Bu haber kez okundu.

Yeni İmar Kanunu Taslağı Müteahhitlere Ağır Cezalar Getiriyor
 

Yeni İmar Kanunu Taslağı Müteahhitlere Ağır Cezalar Getiriyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kısa süre içinde TBMM'ye göndereceği Yeni İmar Kanunu Taslağı ağır idari para cezaları getirecek.. orjinal__yeni-imar-kanunu-taslagi-muteahhitlere-agir-cezalar-getiriyor__07_01_2014__14_34_14 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırlamakta oluğu yeni İmar Kanunu Taslağı binalarda otopark, sığınak, depo gibi alanları daraltanlara ağır ceza getirilmesini öngörürken çığ ve taşkın alanlarına yerleşim yapılmasını tamamen yasaklıyor.
 
Hürriyet'ten Erdinç Çelikan'ın haberine göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın önümüzdeki günlerde Meclis’e göndermeye hazırlandığı İmar Kanunu Taslağı, mühürlenmiş olmasına rağmen inşaat çalışmalarına devam eden edenlere, iç bahçe, galeri boşluğu, depo, otopark, sığınak gibi alanları daraltanlara ağır cezalar verilmesini içeriyor. Taslağa göre taşkın, çığ ve heyelan alanlarının yerleşme yeri olarak belirlenmesi tamamen yasaklanırken, apartmanlarda giriş katta oturanların asansör bakım ve onarım giderine dahil olup olmaması kararını ise apartman yönetimine bırakılıyor.
 
Taslağın yasalaşması halinde enerji kimlik belgesi onaylanmadan yapı kullanma izin belgesi düzenlenemeyecek. Yapı kullanma izni alınan yapılarda ise ilk olarak asansör, yürüyen merdiven, bant, rampa, baca, tesisat, duman ve gaz dedektörleriyle güvenlik kameralarına gerekli kontrol ve tamiratı yaptırılacak. 
 
Ruhsat alınmadan, inşaata başlama izin belgesi düzenlenmeden, imar mevzuatına aykırı olarak yapılan veya ruhsatına aykırı olarak kullanımı değiştirilen yapının müteahhidine ve sahibine idari para cezaları verilecek. İmar mevzuatına aykırı kısmın alanı, aykırılıktan etkilenen veya aykırılık nedeniyle konumu, niteliği ve büyüklüğü değişen mekan veya mekanlar üzerinden hesaplanacak. Bu gibi durumlarda müteahhite veya yapı sahibine  500 liradan az olmayacak para cezaları kesilecek. Aykırılık durumunda yapının her metrekaresi için yapı sınıfına ve gruplarına göre cezalar kat kat arttırılacak. Yapı müteahhidinin parsel maliki veya hissedarı olduğu yapılarda yapım işlerinden doğan vergi ve sigorta primi borçları ödenmeden yapı 
kullanma izin belgesi düzenlenemeyecek.
 
Taslakta yapılaşmış alanlar hariç mera, yaylak ve kışlakların kullanımını olumsuz etkileyecek ve bütünlüğünü bozacak şekilde çok parçalı yeni yerleşme yeri belirlenemeyecek. Tarımsal sınıfı çok iyi olan alanlar, bilimsel araştırmalar için önem taşıyan alanlar da yerleşme yeri olamayacak.
 
Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı tarafından yeni teknoloji getiren, büyük ölçekli veya katma değeri yüksek olarak belirlenen yatırımlara yönelik olarak hazırlanan ve onaylanarak kesinleşen imar planları on yıl süreyle değiştirilemeyecek.
 
Emlak Haberleri - 07.01.2014 / Fikirtepe Haber
banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yusuf kaymaz 7 yıl önce

bence ülkemizde yapılan ve yeni oluşturulmaya calışılan imar kanununda bir eksiklik var oda her başlayan inşaatın tamamlandıktan , ilgili kurum belediyelerden yapı kullanma izni alındıkdan sonra tapu satışlarının serbest bırakılarak çoğu vatandaşların mağdur edilmesinin önüne geçilir vede sağlıklı yapıların oluşmasının önü açılır vede dürüst inşaat firmaların calışmasını hızlandırır.ve daha bir çok adli vakaların oluşmasının önüne geçilmiş olur.NOT: inşaat ruhsatı alındıktan sonra kat irtifak tapu sunun oluşmasını engelleyerek yapı kullanma izni alındıktan sonra tapu dairelerinde kat mülkiyetli satışların yolu açılarak devletimizinde ssk alaçaklarının da tahsili yapılmış olur bunu önemle önemsiyorum kötü niyetli firmaların vatandaşları dolandırmasının önüne geçilmiş olur