banner130

Bu haber kez okundu.

Yetki belgesi olmayan emlakçı bugünden itibaren ruhsat alamayacak!

 Emlak sektörüne yönelik düzenleme uyarınca 5 Eylül'den itibaren yetki belgesi olmayan emlak işletmeleri artık ruhsat alamayacak.

Düzenleme ile, yönetmeliğin yayım tarihinden itibaren 3 ay sonra emlak işletmelerinin taşınmaz ticaretiyle iştigal edebilmesi için yetki belgesi alması hükmü getirilmişti. Buna göre, bugünden itibaren, işletmenin yetki belgesine sahip olup olmadığı işyeri açma ve çalışma ruhsatı verilmeden önce yetkili idareler tarafından kontrol edilecek. Yetki belgesi olmayan işletmelere ruhsat verilmeyecek.

İşletmelerin, yetki belgesi için gereken belgelerle birlikte Ticaret Bakanlığı il müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekecek. Yetki belgesi, işletmenin bulunduğu yerdeki il müdürlüğü tarafından, oluşturulacak bilgi sistemi üzerinden verilip, yenilenip, iptal edilecek.EMLAKÇILIK YETKİ BELGESİ NASIL ALINIR

Emlakçılık yetki belgesi başvurusu, yetki belgesi verilmesinde aranan şartların taşındığını gösteren belgelerle birlikte “Bilgi Sistem” üzerinde yapılacak. Başvuruda bulunanın istenilen şartları taşıyıp taşımadığı başvuru tarihinden itibaren 7 gün içinde il müdürlüğü tarafından bir tutanakla yerinde tespit edilecek. 

Yetki belgesi verilmesinde aranan şartları taşıdığı anlaşılan işletmelere başvuru tarihinden itibaren 10 gün içinde yetki belgesi verilecek. Yetki belgesi talebi reddedilenlere ise reddedilme gerekçesi ile birlikte bilgi sistem üzerinden bildirim yapılacak. 

5 YIL GEÇERLİ OLACAK

Emlakçılık yetki belgesi 5 yıl geçerli olacak. 5 yıl sonra belge yenilenecek. Emlakçılık yetki belgesi geçerlilik süresinin sona ermesi ya da içeriğindeki bilgilerden herhangi birinde değişiklik olması durumdan yenilenecek. 

Taşınmaz ticareti hakkındaki yönetmelik yürürlüğe girdi. Yeni yönetmelik ile birlikte emlakçılara yetki belgesi zorunluluğu geldi. Peki emlakçılık yetki belgesi nasıl alınır? Emlakçılık yetki belgesi verilmesinde aranan şartlar neler? Emlakçılarda aranan şartlar neler?

EMLAKÇILARDA ARANAN ŞARTLAR

a) İşletmenin  net alanının en az 30  metrekare olması.
b) İçinde idari büro ve kabul yeri ile 14 üncü maddenin birinci fıkrasının (l) bendinde belirtilen dosyalama işleminin fiziksel olarak yapılması durumunda arşiv bölümü bulunması.
c) Hizmetin düzenli, sistemli ve hızlı bir şekilde verilmesini sağlayacak miktar ve özellikte masa, dolap, koltuk ve benzeri malzeme ile bilgisayar, internet, telefon, tarayıcı ve faks gibi teknik donanıma sahip olması.

EMLAKÇILIK YETKİ BELGESİ VERİLMESİNDE ARANAN ŞARTLAR

Emlakçılık yetki belgesi verilirken bazı şartlar aranıyor. Yetki belgesi verilmesinde aran şartlar şöyle; 
•    Yukarıda sıraladığımız şartları taşıyor olması 
•    Meslek odasına kayıtlı olması
•    Gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olunması,
•    Gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların kendilerinin, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin bu alandaki faaliyetlerini yürütmek için görevlendirdikleri ve yetkilendirdikleri temsile yetkili kişilerinin, şubelerde ise şube müdürünün;
1) 18  yaşını doldurmuş olması,
2) En az lise mezunu olması,
3) İflas etmemiş veya iflas etmiş olsa bile 9/6/1932 tarihli ve 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu hükümlerine göre itibarının yerine gelmiş olması,
4) Konkordato ilan etmemiş olması,
5) Kasten işlenen bir suçtan dolayı veya affa uğramış olsalar dahi devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, milli savunmaya ve devlet sırlarına karşı suçlar ile casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, terörün finansmanı, kaçakçılık, vergi kaçakçılığı veya haksız mal edinme, cinsel saldırı ve çocukların cinsel istismarı, hayasızca hareketler, müstehcenlik, fuhuş, kumar oynanması için yer ve imkan sağlama suçlarından hüküm giymemiş ya da ticaret ve sanat icrasından hükmen yasaklanmamış olması,
•    Gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların kendilerinin, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin temsile yetkili kişilerinden en az birinin, şubelerde ise şube müdürünün sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) ulusal yeterliliğine dayalı mesleki yeterlilik belgesine sahip olması gerekiyor. 
Bakanlık, yetki belgesi verilmesi için mesleki eğitim şartı getirmeye ve bu eğitime ilişkin usul ve esasları ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının görüşlerini alarak belirlemeye yetkili olacak. Mesleki eğitim; Bakanlık, Millî Eğitim Bakanlığı veya Bakanlıkça uygun görülen kamu kurumları, üniversiteler, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve mesleki yeterlilik belgesi vermeye yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından verilecek.

ajansFİKİRTEPE/www.fikirtepehaber.com

banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
fikirtepe magduru 5 yıl önce

Takkiyat belgesi nedir desen bilmez emlakçılık yapar

Avatar
fikirtepe magduru 5 yıl önce

Bunların hepsini ünüversite imtahanı gibi imtahandan geçireceksin ona göre belge vereceksin

Avatar
fikirtepe magduru 5 yıl önce

İki masa 4 sandalye emlakçı

Avatar
MAGDUR 5 yıl önce

Fikirtepe emlakçı kaynıyor .

Avatar
fikirtepe magduru 5 yıl önce

KOLAY KAZANÇ .