Bu haber kez okundu.

‘Dönüşüm bir sene içinde mağduriyetsiz bitecek’

Ataşehir Belediye Başkanlığı için Ak Parti’den aday olan Nimetullah Topu, Ataşehir’in mühim bir kısmında tapu, imar ve mülkiyet sorunlarının devam ettiğini ortaya koyarak, “Bu sıkıntılarla alakalı çözümler üretilemedi. Biz bu mevzuda iddialıyız. Önümüzdeki zamanda Ataşehir’in tapu, mülkiyet ve imar sorunlarının tamamını çözeceğiz. Bu içi boş bir iddia değil. Beş sene Ak Parti İlçe Başkanlığı yaptım, sorunların nedenlerini, çözümlerini, hangi argümanlarla çözüleceğini, halkın taleplerini hepsini yakından biliyorum” diye belirtti. Kentsel dönüşümü ise ‘kentsel yenileme’ olarak adlandırdıklarını açıklayan Topu, kimseyi mağdur etmeden, Fikirtepe modelini örnek alarak, yerinde dönüşümle sorunu çözeceklerini hatta ilk bir sene içinde dönüşümün çok büyük kısmını bitireceklerini vurguladı.
Topu, ‘çözümlerimiz hazır’ diyerek halkla müteahhitler arasında adeta bir köprü görevi görerek, halkın kendi istediği gibi bir çözüm ortamı hazırlayacaklarını dile getirdi. Topu, “İnşallah bu dönüşümü, bölgemizin değişik yerlerinde imar plan artışıyla ve özendiren, teşvik eden bir imar planıyla, halkımızın kendi anlaşmalarıyla, kendi bulacağı müteahhitlerle, doğru sözleşmelerle, doğru adımlarla süreci yönetmesine katkı sağlayacağız.
Biz orada bilgilendirme ve bilinçlendirme yapacağız, yönlendirme değil, halkın menfaati ve haklarını koruyan bir tavır takınacağız. Bu ölçekte de iki bölgemiz var, Yenişehir’de İmar İskan Blokları, imar planlarını yapacağız halkımızın talebi istikametinde, kendileri dönüşümü sağlayacak. Esatpaşa’da bir bölgemizde de tekrar halkımızın talepleri istikametinde imar planlarını revize ederek onların da dönüşümü gerçekleştirmesini sağlayacağız” diye açıkladı.

‘Yeşil alan sorunu çözülecek’

Sorunları ve çözümlerini belirlediklerini ifade eden Topu, “11 senelik Ak Parti iktidarı, başında Recep Tayyip Erdoğan’ın olduğu bir Ak Parti hükümeti, Başında Kadir Topbaş’ın olduğu ustalık dönemini yürüttüğü bir büyükşehir ve Ak Partili bir Ataşehir belediyesinde ben çözülemeyecek arıza olacağını mümkün görmüyorum” diyerek şu şekilde devam etti:
“İçerenköy’ün yeşil alan sorunu diyebileceğimiz bir sorunu var. 1993 senesinde o dönemdeki büyükşehir belediyesi tarafından gercekleşen hata bir imar uygulaması sebebiyle imarlı, konut imarlı binaların üzerine yeşil alan, hastane alanı, okul alanı gibi sosyal donatı alanlarının kaydırılmasıyla oluşmuş bir arıza. Bu sorunu, bölgesel ölçekli planlama yaparak, yeni imar planlaması yaparak çözeceğiz ve 20 yıldır süren bu problemi ortadan kaldıracağız.
Yeni sahra, Barbaros, esasen planları biten bir bölgemiz.
Büyükşehir Belediyemizden planları geçti, son bir revizyonla kısa bir zaman içerisinde planları onaylanacak bir bölgemiz.
Aşık Veysel-Mustafa Kemal, eski adıyla 1 Mayıs Mahallesi, bu bölgemiz Ataşehir imar planlamasına hiç tabi olmamış bölgelerden biri. Esatpaşa Örnek mahallelerinde de TOKİ’yle 1250 civarındaki vatandaşımızın tapularının devrini de sağlayacağız.
Yeni Çamlıca, Mimar Sinan ve Mevlana mahallelerimizin, Ümraniye genelinde, 1973 yılındaki tapu uygulamasından kaynaklanan bir problemi var, Ümraniye Belediyesi’yle çözüm için bir start verildi. Bu sorunla alakalı Ataşehir Belediyesi bir adım atmadı, bunu da çözeceğiz.”


NİMETULLAH TOPU KİMDİR?
1978 Balıkesir doğumlu olan Topu, yükseköğrenimine kadar Manisa’da eğitim aldı. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden başarıyla mezun oldu. Topu, iş hayatına 2001 senesinde Sosyal Güvenlik Kurumu Kadıköy Müdürlüğü’nde uzman olarak start verdi. 2004 yılından beri kurucusu olduğu serbest hukuk bürosunda avukatlık yapmakda. Yüksek lisansını ekonomi hukuku alanında yapan Topu, çeşitli meslek ve sivil toplum kuruluşlarında da faal olarak görev yapmakda.
Aktif siyasete 2004 senesinde Ak Parti Kadıköy Gençlik Kolları’nda başlayan Topu,
3.5 sene Gençlik Kolları Başkanvekilliği görevini yürüttükten akabinde 2008’de Ataşehir ilçesinin kurulmasıyla, Ak Parti Ataşehir Kurucu İlçe Sekreterliği görevini üstlendi. 2009 senesinden beri Ak Parti Ataşehir İlçe Başkanlığı görevini yürüten Av. Nimetullah Topu, 2014 Yerel Seçimleri için partisinin Ataşehir Belediye Başkan adayı oldu. Topu, evli ve iki çocuk babası.


‘En genç başkan adayıyım uzman ekiple çalışacağım’

İstanbul’un en genç belediye başkan adayı olduğunu açıklayan Nimetulluh Topu, dinamik ve şehrin sorunlarını da, bunların çözümlerini de iyi bilen bir ekip kurduklarını belirtti. Topu, “Bu şehirde, bu şehrin sorunlarını yaşıyorum. 10 yıldır kısımda etkin siyasetle uğraşıyorum. Halkımız yetki verirse iyi ve hususunda uzman bir ekibimiz var. Dünya çapında şehir planlamacılardan, mimarlardan da takviye alarak şehrin daha sonrasını planlayan, modern bir mimari hedefleyen belirgin bir çizgisi olan bir şehir planlamak istiyoruz ve bunu da halkın onaylayacağı şekilde, onlara sorup, danışarak, anketler yaparak, internetten bu projeleri yayınlayarak, interaktif olarak yapacağız” diye belirtti.

‘81 proje hazırladık ve halkımıza anlattık’
Ataşehir’de 81 proje hazırladıklarını ifade eden Topu, projelerin tanıtımını yaparak bölge halkıyla paylaştıklarını belirtti. Topu, 2013 bütçesi toplam 350 milyon TL ile İstanbul’un en zengin beşinci belediyesi olan Ataşehir’in kaynaklarını ilçede yaşayanlar için kullanacaklarını ifade etti. Özellikle toplumun dezavantajlı kesimine yönelik projelerine çok büyük ehemmiyet verdiklerini dile getiren Topu, çocuk, yaşlı ve engellilerle alakalı projelerinin, toplumun hayatına dokunacak, onlara yardımcı olacak çalışmalar olduğunu belirtti. Topu şu şekilde devam etti:
“Mahallelerimizde bütün ihtiyaçlara yönelik çalışmalarımız olacak. Kültür, sanat, spor etkinliklerinden herkes faydalanacak. Çocuk akademisi dediğimiz, içinde tiyatro, gezi izci kampı faaliyetlerinin yer aldığı merkezler olacak. Engelli rehabilitasyon merkezi kuracağız ve spor yapabilecekleri merkezleri oluşturacağız. Yaşlılarımızın evde bakımlarını ve her taleplerini karşılayacağız. Kadınların meslek sahibi olmalarına veya mesleklerini icra etmelerine yönelik takviye olacağız. Kadın istihdamı için bir merkez oluşturacağız. Mesleğini, okulunu yarım bırakanlarla alakalı eğitim projelerimiz var. Meslek kursları ve eğitim süresince de bedava kreş hizmeti vereceğiz.”
Topu, Ferhatpaşa, Yeni Çamlıca bölgelerinde yüksek gerilim hatlarının arıza kaynağı olduğunu ifade ederek, “Belediyenin görevi değil fakat takipçisi olacağız. Çözüm yeraltına almak, kazalar yaşanmakda. Baz istasyonlarının sağlıkla ilişkisi hâlâ tartışılıyor. Baz istasyonu tabii ki olmak mecburiyetinde fakat parklarda olmaz. Parklarda emniyet için ışıklandırma ve kameraya kadar her şeyi düşüneceğiz” diye belirtti.

‘Kayışdağı’nda halka nefes aldıracak tesisler kuracağız

Nimetullah Topu, Kayışdağı’nda sosyal tesisler içeren bir konseptle doğal yaşam alanını da koruyarak, ‘nefes alınacak’ alanlar oluşturmayı hedeflediklerini ifade etti.
‘Ataşehir Teras’ olarak adlandırdıkları projeyle Kayışdağı’nın tepesinde halkın faydalanabileceği tesisler oluşturacaklarını açıklayan Topu, “Kayışdağı’nın doğallığını korumak görevimiz. Kaynak suyunu da korumak gerek. Ama bunu korurken de bu kısımda halkımızın kısmen zaman geçireceği alanlar yaratmak istiyoruz. Geçmişte planladık fakat engeller vardı, Çamlıca Tepesi gibi bir doğal yaşam alanı kazandırmak istiyoruz” diye belirtti.

‘Daha yeşil bir ilçe’

Taleplerin başında parkların geldiğini açıklayan Topu, “İçine girdiğimizde kaybolacağımız, şehrin gürültüsünden, yorgunluğundan soyutlanacağımız alanlara ihtiyacımız var. Büyükşehir, Ataşehir, Maltepe, Sancaktepe’yi içeren büyük bir bölge parkı ve Küçükbakkalköy bölge parkı planladı” diye açıkladı.
Topu, Gümrük alanında kent meydanı ve kent parkı yapacaklarını, Emekevler’de de bir kent parkı oluşturulacağını belirtti.

‘Sosyal yardımlarla hakikat gereksinim sahibine ulaşacağız’

Topu, sosyal yardımlarda Ak Parti’nin belediyecilik alanında bir marka olduğunu ortaya koyarak, gereksinim sahibi 5 bin aile belirlediklerini belirtti. Topu, şu şekilde açıkladı:
“Önemli olan gereksinim sahibini çok fazla iyi belirlemek ve kaynakları doğru kullanmak, en fazla gereksinimi olandan başlayarak devam etmek gerek. Özellikle Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Kaymakamlıkla ciddi işbirliğine gideceğiz, hakikat gereksinim sahiplerine ulaşmamız mühim, ulaştığımızda da olumsuzlukları gerçekten çözebilecek bir tatbikat lazım geliyor.”
Sorunun temeline inerek proje üreteceklerini kaydeden Topu, “Eğitimsizlikse eğitim, işsizlikse iş... Ciddi altyapı, ciddi kadro kurarak sosyal yardım hususunda gereksinim sahiplerini iyi belirleyip, ihtiyaçlarını doğru olarak belirleyip vakit içinde onları ihtiyaçlı aile olmaktan çıkaracak bir yöntemle yardım yapacağız” diye belirtti.
Gelir seviyesi yüksek bölgelerde oturup da yardım etmek isteyen ancak doğru yardım ve kişiyi bulamayanlar için de bir kaynaştırma yaparak gereksinim sahibi gruplarla bir iletişim sağlayacaklarını ifade eden Topu, ‘Atakart’ projesiyle işlevsel bir yardım ağı kuracaklarını ve takibini de dikkatlice yapacaklarını dile getirdi.

‘Trafiği metroyla çözeceğiz, otoparklar yeraltına alınacak’

Topu, sınırlı sayıdaki boş alanlarının dikkatli kullanılacağını vurguladı. Topu, “Otoparkları yeraltına alacağız. Kültür merkezi yapmışsak onun altına otopark yapacağız, park, havuz yapmışsak altında otoparkı olacak. Kalan arsaları iyi değerlendirmeliyiz” diye açıkladı. Üç metro hattının yaşama geçirileceğini ifade eden Topu, şu şekilde devam etti:
“Dudullu-Ataşehir-Bostancı, Ümraniye-Ataşehir-Göztepe ve Sultanbeyli-Ataşehir-Kadıköy hatlarında metro olacak. İlk zamanda iki hattı bitirmeyi planlıyoruz, üçüncü hat 5 Senenin sonunda bir tarihe denk gelebilir. Ataşehir’in otoban-E5 giriş-çıkışlarını köprülü kavşak, alt geçit, battı-çıktı ile rahatlatacağız. Ciddi yatırımlar yapacağız ve trafik sorununu çözeceğiz.”
 Yerel belediye olarak hava-ray veya hafif raylı metro çözümlerinden birini şehrin içinde kurmayı planladıklarını kaydeden Topu, “Metro yatırımlarının daha uzun süreceğini düşünerek bu iki seçenekten birini tercih edeceğiz. Hafif raylı metronun daha makul olacağı görüşleri var. Elbette yetkiyi aldığımızda yapacağımız fizibilite raporlarıyla, yolcu talepleriyle, uygunluk raporlarıyla bunun kararını vereceğiz” diye belirtti. Kaynak: Milliyet 

banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.