Bu haber kez okundu.

Konutta Net-Brüt Farkı, satın alırken ve sözleşmelerde nelere dikkat edilmeli ?
 Konut alırken bir ev sahibi olmanın mutluluğuna kapılıp önemli detayları unutmamak ve çok iyi araştırma yapmak gerekiyor. İster yatırım ister oturum amaçlı olsun konut tercihinde binanın zemininden projenin konumuna, iskanından net ve brüt metrekaresine, sosyal donatılarından proje sahibi firmaya kadar araştırılması gereken birçok konu var.

Proje genelindeki müşteri profili ile ileride komşu olunacağından dolayı, ev sahibi olunduğunda ortak alanların paylaşılacağı komşular, sosyal ve mutlu bir yaşam için önemli bir etken. Projenin müşteri profili doğru değerlendirilmeli ve birlikte yaşamak isteyeceğiniz bir sosyal çevre olup olmadığı dikkatlice gözlemlenmeli.

Lokasyon en önemli kriter

Konut satın almadan göz önünde bulundurulması gereken unsurlardan ilki, mülkün bulunduğu il/ilçe/semtin gelişim trendleri ve prim yapma potansiyeli olmalı. Kamu hizmetlerinden ne kadar faydalandığı, genel ve teknik alt yapı olanakları ve sosyal donatı alanlarına (okul, park, cami vb.) yakınlığı konut değerini belirleyen önemli faktörler. Gayrimenkulün bulunduğu konum ve mevkiinden kaynaklı merkezilik büyük önem taşıyor. Bölgenin tarihi – sosyal – kültürel dokusu ve gelişimi, ticari yoğunluğu, manzarası, çevre ve doğal güzellikleri taşınmazın değerinde etkili oluyor. Çevredeki iş gücü, ekolojik ve çevresel konular, hizmet alanları, bölge nüfusu ve nüfusun gelir dağılımı, deprem faktörü de dikkat edilmesi gereken etkenler.

Net - Brüt kullanım alanına dikkat !!!

Binayla ilgili başlıklardan sonra satış danışmanına soracağınız ilk soru evin tapu durumu (kat irtifakı, kat mülkiyeti v.b.) olmalı. Ardından brüt – net kullanım alanı, teknik özellikler (ısıtma, yalıtım, soğutma ve havalandırma) otopark imkanları, ortak alanlar ve bu alanlardan faydalanma dairenizle ilgili bilmeniz gerekenler. Alternatif kullanım imkanları (büro, ofis v.b.) yüksekliği, gün ışığından faydalanma durumu, oda sayısı ve büyüklükleri, yerleşim biçimi, kullanışlılığı (kolon, kiriş v.b.) manzarası, balkon sayısı ve kullanışlılığı, bulunduğu kat, baktığı yön gürültü durumu, depo imkanı, banyo ve tuvalet sayısı da sahip olmak istediğiniz evin değerini belirleyecek.

Ulaşım imkanlarına dikkat

Satın alacağınız konutun alternatif ulaşım imkanlarına ve toplu taşıma alanlarına mesafesi son yıllarda yoğunlaşan araç trafiği nedeniyle dikkat edilmesi gereken önemli bir parametre. Trafik sıkışlığının yanı sıra toplu taşıma araçları ve yolların ihtiyacı karşılama durumu yatırım öncesinde cevap bulunması gereken sorular arasında yer alıyor.

Bina ve dairenin olmazsa olmazları

Eğer henüz yapımına başlamamış projeden daire almayı düşünüyorsanız inşaatın toplam büyüklüğü ve etapları, başlama ve bitiş süresini öğrenmelisiniz. İnşaat tarzı, kalitesi, deprem yönetmeliğine uygunluğu, yapım yılı (gerçek yaş) ve görünümü (efektif yaş) konut almadan önce binanızla ilgili bilmeniz gereken başlıca faktörler. İnşaat alanı, sosyal donatı olanakları, aidat, yeşil alan, güvenlik sistemi, asansör, yangın merpeni, kat sayısı, fiziki durumu, mimari stili, cephesi ve görünürlük de yapıyla ligili bilmeniz gereken diğer unsurlar. Sözcü

Konut satışlarında net ve brüt metrekare farkında dikkat edilmesi gereken noktalar!

FİKENTDER Dernek Başkanı Yasin BEKTAŞ 'tan Kat karşılığı inşaat yapım sözleşmesi imzalayan ve/veya gayrimenkul satın alacak vatandaşlara uyarı !Bektaş, bu durumda olan vatandaşlar başta olmak başta olmak üzere, yetkili tüm birim ve idarelerin Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinde yer alan brüt ve net alan tanımlarına göre uygulama yapılması, yine alım-satıma konu bağımsız bölüme ait mimari projenin ilgili kat planlarının sözleşme ekine ilave edilmesi, sözleşmelerde bağımsız bölüm metrekaresi ile var ise eklenti, ortak alan metrekarelerinin ayrı ayrı belirtilmesi ve bu kapsamda da Belediyelere, Tapu Müdürlüklerine ve noterliklere vatandaşlara açıklama yapılması ve vatandaşların bu detaylar hakkında yapılmasa bile ısrarla bilgi istenmesi noktasında uyarı yapılmakta. FİKENTDER Derneği Başkanı Yasin BEKTAŞ'a göre bu detaylar, mağdur olmadan hakların alınması ve bilinçli bir gayrimenkul yatırımı yapmak için büyük önem taşımaktadır.

Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nin 16. Maddesinin 1. fıkrasında yer alan ve bakanlığın da üzerinde durduğu bu tanımlamalar neleri kapsıyor?  

''44'' numaralı bendi esasınca "Bağımsız Bölüm Brüt Alan”:  

Bağımsız bölümün içerisindeki; 

* Duvarlar, 

* Kolonlar, 

* Sıva payları, 

* Merdiven sahanlıkları ve basamakları ile bu merdivenlerin altlarında kalan yerler ve sadece bağımsız bölüme ait, bağımsız bölümün içinden doğrudan bağlantılı olan; 

* Balkonlar, çatıda, katta ve zemindeki teraslar, 

* Açık çıkmalar, çatı veya kat bahçeleri dahil kapladığı alandır. 

Bu alana; ışıklıklar, galeri boşlukları, bağımsız bölümün eklentileri ve ortak alanların bağımsız bölüme düşen payları dahil edilmez. 

Yine bağımsız bölümün içten bağlantılı olarak çatı araları dahil birden fazla katta yer alan mekanlardan oluşması halinde ise; bu katlardaki bağımsız bölüme ait alanlar birlikte değerlendirilerek bağımsız bölüm brüt alanı bulunur. Bağımsız bölümün eklentileri de ayrıca belirtilmek zorundadır.

''45'' numaralı bendi esasınca "Eklenti Brüt Alan” 

* Sadece bağımsız bölüme ait olup bu bölümün kullanımı ve tasarrufunda bulunan, bağımsız bölümün içinde olmayıp, aynı katta veya farklı katta yer alan ve girişi bağımsız bölümden ayrı olan mekanların (44) numaralı bentte belirlenen esaslar dikkate alınarak hesaplanacak alandır. 

Son olarak ''47'' numaralı bendi esasınca "Bağımsız Bölüm Genel Bürüt Alan”

* Bağımsız bölüm toplam brüt alanına bağımsız bölüme ortak alanlardan düşen payların da eklenmesi suretiyle hesaplanan alanı ifade edeceğine" şeklinde tanımlara yer verilmiştir. 

Sonuç olarak; yukarıda yer alan hukuki tanımlamalara özen gösterilmesi, Bakanlığın kararlı çalışmaları ve yine ciddi yaptırımlar içeren 6502 sayılı Tüketici Hakları Kanunu dikkate alınarak olası cezaların ve davaların şimdiden önüne geçebilmek ve yine tedbirli bir yaklaşımla inşaat sektörüne duyulan güveni zedelememek için tüketiciler ile yapılacak kat karşılığı inşaat yapım sözleşmeleri başta olmak üzere tüm satış-satış vaadi sözleşmelerinde net-brüt metrekare alanlarının açıkça ve yasaya uygun bir şekilde yazılı olarak hareket edilmesi gerekmektedir.

ajansFİKİRTEPE/www.FİKİRTEPEHABER.com

banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bahattin 5 yıl önce

geçti bolu pazarı..