KENTSEL DÖNÜŞÜME FİKİRTEPEDEN SONRA ANKARADA ''TEK EVLİK'' DİRENİŞ

Tarih: 2014-09-02 15:14:45

Türkiye gündemine Fikirtepe ile gelen tüm yıkılmış gecekondular içerisinde yıkılmadan kalan tek ev haberleri Ankarada da haber konusu oldu.Başkentte, Yenimahalle'deki kentsel dönüşüm bölgesinde bir gecekondu, çevresinin şantiyeye dönmesine rağmen, sahibinin pazarlığı sıkı tutması nedeniyle yıkılamıyor.Fikirtepe'de Fikirtepe inatçısı olarak basında lanse edilen Aladdin Demirel tüm isteklerinin karşılanması sonucu yüklenici firma Vartaş ile sözleşme imzalayarak evinin yıkılmasına müsade etmişti. Aynı adada o tek ev gündeme gelmiş olsa bile hala anlaşılamamış 3 parsel ve bir özel cami alanı bulunmakta. Basında çıkan tek evin yıkılmasının sonrasında inşaat alanında daha önce yaşanan sessizlik hala devam ediyor ve her hangi bir icraat başlamış değil. İşte Ankaradaki pazarlığın hikayesi ve inşaatların geldiği safha ... ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber
Urankent Mehmet Akif Ersoy Mahallesi'nde yaşayan, gecekondu sahibi Sait Kaplan, Yenimahalle Belediyesi tarafından başlatılan kentsel dönüşüm projesi kapsamında bölgedeki birçok gecekondunun yıkıldığını belirtti.

Cumhuriyetin haberinde yazdığına göre, diğer gecekondu sahiplerinin belediye ile uzlaştığını, ancak kendisinin talepleri karşılanmadığı için evinin yıkılmasına izin vermediğini anlatan Kaplan, bu nedenle çevrede inşaat başlamasına rağmen evinin tek başına hala ayakta durduğunu söyledi.

İnşaat alanının ortasında kalan evinin, İstanbul Fikirtepe'deki gecekonduyu anımsattığını ifade eden Kaplan, belediyeyle ilgili devam eden mahkeme süreci sonuçlanıncaya kadar evinde oturmaya devam edeceğini bildirdi.


Kaplan, evlerinin bahçesinin bir bölümünün projeyi yürüten inşaat firmasının iş makineleriyle yıkıldığını, ancak haklarını sonuna kadara arayacaklarını söyledi.'Bin 98 gecekondu yıkıldı'

Yenimahalle Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada da belediyenin Mehmet Akif Ersoy Mahallesi'nde yürüttüğü proje çerçevesinde, bin 98 gecekondunun yıkılarak yerine bin 502 konutun inşa edildiği bildirildi.

Projenin hızla devam etmesine karşın 19 gecekondu ile anlaşmazlık yaşandığı belirtildi.

Sorunun, "evrak eksikliği nedeniyle imar affından yararlanamayan ve hiçbir hakkı bulunmayan vatandaşların evlerinden çıkmak istememesinden ve bazı hak sahiplerinin açtığı davaların devam etmesinden" kaynaklandığı kaydedildi.

Konuyla ilgili olarak yasal sürecin sona ermesinin beklendiği, belediye lehine karar verilmesi halinde bu gecekonduların da yıkılacağı belirtildi.Tüm bu detayların haricinde göze çarpan Fikirtepede bir parsel bile imza atmazsa ruhsat verilmezken , Ankarada imza atılmamış olmasına rağmen inşaatların normal seyirlerine hızla devam ediyor olmalarıdır.

ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber

Yorumlar

halim :

alaaddinin evi en başından beri anlaşmalıydı amaç kamuoyu oluşturmaktı.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.