İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN Ç.Ş.BAKANLIĞINA REST !

Tarih: 2014-10-20 00:15:41

Zeytinburnu plan notlarını iptal eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi Fikirtepe Plan notları konusunda ne yapacak .!? İ.B.B. de incelenen ruhsat başvurularının gecikmesinde sebeb acaba Plan notlarının bakanlıkça yapılmış olması mı !? Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Zeytinburnu için yaptığı plan notlarını iptal ederek plan notlarının belediyeler tarafından yapılması noktasındaki tavrını sürdürdü ... Zeytinburnu'nda imar planını bakanlık yaptı, İBB itiraz etti! İmar planlarının bakanlık tarafından değil, belediyeler tarafından yapılması tartışması iki kurumu karşı karşıya getirdi. Bakanlığın Zeytinburnu'nda yaptığı imar planı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde iptal edildi ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın imar planı yapması, yerel yönetimler tarafından eleştirildi ve eleştirilmeye devam ediyor. En son beklenmedik bir eleştiri yapanlar arasında İBB Başkanı Kadir Topbaş da yer aldı ve konuyla ilgili son eleştirisinde imar planı yapma yetkisinin belediyelerde olması gerektiğini savundu. Bu açıklamadan sonra yaşanan tartışmayla ilgili ilk örnek ise İBB Meclisi'nde cuma günü yapılan oturumda yaşandı ve bakanlığın yaptığı plan notları iptal edildi.

Fikirtepe plan notlarınında bakanlık tarafından yapıldığı düşünüldüğünde ileri dönük yaşanabilecek sıkıntılar vatandaşları tedirgin ediyor. 

Bu gelişmeler ışığında 17 Ekim 2014 tarihli oturumda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan imar planı oy birliği ile iptal edildi. 

Kot farkı var 

Konunun başlangıcı 2013 yılının Ekim ayına dayanıyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait 27 bin 376 metrekarelik, Zeytinburnu Ambarlar mevkiindeki arazi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından imar planı yapıldı. İmar planında söz konusu araziye 3 emsal inşaat izni ile turizm + ticaret izni verildi. Ayrıca E-5'ten giriş verilerek akaryakıt istasyonu yapmanı imkanı da sağlandı. Ancak E-5 yolu üzerinden araziye giri - çıkış izni verilmesine İBB itiraz etti. 

Bakanlığa gönderdiği yazıda, "Parselin D-100 yan yol cephesi üzerinde mevcut fore kazıklı istinat duvarı ve İETT durağının yer alması ile parselin çok eğimli olması dolayısıyla D-100 yan yoldan giriş-çıkış verilmesinin ulaşım ve trafik açısından mümkün değildir" ifadesi kullanıldı. Ancak bakanlık İBB'nin bu itirazını red etti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından itirazı red edilen İBB, konunun peşini bırakmadı. Bakanlık tarafından düzeltme yapılmayınca bakanlığın imar planını kendisi düzenlemeyi tercih etti. 

Cuma günü yapılan toplantıya söz konusu 27 bin 376 metrekarelik arazi için yeni imar planı teklifi geldi. Teklifte araziye yapılması planlanan akaryakıt istasyonuna E-5'ten yapılan giriş ve çıkışlar, AK Parti ve CHP'li meclis üyelerinin oy birliği ile iptal edildi. Vatan

ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.