ÖN ÖDEMELİ SATIŞTA 36 AYLIK RÖTUŞ !!!

 Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından Ön Ödemeli Konut Satışları İle ilgili  yeni yönetmelik, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak, resmen yürürlüğe girmiş oldu. Buna göre, ön ödemeli konut satışlarına ait uygulama usul ve esasları yeniden düzenlenmiş oldu.

Ön ödemeli konut satış sözleşmesi kurulmadan en az bir gün önce en az 12 punto büyüklüğünde, anlaşılabilir dilde, açık, sade ve okunabilir şekilde satıcı bilgileri, kontrat konusu konuta ait bilgiler, konutun tüm vergiler dahil TL olarak peşin ve taksitli toplam satış ücreti, tüketicinin cayma ve sözleşmeden dönme hakkına ait bilgiler, konutun teslim tarihi, güvenceye ilişkin bilgiler, yapı ruhsatının alınış tarihi, yönetim planına uygun olarak genel giderlere katılıma ait bilgilerin bulunduğu ön bilgilendirme formu tüketiciye verilecek.

Tüketiciye, bağımsız bölüm tasarısı, durum tasarısı, kat tasarısı ve mahal listesi verilecek. Ön bilgilendirme yapıldığına ait kanıt, satıcıya ait olacak.

Satıcı, geçerli sözleşme yapılmadan tüketiciden rastgele bir isim altında ödeme yapmasını veya tüketiciyi borç altına sokan herhangi bir doküman vermesini istemeyecek. Yapı ruhsatı alınmadan, tüketicilerle ön ödemeli konut satış sözleşmesi yapılamayacak.

- Tüketici, 14 gün içinde cayabilecek

Tüketici, sözleşmenin kurulduğu tarihten itibaren 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai koşul ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahip olacak. Cayma hakkının kullanıldığına konusunda bildirimin bu müddet içinde satıcıya noterlikler aracılığıyla yöneltilecek.

Ön ödemeli konut satışında, devir veya teslim tarihine kadar tüketicinin rastgele bir gerekçe göstermeden sözleşmeden dönme hakkı olacak. Sözleşmeden dönme bildiriminin satıcıya noterlikler aracılığıyla yöneltilecek. Sözleşmeden dönülmesi vaziyetinde satıcı, ön ödemeli konut satışı hasebiyle oluşan vergi, harç ve benzeri legal yükümlülüklerden doğan giderler ile sözleşme bedelinin yüzde 2'sine kadar tazminatın ödenmesini isteyebilecek.

Ön ödemeli konut satışında devir veya teslim süresi sözleşme tarihinden itibaren 36 ayı geçemeyecek. Kat mülkiyetine konu konutun tüketici yerine tescili, kat irtifakına konu konutun tüketici adına tapu siciline tescil edilmesiyle konutun oturmaya elverişli şekilde zilyetliğinin devri hallerinde konutun tüketiciye devir veya teslim edildiği kabul edilecek.

- Proje farklıkları bildirilecek

Sözleşmeye konu konutun bulunduğu projede farklık yapılması vaziyetinde, farklığın tüketiciye yazılı veya kalıcı data gizleyicisiyle bildirilecek. Bina bitirme sigortasının kapsamı, şartları ve uygulama asalları Hazine Müsteşarlığınca belirlenecek.

Ödemelerin hakediş sistemiyle güvence altına alınması vaziyetinde, tüketici, ödemeleri sözleşmede belirtilen bir bankada satıcı adına açılacak hesaba yatıracak. Hesapta toplanan tüketici ödemeleri konutun devir veya teslimine kadar bloke altında olup, sadece hakediş karşılığında serbest bırakılabilecek.

Konutun bitirme oranına göre belirlenecek hakediş sisteminde, ödemelerin direk bankaya yapılması ve bankaların sorumluluğu altında inşaatın ilerleme düzeyi oranında şirkete aktarılacak. Bu şekilde yapılacak ödemelerde tüketicinin rızası aranmayacak. İşlemlerle alakalı banka, tüketiciden komisyon ve benzeri isim altında herhangi bir bedel isteyemeyecek.

Satıcı, yükümlülüklerini yerine getirmezse, hesap üzerindeki haklarını kaybedecek. Tüketicinin yaptığı ödemelerin hakediş usulüne göre satıcıya ödenmeyen bölümü banka tarafından tüketiciye iade edilecek. Tüketicinin o ana kadar yaptığı ödemelerin satıcıya ödenen bölümü üzerinde ise tüketici hakları gizli olacak. Banka, hakedişlerin kontrolünün sağlanması emeliyle yapı denetim, müşavirlik veya danışmanlık firmalarından da hizmet alabilecek.

Ön ödemeli konut satışının bağlı krediyle yapılması halinde, kullandırılan kredi meblağında teminat sağlanacak. Ancak satıcı kullanılan bağlı kredi meblağının üzerinde kalan meblağı, ayrı olarak teminat altına alacak.

ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber

banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.