FİKİRTEPEDE KAMULAŞTIRMADAN ÖNCE UZLAŞTIRMA

Tarih: 2014-05-28 12:09:40

Yaklaşık 200 bin kişinin ikamet ettiği Fikirtepe’de müteahhitle anlaşmayan hak sahibinin evi kamulaştırılacak. Uygulama ilk etapta yüzde 99 anlaşma sağlayanlarda devreye girecek. Bakanlığın uygulamaya koyduğu 2/3 yasası olarak da bilinen 600 m2 ve üstü yapılaşma imkanı ile vatandaş bir proje sunamaz veya firma ile makul ölçülerde anlaşmaya yanaşmaz ise ihtarnamelerde de belirtildiği gibi uzlaşma veya anlaşma sağlanamaması durumunda belirtilen 3. şık olan devletin kamulaştırması seçeneği devreye sokulacak. ajansFİKİRTPE / Fikirtepe Haber
 Kentsel dönüşümü hızlandırmak isteyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Fikirtepe’de yaklaşık 200 bin hak sahibinin bulunduğu 60 imar adasında kamulaştırma işlemi için kolları sıvadı.

Bugün Gazetesinden Emine AÇAR ' ın haberine göre, Bölgede inşaat yapacak olan firmalara hangi parselde kaç hak sahibi ile anlaştıklarının bilgisini SMS ve mail göndererek isteyen Bakanlık, yüzde 99 anlaşma sağlanan adada anlaşmaya yanaşmayanın evini kamulaştıracaklarını duyurdu.

Süreç hızlanacak

İstanbul İnşaatçılar Derneği Başkanı Nazmi Durbakayım, “Kentsel Dönüşüm Yasası’nda anlaşmaya yanaşmayan ve işi zora sokan hak sahiplerinin evlerini kamulaştırma maddesi vardı.

Bakanlık burada bu maddeyi devreye koyarak Fikirtepe’de bir an önce inşaatların başlaması ve bölgenin metruk halden kurtulması için harekete geçti” bilgisini verdi.  

Bölgede çantacıların ve bu işten rant elde etmek isteyen kişilerin bulunduğuna dikkat çeken Baysaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Şemsettin Aydın, “Firmalar burada hak sahiplerine kira ödüyor.

Ödenen paralar azımsanacak rakamlar değil. Süreç uzadıkça maliyetler artıyor ve doğal olarak bu maliyetler konut alıcısına yansıyor” dedi.

Kamulaştırma genele yayılacak

Kent­sel Dö­nü­şüm Mü­dür­lü­ğü ta­ra­fın­dan böl­ge­de in­şa­at ya­pa­cak fir­ma­la­ra gön­de­ri­len me­saj­da an­laş­ma­yan ma­lik­le­rin ir­ti­bat bil­gi­le­ri ve ta­pu şerh­le­ri is­ten­di.  Yüz­de 99 an­laş­may­la baş­la­yan sü­re­cin da­ha son­ra ge­ne­le ya­yı­la­ca­ğı ve da­ha dü­şük verilen an­laş­ma oran­la­rı­nı da kap­saya­ca­ğı bil­gi­ler ara­sın­da yer al­dı.

Fikirtepe Haber


Yorumlar

TEMEL ÇELİK :

bu kadar evrensel hukuka aykiri kanunlar ilker toplumlarda kabilelerin uyguladiği bir yöntemdir. güç kimde ise kanun ondadir mantiği ile hareketedilir. bize düşen ise uymak kaldi maalisef.

aydin celen :

semsettin bey siz kiralar odeniyor diyorsunuz bizler msduruz nazil olacak ve nasil kiralar odeniyor anlamis değilim insanlar her turlu mağdur ediyorlar ben canabi allaha havale ediyorum mağdur edenleri

ahmet :

adaletli cozum 2005 de kapatilan ruhsat acilsin isteyen evini yapsin devlet garantisi yok deprem olmadan guzel apartmanlar yikilacak adalet lazim

1.ada :

tabikide şimdi bütün firmaların tek amacı yüzde 99 u bulmak ve bu imza yöntemi tabiiki kamulaştırma tehditiyle oluyor bununda nedeni çok açık kendi adamız için konuşuyor olursak sunja inşaat için yani sözleşmesi okadar kötü o kadar hak hukuk yerinde olmayan bi sözleşmeki ayrıca hep sunjaya hep sunjaya zihniyetiyle yazılmış bir sözleşmedir.temsilciler kurulu deseniz o da hep sunjaya ilginç ama önemli olan uzlaştırma komisyonuna kalmak istememeleri firmaların çünkü firmalar yüzde 99u bulamazlarsa imzada devlet tarafından yani yetkili kişiler tarafından bu sözleşmeler incelenicek ve bu adamlar insanların haklarını yememiş olucak zaten sunja inşaatın sözleşmesini hangi devlet yetkilisi okursa okusun o sözleşme 50 kere iptal edilir.

4. ada :

keleşoğlu duy artık kolları sıva işe başla

HARUN GÜREŞ :

katılıyorum mega kardeşim 3 5 kişi rant saglıycak diye birsürü insan bekliyor devlet biranevvel bunu çözmelidir

Mega :

çok geç kalındı yazık fikirtepeliye artık insanların yüzü gülsün........

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.