Kamuda Kentsel Dönüşüm Devam Ediyor Fikirtepe Yerinde Sayıyor ...

Tarih: 2014-07-17 18:55:29

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm kapsamında bugüne kadar toplam 644 riskli kamu binasının yıkımını gerçekleştirdi. 5 Ekim 2012 tarihinde “Dönüşüm Başlıyor” sloganı ile başlayan kentsel dönüşüm her yerde adım adım ilerlerken Fikirtepe yerinde saymaya devam ediyor. Kentsel Dönüşüm kapsamında devam eden yıkımlardan en dikkat çekenleri ise kamu binaları.Fikirtepede Suriyeli sığınmacılar yerleştiği metruk binalara ise sahibinin rızası olmasına rağmen dokunulamıyor ..! ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber
Fikirtepe pilot bölge iken çevresi dönüştü Fikirtepe hala yeride saymaya devam ediyor ...

Fikirtepede 4 yıl önce açıklanan ve bir çok vaatlerin tutulmaması ile başlayan özel imar alanı uygulamasında emsal dahil bir çok değişiklik yapılarak verilenlerin hepsi teker teker geri alındı. Dün itibarı ile askıya çıkan Fikirtepe'nin 4. imar planı maalesef vatandaşın elinde kalan ve firmaya karşı kendi yerini kendisinin yapabilme olanağı tanıyan her ne kadar yüksek olsa bile 600 m sınırının daha bir üst bir metraja yükseltilmesi ile firmalara ve-re-cek-siniz başka çıkar yolu yok iması olarak anlaşıldı.

Görüşlerine başvurduğumuz bazı Fikirtepeli vatandaşlar 4 yıl önce verilen vaatler ile çok sevindiklerini ama geçen her gün değil yılın hesabını yapar olduklarını , tüm bunlara rağmen verilen vaatlerin geri alınmasının yanında eklenen yeni maddelerin vatandaşlardan ziyade firmalar lehine düzenlenmesi kabul edilemez boyutlara ulaşmıştır, dediler.

Fikirtepeli vatandaşlar aradan geçen 4 yıllık zaman dilimine ve bu geçen zaman kaybına rağmen yapılmış hiç bir binanın olmaması bir tarafa , sadece iki firmaya yapı ruhsatının verilmiş olması bile düşündürücü. 

Yapılan ilk açıklamalarda vatandaş kendi evini kendisi yenileme imkanı var deniliyorken bugün gelinen noktada fikirtepede parsel büyüklükleri 150 - 200 arasında değişkenlik göstermesine ve 600 m sınırının bile yüksek olduğu yönünde itirazlar varken bakanlığın firmaların talepleri yönünde bu rakamı net baz alıp brütte 800 metreye yükselmesi kabul edilemez diyerek görüş belirttiler.

Vatandaşlar uygulama kapsamına alınan acele kamulaştırma kararı sonrası bakanlığın uzlaştırıcı hakem görevi üstleneceği yönündeki beyanatları ile sevinirken , uygulamada nasıl bir yol izleneceği dair sivil toplum dernekleri başta olmak üzere vatandaşların taleplerinin ve haklı itirazlarının dikkate alınmaması karşısında her merci ve makama karşı alınmış olacak taraflı kararlar başta olmak üzere , uygulamalar ve uğradıkları , uğrayacakları zararlar için dava açarak haklarını mudafa edeceklerini söylediler.

Fikirtepeli vatandaşlar artık dayanacak takatlerinin kalmadığını imza atan atmayan her kesimin mağdur olduğu bu süreçte Fikirtepenin rantsal değerinin yüksek olmasının , inşaat firmalarının ruhsat alamamasında ve sadece bir firma ( Anka ve iflas erteleme davası devam ediyor) haricinde inşaat faaliyetlerinin başlamamasında etkili olduğu görüşünü yineleyerek , devletin burada vatandaştan taraf olmasını ve haklarının korunması yönünde destekleyici kararları almasını beklediklerini söylediler. Fikirtepede şu an itibarı ile Teknik yapı , Selimoğlu & Pana , Kent Plus, Vartaş Hafriyat çalışmaları yaparken , Erkan İnaşaat yıkım faaliyetlerini devam ettirmektedir. Fikirtepede toplam 61 adadan toplamda 7-8 ada içerisinde bu faaliyetlerin yapılıyor olması ve geçen 4 yıllık zaman dilimine rağmen ciddi bir faaliyetin yapılmamış ve gözle görünür bir yapının ortaya çıkmamış olması vatandaşları ümitsizliğe iterek yaşadıkları ekonomik sıkıntıların da sebebi ile arsalarını satarak buralardan göç etmek zorunda bırakıyor.

Vatandaşlar ayrıca iflas ertelemeler başta olmak üzere ekonomik olarak hiç bir ömrü ve yapabilme kabiliyeti olmayan firmaların ayıklanmadan , firmalar tarafından hazırlanmış ve baskı ile dayatılmış tek taraflı sözleşme metinleriin içeriği düzeltilmeden nasıl bir kamulaştırma yoluna gideceklerini ve bu durumda tarafsızlıklarını firmalar lehine kaybedeceklerini nasıl görmediklerini merak ettiklerini söylediler.

Fikirtepede boşalan ve Suriyelilerin sığındığı metruk bialar yıkılamaz iken Devlete ait kamu binaları teker teker prosedüre ve kanunlara uygun bir şekilde yıkılıyor.Kamu ve diğer Semtler tam gaz

644 Riskli Kamu Binasının Yıkımı Gerçekleşti

İlk kazmanın vurulduğu 5 Ekim 2012 tarihinde; Milli Savunma Bakanlığına ait 79 adet, Sağlık Bakanlığına ait 19 adet, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına ait 2 adet, Bakanlığımıza ait 3 adet, Maliye Bakanlığına ait 1 adet, Milli Eğitim Bakanlığına ait 1 adet, İçişleri Bakanlığına ait 20 adet olmak üzere, 35 ayrı ilde toplam 125 adet riskli kamu binasının yıkımı gerçekleştirildi.

17 Ağustos 1999 depreminin 14. yıl dönümünde gerçekleştirilen kentsel dönüşümün üçüncü dalgasında, 45 ilde 87 bin 628 bağımsız birimin yıkımına yönelik adım atıldı. Bu kapsamda, Milli Savunma Bakanlığına ait 299 adet, Sağlık Bakanlığına ait 7 adet, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına ait 9 adet, Milli Eğitim Bakanlığına ait 2 adet, İçişleri Bakanlığına ait 39 adet olmak 2000’nin üzerinde bağımsız birimden oluşan toplam 356 adet riskli kamu binasının yıkımı gerçekleşti.

2013 yılı içerisinde değişik kamu kurumlarına ait can ve mal güvenliği bakımından tehlike arz ettiği teknik bir rapora dayanarak resmi makamlarca belirlenen ve yıkım kararı alınan toplam 282 adet riskli kamu binasından 163 âdetinin yıkımı gerçekleştirildi.

Bugüne kadar toplam 644 adet riskli kamu binasının yıkımı gerçekleşti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce konuya ilişkin yaptığı açıklamada; “Türkiye’de bugüne kadar uygulanmamış olan kontrollü patlatmalı yapı yıkım tekniği üç projede hayata geçirildi. Ankara ve İstanbul’da gerçekleştirilen kontrollü patlatmalı yıkımlar tamamen ülkemiz teknik elemanları tarafından projelendirilmiş ve yerli malzemeler kullanılmıştır” dedi.

ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe HaberYorumlar

TEMEL ÇELİK :

devlet ne kadar fi̇rmalarin görüşü doğrultusunda deği̇şi̇kli̇ğe gi̇tti̇yse o kadar i̇çi̇nden çikilmaz hal aldi.

Nasılsa ses çıkaran yok :

bir imar planı daha yapıp 1.000 m2 ye çıkarılar olmadı biraz daha ileri gidip çekme mesafelerini artırırlar.

gökhan :

buna da şükretmek lazım neden mi henüz başını sokacağınız çatının altındasınız.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.