Kentler Bitti, Kırsal Dönüşüme Yöneldik ..!
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kırsal alanda yaşam kalitesini yükseltmek için kırsal dönüşüm çalışmalarına hız verdi.

Bu bağlamda bakanlık yapılacak olanları şu şekilde sıraladı; Kamu tarafından üst yapı ve altyapıların planlanması. Bunlara ilişkin yasal düzenlemeler ve alınacak ekonomik önlemler ile yeni yerleşim alanlarında internet kafe alanı, köy meydanı, köy konağı, spor tesisi gibi sosyal tesislerin yapılması.

Bu tesislerin yapımının teşvik edilmesi ile kırsalda yaşayan vatandaşların ekonomik ve kültürel gelişmeleri sağlanarak, kırsaldan büyük kentlere göç engellenecek hatta tam tersine süreç işleyecek, sosyal ve kültürel çatışmaların önüne geçilebilecek.

Pilot olarak belirlenen köyler

Bakanlık en kısa sürede yapım aşamasına geçilebilecek köy belirleme çalışmalarına başladı. Bu kapsamda pilot köyler belirlendi.

1- Kütahya-Arslanapa İlçesi -Kureyşler köyü (57 hak sahibi)

2- Kahramanmaraş-Göksu İlçesi -Gücüksu köyü(76 hak sahibi)

3- Karaman-Merkez-Güldere köyü (79 hak sahibi )

Kureyşler ve Gücüksu köyünde hak sahipliği, yer seçimi, jeolojik-jeoteknik etütler, harita, imar planı, parselasyon çalışmaları tamamlanmış olup arsa satışları yapıldı. Altyapı ve üstyapı proje çalışmalarına başlanmış ve tamamlanmak üzere. Bu iki köyde yapım işlerine başlanabilmesi için beş aylık süre öngörülüyor.

Güldere köyünde ise hak sahipliği ve yeni yerleşim için alan belirlenmiş ve Bakanlığa tahsisi istendi. Tahsisin alınması sonrası hızlı bir şekilde yapım aşamasına geçilecek. Bu işler için yedi aylık süre öngörülüyor.

Konuyu değerlendiren Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, “Proje kapsamında konutlar vatandaşlar tarafından seçilen yöresel projeler baz alınarak yapılacak. Bunun yanında bir adet köy konağı, köy meydanı ve çeşme bir adet, iki yüz yada üç yüz kişilik cami, bir adet şadırvan, bin metrakarelik alana üstü kapalı bir adet pazar yeri, üç adet tandır evi muhtelif yerlere, içerisinde lavabo traktör garajı olmak üzere müştemilat yapılacak” dedi.

Ülke sınırları içerinde dönüşüme ihtiyacı olan köylerde projenin yaygınlaştırılmasının hedeflenmesinin yanı sıra yüzde 90’ı deprem riski altında yer almakta olan ülkemizde riskli yapılar kapsamına girdiği veya riskli alanlarda bulunduğu teknik raporlarla tespit edilen yapıların yıkılıp yeni yerleşim alanlarında yeniden yapılması, kırsal alanlarda planlı, düzenli ve estetik yapıların yapılması da hedefleniyor.

ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber

banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.