Kırsal Dönüşüm, kırsalde yeşeren yaşam çalıştayı ile başlıyor ...

KIRSAL DÖNÜŞÜM ÇALIŞTAYI; KIRSALDA YEŞEREN YAŞAM

İller Bankası A.Ş. ve T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı iş birliği ile düzenlenen Kırsal Dönüşüm Çalıştayı 10 Ocak Cumartesi günü saat 09:30’da, İLBANK, Ankara Macunköy Sosyal Tesislerinde yapılacak.

Çalıştay’a Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yanı sıra; İçişleri Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığından yüksek düzeyde temsilciler katılacak. Ayrıca İstanbul Medeniyet Üniversitesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’de akademik destek sağlayacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Danışmanı ve İller Bankası A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim ACAR koordinatörlüğünde gerçekleştirilecek çalıştayda; şehirlerin yanında kırsal yerleşim birimlerindeki yapı stoku ve yaşam şartlarının da iyileştirilmesi için neler yapılması gerektiğine yönelik yapılan çalışmalar, araştırmalar, tecrübe, bilgi birikimi ve önerilerin bir araya getirilerek tartışılacağı geniş bir platform oluşturulacak. Buradan çıkacak ortak akıl ürünü öneriler bir sonuç bildirisi olarak kitaplaştırılacak.

Kırsal Dönüşüm Nedir?           

Köylerimiz ve diğer kırsal yerleşim birimlerimizdeki yapı stoğunun büyük kısmı dayanıksız, sağlıksız, asgari insani ihtiyaçları karşılamaktan uzak bir durumdadır.

Kırsal Dönüşüm Projesi, İstihdam imkânları ve geçim kaynakları önemli ölçüde daralmış bulunan, yaşam standartları düşük, sürekli göç veren ve devlet desteğine muhtaç olan kırsal yerleşim birimlerimizin yenilenmesi ve geliştirilmesi projesidir.

Bu projenin amaçları arasında;

•İşlevini kaybeden, aşırı derecede küçülen ve işletilmeyen tarım alanlarının yeniden düzenlenmesi,

•Hayvancılığın geliştirilmesi ve yaşam alanlarıyla hayvancılık alanlarının ayrılması,

•Bölgeye has yapı özelliklerini barındıran köy yapılarının dönüştürülmesi,

•Tarım işletmeciliği ile doğa arasındaki dengenin sağlanması ve kırsal alanın gelişimi,

•Bölgelerin özgün niteliklerini ortaya koyarak turizmin gelişmesinin desteklenmesi,

•Çevre düzenlemesi yapılması,

•Tarım ve hayvancılık için ortak kullanılan mekânların oluşturulması,

•Köylerde yerleşim için uygun parsellerin oluşturulması,

•Kentsel yaşam için alternatif alan oluşturulması gibi öneriler yer alıyor.

Kırsal alanlarda kültürel değerlerimizin canlandırılması.

Kırsal alandaki sağlık, eğitim, enerji, iletişim ve ulaşım altyapılarının iyileştirilmesi.

ajansFİKİRTEPE /

 Fikirtepe Haber

banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.