banner130

Bu haber kez okundu.

Bakanlık Torba Yasa ile inşaat sektörünün taleplerini çözüyor..
 TBMM 2019’a yoğun bir gündemle başlayacak. Meclis'in gündeminde torba yasa teklifleri var. Meclis 12 günlük aranın ardından yarın mesaiye başlıyor. TBMM haftaya siyasi partilerin grup toplantıları ile başlayacak. 

 AKP, CHP, HDP, MHP ve İYİ Parti tarafından yapılacak grup toplantılarında parti başkanları gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunacak. Aynı gün Meclis Genel Kurulu'nda çeşitli kanunlarda değişiklik yapılmasını öngören maddeler görüşülüp karara bağlanacak. 

71 maddelik torba yasada inşaat ve gayrimenkul sektörünü yakından ilgilendiren birçok konu bulunuyor. E. Kulusi'nde yazan habere göre, sektörü canlandırması planlanan maddeler meclis görüşmesinde onaya sunulacak. 

Torba Kanun teklifinde inşaat sektörünü ilgilendiren maddeler:

MADDE 20- Madde ile; kentsel dönüşüm projeleri kapsamında trampa yoluyla kamulaştırılan taşınmazların Hazineye devrinden dolayı kazanç oluşmayacağı ve aym işlemler ile ilgili teslimlerin katma değer vergisinden istisna tutulacağına yönelik hükümlerin yer aldığı 3065 sayılı Kanunun geçici 35 inci maddesinin uygulama süresi, Sultanbeyli Belediyesi ile yapılan devir işlemlerinin tamamlanamamış olması ve konuyla ilgili yargısal süreçlerin devam ettiği hususu dikkate alınarak 31/12/2020 tarihine kadar uzatılmaktadır.

MADDE 21- Madde ile; 3065 sayılı Kanunun geçici 37 nci maddesinde değişiklik yapılmak suretiyle imalat sanayii yatırımları üzerindeki katma değer vergisinden kaynaklı finansman yükünü gidermek amacıyla bu yatırımlar nedeniyle 2018 yılında yapılacak inşaat harcamaları dolayısıyla yüklenilecek katma değer vergisinin iade edilmesine yönelik uygulamanın 2019 yılında da sürdürülmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca Cumhurbaşkanına bu uygulamanın sürelerini, beş yıla kadar uzatma yetkisi verilmektedir.

MADDE 28- Madde ile, mevzuatta Türkiye Emlak Bankası Anonim Şirketine ve Tasfiye Halinde Türkiye Emlak Bankası Anonim Şirketine yapılan atıfların, Türkiye Emlak Katılım Bankası Anonim Şirketine yapılmış sayılacağı yönünde düzenleme yapılmaktadır.

MADDE 32- Madde ile, sözleşmelerin imalat girdilerinde meydana gelen beklenmeyen fiyat artışları dolayısıyla ülkemizin kalkınması için çok önemli olan büyük projelerin ve kamu hizmetlerinin aksamamasını ve oluşan mağduriyetlerin giderilmesini teminen yüklenicilere idare onayına bağlı olarak fesih ya da devir hakkı verilmesi amaçlanmaktadır.

MADDE 48- Madde ile, belediyelerin gördükleri hizmetler itibarıyla gerçekleştirilmesinde fayda görülen yatırım projelerinin desteklenmesi ve belediyelerin ihtiyaç duyduğu yatırım nitelikli projelerin gerçekleştirilmesi için Strateji ve Bütçe Başkanlığı bütçesine belediyelere yardım ödeneği konulması öngörülmektedir.

MADDE 57- Madde ile, kira bedelinin belirlenmesinde tüketici fiyat endeksinin artış oranı olarak belirlenmesinin üretici fiyat endeksinden daha hakkaniyete uygun sonuçlar doğuracağı düşünüldüğünden, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunun 344 üncü maddesinin bu şekilde değiştirilmesi öngörülmektedir.

MADDE 58- Madde ile, İller Bankasının safi karının yüzde ellibirinin, nüfus ve altyapı sektörü kıstası olmadan yerel yönetimlerin kentsel dönüşüm, altyapı ve üstyapı projelerinin finansmanında hibe ve gerektiğinde faiz desteği şeklinde kullanılabilmesi, Banka aktif büyüklüğü ve kredi hacminin artması neticesinde özellikle kentsel dönüşüm projelerine hız kazandırılması ve Bankanın gelir temin etmesi amacıyla yurtiçi ve yurtdışında doğrudan veya ortaklıklar aracılığıyla projeler geliştirmesi amaçlanmaktadır.

MADDE 60- Madde ile, 6217 sayılı Yargı Hizmetlerinin Hızlandırılması Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun geçici 2 nci maddesine bir fıkra eklenmek suretiyle kira bedelinin belirlenmesinde tüketici fiyat endeksinin artış oranı olarak belirlenmesinin üretici fiyat endeksinden daha hakkaniyete uygun sonuçlar doğuracağı düşünülerek 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunun 344 üncü maddesinde yapılan değişikliğin derhal uygulanması öngörülmektedir.

MADDE 67- Hazine ve Maliye Bakanlığının finansal araçlar konusundaki tecrübesi ve teknik kapasitesi dikkate alınarak konut hesabı uygulamasının daha etkin ve tasarrufları arttırıcı bir sistem haline getirilmesini teminen yapılan değişiklik ile, sistemin Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uygulanması ve yürütülmesi amaçlanmaktadır.

MADDE 68- 655 sayılı Ulaştırma ve Altyapı Alanına İlişkin Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 15 inci maddesinde metro, şehir içi raylı ulaşım sistemleri ve benzeri projeler nedeniyle merkezi hükümet tarafından yapılan harcamaların tahsili mülkiyet devri şartına bağlanmıştır. Ancak uygulamada belediyeler işletmeyi devralmakta, gelir elde etmeye başlamakta ancak mülkiyeti devri yapılmamaktadır. Bu nedenle herhangi bir hasılat payı aktarımı gerçekleştirilememektedir. Söz konusu düzenleme ile, anılan projelerden kaynaklanan tahsilatın başlama sürecinin, mülkiyet devri şartı yerine işletme devrinin yapılması şartına bağlanması ve fiili uygulamaya uygun bir düzenleme yapılması öngörülmektedir.

MADDE 69- 655 sayılı Ulaştırma ve Altyapı Alamna ilişkin Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanun Hükmünde Kararname kapsamındaki metro ve şehir içi raylı ulaşım sistemlerinin halihazırda mülkiyet devri olmaksızın işletme devri ile açılması sonrasında elde edilen gelirlerden merkezi yönetim bütçesine aktarım yapılabilmesi amaçlanmaktadır.

ajansFİKİRTEPE/www.fikirtepehaber.com

banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Oktay parlak 5 yıl önce

Fikirtepe kentsel dönüşüm 9 yılına girdi binlerce insan mağdur evlerinden edilmiş borçlu hacizlik durumdalar projelerine hiç başlamayan firmalar var yapmıyorlar bırakıpta gitmiyorlar biz daha kaç sene bu zulmü çekeceğiz son çare taksim gezi parkına fikirtepe mağdurları diye çadır açmak olacak hükümetin yardımlarını bekliyoruz

Avatar
murat 5 yıl önce

İktidarınız döneminde sürekli konut mağdurları oldu. esenyurtta başlayan dalga sonucu akıllanmadınız önlemler aldık dediniz ama malesef fikirtepe, kartal, bağcılar... diye halen devam ediyor. çünkü belediyeleriniz rantçı mütahitlerden besleniyor. bence sınıfta kaldınız. benim oyum bu sefer kesinlikle size olmayacak.

Avatar
Engin 5 yıl önce

Hangi bakan cozecek iradesi kendi dedigi olan bakan kaldimi bu ulkede

Avatar
Sevgi 5 yıl önce

Yetkililerin dikkatine!!! 2011 yılında YGYO inş firmasından aldığım dairemin hala'a teslim edilmemesi durumunda bütün haklarımın elimden alınmasına karşı olup bütün birikimimin gasp edildiğini düşünüyorum burdan başta sn Cumhurbaşkanı'mız olmak üzere yetkililere artık sesimizi duyun diyorum yer beylikdüzü Esenyurt ilçesi

Avatar
Yavuz 5 yıl önce

Bende diyorum ki devlet benim varlığım senin varlığındır. Yönetim halkın oyu sizin varlığınızdır İnnovia 4 mağdurlarını kayde alın yoksa oy zamanında bende sizi yok sayarım

Avatar
Serdal erdoğdu 5 yıl önce

Merhabalar ınnovia 4 mahduruyum 2016 itibari ile bütün borcumu yeşil inşaata ödedim hala teslim edilmedi yetkililerden ricam konu hakkında bir çok mağdur var en kısa zaman da bir çözüm üretilip gerekenin yapılması olacaktır evin peşinatını verdiğim de kızım daha doğmamıştı şuan közüm 6 yaşında durumu anlayabildiğimi düşünüyorum saygılarımla

Avatar
İhsan 5 yıl önce

2012 de innovia 4 ten dair aldım hala teslim edilmedi şu an inşaatta duruyor binlerce mağdur var derdimize lütfen çare olun çoluk çocuğumuzun rızkını ev sahibi olmak için buraya verdik

Avatar
Oktay parlak 5 yıl önce

Bakanım fikirtepe 9 yılına girdi binlerce mağdur insan var mağdurlar arasında binlerce REIS sevdalısı var fikirtepe com bir sorusuna karşılık fikirtepeye yapılacak bir şey yok demişsiniz fikirtepe mağdurlarından reis sevdalı kişileri reisten uzaklaştırmakmı istiyorsunuz fikirtepeye gelin 9 seneden belli hiçbir şey yapmayan firmaları ikaz edin gerekiyorsa cezalandırın örnek eko group abide yapı imzaların yüzde 90 tamam ama bizi oyalıyor bugün git yarın gel daha kaç sene bu tür firmaların keyfini bekliyecegiz

Misafir Avatar
fikirtepe 5 yıl önce @Oktay parlak

resi diye diye zaten fikirtepe bu hale geldi hala akıllanmak gibi bi niyetiniz yok sanırım bu seçimde yine oy verirsiniz

Beğenmedim! (0)