DERNEKLER RÖPORTAJI , FİKİRBİR DERNEĞİ VE FİKİRTEPE İLE İLGİLİ GÖRÜŞLERİ

 Soru: Neden Dernek kurdunuz?

Cevap: Fikirtepenin oluşum sürecinde işlerin o kadar güzel yürüyeceğini düşündük ki ilk etapta böyle bir gereksinim olacağını hiç aklımıza gelmemişti.  Ancak öngörülerimiz  bizi yanıltmıştı. Yaşanan olumsuzluklar ve Fikirtepe halkının örgütlenememesinden dolayı mağduriyetini gördük. Bu mağduriyetin giderilmesi gerektiği bununda birlikten kuvvet  doğar düstürü ile yapılacağını biliyorduk. Fikirtepe halkınında isteği doğrultusunda kurulan FİKİRBİRDER (Fikirtepe birlik ve beraberlik derneği)  her bireyin Dernek başkanı kadar söz sahibi olduğu bir dernek olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Yabancı ülkelerin, mesela   Almanya, Meksika, Brezilya, Japonya vs ülkelerde Kentsel dönüşümün %90’ı Sivil toplum örgütleri (STK) tarafından tamamlanmıştır.

Fikirtepede bu birliktelik daha önce başka dernekler tarafından sağlanmıştı ama yeterli bir seviyeye gelememişti.  Buradan sizin vasıtanız ile  Fikirtepedeki dernek yöneticileride bir çağrımız olsun. Nasılsa aynı amaç için eğer birşeyler yapmak istiyorsak, eğer samimiyseniz, kişisel menfaatleriniz halkın menfaatlerinden önde değilse,  gelin birlikte derneklerimizi bir çatı altında toplayalım. Ve bunu sağlamak içinde biz FİKİRBİRDER olarak elimden geleni yapacağımı bilmenizi istiyorum.

Soru: Fikirtepede sizin gördüğünüz son durum nedir?

Cevap:  1/1000 ölçekli Fikirtepe ve Çevresi uygulama alanı içerisinde kalan bölgede artık işlerin yoluna girdiğini düşünüyor ve ekliyorum. Bu sürecin ön safhası olan yapıadasında %100 anlaşma sağlanması, sonrasında Çevre ve Şehircilik bakanlığının bir an önce daha fazla plan notlarını değiştirmeden uygun projelere ruhsat vermesin istiyor ve bunu yakından takip ettiğimizi belirtiyorum.

Soru: Fikirtepe halkının size ilettiği sıkıntılar nelerdir?

Cevap: Öncelikle bunu sınıflandırmakta fayda var.  Birincisi yapıadası maliklerinden dolayı meydana gelen sıkıntılar, ikincisi Firmalar tarafından maliklere yaşatılan sıkıntılar ve son olarakta Çevre ve Şehircilik bakanlığı tarafından hem maliklere hem yüklenici firmalara yaşatılan sıkıntılar. Bu sıkıntıları aşağıdaki yazı içerisinde mutlaka bulacaksınız.

1-Sözleşmelerde  yer alan ve o yapıadası içerisinde yapılacak binaların yapım sürecinde malikleri ileriye dönük sıkıntı oluşturacak maddelerin vermiş olduğu sıkıntılar.

2- Firma tarafından 2/3’ünü imzası alınmış yapıadasındaki imzalamayan maliklerin yüklenici firmaya  arasındaki hukuksal sıkıntılar.

3- Yapıadası içerisinde yüklenic firma yetkilileri ile bazı maliklerin kapalı kapılar ardında laçkalaşmış ilişkilerinden dolayı diğer maliklerin firma tarafından istenmeyen yada hizipci malik olarak lanse edilmesi ile sanal sorun yaratılması sıkıntısı.

4- İmzaları atılmış ve 2/3 seviyesini geçmiş yapıadasında maliklere veya malik temsilcilerine yerlerini boşaltın tebliğatı noter vasıtasi ile göndermiş ancak maliklerin yerlerini boşatmalarına rağmen henüz kira alamamadan dolayı yaşanan sıkıntılar.

5- Henüz avam proje onaylanmamış, ada içerisindeki maliklerin daireleri lisanslı kuruluş tarafından henüz belirlenmemiş ama firma tarafından satış ofisi kularak kimin dairesini sattığı belli olmayan bir satıştan dolayı ileride geri dönülmesi imkansız sıkıntılar. Bizim için en önemli ve büyük bir sorun olduğunu düşünüyoruz. Bundan dolayı oluşabilecek sıkıntılar.

6- Yapıadasında temsilci olarak çalışan, her çağırdığında imkanları dahilinde firma ile yapıdası inşaat sürecini takip eden temsilciler olduğu gibi başka başka adalarda temsilcilerin  firma vasıtası ile maliklerin kiralarından kesilmek süreti ile maaş almaları sonucu maliklere değil, firmaya hizmet etme sıkıntısı.

7- Çevre ve Şehircilik bakanlığının bir gün yapıadası içerisindeki yolları veriyoruz, diğer gün yok olmadı alıyoruz. Bir gün yükseklik serbest, diğer gün yok yüksekliği  80m ile sınırlıyoruz. Bir gün emsal %4,14 veriyoruz diğer gün yok emsal  % 4’e indiriyoruz diyorlar. Bakanlık olarak emsal dışı alanlar bunlar bunlar diyoruz sonra yok bunlar bunlar emsal içi diyoruz. Her bir daire için bir otopark diyorlar sonra yok değiştiriyoruz her bir daire için iki otopark diyor. Böyle böyle süreçin uzatılma sıkıntısı.

8- Bazı yapıadalarında yüzlerce Fikirtepelinin bir yada bir kaç insanı beklemesi ve bu sebeple yapılması farz olmuş  kamulaştırmanın yeni yeni yapılması ama sürecin yavaş irerleme sıkıntısı.

9- Yıkılan binalara doluşan ve halkı rahatsız eden kişilerden dolayı yaşanan sıkıntılar.

10-Yumurtacıabtibey caddesi, mandıra caddesi, hızırbey caddesi ve arada kalan sokaklarda yıkımlardan dolayı hayalet şehir konumuda olma sıkıntısı.

11-Çocukların okula giderken gelip geçen kamyonların vermiş olduğu trafik sıkıntısı.

12- Bu taşınmalardan dolayı mevcut okullarda öğrenci kardeşlerimizin arkadaşlarından ayrılmasından dolayı yaşadıkları ve biz ne zaman gideceğiz duyğusu ile derse odaklanamama sıkıntıları.

13- ÇŞB tarafından 6603 sayılı yasa gereği tüm Türkiyenin aldığı ama Fikirtepe halkının kira alamama sıkıntısı.

14-Konutta yada işyerinde kiracı olarak oturan kişinin çıkmak için Mütahhitten veya Malikten hakkı olmayan bir para beklentisinden dolayı yaşanan sıkıntı

Fikirtepede bunun gibi sorunları yaza yaza bitiremeyiz. Çünkü artık yaşanamaz hale geldi.

Soru: Peki bu sorunların çözümü sizce nasıl olmalı?

Cevap : Tamamen sorunların çözüleceği bir günü vaad etmek yada böyle bir formül söylemek mümkün değil.  Ama şunu biliyorum ve söylüyorum ki Fikirtepe artık beklemeye tahammülü olmayan bir yer haline geldi.  

Soru: Sizce bu sıkıntılardan kurtulmanın yolu nedir?

Birkere karşılıklı samimiyet olacak. Sonra sözleşmelerden dolayı yaşanan sıkıntıların halledilmesi,  yapıadası içerisindeki temsilcilerin bir an önce kendilerine gelmeleri, yada temsilcilerin malikler tarafından değiştirilmesi için bir araya gelerek bu sorunun halledilmesi, yapıadasında sözleşme imzalamayan maliklerin sorunlarıyla ilgilenilmesi, artniyetli olan maliklerin bir an önce yerlerinin kamulaştırılması, Çevre Şehircilik bakanlığının artık imar plan notlarını biz Fikirtepe halkını hiçe sayarak oyun oynar gibi değiştirmemesi. Başta ne konuştuysa onun arkasında kapı gibi durması gibi sorunlar halledilirse mutlaka bu süreç tamamlanmış olacaktır.

Düşünün bir firma Patronu açıklama yapıyor. Özrü kabahatından beter. ''Biz % 75 civarında imza alıp 2/3 çoğunluğu sağlayınca oradaki vatandaşlar bize gelerek boşaltmak ve kira ödememiz durumunda kalan imzaları da tamamlayacakları yönünde bize söz verdiler. Biz noter vasıtası ile tebligat göndererek boşaltma işlemine başladık ve istedikleri 6 şar aylık kiralarınıda peşin olarak onlara gönderdik ama sonuçta bize verilen sözler tutulmadı ve imzalar tamamlanmadı . Bu gün % 95 orana gelinmiş olunsa bile hala imzalar % 100 bitmemiş durumdadır ''  diyor ve ekliyor. Oradaki arsa sahiplerinin % 100 birleşip imzalarını tamamlamadan kendilerinin kira vermemizin  mümkün olmadığını aslında mağdurun da kendilerinin olduğunu dile getirebiliyor.

 Siz Fikirtepe halkını çocukmu sandınız sayın Patron.  Evcilik mi oynuyorsunuz da maliklerden söz alıyorsunuz. Bilmem kaç milyon dolarlık iş yapıyorsunuz ve malikler bana verdiği sözü tutmadı bende onlar sözünü tutana kadar kira vermem mümkün değil diyebiliyorsunuz. Burası hukuk devleti. Dernek olarak malikler yani dernek üyelerimizin haklarını savunmak için kurulduğumuzu, ve Dernek olarak gerekli yerlere başvurular yaptığımızı bilmenizi istiyoruz.

Soru: FİKİRBİRDER’ in kamulaştırma yapılmasını bir çok defa söylediğinizi duyduk. Neden kamulaştırma?

Cevap: Biz Fikirtepeliler Kentsel Dönüşüm öncesi hepimizin ayrı ayrı meslekleri vardı. Kimisi  boyacı, kimisi kaportacı, kimisi mobilyacı, kimisi bakkal, kimisi bankacı, kimisi esfan.  Ama bu kentsel dönüşüm önce insansal dönüşüme çevirdi hepimizi. Bir de baktık ki hepimiz Mütahhit, Mimar, Mühendis ve Avukat olmuşuz.  Hayatı boyunca bir kitaptan bir sayfayı bitirememiş kişi sözleşme kurdu olmuş. İşte bir söz var onun tam zamanı geldi. “Yanlış hoca dinden, yanlış doktar candan eder”              Artık kimse sağa sola kıvırmasın. Eğer kişisel rant sağlamak isteyen var ise tabiki kamulaştırılsın. Onca insanın bir kişi yüzünden umutlarını, heveslerini ertelemesine izin verilmesin. Bir sorun kendinize bu  4 yıllık süreç içerisinde mahallenizde kaç kişi öldü. Sürecin yeni başladığı dönemden hemen sonra ahirete göç eden mahellemiz büyüklerinden bir kişinin söylemiş olduğu kelime hep aklıma gelir. “Oğlum ne zaman bize yeni dairelerimizi verecekler” işte bu sebeple kimse kimsenin hakkını gasp etmeye kalkmasın. Bu halk içinde geçerli mütahhit firma içinde.

Soru: Peki imzalamayanların hepsimi kamulaştırılsın.

Cevap: Kesinlikle hayır. Sorunlarını sokak aralarında, kahvehanelerde, meyhanelerde dedikodu üreterek değil çözüm üreterek halletmek isteyenler zaten hallettiler. Ama işi yokuşa sürmek isteyenler, işi showa dönüştürmek isteyenler, 400 kişilik adada imza atmayan 5 kişi var ise tabiki kamulaştırılsın. Herkes kendine gelsin ve günlük menfaatlerini bir kenara bırakarak uzlaşma yoluna gitsin. Bu söylediğim malik içinde geçerli yüklenic firma içinde.

Soru: Dernek faaliyetleriniz nelerdir?

Cevap: Öncelikle üye sayımız olan 457 sayısını artırmak için dernek olarak kendimizi anlatmak. Sonrasında sağlamış olduğumuz çoğunluk ile hareket etmek. Ama bu kısa sürede olması gereken bir olgudur. Eğer bir yerde caresiz kalmış bir malik var ise bizim olmamamız gereklidir. Bu yüzden gücümüzü maliklerin mevcudiyetinden aldığımızı bilmelisiniz. Hiç birimiz kalıcı değiliz. Bugün ben bu derneğin başkanıyım yarın başka birisi olacaktır. Ama önemli olan şerefle taşıdığım bu bayrağı şerefle taşıyacak birisine teslim etmektir.

Soru: Dernek olarak halktan beklentileriniz nedir?

Cevap: Dernek içişleri bakanlığına bağlı,  yaptırımları olan yasal bir örgüttür. Fikirtepe halkından derneğimize üye olmalarını böylelikle üye sayısının arttıkca yaptırımlarımızın artacağını söylüyoruz. Dernek başkanı olarak ben ve Değerli yönetim kurulu arkadaşlarımla birlikte bu birlikteliğin gücünü sonuna kadar Fikirtepe halkı için kullanabileceğimizin sözünü veriyoruz. Sanıyormusunuz ki bu süreçler geçtikten sonra Fikirtepenin sorunları bitecek? Hayır yeni yeni sorunlar bizi bekliyor. Kimse ben yerimi mütahhite verdim, dairemi teslim aldım ve artık mutmain olduğum demesin. Sorunlar çığ gibi devam edecektir. Bu sorunları herzaman söylediğim gibi birlikte olursak halledebiliriz.

Soru: Son olarak eklemek istediğiniz birşey var mı?

Cevap: Evet ÇŞB tarafından yapılan toplantıda müsteşarın çok istekli oluduğunu bir an önce değişimin yaşanması gerektiğini, Fikirtepeyi bir şantiye olarak görmek istediklerini duyduk ve gördük. Biz FİKİRBİRDER ve Fikirtepe halkı olarakta ayın isteklerin peşindeyiz. Gelin artık bu sorunu çözelim ve daha yaşanabilir bir semtin sahibi olalım.

Bizde Fikirtepe Haber olarak sizlere bu samimi çalışmalarınızdan ve cevaplarınızdan dolayı teşekkür ediyor , başarılar diliyoruz.

ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber

banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
TEMEL ÇELİK 4 yıl önce

sorunlar belli̇ neden çözümsüzlük oluştu. bunlarin en büyük nedeni̇ kamulaştirma tehdi̇di̇. bakiyorumda bunu savunuyorlar. üzgünüm bi̇z vermi̇yoruz.

Misafir Avatar
TEMEL ÇELİK 4 yıl önce

çözüm çok basi̇t 800m yi̇ bulan i̇nşaatini yapar yeni̇ bi̇nalar kamulaştiricağiz derseni̇z eski̇mesi̇ni̇ yani̇ 40 yil beklersi̇ni̇z.kardeşi̇m

Misafir Avatar
halim yıldırım 4 yıl önce

temel bey bende yeni bina sahibiyim size nasıl ulaşabilirim acaba bilgi alışverişi yapmak istiyorum beraber hareket edelim

Misafir Avatar
TEMEL ÇELİK 4 yıl önce

i̇yi̇ bi̇r hukukcu bu kanunlarin hukuka aykiri olduğunu bi̇li̇r. bi̇ze düşen i̇se cesaretli̇ olmaktir.

Misafir Avatar
TEMEL ÇELİK 4 yıl önce

i̇yi̇ bi̇r hukukcu bu kanunlarin hukuka aykiri olduğunu bi̇li̇r. bi̇ze düşen i̇se cesaretli̇ olmaktir.

Misafir Avatar
fikir merkezi 4 yıl önce

şow yapma kardeşim kimin malını satıyorsun terbiyesiz.sen çalışmadan kaldı herhal o yer sana.biz batan bankerleride bankalarıda gördük.malımızı kimseye peşkeş çektirmem hele sizin gibi lere asla

Misafir Avatar
Menderes 4 yıl önce

menderes kardeşim senin ne olduğun ortada oralara çıkıp demeç vermek dernek başkanı olmak kime menfaat sağlar senin ve amacının ne olduğunu senin payının olduğu adada herkez biliyor.

Misafir Avatar
Biz Razıyız 4 yıl önce

menderes yavuz hakkında yazı yazan kişi ile polemiğe girmek istemiyorum. ama fikirtepede o adada olan birisi olarak ben menderesin tek başına o kadar muhalefet ile mücadele ederek sözleşmede maddeleri değiştirip verdiğine şahit oldum. o adada menderes ile cahiller yarıştışimdi menderese muhalefet eden arkadaşlara soruyorum. yapılan paylaşımı her türlü kabul ettiniz menderese rağmen bakın bakalım şimdi istediğiniz m2 yi aldınız mı? birde muhalefet olan arkadaşların ortadoğu inşaata biz temsilcilere maaş ver dediğini biliyorum. biz menderesten razıyız.