Kira yardımı ödemesi için Kadıköy Belediyesi Hazır ...
Kentsel dönüşümde İstanbul’da riskli binaları yıkılan vatandaşa kira desteği artık ilçe belediyesi aracılığıyla verilecek. Kentsel dönüşümde kira yardımı almaya hak kazananlar, ilçe belediyesine başvurarak işlemlerini yapabilecekler. Böylece işlemlerin hızlı yürümesi sağlanacak. Gerekli evraklarla ilçe belediyesine başvuran vatandaşın ödemesi hesabına yapılacak. Uygulamanın İstanbul’da pilot olacağı ifade ediliyor.

İstanbul’da ilçe belediyelerinin kira yardımı ödemeleri konusunda yetkilendirilmesinin ardından Kadıköy Belediyesi de hazırlıklara başladı. Belediye, bu konuda çalışmaları yürütecek olan Kira Yardım Bürosu’nu Yapı ve Kontrol Müdürlüğü bünyesinde oluşturdu. Kadıköy Belediyesi’nden yapılan açıklamada, kira yardım bürosunun ve sistemin sağlıklı şekilde çalışmaya başlaması için gerekli alt yapı hazırlıklarını sürdürdüğü belirtildi.


Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Günalp konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Mart ayı ortalarından itibaren Kira Yardım Bürosu’nun hak sahiplerinin başvurularını alarak kira yardımı sürecini başlatacağını söyledi.

“Çok talep geleceği açık. Daha çok personel takviyesi yapmamız gerekecek. Duyulur duyulmaz yoğun bir başvuru başladı. Şu an elimizde bakanlıktan bize devredilmiş bulunan bin 650 dosya mevcut. Öncelikle bunların incelemesi yapılıyor. İşlemlere başlamak için tek eksiğimiz, çalışmaların bakanlıkça eşgüdümlü yürümesi için gerekli olan bir yazılım programı. Bu program bakanlıktan gelir gelmez başvurular alınmaya başlanacaktır” diyen Günalp, kira yardımından yararlanıp yararlanamayacakların tespitinin yapılacağını ifade etti.

Günalp, Kadıköy ilçesinin Bakanlıkça Riskli Alan ilan edilen Fikirtepe bölgesi ile ilgili tüm uygulamaların ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olduğunu da belirtti.


KİRA YARDIMI18 AY YAPILACAK

Kira yardımı uygulamasıyla ilgili yapılan açıklamada; 6306 sayılı yasa kapsamında maliklere 18 ay boyunca sadece sahip oldukları ve ikamet ettikleri bir bağımsız bölüm için kira yardımının 735 TL yapılacağı, anlaşma ile tahliye ettikleri taşınmaz için kiracılara ve sınırlı ayni hak sahiplerine de 6306 sayılı kanun uygulama yönetmeliğinde belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde defaten 1470 TL taşınma yardımı ödemesi yapılacağı belirtildi.

Hak sahiplerine ödeme yapılmak üzere öncelikle Kadıköy Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü’nce Ziraat Bankası nezdinde Dönüşüm Projeleri Özel Hesabı açılarak, hesap numarası Bakanlık’a bildirilecek. Hak sahiplerinin başvurularını aylık periyotlar halinde Kadıköy Belediyesi tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığına iletmesi üzerine Bakanlık tarafından Dönüşüm Projeleri Özel Hesabına yapılan ödemeler Belediyenin Mali Hizmetler Müdürlüğü tarafından hak sahiplerinin ilgili hesaplarına aylık olarak aktarılacak.

Kadıköy Belediyesi’nin web sayfası www.kadikoy.bel.tr’den detaylı bilgiler ve gerekli belgeler yayınlandı. Ayrıca 0216 542 50 00 numaralı santralden Kira Bürosu vatandaşlara bilgi verebilecek.

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu da yaptığı açıklamada, belediyelere verilen yeni sorumlulukla ilgili çalışmalara başladıklarını söyledi.  Bakanlığın personel sorunu nedeniyle taleplere cevap vermekte sorun yaşadığını belirten Nuhoğlu, ilçe belediyelerine verilen sorumluluğun artması gerektiğini ifade etti. 

 

5 SORUDA KİRA YARDIMI

Kira yardımı uygulamasıyla ilgili yapılan açıklamada uygulamayla ilgili şu bilgiler verildi:


1- Kira yardımı ne kadar sürecek?

6306 sayılı yasa kapsamında maliklere 18 ay boyunca sadece sahip oldukları ve ikamet ettikleri bir bağımsız bölüm için kira yardımı 735 TL olarak ödenecek.


2-
Taşınma parası ödenecek mi?

Anlaşma ile tahliye ettikleri taşınmaz için kiracılara ve sınırlı ayni hak sahiplerine de 6306 sayılı kanun uygulama yönetmeliğinde belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde defaten 1470 TL taşınma yardımı ödemesi yapılacak.


3- Para nereye yatırılacak?

Hak sahiplerine ödeme yapılmak üzere öncelikle Kadıköy Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü’nce Ziraat Bankası nezdinde Dönüşüm Projeleri Özel Hesabı açılarak, hesap numarası Bakanlık’a bildirilecek. Hak sahiplerinin başvurularını aylık periyotlar halinde Kadıköy Belediyesi tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bildirmesi üzerine Bakanlık tarafından Dönüşüm Projeleri Özel Hesabına yapılan ödemeler Belediyenin Mali Hizmetler Müdürlüğü tarafından hak sahiplerinin ilgili hesaplarına aylık olarak aktarılacak.


4- Konuyla ilgili bilgiyi nereden alınabilir?

Konuyla ilgili olarak bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşlar Kadıköy Belediyesi’nin web sayfası www.kadikoy.bel.tr ile 0216 542 50 00 numaralı santralden Kira Bürosu aranıp bilgi edinilebilecek.


5- Nereye başvurmak gerekiyor?

Kira yardımından yararlanma hakkına sahip olan vatandaşların Belediyenin Kira Yardım Bürosuna başvurması gerikiyor. Mart ayı ortalarından itibaren uygulamanın başlaması bekleniyor. İstenilen evrakların da Kira Bürosu’na elden teslim edilmesi gerekiyor. 

İlk etapta Kira Yardım Bürosu açıldı Konuyla ilgili ayrıntılı bilgiyi, Kadıköy Belediyesi’nin web sayfası www.kadikoy.bel.tr’den ve 0216 542 50 00 numaralı telefondan alabilirsiniz

Kaynak: Gazetekadıköy
ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber
banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
ali 4 yıl önce

Kira yardımı riskli yapılaramı ödenecek sadece
RİSKLİ ALAN OLAN FİKİRTEPE İÇİNDE GEÇERLİMİ?
Belediye bunun cevabını versin
Riskli yapıların verildiğini herkes biliyor yeni bir haber değil peki şunu biliyormuydunuz evin sahibi başka bir yerde oturuyorsa kira yardımı alamıyor sadece oturduğu evin kirasını alabilir önce böyle değildi ev sahibi isterse ankarada otursun kaç tane evi varsa o kadar kira alabiliyordu

Misafir Avatar
4.ada 4 yıl önce

Tasınma parAsı şirketin verdigi paradan ayrımı verilecek yda ikisinden biri verecek?

Misafir Avatar
ZENCİİ 4 yıl önce

fi̇ki̇rtepeni̇n bazi yerleri̇ yikildiği i̇çi̇n bu bi̇nalardan örnek alinmaz.
yetki̇li̇ olarak koltuklari i̇şgal edenler
ri̇skli̇ yapi ri̇skli̇ alan keli̇me oyunu yapmasin fi̇ki̇rtepeyi̇ kanunun i̇çi̇ne aliyorsan
kanunun maddeleri̇ne uymayi bi̇leceksi̇n
yada o koltuktan ayrilacaksiniz

Misafir Avatar
misafir 4 yıl önce

bize yapılacak binalardan risk testi istemeliyiz hangi zemine hangi temelle bina yapılmalı kontrol isteriz