzere varoş olarak görülen bölgelerde vatandaşların bireysel yapılaşma hakları elinden alınmaktadır. Bu konu hakkında bakanlığın yerel idarelerle de işbirliği içerisinde sunacakları örnek plan ve projeler dahilinde yapılaşmanın kolaylaştırılması gerekmektedir.

15- Bakanlığın, Müteahhitlerle yaptığı görüşmelerin benzerlerinin STK’lar la da yapılması ve sunulan çözüm önerilerinin tek taraflı ve kadük kalmaması için tarafımızdan sunulan çözüm önerilerimizin de ek ilave olarak tarafınızca gündemlerinize alınmasını talep ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.

16- Taş Yapı Ada’sı başta olmak üzere, Fikirtepe’de ki bir çok  Ada’da  imza atan vatandaşların mağduriyetine sebep olan kira ödemelerindeki gecikmeler ve zaman kayıplarının giderilmesi için çözüm önerileri.

Haber: Çiğdem MEN - Kaynak: Baretdergisi
_
___________________________________
ajansFİKİRTEPE/www.FİKİRTEPEHABER.com

banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
3031 3032 ada sakini 7 yıl önce

Arkadaş Kiptaş iller bankasından ziyade uzlastiralim diyirsun.demezlermi adama bu saate kadar niye uzlaştırmadin birde uzlastiralim ne olacak aralarında kalanlardan kaç tane yapabilecek firma var.birakinda devlet kurtarsın vatandaşi

Misafir Avatar
3031 3032 7 yıl önce @3031 3032 ada sakini

devlet e olan güven var en basta keske bizim adayı da kiptaş ve ilbank yapsa hem deger kazanır proje hemde garantili olur.

Beğenmedim! (1)
Avatar
Fikirtepe mağduru 7 yıl önce

Yasin Bey tebrikler. Dertlerimizi en iyi siz anlatırsınız

Avatar
Hızır 7 yıl önce

Yasin bey senden başkası bu işi çözemez adamsın sen bu işi bitireceksin.

Avatar
Murat ozan salih ozan adına yazıyorum 7 yıl önce

Yasin bey 48 no lu adayıda bakanımızla görüşürmüsünüz bir adada iki müteahit var 6 yıldır bir sonuç a varmadı artık evlerimizin śuları akmıyor evlrin hali perişan nerdeyse üstümüze çökecek 48 nolu adayıda inşAllah bir çözüme ulaştırırsınız.Teşekkür ederim.

Avatar
fikirtelim 7 yıl önce

ankaya vermek istemiyoz kiptaşta yapmasın iyi bir firma alssın büyük adayı onuda söylein bakana

Avatar
Fikirtepeli 7 yıl önce

Allahaşkına bakan beye sorun, kiptaş ne zaman işe başkayacak.bıktık belirsizlikten

Avatar
Hasan34 7 yıl önce

Yasin bey Anka ve vartaşta imzalamayanlar ne olacak kiptaşlamı yoksa firmaylamı imzalayacak firmalar var muhattap yoktu şimdi Kiptaş geldi yine muhattap bir açıklama ne olacagini bir bilen Yok Kiptaş'a sosyal sorumluluk olarak bir görüşüp açiklamayı en azından fikirtepelinin sesi olarak siz yapın..

Avatar
fikirtelim 7 yıl önce

verdikte ne oldu değerlendiremedi kiptaşta sıradan yapar ondan bundan keser toki gibi isterdik anka yapssın ses yok