Tarih: 2014-04-13 23:37:22

Son 3 yıldır Fikirtepe’deki Kentsel dönüşüm çalışmaları ile ilgili hasbel kader orada bir konutumuzun olması nedeniyle çalışmaların içinde bulundum.

Mesleki olarak  faaliyet konularım içinde olması nedeniyle de bilgim ve tecrübelerim doğrultusunda beni davet eden, bana bilgi soran, danışan arsa ve konut sahipleri ile gerek  düzenlenen  mahalle toplantılarında, gerek yüz yüze, gerekse telefon ile dilimin döndüğü bilgimin elverdiği oranda bila bedel yardımcı olmaya çalıştım.

Ancak, tüm bu emek ve çalışmalarımın bugün Fikirtepe’de yapılan bir toplantıya katıldığımda ne kadar boşa gitmiş olduğunu görmek beni bir hayli üzdü.

Maalesef, üzüntüm  insanların Anayasa ile teminat altına alınmış olan barınma hakkının bazı bilgisiz-bilinçsiz ve art niyetli kişiler tarafından nasıl istismar edildiğini görmek, bu hakları gasp edilen kişilerin de hala hayali bir proje ve rant peşinde koşarak tüm doğruları reddedip kendi kendilerini kandırmaya devam etmelerinden kaynaklanmaktadır.

Burada “hakları gasp edilen” kelimesini bilerek kullandım. Çünkü gerçekten de  burada yıllarını ve emeğini harcamış, kendi imkanları ile başını sokacak bir yuva-bir bina yapmış kişilerin  bu bina ve yuvalarının Müteahhitlerle   imzaladıkları tamamen tek taraflı ve teminatsız bir şekilde hazırlanmış kat karşılığı  sözleşmelerle göz göre göre ellerinden  alınmaya çalışılmasının başka bir şekilde tanımlanması mümkün değildir.

Bu sözleşmelerin ne derece tehlikeli olduğunu görebilmek için hukukçu veya üniversite mezunu olmaya gerek yoktur. Okuma yazması olup aklı başında bir insanın sözleşmeyi dikkatli okuduğunda bu sözleşmelerin nasıl sakat bir sözleşme olduğunu görmemesi mümkün değildir. Bu sözleşmeler tamamen  tek taraflı, Müteahhitlerin çıkarı doğrultusunda hazırlanmış sözleşmeler olup, arsa sahiplerine olası bir riskli durumda hiçbir hak tanımamaktadır. Sözleşmelerde İnşaata ne zaman başlanacağı belirsizdir.

Arsa sahibine herhangi bir teminat verilmemiş, aksine insafsız bir ceza konulmuştur. Bu konuda inisiyatif ve keyfiyet  tamamen Müteahhitin uhdesindedir. Fikirtepe geneline baktığımızda, Müteahhit sıkıştığı anda  bir bahane bulup sözleşmeyi istediği gibi uzatabilir. Burada  akla şöyle bir soru gelebilir “ İnşaat’a  başlamamak  ya da, geç başlamak Müteahhitin yararına mıdır?” Elbette ki bu tür projelerde inşaata geç başlamak hiçbir müteahhidin yararına değildir. Ancak, Müteahhitler böyle büyük projeleri yapabilecek mali ve  teknik alt yapıdan yoksun ise, projenin finansmanını temelden ve  maketten satış yapılarak elde edilecek hasılata paralel kurmuş ise işte o zaman yandı gülüm keten helva.

Bugün gayrımenkulde satışlar geçmişteki  konut satış hızlarına göre düşmüş durumda, ancak Fikirtepe’nin lokasyonu nedeniyle  iyi projelerde satışların  başarılı olabileceği görülmektedir. Bu başarının arkasında da herşeyden önce Müteahhit  Firmanın geçmiş çalışmaları ile firmaya  güven ön plandadır. Fakat tüm bunlara rağmen   genel istastistikler projeden satışlarda ilk %25 lik kısım proje başlangıç aşamasında, %35 lik kısmı inşaat yapım süresinde, kalan % 40 lık kısım da inşaat bitiminden sonraki 3-5 yıl içinde satıldığını bize göstermektedir. Bu durumda  Finansman sıkıntısı ve alt yapısı yetersiz  olan Müteahhit firmaların satışa bağlı olarak inşaatı tamamlayarak hak sahiplerine konutlarını teslim etmeleri ancak mucize gerektirir ki henüz bu tür bir  mucizeyi gerçekleştirmiş Müteahhit firma dünya da bulunmamaktadır.

Peki o zaman neden Fikirtepe halkı mucize beklentisi içindedir? Çünkü müteahhit firmalar ve onların yerel yandaşları belki bilinçli, belki bilinçsiz bir şekilde halkı ikna ederek bu tek taraflı sözleşmeleri, gerek 2/3 yasası ile tehdit ederek  gerekse tatlı dil-duygu sömürüsü ile “Bak benim de var ben de veriyorum, ben salak mıyım ” söylemine dayanıp  güven oluşturmaya çalışarak, imza atanlara nakit 5000 TL  - 10.000 TL gibi ikramiyeler vererek, komşuluk ve arkadaşlık ilişkilerini kullanarak  bir şekilde bu  insanları kandırmışlar ve kandırmaya da devam etmektedirler . Eğer bir siyasal veya ekonomik  kriz-tehlike-risk-felaket söz konusu olduğunda kendilerini savunmak için  ağlayan ilk  kişler de onlar olup bu işte ne kadar masum olduklarını kendilerinin de kandırıldıklarını anlatıp  temize çıkmaya çalışacaklardır. Bu kişiler proje başarıya ulaşırsa kahraman, başarısız olduğu takdirde de en mağdur kişi rollerine bürüneceklerdir.

Neler yapılmalı,

3 yıldır inşaat başlayacağım deyip başlayamayan, mali sıkıntı içinde olup iflasın eşiğinde bulunan veya bu tarz bir duruma düşme durumunda olan firmalar ile yapılan sözleşmelerle ilgili gerekli hukuki süreçleri başlatmak için derhal iyi bir hukuk bürosu ile anlaşma yapılıp sözleşmelerin iptali davası, bu sözleşmelerin imzalanması için ön ayak olan, eksik ve yanlış bilgilerle halkı bilerek veya bilmeyerek  kandıran, kendilerine temsilci adı veren kişilere de  nitelikli dolandırıcılık ve  tazminat davaları açılmalı ki, herkes sorumluluğunun bilincine varsın. Bu davalar yıllar sürebilir ancak müteahhit firmaların keyfi tutumlarından daha sağlıklıdır. 

İkinci olarak Müteahhitlerin maket üzerinden yaptıkları satışların durdurulması için ihtar çekilmelidir. Şu anda yapılan satışların çoğu yasal değildir.Projeler arsa sahiplerine sunularak ön onaylar alınmışmıdır!? Projelerde hak sahiplerinin dairelerini hangi kattan ve kaç m2 olarak alacağı belli değildir. Kat irtifakı kurulmuş mudur !? Maketten satış ile ilgili Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan gerekli izinler alınmışmıdır !?

Bu tarz durumlara rağmen, firmalar gazete ve TV lere reklamlar vererek hem arsa sahiplerini hem de buradan konut alanları kandırmakta, bu reklamlar kanalıyla yetersiz olan mali yapılarını güçlendirmeye çalışmakta, şirketlerini mali krizden kurtarabilmek  için yeni  ortaklar aramaktadırlar. Yapılacak olan  bu ortaklıklardan veya projeden beklediğini bulamayan bazı  müteahhit firmaların projeyi ve şirketi paravan bir firmaya veya yeni ortağa devrederek ortadan kaybolma ihtimali yüksektir. Bu firmalar reklamlarla maketten yaptığı satıştan topladıkları paralarla vurgun yaparak sözleşme yaptıkları  arsa sahiplerini  yüzüstü ortada bırakacak ve bu ortada kalan arsa sahiplerine  devlet te sahip çıkmayacaktır.

Fikirtepeye girmiş bulunan Müteahhit firmalar bu konuda gerçekten  art niyetli olmayıp samimi iseler mali ve teknik  sorunlarını çözerek ve gereken teminatları da vererek derhal inşaatlara başlamalı, sözleşme imzaladıkları arsa sahiplerine karşı şeffaf ve dürüst olmalıdırlar.

Nihayetinde Müteahhit firma arsa sahibinin ortağıdır, ortaklar arasında dürüstlük ve şeffalık olmazsa olmaz şartlardandır. Ama Müteahhit firma art niyetli ise karşı dava açıp dava açmayanları inşaatın başlayamamasının sorumlusu olarak dava açanları ve sözleşmeyi imzalamayanları sorumlu olarak gösterecektir. Sırf bu niyetin ölçülmesi için bile dava açılarak müteahhidin niyeti ortaya çıkarılabilir. Bugün bir adada yapılan Fikirtepe mahalle  toplantısında da veya genel olarak Fikirtepe genelinde karşılaşılaşılan, kendilerini temsilci diye tanımlayan ancak bazıları Müteahhit firmanın yandaşı gibi davranan veya yancısı olan kişiler gene sözleşmelerdeki sıkıntılı sorunları çözümletmek yerine , bu sakat sözleşmelere  imza atmayan kişileri ikna etmeye çalışmakta, onları mahallelinin içinde Müteahhidin inşaat başlayamamasının sorumlusu olarak göstermekte, “en iyi savunma saldırıdır” prensibince kendilerini haklı çıkarmaya çalışmaktadırlar.

Özetle;

Fikirtepe’de de tablo  bir zamanlar 1981 Yılında  yaşanan Bankerlerin batışı, 2001 yılında yaşanan Bankaların batışı  gibi, yetersiz Mütehhitlerin de  batışına   tanık olunacağı gün gibi aşikar görülmektedir. Bu kara tabloyu göremeyenlere, görüp te gerekli önlemlerini almayanlara söylenecek fazla bir sözümüz bulunmamaktadır. Bizim sözümüz anlayana, anlamaya çalışana ve bilgiye değer verenedir.

Selam ve saygılarımla

Cemal KURTOĞLU

Mimar- GM Danışmanı

*Yasal Uyarı ;  Yazılan yazılar ve içeriği dahil olmak üzere her hangi bir yerden alıntı olmaması ve bunlardan dolayı doğabilecek her türlü hukuki sorumluluk yazan kişiye aittir. Fikirtepe Haber olarak şeffaf düşünce ve yorumlara açık olmakla beraber yazılan yazılar ve içerikleri ile ilgili her hangi bir sorumluluk kabul etmemekteyiz. Yazının yazarı ve sahibi olan kişi yazının kendisine ait olup kopye olmadığını ve bu yazıyı yazmakla, doğabilecek her türlü hukuki karşılıklara karşı da sorumlu olduğunu kabul etmiş olmaktadır. Fikirtepe Haber

 

Yorumlar

gs li :

kimse mülkiyetimize dokunamaz,eğer anayasaya uyulacaksa çünkü'mülkiyet anayasa teminatı altındadır

gs li :

çok yerinde ve güzel bir tespit, kutluyorum sizi cesaretinizden dolayı

bahattin :

Hay Allah razı olsun abi .Bende diyodumki memelekette bizim yanımnızda olan haklı olana yol gösrteren kimse yokmudur diye..Emin ol abi mağdur olan biziz arkadaşlar onlar değil .Her zaman yazdım ve yazıcamda mahkeme mahkeme mahkeme.bak o zaman şerefsiz köpekler napıcaklar.birlik olun arkadaşlar lütfen hakkınızı arayın geç olmadan.Özellikle yıkılmayan adalar.Yıkılan adalardaki insanlar artık yorgun düşmüş lanet okuya okuya süreci bekliyolar.Önce vekaletnameleri azlettirin .SDözleşmede bile yazsa o sizin bireyselliğinize girer.Kimse o hakkı bağlayamaz üzerinizden kanunlar gereği.Kanunlarımız bu yüzden var.Emin olun vekaletnameleriniz üzerinden herşeyi yapabilirler bu kansızlar ve bakıyosunuz ben kimlere vekalet verdim diye şaşırıyosunuz.Ben eminimki kimsenin evinde neye imza attığına dair fotokopisi bile yoktur.Bunların zihniyetleri başka sözleşme getirip gösterip insanları başka sözleşmeye imza attıran insan dicem ama insanda değiller emek hırsızları.Ha içlerinde hakkıyla yapan vardır.

Emin Iskander :

merhaba, eğer bir kredi ihtiyacınız var mı? biz muhtaç yardım ana amacı ile sertifikalı akredite kredi kredi şirketi vardır. biz 3% faiz oranı dolar $ 15,000,000,00 maksimum kredi aralığı $ 5,000.00 minimum kredi sunuyoruz. eğer ilgileniyorsanız yani, sadece e-posta yoluyla bize ulaşın: sgrmarketers@outlook.com içtenlikle yönetim

yasin gücükkara :

ben toplantıya katıldım hep aynı laflar konuşuluyor ortada çözüm yok ben güvenmiyorum bu mütahitlere ve çevre şehircilik bakanlığına ve istanbul büyükşehir belediyesi ve kadıköy belediyesine 4 senedir beklettiniz bizi güzelim fikirtpemizi ne hale getirdiniz yazıklar olsun bi yanımızda ykılmış boş evler içlerinde suriyeden kaçan insanlar var bi yandan uyuşturucu yapan kişiler var akşamları dolaşmayı korkuyoz ne hale geldik ya ben ve fikirtepede oturanları bu hale getirenlere yazıklar olsun tekrar söylüyorum ey fikirtepeliler birlik olalım 200-300 kişi çevre şehircilik bakanlığa yada istanbul büyükşehir belediyenin binasına gidip haykıralım bi fikirtepeli ve hak sahibi olarak bunu diyorum

tülay ayaz :

rezeletten başka bışi yok bizlere yapılan buyuk hakaret olarak görüyom başımızdakıler yaptı

tülay ayaz :

kandırılmakmı uytuyolar düpe düz ya hiç inandırıcı olan olay yok 25 senedir hukuk içersindeyim delillerimle doğrulum elımde ama aması var....

yılmaz tarım :

arkadaşlar vartaş inşaata ortak olan alman sten firmasının ne kadar sermaye koyduğunu bilen varmı? gerçek belge olarak tabi. ticaret sicilinde yani.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.