C.C. Yapı röportajı ,'' Her şeyimizle Fikirtepeye Odaklandık ''

Ercan Bey, röportaj talebimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Fikirtepe’de 3 yıllık sancılı bir süreçten sonra ruhsatlar verilmeye başlandı. Siz de 2322/2323/2324 nolu adalarda kat karşılığı sözleşmeler yaptınız. Gelinen durumla ilgili açıklamanızı alabilir miyiz?

Hoş geldiniz. Biz malum olduğu üzere bir adada faaliyet gösteriyoruz.  Bu adada yaptığımız kat karşılığı sözleşmeler % 90 oranına ulaşmış durumda. Halen imzalar devam ediyor. Geçen hafta içerisinde yine imza atan arsa sahiplerimiz oldu.

Bu arada bilindiği gibi 6306 sayılı afet alanlarının dönüştürülmesi hakkında kanun yürürlüğe girdi. Bu yasa belli şartlar sağlandığında arsa sahiplerinin 2/3 çoğunluğunun vereceği kararla uygulama yapmaya imkân sağlıyor. Yasayı Çevre ve Şehircilik bakanlığı uyguluyor. Biz bu konuda bakanlık ile koordinasyon içerisinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Ekim 2013 içerisinde adamızda bu yasanın uygulanması için bir müracaatımız olmuştu. Ancak, ülkemizde yaşanan çeşitli gelişmeler nedeni ile bakanlık uygulamayı başlatamamıştı. Şubat ayı içerisinde yenilenen uygulama plan notlarının askıya asılması ile beraber tekrar çalışmalar başladı. Bakanlık müracaatımızı yenilememizi istedi. Biz de Mart ayı içerisinde tekrar müracaatımızı yaptık.

Henüz imza atmamış arsa sahipleri ile de temasımız sürüyor. Bu arsa sahiplerini de anlayışla karşılıyoruz. Bir tedirginlik içerisindelerdi. Acaba Fikirtepe’de ruhsat alınabilecek mi, uygulama yapılabilecek mi, diye endişe duyuyorlardı. 3 yıllık uzun bir süreç yaşandı.

Peki, neden bu kadar uzun sürdü?

6306 sayılı yasa 2012 yılında çıkmış olmasına rağmen riskli alanlarda yeni yeni uygulanmaya başlanıyor. Türkiye’de hangi kanun çıksa uygulamaya girmesi ve uygulamadaki aksaklıkların düzeltilmesi zaman alıyor. Kamu İhale Kanunu olsun, Türk Ticaret Kanunu olsun yayınlandıktan yıllar sonra tam anlamıyla oturdu. Bu sürecin yaşanması normal. Fikirtepe ilk uygulama yapılan yerlerden biri. Ayrıca Fikirtepe’de ilk planlar yapıldığında bu kanun yoktu. İlk plan birleşmeyi teşvik etmek üzere İBB tarafından yapılmıştı. İdare mahkemesinin bu planı iptal etmesinin üzerine Bakanlık yeni bir plan yaptı. Yeni yapılan plan eski plana mümkün olduğunca sadık kalmaya çalıştı, aynı zamanda kanunda öngörülen 2/3 çoğunlukla uygulama yapılmasına imkân sağlayacak hükümler kondu. Ancak, diğer riskli alanlardan farklı olarak 600 m²’yi geçen parsellere tek başına uygulama yapma hakkı verdi. Bu durum ilk planın İBB tarafından yapılmasından kaynaklanan bir durum, diye düşünüyorum.

Plan Mart ayının 7’sinde askıdan indi ve ruhsatlar verilmeye başlandı. Bu yeni gelişme ile beraber bizim adamızda henüz imza atmamış arsa sahipleri ile tekrar temasa geçtik. Ofisimize davet ediyoruz, evlerinde ziyaret ediyoruz. Bakanlığın el koyması ile ara vermiş olduğumuz imzalar tekrar atılmaya başlandı.

Fikirtepe sadece bizim adamızdan ibaret bir yer değil. Büyük bir dönüşüm projesi. Bu noktadan sonra işler artık ne bizim adamızdaki arsa sahiplerine ne de CC Yapı’ya bağlı. Burası artık bakanlığa ait bir proje.

Anayasa Mahkemesi bir karar aldı, 6306 sayılı yasanın bazı maddelerini iptal etti. Örneğin, yürütmenin durdurulması kararı alınamıyordu. Bunun gibi maddeleri iptal etti mahkeme. Bu durum 2/3 çoğunluk uygulamasında sıkıntı doğurur mu? Firmanızda bir tedirginlik oluştu mu?

Biz firma olarak en başından beri şunu söylüyoruz: Kanunlar, planlar, yönetmelikler ne diyorsa biz ona razıyız. Emsal 4.14 idi, tamam demiştik. 4 oldu ona da tamam diyoruz. 80 m yükseklik sınırı geldi, tamam dedik. Yarın emsal değişir, ya da adada ayrılanlar olabilir, inşaatı 3.6 emsalden yapmak icap edebilir. Ona da tamam diyoruz. Bizimle anlaşan arsa sahipleri ile bir araya gelir, kararımızı veririz. Kanunlar, bakanlık, belediye ne derse biz onu yaparız. Bizimle anlaşmak istemeyen arsa sahiplerinin hakkına da saygı duyuyoruz. Onlar da kanunun kendilerine verdiği hakka uygun olarak kararlarını vereceklerdir. Ayrılan arsa sahipleri 2 emsalden inşaatlarını yapabilir.

2/3 çoğunluk uygulaması için başvurunuzu yaptınız mı? Tebligatlar gönderildi mi?

Bakanlığa başvurumuzu yaptık. Gerekli dokümanları teslim ettik, sözleşmeler, tapu kayıtları vs. Bizimle beraber bir çok firma başvuru yapmış durumda. Bakanlık çok yoğun bugünlerde. Evrakları inceliyor. Yakında tebligatları gönderir zannediyorum. Tebligat şu anlama geliyor. Henüz imza atmamış arsa sahiplerine karar vermeleri için belli bir süre veriyor. Bu süre içerisinde bağımsız olarak uygulama yapıp yapmayacaklarına karar vermeleri gerekiyor. Bizim projeye katılmak isterlerse de bizimle sözleşme yapmaları gerekiyor.

Projeniz hazır mı?

Hazırlamış olduğumuz taslak projeler var. Ama son halini verip, uygulama projelerini yaptırmıyoruz. Çünkü diğer arsa sahiplerinin vereceği karara ve İBB ile yapacağımız görüşmelere göre proje değişikliğe uğrayabilir.

Projenizi kamuoyuna sunsanız imza süreci hızlanır mı?

Zannetmiyorum. Ayrıca, biz yaptırdığımız taslak projeleri arsa sahipleri ile yaptığımız görüşmelerde onların beğenisine sunuyoruz.

Fikirtepe’de ciddi bir rekabet olacak. Bazı firmalar daha imzaları tamamlamadan taslak bir projeyi kamuoyuna sunuyor. Şimdiden müşteri toplamaya çalışıyor. Siz de sunsanız faydası olmaz mı?

Biz firma olarak adımlarımızı hep temkinli atıyoruz, aceleci davranmıyoruz. Bunun da faydasını hep gördük. Yönetim Kurulumuz projeyi sunmanın henüz erken olduğunu düşünüyor. 2 yıl önce görücüye çıkarılan projeler vardı hatırlarsanız. Bunların hiçbiri gerçekleşmedi. Tamamen değiştiler.

Projenin ismi belli mi?

Henüz değil. Kod adı var sadece: Merdivenköy konutları.

Proje başlangıç tarihi belli mi?

Projenin başlangıç tarihini yasal süreç belirleyecek doğrusu. Firma olarak biz hazırız. Ancak bakanlığın yürüteceği süreç ne kadar sürecek bilemiyoruz. Bazı adalarda tebligatlar gitmeye başladı, biliyorsunuz. Bakanlık hızlıca süreci işletirse bizde hemen boşaltma tebligatlarını göndereceğiz. Hedefimiz okullar açılmadan başlamak. Ama dediğim gibi belirleyici olan bakanlığın uygulayacağı süreç. Fakat, arsa sahiplerimiz teveccüh gösterir de imzalar tamamlanırsa hemen boşaltma tebligatlarını göndereceğiz.

Biz hazırız diyorsunuz.

Aynen öyle. Bugün imzalar tamamlansın, yarın tebligatları gönderebilecek durumdayız. Hatta 2013’te başlayacak şekilde planımızı yapmıştık. Ama kısmet olmadı. Bir an önce başlamamız lazım. Geciktikçe hem arsa sahipleri hem biz mağdur oluyoruz.

Fikirtepe sakinlerine söylemek istediğiniz başka neler var?

Fikirtepe’de dönüşümün gecikmesi esas olarak Fikirtepe sakinlerini mağdur ediyor. Bir dairenin aylık kirası şu anda 500-600 TL ise, projeler bittiğinde 2500-3000 TL olacaktır. Yani bir dairesi olan bir kişinin 1 yıllık gecikmeden oluşan zararı; 12 çarpı 2500 TL = 30.000 TL civarında. Ayrıca, şu anda yıkım ve hafriyatların başlaması ortalığın toz toprak olmasına sebebiyet veriyor. Konforlu bir hayat sürmek mümkün değil. Gecikmenin kimseye faydası yok.

Belediye, Bakanlık, Tapu idaresinde sıkıntılar yaşanıyor mu?

Tabi 6306 sayılı yasa yeni yeni uygulandığı için hem tapu idaresi hem bakanlık başlangıçta zorlandılar. Ama şu anda rayına oturuyor işler. Ancak bakanlığın gördüğüm kadarı ile personel takviyesine ihtiyacı var. Aşırı yoğunluk var. Bu durum gecikmeye sebebiyet veriyor.

Bundan sonra ruhsatlar verilirken projeler daha sıkı incelenecek deniyor.

Zaten öyle olmalı. Bu tür büyük projeler hata kaldırmaz.

Projenizle ilgili bilgi verebilir misiniz?

Tabi. Projemizin yüksekliği 80 m olacak, dolayısı ile 25 kat gibi. Mandıra cd. üzerinde dükkânlar, üst katlarda da 500-600 civarında daire olacak. Daireler modüler olacak, mesela yan yana 2 tane 1+1 daire birleştirilip 1 adet büyük daire elde edilebilecek. Dükkânlar 2 kat olabilir, çünkü sadece konut yaptığınızda 4 emsali kullanamıyorsunuz. Dükkânlar tabanda daha geniş yer kapladığı için bu şekilde yapmak daha uygun gözüküyor.

Toplam inşaat metrekaresi ne olacak?

Yaklaşık otoparklar dâhil 130.000 m² gibi öngörüyoruz. Tabi adanın tamamını baz aldığımızda.

Kafanızda belli bir metrekare fiyatı var mı?

Kafamızda belli rakamlar var, ancak henüz kamuoyuna deklare edebileceğimiz bir fiyat yok. Lansmana çıktığımız günkü şartlara göre bir fiyat deklare edeceğiz. Çok sayıda rakip ve Türkiye ekonomisinin genel durumu belirleyici olacak. Başlangıçta fiyatlar daha cazip olacak, proje ilerledikçe artacak.

Diğer projeleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Çekmeköy’de 11 dönüm bir arsa üzerinde dükkanlar ve konutlardan oluşan Daphne Garden isimli bir projemiz devam ediyor. Geçen yıl Mayıs ayında başladık. Bu sene sonunda daireleri teslim edeceğiz.

Orada emsal kaç? Fikirtepe’deki emsalle kıyaslar mısınız?

Emsal orada Fikirtepe’ye göre çok düşük: 1.2 emsal ve net alanla çarpılıyor. Fikirtepe’de ise 4 emsal ve brüt alanla çarpılıyor. Yaklaşık 4.5 kat fark var.

Satışlar devam ediyor mu orada?

Evet devam ediyor. 2 tip daire var orada. 2+1 daireler hemen hemen bitti. 3+1 daireler de az sayıda kaldı, satışı devam ediyor.

Libya’daki projeniz ne durumda?

Libya’daki Alışveriş Merkezi projemiz maalesef yarım kaldı. Kaba inşaatı hemen hemen bitmişti. Savaş çıkınca tabi apar topar Libya’yı terk ettik.

Zararınız oldu mu?

Zararımız olmadı. Ancak elde edeceğimiz gelirden mahrum kalmış olduk. Libya düzelirse tekrar faaliyetlere başlayacağız.

Son olarak şunu sormak istiyorum: Fikirtepe’nin geleceğini nasıl görüyorsunuz? Yatırımcılara öneriniz nedir?

Uzun vadeli yatırım düşünen yatırımcılar çok kazançlı olacak diye düşünüyorum. Çok sayıda firmanın aynı anda projelerini satışa sunması nedeni ile ilk etapta satış fiyatları biraz baskı altında olacak. Bu da yatırımcı için cazip bir durum. Uzun vadede Fikirtepe’nin merkezi lokasyonunun etkisi ile fiyatlar yerli yerine oturacaktır ve bu fiyatlar da epeyce yüksek olacaktır. Yapılması düşünülen tramvay ve füniküler projeleri de uzun vadede fiyatları artıracaktır.

Ercan bey, çok teşekkür ediyoruz bize vakit ayırdığınız için.

Ben teşekkür ederim. Fikirtepehaber.com’un tüm takipçilerine selam ve saygılarımı sunuyorum.  

 Röportaj: Yasin BEKTAŞ / Fikirtepe Haber

 
banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
tülayayaz 5 yıl önce

bence bunlar yeterli diil kişiler bizlere kişiler derken büyüklerimiz bize neden engel oluyolar malımızı alamıyoz bunu 22 senede cözemedim bunlar mal yer vermez artık benim düşünçelerim köyü yönde

Misafir Avatar
4.Ada 5 yıl önce

3/2 yasas uygulanyormu uygulanmıyormu anlalmış degiliz her kafadan. Ayrı açklamalar bu arada keleşoğlu uyuma

Misafir Avatar
TEMEL ÇELİK 5 yıl önce

2/3 yasasini anayasa mahkemesi̇ iptaletti̇.hükümet ve mütahitler i̇ptali̇ yok sayarak i̇mza atmayanlara tebliğat göndererek i̇mzaya zorluyyorlar.i̇şte filim burada kopuyor. iyi̇ niyetli̇ firma konuşarak haletmeye çalişir.bi̇ze böyle bi̇r tebli̇ğat gelmesi̇ durumunda o ada mütahi̇ti̇n i̇ş yapmasi mümkün değildir. mahkemeler devreye girecek,hi̇ç hukuk bi̇ti̇nce uluslararasi hukk devreye gi̇recek. uzadikca uzayacak...

Misafir Avatar
temel 5 yıl önce

Biz beraber olursak firmalar hazir

Misafir Avatar
TEMEL ÇELİK 5 yıl önce

biz beraber olamadık. onun için isyanettim.fikirtepenin en uyumlu iki insani varsa biri bendim.herşeyi gözden çikardim.birilerrinin dediği gibi 3-5 metredeğil. yapian yanlişliklar takilan tavırlar ve yasalarla yapilan tehditler. buradan açıklamak istemediğim bazi durumlar. bunlari tebliğat geldiği zaman tvde isim firmada dahil hepisini açiklayacapim.

Misafir Avatar
ugur guven 4 yıl önce

Ne yaplcak kardrs