Bu haber kez okundu.

FİKENTDER DERNEĞİ ''Fikirtepe Son Durum Raporu''
FİKENTDER DERNEĞİ FİKİRTEPE SON DURUM RAPORU

Fikentder ''Fikirtepe Kentsel Dönüşüm'' Derneği Fikirtepe'deki firmalar ve projelere ilişkin genel bir son durum raporu yayınladı. Fikentder'in yayınladığı raporda, Fikirtepe'de devam eden kentsel dönüşüm çalışması yapılan ve riskli ilan edilen alan içerisindeki toplam 61 yapı adası içerisinde ruhsat alan 17 firma ada bazında toplam  21 adet adadaki projeler veya etaplar için proje ruhsatı alınmış bulunmakta. Ruhsat alan firmalar ve projelerinin isimleri ise şöyle; 

Fikirtepe'de Ruhsat alan firmalar ve 21 proje

1-   Pana Yapı              - Brooklyn Park            
( Proje bitim ve teslim aşamasında )
2-   Pana Yapı              - Brooklyn Life              
( Projede yeni temel atma aşamasında )
3-   SVR - Harmony      - Business                    
( Projenin kabası bitim ve aşamasında )
4-   Teknik Yapı            - Concord İstanbul 1-2  
( Projenin birinci etabı bitim ve teslim aşamasında, ikinci etapta kat çıkmaya devam ediliyor )
5-   Baysaş                  - İstanbul 216 1-2        
( Projenin birinci etabı bitim ve teslim aşamasında )
6-   Nuhoğlu                - Yenitepe Kadıköy 1-2  
( Projenin birinci etap kabası bitim ve aşamasında, ikinci etap kat çıkmaya devam ediyor)
7-   Şua                       -  Elite Concept            
( Projede yeni kat çıkmaya başladı, devam ediyor)
8-   Anka Yapı               - Evim Kadıköy            
( Aynı zaman başlayanlar teslim aşamasına geldi ancak, Bu projenin ne zaman biteceği belli değil)
9-   Sefa-Koyuncuoğlu  - Koza                        
( Projede yeni hafriyat alma aşamasında )
10- Emay                    - Kent Plus 1-2            
( Projenin birinci etap bitim ve teslim aşamasında, ikinci etap kat çıkmaya devam ediyor)
11- Mandarins -'Selka'- The Mandarins          
( Projede yeni kat çıkmaya başladı, devam ediyor)
12- Başaran                 - Mina Towers              
( Projede yeni hafriyat alma aşamasında )
13- Ceylan                   - Yeni yıl Konutları        
( Proje başlayalı çok olmasına rağmen, hafriyat alma aşamasında )
14- Erkan                    - Pırlanta Göztepe        
( Proje bitim ve 5 ay sonra teslim aşamasında )
15- Usta                      - 1071 Kadıköy            
( Projede bloklarda kat çıkmaya ve dış cepe giydirme çalışmaları devam ediyor)
16- Haldız - Obaköy      - Transform Fikirtepe    
( Projede yeni temel atma aşamasında )
17- Ekşioğlu                 - Alya                            
( Projenin kabası bitti, dış cepehe giydirme ve ince iş aşamasında )

Ruhsat almaya yakın firmalar ve projeleri

Sinanlı - Yiğit              - Frortis İstanbul      
( Projenin ruhsatını henüz aldığı kesinleşmesede temeli atılmış zemin altı katlar çıkmaya devam ediyor)
Pana Yapı                   - Brooklyn Dream      
( Projede yıkım bitti ve yeni hafriyat alma aşamasında. Avan projesi sırada ve ruhsatının 3-4  aya kadar çıkması bekleniyor)
Pana Yapı                   - Brooklyn City          
( Projede yıkım devam ediyor ve yeni hafriyat alma aşamasında. Projesi hazır ve ruhsatının 4 - 5 aya kadar çıkması bekleniyor)
SVR- Harmony            - Business 2              
( Projede yıkım bitti ve yeni hafriyat alma aşamasında ruhsatının 5-6 aya kadar çıkması bekleniyor)
Barsan                       - Lojistik                  
( Projede yıkım devam ediyor ve yeni hafriyat alma aşamasında ruhsatının 5-6 aya kadar çıkması bekleniyor)
Keleşoğlu                   - İsim belli değil        
( Projede boşaltım ve yıkım başlamadı. Avan proje onaylanmış ruhsat için bakanlıkta ne bekleniyor?)
Teknik Yapı                 - Up Hill Kadıköy        
( Projede yıkım bitti ve yeni hafriyat alma aşamasında ruhsatının 3-4 aya kadar çıkması bekleniyor)
Mist -Hektaş  
( Proje Adasında  imzalar ve yıkım bitti. Hafriyat alma çalışmaları henüz başlamadı. Firmanın imza sürecindeki çalışma hızını sahada henüz göremiyoruz. Avan ve ruhsat çalışmaları devam ediyor.)

İmzası biten ama firma kaynaklı faaliyetsiz adalar

1- Vartaş 4 yılı bulan son imzalardan dolayı maddi sıkıntı içerisinde giren firma 4 yıl boyunca boşalttığı vatandaşların kiralarını aksatmadan öderken son dönemde maddi durum yüzünde kiralarını alamayn vatandaşlar sıkıntı yaşamakta. İller bankası ve Kiptaş ile protokol yapıldığı ve prosedür görüşmelerinin devam ettiği yönünde bilgiler mevcut.
2- 
Keleşoğlu Projede boşaltım ve yıkım başlamadı. Avan proje onaylanmış ruhsat için bakanlıkta ne bekleniyor? Vatandaşlar bir an önce boşaltım ve iş başı yapılmasını bekliyor
3- Mandarins 2. etap adası için resen tevhit yoluyla imza bütünlüğü sağlandığı iddia ediliyor.Vatandaşlar bir an önce boşaltım ve iş başı yapılmasını bekliyor
4- Başaran 2. adası için resen tevhit yoluyla imza bütünlüğü sağlandığı iddia ediliyor. Vatandaşlar bir an önce boşaltım ve iş başı yapılmasını bekliyor
5- Ceylan İnşaat' ın anlaştığı bir adasında kalan bir imza bahaneedilsede vatandaş imza atmaya hazı ama firma neden hala bekliyor bilinmiyor. Vatandaşlar bir an önce boşaltım ve iş başı yapılmasını bekliyor
6- Anka Büyük adası için resen tevhit yoluyla imza bütünlüğü sağlandığı iddia ediliyor. Vatandaşlar bir an önce boşaltım ve iş başı yapılmasını bekliyor
7 - Dumankaya adaları, bu adalardan birisinde imzalar bitti , bir diğerinde de imzaların atılmasının önünde hiç bir engel yok. bu iki ada şu anda TMSF'de ve yapalıcak uygulama için alınacak karar beklenmekte. Birinci adada vatandaşlar bir an önce inşaatın başlamasını ikinci adada da vatandaşlar bir an önce boşaltım ve yıkımın gerçekleştirilerek projelerin hayata geçirilmesini bekliyor.

Üçte iki çoğunlukla resen tevhit yapan adalar ve firmalar

1- Mandarins Firmasının 2. etap adası için resen tevhit ve satış yapıldı ancak yürütmeyi durudurma mevcut. BUnun haricinde vatandaşların girişimleri sonucu tapuların eskiye döndürülmesi için açılmış bir dava var ve mahkeme devam ediyor. Vatandaşlar tapularını geriye aldıklarını iddia ediyorlar. Henüz yüzde yüz kesinleşmedi.
2- Başaran 2. adasında resen tevhit yaptı ve imza atmayan yaklaşık 50 hak sahibine firma tarafından resen satış tebligatları gönderildi. Vatandaşlar tarafından açılan yürütmeyi durudurma davaları var, süreç devam ediyor.
3- Anka Yapı, iflas ertelemesi ve başladığı inşaatı ağır aksak devam eden birinci adası dururken büyük ada isimli ad için resen tevhit yapması kamuoyuda büyük tepkiyle karşılandı. Ekonomik gerekçelerden dolayı resen satış için başvurmayacağı iddia edilmekte. Firmanın Büyük ada için İller bankası ve Kiptaş ile protokol yaptığı ve prosedür görüşmelerinin devam ettiği yönünde bilgiler mevcut. 
Vatandaşlar tarafından açılan yürütmeyi durudurma davaları var, süreç devam ediyor.
4- Mutlu Turizm, Bu firmayla ilgili sözleşme içeriğinden dolayı vatandaşların açtığı fesih davaları bulunmakta ancak firma üçte iki çoğunluk gerekçesiyle resen tevhit yaptı. Vatandaşlar yürütmenin durdurulması yönünde dava açmış bulunmaktalar. 
Konuyla ilgili deyayları ve güncel gelişmeleri Fikirtepehaber.com aracılığıyla sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

İmza Süreci bitmeyen ve resen tevhit girişimi başlatan Adalar ve firmalar

12'ler adası ; Bu adada iki farklı firma bulunmakta ( Haytek - Erol İnşaat) toplam imza oranı % 95 in üzerinde.
Konuyla ilgili deyaylı bir haber çalışmamızı ilerleyen günler içerisinde Fikirtepehaber.com aracılığıyla sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.
Palmadoro May 3.60 emsallik adasında üçte iki çoğunluk yazısını aldı ve resen tevhit sürecini başlattı.Bir diğer imza topladığı adada imza süreci durmuş durumda.
Palmadoro'nun ikici imza topladığı adada sözleşme feshi yönünde vatandaşların açtıkları bir dava iki yıldır devam etmekte ve önümüzdeki ay içerisinde neticelenmesi beklenmekte.(Konuyla ilgili haber çalışmamızı detaylı olarak sizlerle ilerleyen dönemde Fikirtepehaber.com aracılığıyla paylaşmaya devam edeceğiz.)
Başarır 3.60 emsal için imar durumunu aldı resen tevhide başvurması bekleniyor. 
Konuyla ilgili deyaylı bir haber çalışmamızı ilerleyen günler içerisinde Fikirtepehaber.com aracılığıyla sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.
Eko Grup 3.60 emsal için imar durumunu aldı resen tevhide başvurması bekleniyor. 
Konuyla ilgili deyaylı bir haber çalışmamızı ilerleyen günler içerisinde Fikirtepehaber.com aracılığıyla sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.
Ceylan İnşaat' ın 4 emsallik ikinci adası (vatandaş imza atmaya hazır ama firma yerine temsilciler üçte iki çoğunluk yerine resen tevhide başvurmuş bulunmakta. Bu adanında  akıbeti henüz belli değil. 
İmza atmak anlaşmak isteyen vatandaşlar var , firma ortada yok!Konuyla ilgili deyaylı bir haber çalışmamızı ilerleyen günler içerisinde Fikirtepehaber.com aracılığıyla sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.
Tepe İnşaat, sunja - tita - tita 4 derken en sonunda Tepeye yar olacağı görülen adada nerdeyse birden fazla firma ve sözleşmenin varlığı adanın akıbetini zorlaştırmakta.İmza süreci tıkanık da olsa devam ediyor. 
Konuyla ilgili deyaylı bir haber çalışmamızı ilerleyen günler içerisinde Fikirtepehaber.com aracılığıyla sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.
Taşyapı'nın imza aldığı her iki adasında da üçte iki çoğunluk sağlanmış olsa da ciddi bir faaliyetsizlik var. Taşyapı bir adasına boşalt tebligatı göndermesine ve vatandaşların bu evleri boşaltmasına rağmen, 3 buçuk yıldır kiraları ödememekte.
Sevgili - Platin adasında imzalar tamamlanmasa da firmaların bu adadaki faaliyetsizlikleri vatandaşları bunaltmış durumda.
Başaran ve Babacan firmalarının ayrı ayrı imza aldıkları adada imza süreci henüz tamamlanmadı ama her iki firmanında birbiriyle anlaşması imkansız ve adanın akıbetide sıkıntılı görünmekte.
Babacan İnşaatın anlaştığı mandıra caddesi üzerindeki adasında imzalar tamamlanmamış ancak firmanın ciddi bir girişimi bulunmamasına rağmen bakanlığa üçte iki çoğunluktan dolayı resen tevhit girişimini başlattığı söylenmekte ama süreç netleşmemiş durumda. İmza atmak anlaşmak isteyen vatandaşlar var , ama firmayla uzlaşamadıklarını belirtmekteer! 
Konuyla ilgili deyaylı bir haber çalışmamızı ilerleyen günler içerisinde Fikirtepehaber.com aracılığıyla sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. (HABER YAYINLANMIŞTIR)
Mandarins İnşaatın fikirtepenin en tepesinde anlaştığı üçüncü adasında imza süreci bitmemiş durumda. Bizi arayan vatandaşlar firmanın imzaları tamamlamak için bu adada her hangi bir girişiminin olmadığını iddia etmekteler. Firmanın bu adayla ilgili nasıl bir tasarrufta bulunacağı henüz netlik kazanmamış durumda.Mandarins inşaatın başka bir adada vatandaşın imza atmamasını bahane ederek resen satışı gerçekleştirmek istemesine rağmen, bu adada her hangi bir faaliyette bulunmaması tezatlık olarak görülmekte. Firmanın üzerindeki iş yükünden dolayı bu adadaki imzaları bitirip bu sene iş başı yapması zor görünüyor.(Konuyla ilgili haber çalışmamızı detaylı olarak sizlerle ilerleyen dönemde Fikirtepehaber.com aracılığıyla paylaşmaya devam edeceğiz.)
Vartaş'ın anlaştığı 2. adası, bu adada imza süreci henüz bitmedi ancak, 
Firmanın Bu ada için de İller bankası ve Kiptaş ile protokol yaptığı ve prosedür görüşmelerinin devam ettiği yönünde bilgiler mevcut.
CC - ŞUA İnşaat ortak adası, ilk etapta CC olarak girilen adada Şua İnşaat'ın yüzde 60 oranında sonradan ortak olmasına rağmen adada imza süreci bitmemiş durumda ve akıbeti henüz belli değil. Konuyla ilgili deyaylı bir haber çalışmamızı ilerleyen günler içerisinde Fikirtepehaber.com aracılığıyla sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.
48 nuaralı SVR - PANA ortak adası, burada daha önceden firmalar arası varılan mutabakat sonucu adanın  yakın zamanda boşaltılması gündemde iken, neden olduğu anlaşılamayan sebeplerle firmalar arasındaki protokol sıkıntısı başta olmak üzere imzalarında yüzde yüz bitmemiş olmasından dolayı boşaltım süreci belirsizliğini koruyor.
Konuyla ilgili deyaylı bir haber çalışmamızı ilerleyen günler içerisinde Fikirtepehaber.com aracılığıyla sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.
TMSF - Dumankaya adaları, Dumankaya İnşaat'a Fetö terör örgütüne yardım ve destek suçlamasından dolayı el konulması sonrası her iki adanında akıbeti henüz netlik kazanmamış durumda. Fikirtepehaber.com olarak aldığımız bilgilere göre boşaltılıp tıkılan adayla ilgili maliyet çalışmalarının çıkartılıp TMSF'ye bildirildiği  ve ikinci adasında da imza sürecinin henüz bitmemiş olmasından dolayı beklemede olduğu yönünde bilgiler mevcut. Konuyla ilgili deyaylı bir haber çalışmamızı ilerleyen günler içerisinde Fikirtepehaber.com aracılığıyla sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.
Güral adası, bu adada da imza süreci henüz bitmedi. Firmanın nasıl bir yol izleyeceği henüz netlik kazanmadı.
Bu adayla ilgili deyaylı bir haber çalışmamızı ilerleyen günler içerisinde Fikirtepehaber.com aracılığıyla sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.
Yazıcı - Sinpaş firmalarının imza aldığı ve öylece bekleyen bu adada da her hangi bir çalışma devam etmese de bu adalara İller Bankası - Kiptaş'ın girmesi yönünde bir çalışma olduğu gelen bilgiler arasında.
Sefa - Koyuncuoğlu'nun anlaştığı ikincisi olan, eski Murat sineması adasında imzalar henüz bitmemiş durumda. Bu adada nasıl bir yol izleneceği netlik kazanmamış durumda. Vatandaşlar tarafından açılan ve kazanılan davalardan dolayı belirsizlik devam ediyor.
Platin - Panaroma adası, bu adada imza süreci devam ediyor. Henüz üçte iki çoğunluk yakalanmış değil.
Konuyla ilgili deyaylı bir haber çalışmamızı ilerleyen günler içerisinde Fikirtepehaber.com aracılığıyla sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.
SRP2 - Emiroğlu adası, Mandıra Caddesi üzerindeki bu adada her iki firmanın uyuşması ve imzaların tamamlanması gerekmekte. süreç belirsiz bir şekilde devam ediyor.Konuyla ilgili deyaylı bir haber çalışmamızı ilerleyen günler içerisinde Fikirtepehaber.com aracılığıyla sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.
Teknik Yapı Eğitim Mahallesindeki anlaştığı adada imza sürecinin bitmemesi ve firmanın iş proğramından dolayı şu anda belirsizliğini korumakta.
Emin Evim - Keleşoğlu adası, bu adada Emin Evim üçte iki çoğunluğu yakalamış olsa bile Keleşoğlu İnşaatın imzası ve tapulardaki şerhlerinden dolayı her iki firmanın karşılıklı olarak uzlaşması ya da ortak bir çalışma içerisine girmesi gerekmekte. Süreç halen devam ediyor.Ümitler ve Belirsizlikler Hala iç içe Devam Ediyor!

Sonuç olarak, Ada ve Firma bazlı yaptığımız değerlendirmenin haricinde, halihazırda Fikirtepe’nin bazı bölgelerinde alt yapı ve yol genişletme çalışmalarının geçte olsa başladığını ve devam ettiğini belirtmek istiyoruz. Bize göre, bu yaz özellikle biten projelerin bulunduğu bu bölgelerde hayatın eksikte olsa başlaması kaçınılmaz olurken, bitmemiş ve başlamamış olan proje adalarından dolayı da hem vatandaşlar , hem de yatırımcılar açısından kısa süreli hüsran kaçınılmaz görünüyor.…

Mandıra Caddesindeki yol genişletme, tramvay sistemi ve metro duraklarına kadar uzanan finiküler sistemlerinin henüz esamesi okunmamakta ve ne zaman başlanacağına yönelik her hangi bir netlik bulunmamaktadır. Fikentder Derneğinden Hakkını Arayana Destek

Fikentder Derneği bizzat başvuran herkese teknik ve hukuki destek vermekte. Ayrıca, vatandaşların haklarını aramaları noktasında, firmalarla aralarında arabulucuk yaparak bir çok adanın bitmesine de vesile olmuş ve olmaya da devam etmektedir.

Yasin BEKTAŞ - FİKENTDER DERNEK BAŞKANI
_____________________________________
ajansFİKİRTEPE/www.FİKİRTEPEHABER.com
banner23
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali 7 yıl önce

Sabr, Sabr, Sabr insaAllah Selamet!

Avatar
Fikirtepeli 7 yıl önce

Son dönemdeki gelişmeleri ve uzun zamandır adalardan haber alınamadığı için böyle bi rapor gerekliydi teşekkürler

Avatar
Atilla 7 yıl önce

Fikirtepe bitse bile Eko ve Başarır başlamaz.Başlasa bile bitiremez.Bunları bizim başımıza musallat edeni ALLAH bildğiğ gibi yapsın

Avatar
3031 3032 ada sakini 7 yıl önce

Ceylan inşaati iyi irdelemissiniz hiç bir halt yaptığı yok imzası öyle böyle biticek,6 ayı var yapması için .Yapamazsa gidecek

Avatar
göktürk 7 yıl önce

emın evım sırketı 3.ada da 3.2 cogunlugu gecmıs evraklarıyla bakanlıga basvurusunu yapmıstır. iş yapmaya nıyetı olmayan kelesoglunu haber yapıcagınıza ıs yapan kosturan fırmaları haber yapın. madem fıkırtepe haber ozaman fıkırtepeyı ıyı ınceleyın. sımdı gereklı evrakları gonderın yayınlayalım dıceksınız. e adınız fıkırtepe haber onuda sız yapın gıdın kosturun adalarda.

Avatar
48.ADA SAKİNİ 7 yıl önce

ADAMIZIN AKİBETİ İLE İLGİLİ İNŞALLAH PANA YAPININ GÜÇLÜ İRADESİ VE SAMİMİYETİ SAYESİNDE NİHAYİ MUTLU SONA ERECEĞİMİZ ĶANAATINDEYIM.

Avatar
Asuman 7 yıl önce

Elinize sağlık, güzel bir çalışma olmuş

Avatar
4.ada 7 yıl önce

Şifayen keleşoglu tarafından söylemle boşaltımlar başlamıştır boşaltanlar 3 aylık peşinlerini almış durumdalar etüt çalışmaları devam etmekte paylaşımlar bitmiştir