Bakanlıkta Ruhsat Bekleyen Firmalar, Fikirtepede ve Kentsel Dönüşümde Son Durum

Tarih: 2014-04-03 10:49:33

Fikirtepede Son Durum, Ruhsat Bekleyen Firmalar ve Kentsel Dönüşümde Fetret Dönemi ! Fikirtepede temel atma töreni belki bir milat olsa bile gelinen süreçte işlerin hem bakanlık hem de firmalar nezdinde ağır işletilmesi noktasında Fikirtepeli vatandaşların muzdaripliği devam ediyor. Yasin BEKTAŞ / Fikirtepe Haber
Fikirtepede kat karşılığı sözleşme imzalatarak anlaşmış bulunduğu ada içerisinde % 100 oranı yakalayan firmalar ne durumda ? Çalışmaları hangi seviyede ?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ünyesinde tüm prosedürleri hallederek encümenden avan proje onayını alıp bakanlıktan ruhsat almak için kaç firma başvurdu ? İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde tüm prosedürleri tamamlayarak bakanlıktan ruhsat almak için başvurmuş ve halen bekleyen iki firma mevcut. Bu firmalar maalesef hali hazırda iki adet ve bunlarda Baysaş ve Nuhoğlu firmaları ...

Bu firmalar nezdinde firma patronu olarak ulaşabildiğimiz ve kamuoyunu aydınlatma adına Fikirtepe Haber' e düzenli bilgi paylaşımı yapan Baysaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Şemsettin Aydın Beyefendi yaptığı açıklamada , '' Zahmetli de olsa tüm prosedürleri yaptık ve ruhsat alımı için onaylanmış avan proje ve tüm evrakları bakanlığa verdik orada da gerekli onaylardan sonra ruhsat alınmasının önünde herhangi bir engel kalmadı. İlk etapta harfiyat ruhsatı ve iznini almış bulunuyoruz. Harfiyat alıp kazık çakmaya kısa süre içerisinde başlayacağız, '' dedi. 

Yapı ruhsatını da ilerleyen süreç içerisinde , bakanlığın onaylanmış avan proje tetkiklerinden ve ilgili imzalarının ( .... ! ) atılmasının akabinde verileceğini ifade  eden Şemsettin Aydın' ı Fikirtepe Haber olarak, azminden dolayı tebrik ediyor çalışmalarında başarılar diliyoruz.

Ruhsat alımı harici haricinde vatandaşlar biz imzamızı öyle yada böyle attık ve firma ile anlaştık firmalarda hiçbir faaliyet yok diye haklı olarak sosyal ve ekonomik sıkıntılardan kaynaklanan muzdaripliklerini dile getiriyor ama bazı vatandaşlar ne firmalarına nede yekililere ulaşabiliyor.

Fikirtepe ile ilgili yaklaşık 8 firma bakanlık nezdinde 2/3 kolaylığından faydalanmak için girişimlerde bulundular ve beklemedeler ! Ancak bakanlık ve uygulamalarının belirsizliği süreci daha da uzamasına ve sıkıntıların da artmasına sebep olmakta.

Geçen hafta fikirtepedeki ofisini kapatan çevre ve şehircilik bakanlığı İstanbul Altyapı ve kentsel dönüşüm müdürlüğünü tamamen mi kapatacak ?

Söylentiler ve resmi olmayan ancak ihtimali kuvvetli olan bilgiler ışığında kentsel dönüşüm çalışmalarının fetret dönemine girdiğini söyleyebiliriz.

Bakanlık bünyesinde çalışan personel sayısının azlığı yanında, mevcutlarının; özellikle İstanbul bünyesinde, çok büyük bir çoğunluğunun bir şekilde işten çıkmış veya çıkartılmış olmasından dolayı işler durmuş bulunmaktadır.

Riskli alan Raporu hazırlayarak Kentsel dönüşümden ve teşviklerden faydalanmak için Bakanlığa başvurusu yapılmış 8 bin diye bilinen ama resmi olmayan verilere göre 70 binlerde olduğu söylenen dosyaların akibeti ise meçhul. Şu an için ruhsat verilme ve 2/3 belirsizliğinin yanında afet riskli raporlarının nereye ve nasıl verileceği noktasıda eklenmiş bulunmaktadır. 

15 milyon nüfuslu İstanbul Şehrinde Anadolu yakasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı' nın hiç bir ofisinin olmaması noktasında vatandaşların işlemleri takip ve başvuru noktasında daha sıkıntılı bir durumla karşı karşıya kalmasına sebep olmaktadır. yaşanan onca sıkııntı ve Bakanlık bünyesinde personel eksikliği, bu sıkıntıların yanında Bakanlığa  başvuru yapmış bulunanlarda sürecin çok ağır işlemesinden ve bürokratik tıkanıklığın işlemleri ağırlaştırmasından dolayı vatandaşın kentsel dönüşüm ve alması gereken teşvikler noktasında işlerinin de ağır ilerlemesine , neredeyse durmasına sebep olmaktadır.

Yorumlar

haluk :

savaş çıkarsa arsamıza yeni ortaklar oluşmuş görürsek küçük daire için bile ödeyemiyeceğimiz borç çıkarılırsa makkeme süresiz durdurursa ne olacak halimiz

büşra :

temel çelik bey haklı hakkını kimseye kaptırmak istemiyor hakkını savunmak emirdir. ayrıca bazıları haram mal edinecek fazladan diyerek neden hakkını versin ayrıca allah ölüm yazmadan ölüm olmadığı müslümanlar tarafından bilinmiyor mu bu çağda

TEMEL ÇELİK :

tebliğat gelsin açiklayacağim.şovmenlikle falan işim olmaz be abiçiğim.bize şovmenlik yapildiği için çileden çiktik.yardimci olmak isteyen arkadaşlara ayrica teşekkürederim.nedenleri açikladiğim zaman şuan bana kizan arkadaşlar eminim hak vercekler.

4.ada :

temel bey bir önce bir olalım.fikirtepede toz toprak içinde perişan olduk.

4.Ada :

Bak güzel kardeşim.kimseden helallik almak gibi bir çabamız yok.burada mağdur oluyoruz diyorsun ya hesap bilmiyorsun ya da şovmenlik. yapıyorsun.mağduriyeti aciklarsan yanlış bildiklerini izah edelim anlatalım.burada bilgi kirliliği olmasın.

fikirtepeli :

temelçelik bey o firmalar oradan kaçarlarsa fikirepenin sonu ne olur nasıl bir çare düşünüyorsun onu açıklayın en azından.aydınlansın insanlar mağdur olmasın

fikirtepeli :

temel çelik bey buyrun açıklayın öyleyse tv de niçin bekliyorsunuz

TEMEL ÇELİK :

bak fikirtepeli kardeşim.burası herşeyi anlatmaya müsaitdeğil.3-5inde hiç hesabını yapmadık.tek bir kişinin dahi mağdurolmasınıda gönlümüz razı olmadı olmazda.amma... sonrasını bir tv kanalında açıklayacağım.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.