İmarda takas dönemi ve Fikirtepe dahil dini alanların konumu
Fikirtepe'de mevcutta bulunan bazı cami aanlarının özel mülkiyette bulunması ve bu alanların dönüşümden nasıl etkileneceği hakkında tartışmalar devam ederken.
 
Hürriyetin haberinde geçen hükümetin yeni çıkaracağı bir yasa bunula ilgili bazı bilgiler içeriyor. Ancak yapılacak yeni yasada yeni ilan edilen bölgeler mi yoksa mevcuttaki alanlar ile ilgili kapsayıcı bir düzenleme mi içerdiği net değil.

Tüm bu sorular ve sorunlar yumağı belirsizliği devam ederken Fikirtepe Haber olarak Fikirtepe Camileri dosyasını açıyoruz. Fikirtepede ki cami alanları , firmalar ve bu alanların kullanım hakları ile beraber ileri dönük etik veya etik olmayan düşüncelerin tümünü objektif olarak bu yazı dizimizde bulabileceksiniz. Yaptığımız çalışmanın büyük ses getireceği muhakkak ancak amacımız ortada olan bir karmaşayı ve kimlerin cami alanları üzerinde nasıl sinsi planlar kurararak rant elde etmeye çalıştıkları yönünde kamuoyunu bilgilendirici bir yazı olacaktır. Bununla ilgili elimizdeki tüm belge ve bilgilerin haricinde kişilere göre,yanlış veya eksik anlamaları önlemek adına bize ulaşacak veya belge ulaştırabilecek herkese kapımızın açık olduğunu şimdiden belirtiyoruz.Fikirtepe ve Fikirtepedeki Cami alanlarının mülkiyeti ve camilerimizin bekası adlı yazı dizimi çok yakında Fikirtepe Haber takipçileri ile paylaşılacaktır.

Yeni imar transferine yönelik yasa çalışması  detayları

Hükümet, özel mülkiyete ait olan ancak imar planında sağlık ocağı, okul, park, yol, pazar, ibadet yeri olarak görünen alanların Hazine’ye ait eşdeğer taşınmazlarla takasının önünü açıyor. İmar Kanunu taslağına göre okul, sağlık ocağı, pazar yeri gibi alanların kamuya geçişi sağlanana kadar plandaki kullanım amacına uygun olarak özel tesis yapılabilecek.

Uygulama imar planının onaylanmasından sonra 10 yıl içinde, bu yöntemlerle kamu mülkiyetine geçişi sağlanamayan yerlerde, bu kullanımlara ayrılan alanlarda taşınmazlar için komşu parsellerin ve komşu yapı adaların emsallerinin aritmetik ortalaması alınmak suretiyle takas veya transfere konu imar hakkı belirlenecek. Bağımsız lisanslı gayrimenkul değerleme kuruluşlarına yaptırılarak değerlemesi tamamlanan imar hakkı, idareler tarafından menkul değere dönüştürülecek. Kamu kullanımına ait sosyal ve teknik altyapı alanlarının, kentsel dönüşüm alanlarının kamu mülkiyetindeki alanlarla takas yapılması halinde şahıslara herhangi bir vergi, harç, ücret ve bedel tahakkuk ettirilemeyecek.

Şehir Plancıları Odası Başkanı Orhan Sarıaltun, düzenlemenin okul ve sağlık ocağı gibi alanların özelleştirilmesi anlamına geldiğini savundu. Sarıaltun şöyle konuştu: “Bin metrekarelik arsa imara girdiyse 400 metrekaresi yola, parka gider. 600 metrekaresi konut alanıdır. Bu düzenleme İmar Yasası’nın ruhunu kaybettiriyor. Konut alanı yapıyorsanız okula, dini tesise, parka ve yola ihtiyaç var. Yapılacak düzenlemeyle böyle bir alanda arazisi kalan vatandaşlar bu yerleri Hazine’ye ait alanlarla takas edebilecek. cv Bu plan değişiklikleriyle takaslar daha hızlı yapılacak. Bu birinci derecede imar planlarının bozulmasına ve ortadan kalkmasına neden olacak.” 

ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber

banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
mustafa 4 yıl önce

Camileri mevcut yerlerinde korunamiyor çünkü bizim cami yola gidiyor camileri yeşil alanlara yakın ve yoldan içeriye de çekilerek yola gitmesinin önüne gecmeliyiz

Misafir Avatar
kemal 4 yıl önce

Camilerin birleştirilerek daha büyük ve Külliye aşevi ve kültür merkezleri şeklinde yapılmasını oneriyorum

Misafir Avatar
Hakan @kemal 4 yıl önce

camilerin yola gitmesi diye birşey olamaz. bakanlık aynı konuma yakın aynı eşdeğerde bir arazi göstererek yıkımı yapacak olan kurum veya firmaya birebir tıpkı aynısını yaptırmakla mükeleftir. doğru olan budur ve bu konuda haklarımızın korunmasını beklemekten ziyade korumalıyız ...

Misafir Avatar
Hakan 4 yıl önce

kemal bey zaten camileri yıkıp avm yapmak isteyen bazı firmalar varken bu önerinizin gerçekleşme olasılığı oldukça zayıf olduğu için mevcut konumlarının korunması en doğal ve yerinde olandır. aksi̇ i̇ddi̇lar art ni̇yetli̇ ve cami̇leri̇n arsalarina göz di̇ken i̇nsan veya fi̇rmalarin ekmeği̇ne yağ sürmekten başka bi̇r i̇şe yaramaz ...