Bu haber kez okundu.

Yeni İmar ve Tüketici Kanunu haksız rekabeti önleyecek
 

"2014 yılı inşaat sektörü için belirleyici olacak"

Emlak Haberlerinin yayınladığı bir haberde İnşaat sektörünün geldiği noktayı değerlendiren Çukurova Gayrimenkul’ün İcra Kurulu Başkanı Cafer Kara, 2014 yılı ile ilgili beklenti ve tahminlerini açıkladı.. kartal-cukurova-tower_44994  Kartal' da hayata geçirmekte olduğu Çukurova Tpwer ve Adanuspark  projeleri ile dikkat çeken ve 20 yılda 22 nitelikli konut projesine imza atan Çukurova Gayrimenkul’ ün İcra Kurulu Başkanı Cafer Kara, 2013 yılını inşaat sektörü açısından değerlendirip 2014 ile ilgili beklenti ve öngörülerini paylaştı.
 orjinal__2014-yili-insaat-sektoru-icin-belirleyici-olacak__24_12_2013__16_40_54
 
İnşaat artık yalnızca bina üretmek değil
İnşaat sektörünün Türkiye’de istihdama yaklaşık yüzde 6 oranında katkı sağladığını ve kendisine bağlı 200’den fazla alt sektörü harekete geçirdiğini hatırlatan Çukurova Gayrimenkul İcra Kurulu Başkanı Cafer Kara, inşaatın artık yalnızca bina üretimi değil; çevreyle dost, sosyal yaşama ve toplumsal yapıya doğrudan etki eden, sürdürülebilir üretim anlamına geldiğine dikkat çekti.
 
Bakış açısının odağı maliyet değil kalite olmalı
İnşaat projelerinde üretimin yanı sıra kullanım ve dönüşüm süreçlerinin de göz önüne alınmaya başlandığını ifade eden Kara, sektörün önünde atılması gereken önemli adımlar olduğunu vurguladı. Bu konuda en doğru yol haritasının 10. Kalkınma Planı’nda çizildiğini ifade eden Kara, sürdürülebilirlik, inovasyon ve Ar-Ge, kentsel dönüşüm üçgeninde ilerlenirse sektörde kalite standartlarının yükseleceğini söyledi. “Her ne kadar gecikmiş olsak da bugün artık bu kavramların konuşuluyor olması Türk inşaat sektörünün ve ülkemizin geleceği açısından umut verici.” diyen Kara, bakış açısının odağına maliyetten öte kaliteyi ve sürdürülebilirliği yerleştiren bir yaklaşımla kentsel dönüşümün başarılı olabileceğini belirtti.
 
Kentsel dönüşüm kentlerin kimliğine uygun olmalı
Kentsel dönüşümün sadece depreme karşı bir önlem olarak ve bina bazında algılanmaması gerektiğinin altını çizen Kara, “Kentsel dönüşüm eğer yerinde imar artışıyla yapılacak bir dönüşüme doğru giderse bu durum ülkemiz için büyük bir risk olur. Kentleri uzun vadede geri dönüşü mümkün olmayan hatalara sürüklememeliyiz. Bunun için de kentsel dönüşüm; yolu, altyapısı, yeşil alanı ile daha kapsamlı, planlı, kullanışlı, verimli, sağlıklı, çevre ile dost, kentin tarihi ve sosyo-ekonomik yapısıyla uyumlu yaşam alanlarına dönüşüm olarak ele alınmalı. Gelecek nesillere yeniden bir kentsel dönüşüm sürecine girme ihtiyacı hissettirmemeliyiz. Kısacası, kentsel dönüşümü fırsata dönüştürmek için makro alt yapı yatırımları ile sürdürülebilir ve kentlerin mevcut kimliğine uygun yeni şehirler planlanmalı.” dedi.
 
Yeni İmar ve Tüketici Kanunu haksız rekabeti önleyecek
Kara, sektörde haksız rekabetin önlenmesi adına Yeni Tüketici Kanunu ile inşaat firmalarının ruhsat almadan satışa başlayamıyor olması ve usulsüz satış yapan müteahhitlere ağır yaptırımlar getirilmesinin önemli gelişmeler olduğunu ifade ederek şunları söyledi:
“Bu kanunlar, belli bir geçmişi olan, projelerini zamanında teslim eden, ev sahiplerini mağdur etmemek için her detayı düşünen firmaların değerinin anlaşılması için önemli. Bu sayede konut alıcısı ve müteahhit firmalar arasındaki ilişki disiplin altına alınacak ve her şey tüketici odaklı olacak. Tüketiciler güvenle konut satın alabilecek ve sektör bu gelişmenin meyvelerini 2014’ten itibaren toplamaya başlayacak.”
 
Yabancı sermaye için şeffaflık ve kurumsallık şart
Kara, yabancı sermayenin ülkemize giriş yapması için yatırım ortamında daha fazla şeffaflık, kurumsallık ve uzmanlığın şart olduğunu vurgulayarak "Doğru yol haritaları belirlenirse Türkiye’nin de aynen Avrupa ülkeleri gibi yabancılara konut satışından ciddi fayda sağlayabilir" yorumunda bulundu.
 
2014 yılı inşaat sektörü için belirleyici olacak
Gayrimenkul sektörünün son 10 yılda çok büyük gelişme kat ettiğini ifade eden Kara, kentsel dönüşümün inşaat sektöründe 10 ila 20 yıl devam edecek bir hareketliliğin habercisi olduğunu bildirdi. Kentsel dönüşümle beraber inşaat sektöründe beklenen gelişimin sadece Türkiye sınırları içinde kalmayacağını ve bölge ülkelerde de etkin olacağını ifade eden Kara, özellikle yerel seçimlerden sonra konut sektörünün daha da hareketleneceğini, 2014 yılının da inşaat sektörü açısından önemli ve belirleyici olacağını belirtti.
 
Cafer Kara, “Unutmamak gerekir ki, inşaat sektörü yavaşladığı zaman ülke ekonomisi de frene basmak zorunda kalır ve küçülme gerçekleşir. Oysa ülkemizin ekonomisi büyüyor ve bu büyümeye uygun altyapının da hızlı geliştirilmesi gerekiyor.” diyerek sözlerini tamamladı.
 
Emlak Haberleri - 24.12.2013 / Fikirtepe Haber
banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.