FİKİRTEPE HABER'DEN ÖZEL ALADDİN DEMİREL RÖPORTAJI
Fikirtepe’de 4 yıldır devam eden kentsel dönüşüm projelerinde anlaşma yapamayan ev sahipleri ve inşaat şirketlerine tebligat gönderen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı acele kamulaştırma kararı aldığını açıklamıştı. Bakanlığın süreci hızlandırmak için attığı bu son adım sonrası bir araya gelen Fikirtepe’de kentsel dönüşümün simgesi haline de gelen evin sahibi Aladdin Demirel ve kardeşleri ile inşaat firması önceki gün bir araya gelerek anlaşma imzaladılar.



Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanı '' Hayırlı olsun ! ''

Fikirtepe ve çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanı Yasin Bektaş , Fikirtepe'de her hangi bir ada içerisinde vatandaşla firma arasında bakanlığın hakemliğinde anlaşılmış olması karşısında diğer imza atmış olan vatandaşlarında bekletilmemesi adına memnun olduklarını söyledi. Bektaş, yaptığı açıklamada , hakları korunarak karşılıklı rızalık içerisinde kanunlar karşısında haklarını güvence altına almış bir vatandaşın ticari bir firma ile anlaşması karşısında hayırlı olması temennisinde bulunabileceklerini ve Fikirtepe'de faaliyette bulunan tüm ticari firmaların bir an evvel vatandaşların tereddütlerini gidermek sureti ile vatandaşlar ile anlaşmalarını ve 4 yıllık mağduriyeti de bitirecek dönüşümü bir an evvel gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Bektaş, ileride her hangi bir mağduriyet yaratabilecek statü ve mali yapıda, sat yap modelli çalışan bir firma ve 
tek taraflı sözleşmesinin dayatılması karşısında bakanlığın kamulaştırma kartını kullanarak vatandaşları imzaya zorlamasının ise kabul edilemez olduğunu özellikle çantacı ve emlakçı tarzı firmalara karşı ciddi önlemler alarak vatandaşın geleceğini güvence altına alması gerektiğini söyledi. 

Bakanlığın sosyal ve hukuk devleti gereği tüm vatandaşlarını koruyucu davranmasını ve gerekirse garantör olarak muhafaza altına almasını beklediklerini de sözlerine ekledi.

Bektaş ayrıca , gerçekten iş yapmak isteyen mali yapısı sağlam olan ve evrakları eksik olmayan firmaların da önünün açılması adına bürokratik işlemlerin özellikle Fikirtepe için yok denebilecek şekilde hızlandırılmasını beklediklerini söyleyerek şöyle devam etti. Bektaş, artık boş söylem ve yerine getirilmeyen vaatler yerine her yerde vatandaşların hakları korunmuş şekilde anlaşılarak başlanmış inşaatların yükselmesini görmek istediklerini söyledi.

Aladdin Demirel'den Fikirtepe Haber'e özel Açıklama

Aladdin Demirel, ''Kamulaştırma ve medya aracılığı ile oluşturulan mahalle baskısı nedeni ile daha fazla dayanamadık, imzaladık. İmza atmak istiyorduk ama adil bir şekilde imza atmak için uğraştık imkan vermediler. Bakanlık yetkilileri bizim uzlaştırmamızı kabul et dediler, dedi ve şöyle devam etti. Bakanlık yetkilileri bize maalesef hakemlik konusunda bakanlığın hakemlik yapmasının mümkün olmadığını söylediler. Bizim beklentimiz bakanlığın aracılık yaparak bizim taleplerimizle karşı tarafın teklifi arasında uzlaştırıcı olmasıydı ama, maalesef bizim düşündüğümüz ve beklediğimiz gibi olmadı. Bakanlık yetkilileri bize firmanın bizim kendileri ile daha önce uzlaştığımız maddeleri kabul etmediğini ve bize kamulaştırma tebligatı ile beraber gönderdiği sözleşme metnini kabul etmemizi aksi taktirde tutanak tutarak mahkemeye vereceklerini ve acele kamulaştırma sürecini başlatacaklarını söylediler '' dedi.



Bakanlık Hakem olacak mı ?

Aladdin Demirel yaptığı açıklamada, bakanlık bürokratlarının uygulamaları ile Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce' nin açıklamalarının çeliştiğini belirtmekte.

Görüşlerine başvurduğumuz uzmanlar Fikirtepe Haber'e yaptıkları özel değerlendirmede , Aladdin Demirel'in bakanlık yetkililerine atfen iddia ettiği  '' Biz hakem değiliz, sizi sadece karşı karşıya getiriyoruz . Sizin taleplerinizi firma kabul etmiyor ve siz de firmanın sunduğu sözleşmeyi imzalamıyorsanız biz aracılık yapıp sizleri karşı karşıya getirdiğimiz ve sizin de sunulan teklifi imzalamadığınız hakkında tutanak tutarak acele kamulaştırma için mahkemeye sevk edeceğiz '' söylemlerinin, tek taraflı bir baskı anlamına geldiğini söylediler.



Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ne demişti ?

Bakan Güllüce çeşitli defalar yaptığı açıklamalarda uzlaştırma ve vatandaşın haklarını koruyarak iki taraf arasında hakemlik görevi göreceklerini , vatandaşın neden imza atmadığını ve nedenlerini öğrenerek arabuluculuk görevini üstleneceklerini belirtmişti.

Bakanlık Yetkililerinin Uygulaması Nasıl ?

Bakanlık bürokratlarının , uzlaştırma görevi konusunda Aladdin Demirel'in ifadelerine göre , sadece çağırıp buluşturma ve neden anlaşamadıklarını sorduklarını söyledi. Demirel, bakanlığın bu sayede kamuoyuna açıkladıkları uzlaştırma görevini, tutanak tutmak yolu ile üzerlerinden atmış olduklarını ve kesinlikle uzlaşma yerine firmanın dayattığı sözleşme bile olsa kamulaştırma kartını kullanarak vatandaş üze
rinde baskı oluşturduklarını söyledi. Demirel ayrıca, bakanlık yetkililerinin, bakanlığın kesinlikle taraf olmadığını ve anlaşıp anlaşmamaları noktasında kendilerinin yapabilecekleri her hangi bir şey olmadığını da söylediklerini ifade etti.



Aladdin Demirel nasıl bir sözleşme ile imza atarak anlaştı ?

Aladdin Demirel firmanın kamulaştırmayı da fırsat bilerek kendilerine daha önceden diğer vatandaşlara imza attırmış olduğu normal sözleşme şartlarından daha kötü şartlarda bize imza attırmak istediler. Biz daha sonradan fark ettik ve orada o değiştirdikleri maddeleri ancak normal şekli ile düzelterek, diğer vatandaşların imzaladıkları sözleşme statüsünde ancak imza atabildiklerini belirtti.

Demirel, imza atmak istedikleri sözleşme ile alacakları yerleri sağlama almak istediklerini ancak daha önceden diğer komşular tarafından imzalanan ama içimize tam olarak sinmeyen ve içeriğinde muğlaklığı çok olan bir sözleşme metnine imza atmak zorunda kaldıklarını, kesinlikle imza atmış diğer vatandaşlardan daha fazla her hangi bir ek kazanımlarının olmadığını da özellikle vurguladı.

Rayiç Bedelden kamulaştırma ..!

Aladdin Demirel'in iddia ettiğine göre kamu görevlileri kendisine eğer, kamulaştırma yapılırsa belediye rayiç değeri üzerinden yapılacağını ve farklı bir beklenti içerisine girilmemesi gerektiği yönünde kendisine korku salınmak sureti ile imza atmasının kendi faydasına olacağının ifade edildiğini söyledi.



Aladdin Demirel ile Vartaş arasında mutabakata varılan ve imzalanan sözleşmeler arasındaki farklar ?


Talep ettikleri ve içlerine sinmeyen maddeler ile ilgili Fikirtepe Haber olarak talebimiz üzerine Aladdin Demirel, Firma ile yaptıkları centilmenlik anlaşması gereği sözleşme içeriklerine giremeyeceklerini ama imzaladıkları sözleşmenin tüm vatandaşların imzaladıkları sözleşme ile aynısının olduğunu söyleyerek yetineceğini belirtti.

Vartaş Açıklaması

Vartaş Firması Patronu Ömer Barata tarafından basına yapılan açıklamada dostane bir ortamda bir kafede çay içer gibi bir araya gelip karşılıklı anlaşarak sözleşme imzaladıklarını söyledi.

Barata, bu durumla ilgili dünyada iki tane olduğunu ve bir tanesinin kendi adalarında  diğerininde çinde olduğunu söyleyerek şöyle devam etti, adanın içinde tek kalan bina ile ilgili dünya genelinde dergilerde ve basında çıktıklarını ve sonuç olarak mutlu sonla bitirdiklerini söyledi.



Vartaş ne zaman ruhsat alacak , iş başı yapacak?

Fikirtepedede imzaları biten bir çok adanın tevhid ve ruhsat alma işlemleri bürokratik aşamalar ve evrakların tamamlanması noktasında ortalama 5- 6 ay sürüyor. 

Yetkililerden yapılan açıklamada vartaş firmasının imzalarının % 100 bitmiş olması ve evraklarının tam, eksiksiz ve zamanında vermeleri şartı ile bu süreçle ve süre sonu itibarı ile albileceklerini söylediler.

Vartaş adasında imza durumu edir ?

Aladdin Demirel ve kardeşlerinin imza atması ile bu ada içerisinde 2 parsel ve birde özel mülk alanı gözüken cami arsası bulunmaktadır.
Vartaş adası içerisinde imza atmamış bulunan hüsamettin bey ile vartaş firmasının halen sürmekte olan davalrı mevcuttur ve bu devam eden davanın vartaş firmasının eğer icraate başlaması durumunda nasıl etkileyeceği ise merak konusu olmaya devam etmektedir.

Vartaş Adası Malikleri Ne Düşünüyor ?

Vartaş firması ile daha önceden imza atmış olan çoğunluk kamulaştırma baskısı ile de olsa imza atılmış olmasından dolayı memnunlar. İsmini açıklamak istemeyen vatandaşlar Vartaş firmasının artık bahaneleri bir tarafa bırakarak bir an önce icraate başlamasını ve kendilerinin düşmüş olduğu mağduriyetin giderilmesini bekliyorlar...


ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber





banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
yazık 5 yıl önce

demek oluyorki bakanlık ile firmalar birlikte çalışıyor. bakanlığın vatandaşın hakkını düşünmediği bir kez daha ispatlandı.sözün bittiği yer

Misafir Avatar
TEMEL ÇELİK 5 yıl önce

açiklamay bakilinca 1-güllüce yalan konuşmuş ve bürokat kadar değeri̇ yokmuş 2-2x2=4 eder kamulaştirma korkusu tutmuş. bundan sonra herkes i̇mzalayacak demekti̇r. hayirlisi

Misafir Avatar
fatih aydınoğlu 5 yıl önce

ne olacak 500kişiyi 2 kişiyemi mahkum edecekler

Misafir Avatar
metin demir 5 yıl önce

ikiside ya....

Misafir Avatar
fikirtepeli asi 5 yıl önce

demekki imza atacakmışsın dayıııııı

Misafir Avatar
hamit başer @fatih aydınoğlu 5 yıl önce

sayın fatih bey, bu iş parti seçimi veya futbol takımı sempatizanlığı değil. bu iş azınlık çoğunluk işi hiç değil. işin gerçeği bu azınlık çoğunluk işini bahane ederek mahalle baskısı oluşturup imza atmaya zorladılar. bu iş teknik bir iş. bu işin geri dönüşü yok. neye dayanarak bu firmaya güvenebildiniz bilemiyorum. bu günden yarına hiç bir şeyin aynı kalmadığı ülkemizde dairelerinizi alamayacağınızdan veya taahhüt edilen dairelerin teslim edilmeyeceğinden hiç korkmadınız mı. korku duymuyorsanız bu cesaratenizden ötürü sizi tebrik etmek lazım. eğer güvendiğiniz bir nokta varsa belirtirseniz bizde güvenip imza atalım. maalesef bahsettiğiniz bu 500 kişide sizin gibi düşünüp imza attı. 0 2 kişi 500 kişinin göremediğini görmüş olamaz mı? teminat veremeyen firmaya ne denli güvenilebilir sizce. firmaya güvenemiyorsa, firma güven vermiyorsa, teminat vermiyorsa imza atmamaları suç mudur. 0 2 kişinin imza attırılmaya zorlanması zulüm değil midir. çoğunluk imza attı diye imza attırılmaya zorla

Misafir Avatar
TEMEL ÇELİK 5 yıl önce

görebi̇ldi̇ği̇m kadariyla 3 noktada ki̇li̇tlenme yaşaniyor.1-yeni̇ bi̇nalarda 2-temi̇natlarda 3- fi̇rmaya güven meselesi̇nde

Misafir Avatar
hakan şimşek 5 yıl önce

alaaddin demirelin hakkını almadan imza atmış olduğuna inanmıyorum. çünkü alaaddin bey fikirtepede haklı, makul ve mantıklı direnişin sembolüydü. bunca mücadeleden sonra ve idari mahkeme sonuçlanmadan anayasa mahkemesinden döneceği gün gibi ortadayken imza atmamışları yarı yolda bırakıp hakkını almadan imza atacağına ihtimal vermiyorum. imza atmayanların direnişini kırmak için kullanılıyor bence. bu da yeni bir senaryo.