Bu haber kez okundu.

Üsküdar-Çekmeköy metrosu yıl sonunda açılacak!
 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş,’ın “Görev hayatımda en gurur duyduğum işlerin başında İstanbul’a kazandırmış olduğumuz metro hatları geliyor” dediği metrolardan birinin daha hizmete alınmasında sona yaklaşıldı.

Anadolu Yakası’nda toplu ulaşımı kolaylaştıracak olan yeni metro hattıyla birlikte Üsküdar-Sancaktepe 24 dakikaya inecek.  Hat, 20 kilometre ve 16 istasyon, depo sahası ve depoya bağlanan 2 bin 750 metre tünelden oluşacak. Hatta 126 vagon hizmet verecek.

İstanbul’un en önemli ulaşım akslarından biri olacak olan metro hattının Yamanevler İstasyonu’nda da çalışmalar ‘Her Yerde Metro Her Yere Metro’ sloganıyla hızla devam ediyor. Ümraniye'nin 3. metro istasyonu olan Yamanevler İstasyonu'nda kaba inşaat bitti ve ince işçiliğe geçildi.

-24 SAAT ESASLI ÇALIŞMA-

Çalışmaların 24 saat aralıksız sürdüğü metro inşaatında 2 bin 430 personel 11 istasyonun bir an önce tamamlanması için hizmet veriyor. Şu anda istasyonda elektromekanik sistemler ve tavan ve yan duvarların kaplaması yapılıyor. Üsküdar-Çekmeköy hattı diğer metro istasyonu ile bağlantılı olması nedeniyle önemli bir hat olma özelliği taşıyor. Hattın tamamlanmasıyla birlikte Anadolu Yakasının ana ulaşım ağının önemli bir aksı tamamlanmış olacak.

Otomatik sistemle kendisini park edebilme özelliğine sahip metro dünyadaki en yeni teknolojiyi de kullanıyor. Sürücü kabini olmayacağı için yolcular en önde tünelleri izleyerek seyahat edebilecek. Vagonlardaki olağan duruma karşı istasyon yönetimi vagonların içini kameralarla gözetleyecek.

-PERON KAPI-

Rahat ve konforlu bir ulaşım için son teknoloji ile yeni metro hattı diğer metro hatlarından farklı olarak İstanbullulara hizmet verecek. Metronun sürücüsüz hizmet vereceği hatta vatandaşların güvenliği için de “Peron Kapı” sistemi kullanılacak.

Toplu taşımada rahat ve konforu en üst seviyede tutan İstanbul Büyükşehir Belediyesi yeni metro hattıyla birlikte vagonlara biniş sisteminde de değişikliğe gidiyor. Vatandaşların güvenliği için vagona binmek isteyen vatandaşlar vagonun önüne yerleştirilecek olan “Peron Kapı”dan giriş yapacak.

-SÜRÜCÜ KABİNİ YOK-

Otomatik sistemle kendisini park edebilme özelliğine sahip metro dünyadaki en yeni teknolojiyi de kullanıyor. Sürücü kabini olmayacağı için yolcular en önde tünelleri izleyerek seyahat edebilecek. Vagonlardaki olağan duruma karşı istasyon yönetimi vagonların içini kameralarla gözetleyecek. 

Paris, New – York gibi dünyanın en büyük metro istasyonlarından bile daha konforlu olacak yeni metro hattında engelli vatandaşlarımız hiç bir yardım almadan metro istasyonunu tek başına kullanabilecek.

Başkan Kadir Topbaş’ın  “Yarım saatlik yürüme mesafelerinde metrolar olsun istiyoruz” sözünün bir yansıması Anadolu Yakası’nın yeni metro hattında görülüyor olacak. Üç ilçeden geçecek olan metro hattında Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Libadiye, Çarşı, Ümraniye, İnkılap Mahallesi, Çakmak, Ihlamurkuyu, Altınşehir, Lise, Dudullu, Toplu Konutlar, Çekmeköy ve Sancaktepe istasyonlarının aralarında yer aldığı 16 istasyon olacak.

Şehrin ulaşımında önemli bir yeri dolduracak olan metro hattının bitmesiyle birlikte Çekmeköy-Sancaktepe'den yolculuk süreleri, Üsküdar 24, Kartal 59, Yenikapı 36, Taksim 44, Hacıosman 68, havalimanı 68, Olimpiyat Stadı 78 dakika olacak.

Araç ve yaya trafiğini engellememek için metro ve metro istasyonlarının inşaat çalışması ayrı bir özenle gerçekleştiriliyor. İş güvenliğinin had safhada olduğu inşaat çalışmalarında bir kaza yaşanmaması için de tüm önlemler alınmış durumda.

ULAŞIM NEREDEN NEREYE OLACAK?


Üsküdar Ümraniye Çekmeköy Sancaktepe metro hattıyla bağlantılı olacak ulaşım sistemleri de şöyle;

• Üsküdar İstasyonunda  Marmaray  hattıyla Avrupa Yakasına

• Altunizade İstasyonunda yapımı planlanan teleferik hattı ve mevcut metrobüs hattına,

• Çarşı İstasyonunda Ümraniye-Ataşehir-Göztepe metro hattına

• Dudullu istasyonunda ise Dudullu-Bostancı metro hattıyla bağlantı sağlanmış olacak.

Ayrıca Çekmeköy istasyonu sonrasında hat Sultanbeyli’ye uzatılacak.Fikirtepehaber.com olarak İBB'den edindiğimiz Teknik ve istasyon bazlı son durum nedir ? Detayları sizler için paylaşıyoruz.

ÜSKÜDAR- ÜMRANİYE –ÇEKMEKÖY METROSU İNŞAAT 
VE 
ELEKTROMEKANİK İŞLERİ

İşin Adı : Üsküdar – Ümraniye – Çekmeköy 
Metrosu İnşaat ve
Elektromekanik İşleri
Yüklenici : Doğuş İnşaat ve Ticaret A.Ş.
Güzergah Uzunluğu : 20 km.
İstasyon Sayısı : 16

İstasyonlar

:

Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, 
Altunizade, 
Kısıklı, Bulgurlu, 
Ümraniye, Çarşı, Yamanevler,
Çakmak, Ihlamurkuyu, 
Altınşehir, İmam Hatip Lisesi,
Dudullu, Necip Fazıl, 
Çekmeköy-Sancaktepe

İhale Bedeli : 563,899,995,32 €
İhale Tarihi : 15.09.2011
Sözleşme Tarihi : 07.03.2012
İşe Başlama Tarihi : 20.03.2012
Sözleşmeye Göre İşin Süresi : 1140 gün
2015 Ekim Ayı
İtibariyle Yapılan İş Miktarı

 

:

 

287.150.256,27€ +KDV

İş Bitim Tarihi : 03.05.2015
Süre Uzatımı 506 GÜN
Süre Uzatımına Göre İşin Bitiş Tarihi 20.09.2016


Proje İlerleme Durumu:

TBM (Tünel Açma Makinesi) :

Çarşı-Üsküdar İstasyonları arasında ana hat tünellerini yapan TBM’lerden ikisi Fıstıkağacı-Üsküdar istasyonları arasında çalışmaya devam ediyor. Depo sahası ile ana hattın bağlantısını sağlayacak ana hat tünellerinin yapımına devam eden 2 adet TBM’den biri ana hatta ulaştı. Diğeri ise depo sahası ile ana hat tünelleri arasında çalışmaya devam ediyor. 

Üsküdar İstasyonu:

İstasyon yapısı bünyesinde kazı-destek ve betonarme çalışmaları devam ediyor. NATM tünellerinde kuyruk tüneli kazısı devam ediyor.

 

Fıstıkağacı İstasyonu:

İstasyon yapısı betonarme işleri tamamlandı, ince işlere başlandı. NATM tünellerinde kazı ve betonarme işleri devam ediyor.

  

Bağlarbaşı İstasyonu:

İstasyon yapısı betonarme imalatlar tamamlandı. İnce işlere başlanacak. Bağlantı tünelleri kazı-destek işleri devam ediyor.

 

Altunizade İstasyonu:

İstasyon yapısı betonarme işleri devam ediyor, ince işlere başlandı. 

 

Kısıklı İstasyonu:

Tünel istasyon betonarme imalatları tamamlandı. İnce işlere başlanacak.

 

Bulgurlu İstasyonu:

İstasyon yapısı kazı-destek işleri devam ediyor. NATM tünellerinde betonarme kaplama yapılıyor.

 

Ümraniye İstasyonu:

NATM tünellerinde betonarme kaplama imalatları yapılıyor.  İstasyon yapısı betonarme imalatları tamamlandı. İnce işlere başlanacak.

 

Çarşı İstasyonu:

NATM tünellerinde Kemer (üst yarı) betonlarının yapımına devam ediliyor. TBM bağlantı tünellerinin kazısı devam ediyor. İstasyon yapısı betonarme imalatları yapılıyor.

Çarşı İstasyonunda TBM Tünel Açma Çalışmalarına, 
13 Şubat 2013 tarihinde Büyükşehir Belediye Başkanı 
Sn. Kadir TOPBAŞ’ın katılımı ile başlandı.


Çarşı İstasyonu TBM Şaftı


Çarşı İstasyonu TBM ile Tünel Kazısı Çalışmaları

 

Yamanevler İstasyonu:

Çakmak İstasyonu yönünde anahat tünellerinin Kemer (üst yarı) betonlarının yapımına devam ediliyor. İstasyon yapısı betonarme işleri tamamlandı, ince işlere devam ediliyor. İstasyon üstü araç trafiğine açıldı.

 

Çakmak İstasyonu:

Ana hat ve makas tünellerinin kazısı tamamlandı, kaplama betonlarının yapımına devam ediliyor. İstasyon yapısında betonarme ve kazı-destek çalışmalarına devam ediliyor.

 

Ihlamurkuyu İstasyonu:

İstasyon yapısı betonarme imalatlar devam ediyor.

 

Altınşehir İstasyonu:

Peron ve anahat tünellerinin kazısına devam ediliyor.
İstasyon yapısı betonarme işleri yapımı devam ediyor.

 

İmam Hatip Lisesi İstasyonu: 

İstasyon yapısı kazı-destek çalışmalarına devam ediliyor. NATM peron tünellerinin kazısı devam ediyor.

 

Dudullu İstasyonu:

Makas, peron ve ana hat tünellerinin kazısına devam ediliyor. İstasyon yapısı kazı-destek çalışmalarına ve betonarme imalatlara devam ediliyor.

 

Necip Fazıl İstasyonu:

İstasyon kapsamındaki betonarme yapım çalışmalarına devam ediliyor.

 

Çekmeköy İstasyonu:

İstasyon yapısı kazı-destek çalışmaları ve betonarme imalatlara devam ediliyor.

 

ajansFİKİRTEPE/www.FİKİRTEPEHABER.com

banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.