Bu haber kez okundu.

AKP İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu ile Yapılan Toplantı ve Beklentilerimiz
  P1030208 Fikirtepeli Ne İster , AKP İstanbul İl Başkanı Sayın Aziz Babuşçu Ne Der !? AKP İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu ile Yapılan Toplantı ve Beklentilerimiz Dün AKP İstanbul İl Başkanı Sayın Aziz Babuşçu Beyin isteğimiz üzerine vermiş olduğu randevu sonucu Fikirtepe'nin mevcuttaki ve 3 yıldır birikmiş bulunan sorunlarıyla beraber Fikirtepelilerin taleplerini birebir en yetkili ağızdan iletme imkanımız oldu. Sayın Babuşçu fikirtepelilerin mevcuttaki sıkıntılarından haberdar olduklarını ve belediye ile başlayıp yetki karmaşası ile bu noktaya kadar sürüklenen Fikirtepe Kentsel Dönüşüm sorununun çözümü adına geçen hafta belediye ve bakanlık yetkililerinin tek gündem Fikirtepe olmak üzere toplandıklarını ve yarın ( bugün 25.01.2014 c.tesi günü ) tekrardan tek gündem Fikirtepe olmak üzere toplanılacağını belirterek ; Yetkili kişilerin Fikirtepe ile ilgili sıkıntıların ve vatandaşların mağduriyetliklerinin giderilmesi adına yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını en geç bir hafta veya 10 güne kadar kesin çözüme kavuşturacaklarını ifade etti. Fikirtepe Haber Sorumlusu Yasin Bektaş , Dumlupınar Mahalle Muhtarı Ahmet Gediz , Avukat Kamil Uğur Yaralı ve Mahalle Sakinlerinden , Ünal Duran , İbrahim Yavuz ve  Sadık Gündüz' ünde hazır bulunduğu bu toplantıda sıkıntılarımız ve beklentilerimiz dile getirilmiş oldu. P1030209

Heyet olarak yaptığımız görüşmede Dumlupınar Muhtarı Sayın Ahmet Gediz Bey ; '' İstanbul B.Şehir Belediyesinin şimdilerdede Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Fikirtepe’ye yapı ruhsatı vermemesiyle Fikirtepe’lilerin dengesi, kimyası bozuldu. Varlık içinde yokluğa düşerek, yaşam standardı düştü, fakirleştirildi. Kirayla geçinen ev sahipleri kiracıları çıktığından mağdur. 8 Ada da % 100 imza atıldı 5.000 daire yıkıldı taşındılar, müteahhitler kira paralarını ödememeye başladılar. Taşınanlar kara kara düşünmeye başladılar. Mandıra caddesi esnafı  icralık oldu çoğu işyeri kapandı, Dükkan sahipleri kira ödeyemez duruma düştüler. Caddede dükkanlar boşaldı. Boşalan binalara her türlü bağımlılar, uğursuzluk pislik yapanlar,  mesken tuttular. Film platosu olduk, Suriye filmleri burada çekilmekte, boşaltılan binaların durumu korkunç savaştan çıkmış gibi,  erkek halimizle bu sokaklardan geçmeye korkar olduk, Çocuklarımız, kadınlarımız işe-okula gidiş gelişlerde çok tedirgin olmaktadırlar. Hırsızlık had safhada, artık Fikirtepe Beyoğlu’nun arka sokaklarına Rabbiyesir okutmaktadır. Fikirtepe, Dumlupınar, Eğitim ve Merdivenköy’ün bir kısmının içine düştüğü acziyetini burada kelimelerle ifade edemiyoruz, birebir insanlarla görüşerek, sokakları gezerek yapılan tahribatı çok daha iyi görebiliriz. Fikirtepe’den sonra Kentsel Dönüşüm ilan edilen semtlerde binalar yükseldi, taşınmaya, oturmaya başladılar. Fikirtepe’li mevcut ekonomik seviyesini korumak istiyor bu imar yoksullaştırdı. Fikirtepe’li diyorki, hep söz şu zaman, ertele, boş çıkıyor.  Artık bıçak kemiğe dayandı bu kadar oyalamadan  sonra insanımız yüksek sesle konuşmaya başladı ne yapılacaksa yapılsın ve bir an önce haklarımız korunarak ruhsatlar verilmeye başlansın diyor ve sabırsızlıkla yapı ruhsatlarının verilmesini bekliyorlar.    10 Ada da %100 imzalar bitti. 8 Ada tamamen yıkıldı. %100 imzası biten, ilgili kurumlar tarafından denetimi yapılarak, güvenilir, iş yapabilecek firmalara süratle ve bir an önce Yapı ruhsatlarının verilmesini istiyoruz.        Bazı yetkililerin Fikirtepeli bu imarın kıymetini bilemedi, imza atmada, gecikiyor şeklinde demeçleri oldu ve bu tarz demeçler biz fikirtepelileri çok üzdü, özellikle imzasını bitiren adalara ruhsat verdiniz mi ki !? Hep oyalama, erteleme ve iptaller sonuç fikirtepeliler için hep hüsran. Eğer her hangi bir firmaya yapı ruhsatı verilseydi fikirtepe genelinde oluşan sorunlar kendiliğinden çözüme yönelik  çorap söküğü gibi gerisi gelirdi. Semtimizin durumunu dilimin döndüğü kadarıyla izah etmeye çalıştım, emaneti size tevdi ettim '' dedi.

Dumlupınar Muhtarı Sayın Ahmet Gediz' in söylemlerine katılmakla ve tekraren Fikirtepe Haber olarak ' Fikirtepede imza atılmış iyi sözleşme ve sağlam firmaların haricinde, insanların güven duymadığı ve/veya içeriğinde çeşitli  problemler ile hiç bir teminat ve güvence içermeyen sözleşme ve vekaletnamelerden dolayı imza atmamış vatandaşların ve/veya her hangi bir teminat ve güvence verilmeden , kendi hak ve hukuklarını koruyucu önlemler alınmadan da imza atmayacak vatandaşların bulunduğunu dile getirdikten sonra bakanlık yetkilileri ile daha önceden yapılan ve talep üzerine hazırlanan örnek bir sözleşme ve vekaletnameyi kendilerine yazılı olarak takdim ettik. Yol göstermek ve en yetkili ağızdan sorunları dile getirmek adına Fikirtepede Fikirtepelilerin yaşadığı tüm sıkıntı ve açmazlarında yazılı olarak elden verildiği Sayın Babuşçudan, çözüm adına yapılacak çalışmalarda imza atmamış vatandaşlardan başlayarak tüm Fikirtepelilerin hak ve hukuklarının korunması adına ileride yaşanabilecek sıkıntıları da önlemek için yazılı olarak sunulan sıkıntılarımızın ve şikayetlerimizide içeren,  örnek sözleşme ve vekaletnameden faydalanmasını istememiz üzerine Sayın Babuşçu memnuniyetini dile getirdikten sonra bu evrakları yetkililer ile paylaşacağını ifade etti.

Fikirtepe de yaşanan hukuki sorunları ve çözüm yollarını aktaran Avukat Kamil Uğur Yaralı Bey de bu görüşmede özellikle bazı firmaların semt sakinlerine teklif ettiği sözleşmelerin yeterince koruyucu hükümler içermediğini, bu nedenle kaygıları olan semt sakinlerinin sözleşmeleri imzalamadığını, çoğu adada bu nedenle 2/3 çoğunluğun sağlanamadığını, bu oranı geçen ve az sayıda parselin imza atmadığı adalarda vatandaşların haklarının korunarak ve firmalardan istenen teminatların alınarak yasanın uygulanması için bakanlığın gerekli süreci hızlı bir şekilde tamamlaması gerektiği, burada iş yapacak firmalarda işin tamamlanmasını sağlayacak kriterlerin aranmasının gerektiğini, firmaların finansal sorunlarının çözümü için bir takım düzenlemelerin yapılmasının iyi olacağını belirtti.

Mahalle Sakinlerininde ifade ettiği gibi Toplumsal bir bunalıma dönüşmeden yaşanan sıkıntıların ortadan kalkması ve ileri dönük huzur içerisinde Fikirtepeliler olarak bakabilmemiz için % 100 imzaları tamamlanmış her türlü kontrol ve denetimi yapılan ve güven duyulan firmalara bir an önce ruhsatların verilmesi Hem Fikirtepe Sorununun çözümü ve ilerlemesi adına büyük önem arzetmekte olduğu , verilecek yapı ruhsatları sayesinde vatandaşların ve iş yapacak firmaların en azından bakanlıktan veya yetkili birimlerden kaynaklanan sıkıntıların ortadan kalkması sayesinde daha rahat bir şekilde ileriyi görebileceğini ve anlaşma veya yatırımlarını hızlandırabileceklerini ifade ettik.

Seçim arefesinde Fikirtepe'nin Sade bir Fikirtepe olarak görülmemesi gerekiği , E-5 ve Metrobüs - Boğaz Yolu üzerinde yaşanabilecek sıkıntıların tüm İstanbulu etkileyebileceği bunun haricinde Fikirtepe'nin sadece kendi bünyesi haricinde Maltepe , Sancaktepe , Örnek Mah, Ataşehir , Fındıklı başta olmak üzere çeşitli semtlerde de, oy yön etkisi göstereceğini özellikle vurguladık. Bizim Fikirtepeliler ve mütedeyyin insanlar olarak her türlü olumsuzluklara karşı duyarlı olmamıza karşın gelinen süreçte ve yaşanan sıkıntılar karşısında artık hem sosyal hem de ekonomik olarak dayanacak gücümüzün kalmaması karşısında sabır taşımızında çatlama noktasına geldiğini söyledik.

Sıkıntılarımızı ve şikayetlerimizi dinledikten ve not ettikten sonra çözüme yönelik sunum ve beklentilerimize içtenlikle katıldığını belirten Babuşçu özellikle tekraren bir hafta - 10 güne kadar ruhsatların verilmesi ve sıkıntıların aşılması adına her şey netleşmiş olacaktır dedi ve bizlerde teşekkür ederek ayrıldık.

Not : BİZ BU YAZIYI YAZARKEN VE SİZLER DE ŞU AN OKURKEN FİKİRTEPE GÜNDEMİ İLE İSTANBULDA TOPLANMIŞ BULUNAN YETKİLİLERİN TOPLANTISININ DEVAM ETTİĞİ DUYUMUNU ALDIĞIMIZI BİLMENİZİ VE TOPLANTI SONUCUNDA OLUŞACAK HER TÜRLÜ OLUMLU, OLUMSUZ VE SOMUT BİLGİLERİDE BURADAN TEKRARDAN PAYLAŞACAĞIMIZI BELİRTMEK İSTERİZ.

25.01.2014  -  Yasin BEKTAŞ  / Fikirtepe Haber

banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.