İdris Güllüce ,“Rant Vergisi En Az 15 Yıl Sonra Uygulanır“

Tarih: 2014-04-10 14:42:43

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, gayrimenkullerden alınacak rant vergisi uygulamasının en az 15 yıl sonra gerçekleşeceğini bunun hemen yarın başlatılacak bir uygulama olmadığını söyledi. Vatandaşların kafasında kentsel dönüşüm sonucu oluşabilecek rant artışında bu verginin uygulanıp uygulanmayacağı noktasında soru işaretleri hala devam ediyor. Bugün başlanılacak bir semt yenileme projesinin 5- 10 yıl sürdüğü düşünüldüğünde bakanlığın özellikle Fikirtepe gibi kentsel dönüşüm alanlarını kapsayıp kapsamayacağı noktasında özel bir açıklama yapması beklerniyor.Yasin BEKTAŞ / Fikirtepe Haber
Gayrimenkullerden rant vergisi alınması konusuna açıklık getiren Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, bu uygulamanın ancak Türkiye'nin şehirleşmesi ve altyapısını bitirip ekonomisini en üst düzeye getirdiği zaman gündeme geleceğini belirterek, "Yani en az 15 yıl sonra. Yoksa bu yarın yapılacak bir şey değil. Biz bir vizyonu anlatıyoruz" dedi.

Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre, Bakan Güllüce, şöyle konuştu:

"Devletler akşamdan sabaha yönetilmez. Yöneticilerin 10, 20 hatta 100 yıl sonrasını da görmesi lazım. Türkiye 2023'ten sonra orta düzeydeki gelişmiş ülkeler sınıfını aşacak. Gelişmiş ülkeler sınıfına geçecek. Kişi başı gelir çok yükselecek. Buna bağlı olarak şehirleşme oranı da artacak. O dönem geldiğinde rant vergisi gerekebilir diye düşünüyoruz."

Güllüce, söz konusu verginin Avrupa'nın birçok ülkesinde uygulandığını hatırlattı.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de rant vergisi konusuna Gelir Vergisi Kanun Tasarısı'nda yer verdiklerini belirterek, "Şu anda bir gayrimenkulü aldınız, eğer 5 yıl elinizde tutarsanız, 100 kat dahi ilave kazanç elde etseniz hiçbir vergi yok. Biz bunu değiştiriyoruz" dedi. Şehir rantlarının mutlaka vergilendirilmesi gerektiğini belirten Şimşek, şöyle konuştu: "Diyelim ki sizin bir arsanız var, üzerinde 1 yapı yapabiliyorsunuz, meclis karar verir bunu 2'ye, 3'e çıkarabilir. Bu çok ciddi bir ilave kazanç demek. Bu kazanç, vergilendirilmiyor. En azından bir kısmının mutlaka kamuya gelmesi lazım."


Bizde Fikirtepe Haber olarak diyoruz ki ; 

Vatandaşların kafasında kentsel dönüşüm sonucu oluşabilecek rant artışında bu verginin uygulanıp uygulanmayacağı noktasında soru işaretleri hala devam ediyor... 

Bugün başlanılacak bir semt yenileme projesinin 5- 10 yıl sürdüğü düşünüldüğünde bakanlığın özellikle Fikirtepe gibi kentsel dönüşüm alanlarını kapsayıp kapsamayacağı noktasında özel bir açıklama yapması bekleniyor.

Yasin BEKTAŞ / Fikirtepe Haber

 

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.