6306 SAYILI Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkında kanun çerçevesinde yapılan değişiklikler;

Riskli alanda 2/3 çoğunluk kararı ile karara dahil olmayanların arsaları satılacakmış, böylece FİKİRTEPE UÇURULACAKMIŞ(!)

%65 RUHSATSIZ yapı varsa , riskli alan olacakmış,

Yeni inşaat yapımı 3 yıla varan bir süre ile yasaklanacakmış ...TORBA KANUN TASARISI HAKKINDA ...

6306 SAYILI Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkında kanun çerçevesinde yapılan değişiklikler;

Riskli alanda 2/3 çoğunluk kararı ile karara dahil olmayanların arsaları satılacakmış, böylece FİKİRTEPE UÇURULACAKMIŞ(!)

%65 RUHSATSIZ yapı varsa , riskli alan olacakmış,

Yeni inşaat yapımı 3 yıla varan bir süre ile yasaklanacakmış,

Hep arsa sahiplerine yönelik yaptırımlar, “nasıl olur da binde bir hakkını aramaya kalkışanın arsasını alırım” saiki,  koskoca meclis işi gücü bırakmış,” binde bir hakkını arayanları nasıl zabturapt ederim“ diye yasa çıkarmış, arsa sahiplerinin haklarını teminat altına alan hiçbir madde torbaya konulmamış, Şimdi konuyu FİKİRTEPE yönünden inceleyelim;  

Fikirtepe’de düzgün iş yapmaya çalışan müteahhitler;  yüzde yüz riski seçip de tek tek parsel sahipleri ile konuşup , rızalarını alarak inşaatları tamamlama aşamasına getirmiş, markalarına da değer katmışlar, FİKİRTEPE’ye de değer katmak için çaba sarfetmişler, inşa ettikleri daireleri de satmışlardır.

Markalaşmayan, insanlara güven vermeyen, çantacılarla, temsilcilerle işbitirmeye çalışan, arsa sahipleri ile anlaşma yoluna gitmeyen, bahaneler üreten, çapsız yapsatçılar ise  temsilcilerle, çantacılarla BAKANLIK kapısını aşındırmışlar, “arsa sahiplerinin arsalarını nasıl ele geçirebiliriz” diye yaptıkları kulis çalışmasının sonucunda işbu yasanın maddeleri değişmiş , değiştirilmiştir.  Ancak, nafile, nasıl ki, 6306 sayılı yasanın kapsadığı riskli alanlarda yürütmenin durdurulması kararlarının verilemeyeceğine ilişkin düzenlemesi iptal edildi ise, arsa sahipleri aleyhinde hükümler için torba yasanın düzenlemeleri de iptal edilecektir.  İptali hususunda çalışmalara başladım bile…

Fikirtepe’de arsa sahiplerinden korkutma, hile, ikrah altında yapılan sözleşmelerle 2/3 ü sağladım, imza atmayanların arsaları kamulaştırılsın, yok olmadı acele kamulaştırılsın diye peşpeşe yazı gönderen MÜTEAHHİT-BÜROKRAT  girişimi fiyasko ile sonuçlandıysa, işbu torba yasa maddeleri de fiyasko ile sonuçlanacaktır, HUKUKA AYKIRI İŞLEM YAPAN, hile ve korkutma  ile vatandaşın  arsasını almak için işlem üzerine işlem yapan  temsilci ve yapsatçıları CUMHURİYET SAVCILIĞI’na şikayet edilerek cezalandırılması için yasal girişimlerde bulunacağım.

Arsaları, imzaları toplayıp inşaat yapmayanlar, yalan üzerine yalan uyduran , kiraları ödemeyen, teminat vermeyen , iflas eden, sözleşmeleri devredip avantasını alan, böylece elde ettiği gelirden 1 TL dahi vergi ödemeyen müteahhitlere karşı torba yasada hiçbir madde yer almıyor. Bir kanun düşünelim ki, iki taraflı sözleşme olan kat karşılığı inşaat sözleşmesinde hep müteahhiti kollasın, arsa sahibine hiç hak tanımasın , bundan böyle kim kat karşılığı inşaat sözleşmesi imzalayacak, kim kendi arsasını müteahhide verecek, imzalamayan yine imzalamayacak, çünkü imzayı attığı anda , torba yasa ile tüm yetkiler müteahhide verilmiş, arsa sahibinin hiç hakkı yok, müteahhit isterse  canı ne isterse  yapacak, aklı başında kim imzalar? Kimse .

%65 ruhsatsız yapı varsa, riskli alan ilân edilecekmiş, İSTANBUL’un büyük çoğunluğunun ruhsatsız ve kaçak yapılarla dolu olduğu gözetildiğinde İSTANBUL riskli alan mı ilân edilmiş oluyor!. Ancak risk deprem halinde, nasıl iş ise, ruhsatsız yapılar yıkılmıyor, mühendislik hizmeti aldığı söylenen binalar yıkılıyor, hatta durduğu yerde yıkılıyor. ÜSKÜDAR BELEDİYESİ’nin yaptırmakta olduğu bina, durduğu yerde yıkılmış ve çevresindeki binalara da hasar vermişti. Üsküdar Belediyesi’nin ruhsatsız yapı yaptırmayacağı düşünüldüğünde torba yasanın İSTANBUL VE FİKİRTEPE  gerçekleri ile bağdaşmadığı ortada. Amaç, kıymetlenen ve şehir merkezinde kalan FİKİRTEPE’nin rantını yemek. % 65 ruhsatsız yapı ile riskli alan ilan edileceği de tutmaz.

GELELİM, 2/3 çoğunluk kararı ile imza atmayanların arsalarının alınması;  hiçbir zaman 2/3 çoğunluk ile toplantı yapılıp karar alınmayacak, 3-5 temsilci veya çantacılara verilen vekaletlerle , 2/3 çoğunluk sağlanmış gibi gösterilip arsalar ele geçirilecek, bu da tutmaz, yasal yollarla her zaman iptal edilecektir. Temsilciler de ağır tazminat ve cezai müeyyidelerle karşılaşabileceklerdir.

Netice de, işbu torba yasa, şehrin merkezinde arsası olanların hak ve hukuklarını kollamayan , yapsatçı, temsilci ve çantacıları kollayarak rant devşirmeyi kolaylaştıran hükümler getirmekle iptali için gerekli davalar açılacağından, yapsatçıların FİKİRTEPE’den çekilmesi, kurumsal firmaların önünün açılması, arsa sahiplerinin hile ve tehditten arındırılarak mülkiyet haklarının korunması, ayrıntılı olarak bilgilendirilmeleri ile çevrenin korunarak KADIKÖY’ün yoğunlaşmamasına yönelik tedbirlerin bir an evvel alınması gerekmektedir. 

Avukat Hürriyet AZAK
___________________________________
ajansFİKİRTEPE/www.FİKİRTEPEHABER.com 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Ali 3 yıl önce

2.07 imar ile bu isler cozulur. ada bazinda anlasabilen anlassin Mulkiyet hakki kutsaldir bu kanunlari cikaranlar Allah (cc) kanununu unutmayin.

Misafir Avatar
kızıl cephe 58 3 yıl önce

Buda korkutma bunlarda zaten mahkemelerden dönecek yasayı çıkaranlarda biliyor ,

Misafir Avatar
kızıl cephe 58 3 yıl önce

imza atanlar imza atmayanları bekliyecek .bunun başka çözümü yok devletin çıkardıgı kanunları mahkemelerden dönüyor .boşuna heveslenmeyin

Misafir Avatar
tulay ayaz 3 yıl önce @kızıl cephe 58

imza atan atmıyanı bekleyecek derken cogunluk kararı olumlu bulurken sen ınatamı kaçtın yoksa cebıne koyacan parayamı bıze ayak yapmayın

Beğenmedim (7)
Misafir Avatar
kızıl cephe 58 3 yıl önce

Bence önce yasal yollara temsilcilerden başlamak gerekir .organize ve savcılıga toplu halde suç duyurusu yapılması lazım

Misafir Avatar
Hanife 3 yıl önce

4 sene evvel imar planına itiraz edilebilseydi ...bundan sonra itiraz ancak çözümsüzluge neden olur iş uzarda uzar o kadar cok kiralarda magdur olan insanımiz biran önce evlerinin bitmesini bekliyor.Bakanliķ zaten Fikirtepeyi yasanmaz duruma getirip riskli alan etmek istiuordu amacına ulastı...şimdi artık bırakın en azından art niyetli sinekten yağ çıkarabilirmiyim zihniyetteki insanlarımız akıllansın ya anlassın ya yeri kamulassın...Komsuları %99 imza atmiş bir iki akılliyı bekliyor kaldiki firma.3. Insaatına baslamak uzere firmadada sorun yok...sadece aç gözlu artniyetli insanlar var aramızda imza.atmadan çözümsüzlügé surukleyen

Misafir Avatar
kızıl cephe 58 3 yıl önce

gerekirse beş on metre yer feda edecegiz ama yasanın gücüne dayanarak yerimizi alamıyacaklar dagdan gel bagdakini kov yedirmezler yedirmeyecegiz yedirenlerde hakkını oda onların sorunu oda bizi ilgilendirmez .

Misafir Avatar
kızıl cephe 58 3 yıl önce

Dernekler ne güne duruyor konuştunuz zaman mangalda kül bırakmıyorsunuz .Hadi iş başına halkın dernegiyim diyenler .

Misafir Avatar
kızıl cephe 58 3 yıl önce

Ey dernekler sizlere sesleniyorum tarlada iziniz olsun ,ama sizin harmanda gözünüz var .Tarlada iziniz yok ama

Misafir Avatar
Kızıl cephe 58 3 yıl önce @kızıl cephe 58

Kentsel dönüşümde yıkımdan önce son çıkış vardır .Yeni uygulama yönetmeligi geliyor .

Beğenmedim (1)