Hukuki Boyutuyla Fikirtepe Toplantısı Yapıldı

  '' Hukuki - Mimari Bilgilendirme ve Toplumsal İstişare Toplantısı ''

Fikirtepeliler Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği Öncülüğünde Divan Hukuk ailesi ile beraber; hukuki sorunları tartışmak ve çözüm yolları konuşup yol haritası çizmek için toplandı. 

Divan ve Can Hukuk Bürolarının ortak katılımı ile sunulan toplatıda Konuşmacılar

Av. İsmail Can , Av. Mete Can, Av. Ata Hazar Çınarlı, Av. Dila Çaltepe, Av. Meral Uysal ve Mimar Nuri Aydoğan Bey hazır bulundular.Divan Hukuk Avukatlarının açıklamalarının haricinde Emekli Hakim Av. Turan Ateş Bey'de konuk konuşmacı olarak talebimiz üzerine, vatandaşı bilgilendirici açıklamalarda bulundu.

Davelilerden toplantıya övgü ve mesajlı katılım

Merdivenköy Mahalle Muhtarı Nazan Gürkan Hanımefendinin hazır bulunduğu toplantıya Kadıköy Belediye Başkan Yardımcıları Ülkü Koçar ve Mustafa Günalp'in yanı sıra , Mhp ilçe Başkanı Zeki Cemal Çeliker ve Akp Kadıköy İlçe Başkanı İsa Mesih Şahin Beyler mazeret bildirip üzülerek katılamadıkları toplantının amacından ve düzenlenmesinden dolayı Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneğini tebrik eden telefonlar edip salondakilere selamlarını ilettiler.

Toplantı açılışı ve Moderatörlüğü ..
Toplantı içeriğinde Dernek Başkanı Yasin Bektaş'ın ilk açılış konuşması ve Fikirtepeliler olarak bakanlıktan taleplerini tekrar okuması ile beraber yapılan girişimler sonucu Fikirtepe'de kira desteğinin başlamasını anlattı. 02.02.2015 P.tesi öğlen Çevre ve Şehiriclik Bakanlığı İstanbul İl Binası önünde yaptıkları eylem ve pankart açma ile beraber sunulan dilekçeden bahsedip bunun bir başlangıç olduğunu söyleyerek sözlerine şöyle devam etti

'' Yaptığımız girişimler sonucu Fikirtepeye Kira destek paylarının ödenmesi torba yasaya konulan bir madde ile gerçekleştirilmesini sağladık ama yetmez !
 Tüm haklı taleplerimiz kabul edilene kadar eylemlerine Ankara 'da dahil olmak üzere evam edeceklerini ve sonuna kadar haklarını korumak ve geleceklerini teminat altına almak için var güçleri ile çalışacaklarını '' söyledi

Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği bakanlıktan talepleri olarak 6 madde saydı.

1- Teminat ve Güvence
2 - Adil ve eşit sözleşme
3 - Adil ve şeffaf paylaşım ve şerefiyelendirme
4 - 
Ruhsat değil Sözleşme esnasında bağımsız bölümlerin paylaşımı
5 - 
Mevcut sözleşme içeriklerinin gözden geçirilip vatandaşların geleceklerinin sağlama alınmasının sağlanması ve sözleşme içeriklerinde mutlaka olmazsa olmaz fesih sebepleri ile beraber imza tarihinden itibaren proje başlangıç tarihlerinin yazılarak belirtilmesi
6 - Çantacı ve Emlakçı Firmaların ayıklanarak temzilenmesi

Yasin Bektaş özellikle , teminat - güvence , adil sözleme ve sözleşme esnasında paylaşım maddelerinin gerçekleştirilip insanların hzurla imza atmaları sağlanmadan kamulaştırma dahil tüm baskıcı uygulamalara karşı olduklarını devletin bunları firmalara sağlatamamsı durumunda eğer böyle bir baskı uygulamayı düşünmesi durumunda bu güvenceleri kendisinin sağlaması gerektiğini aksi takdirde baskı uygulayamacağaını belirtti.

Yasin BEKTAŞ'ın moderatörlüğünde Avukatların sırası ile aşağıdaki gündem maddelerini açıklayıp yorumlamalarının ardından vatandaşlar ile karşılıklı soru cevap bölümüne geçildi, herkesin kafasına takılan veya sorun yaşadığı durumlar hakkında hukuki ve mimari bilgilendirmeler yapıldı.

Av. İsmail Can, Av. Mete Can ve Avukat Ata Hazar Çınarlı Beyler sırası ile Toplantıda aşağıdaki hukuki ve mimari açıklamalar üzerine konuşmalar yaptılar ve bilgile paylaştılar ...


1- 6306 sayılı kanun ve içeriği
2- Afet Riskli Alan Uygulaması ve Yönetmeliği
3- Plan Notlarına göre Haklar ve Detaylar
4- 2/3 çoğunluk sağlanan yerlerde azınlıkların durumu ve hakları
5- Tüm kanuni uygulamalara yönelik haklar ve yöntemler
6- Kamulaştırılma ve hak savunulması
7- sözleşmelerin güncellenmesi
8- Kira desteği alınması, yapılması gerekenler ve kimler almaya hak kazanabilir?
9- Orandan ziyade metraja göre paylaşım
10- Şerefiyelendirme
11- Ortak alanlar 
12- Ek fazladan çıkabilecek veya olması zaruri alanlar
ve daha fazlası ile bilgilendirici açıklamalar yapılacaktır.


Avukatların ve Mimar Nuri Bey'in açıklamalarının ardından Vatandaşlardan gelen soru ve sorunlar  üzerine konuşmalar yapıldı.

Özellikle imzasını 3-4 yıl önce atmış ama kira yardımı başta olmak üzere, taksimat - paylaşım ve bir çok noktada aldandıklarını itiraf eden vatandaşların konuşmaları dikkatlerden kaçmadı.
Firmaların dayattıkları sözleşme şikayetleri başta olmak üzere, taksimatta adil olmayan yaklaşımlar ve kira destek payları üzerine gelen soruların haricinde özellikle gündemde olan kamulaştırma üzerine yoğun spekülatif yaklaşım ve hukuki açıklamaların oluşması dikkatlerden kaçmadı. 
Haklı sebeplerle geleceğini koruma altına almak isteyen vatandaşların hepsi, devletin uzlaşmaya yanaşmayan firmaların kamulaştırma yapılacak düşüncesi ile vatandaşla uzlaşmadığını söylediler. Vatandaşların ekseriyeti devletin kamulaştırma korkutması ile ticari firmalar lehine silah gibi kullanılmasını sağladığı serzenişinde bulunarak çekincelerini aktardılar.


Yasin Bektaş' tan Dernek ve vatandaşlar adına Konuşmacılara teşekkür ...

Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanı Yasin Bektaş ve tüm vatandaşlar verdikleri bilgiler ve açıklamalarından dolayı Divan Hukuk Bürosu Avukatları; Av. İsmail Can Bey'e, Av. Dila Çaltepe Hanıma, Av. Mete Can Bey'e, Av. Ata Hazar Çınarlı Bey'e, Av. Meral Uysal Hanıma , Mimar Nuri Aydoğan Bey'e ve Misafir konuşmacı Turan Ateş Bey'e ayrı ayrı teşekkür ettiler.

Vatandaşlardan zamanlama olarak serzeniş, toplantı ve katılımıcılar için teşekkür ..

Toplantının günü ve düzenleme saati açısından gelen bir çok serzeniş ve şikayete rağmen toplantı yoğun bir katılımla gerçekleşti. Toplantıya katılamayan bir çok vatandaş iş saati veya çıkışına denk gelmesinden dolayı telefonla arayıp şikayetlerini ilettiler. Gelemeyen vatandaların daha önceden telefonla ilettiği ve gelen t
üm vatandaşların katılımları ile kafalarında oluşan güncel soru ve sorunlara yönelik yapılan açıklamalar ve karşılıklı soru cevap açıklamalarının ardından toplantı sona erdi.


ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber

banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
fikirtepeli 4 yıl önce

Teşekkürler yasin bey devamının geleceği ni temenni dileklerimle

Misafir Avatar
YSF CNKY 4 yıl önce

toplantı yi face veya youtobe da paylaşirmisiniz bizim gibi gelemeyen kişilerde bilgilensin..
saygilarimla

Misafir Avatar
adem 4 yıl önce

Teşekkürler yasin bey bütün çabanız %3 ü temsilen veriyorsunuz bunun yarısı kadarda uğraşı %99 için verseniz sizin iyi niyetinize inanacagim

Misafir Avatar
fatih fikirtepeli 4 yıl önce

yasin by siz çokyaşayın.çabanızı çalışmalarınızı gayet güzel buluyorum.inşallah güzel şeyler olacak

Misafir Avatar
FİKİRTEPE YALANLARİ 4 yıl önce

ADEM......1-MUTAHİT SANA TEMİNAT VERİYORMU 2-MUTAHİT SANA KİRA VERİYORMU 3-MUTAHİT SANA KAÇ MEREKARE KAÇ DAİRE VERİYOR 4 VMUTAHİT SANA AVAN PROJESİ SUNUYORMU ...O 99 KİŞİYE BU HAKLARİ VERİYORDA 3 KİŞİYE VERMİYOR SEN ART NİYETLİ DEGİLSEN BUNLARA CEVAP VAR BİZLERDE FİKİRTEDE YAŞİYORUZ KİMLERİN AVANTA VE MENFAAT PEŞİNDE KOŞTUGUNU ÇOK İYİ BİLİYORUZ

Misafir Avatar
Ünsal 4 yıl önce

FİKİRTEPE YALANLARI her taşın altından çıkıp millete avantacı de tamam mı. Adem çok doğru söylemişte sen bu kalın kafanla anlayamazsın. Avantacı diyeceğine sen kendine bak fırsatçı. Bir yerde avantacı arıyorsan çoğunluğa değil azınlığa bak.
Bizde projeside hazır. Kirada veriyor. 30 aydır kira vermesine güvenle teminat istemiyorum. Teminat vermedi inşaat yarım kaldı diyelim. Ne olur bu durumda söyliyim sana, en kötüsü sizin yüzünüzden yaşanan bıgünkü durum olur. Senin gibi iftiracılar, çıkarcılar olduğu sürece bırak fikirtepeyi bu ülkeden bi halt olmaz.

Misafir Avatar
zuhrearslan 4 yıl önce

Emeklerinize sağlık halli bilgilendirmek guzel

Misafir Avatar
FİKİRTEPE YALANLARİ 4 yıl önce

UNSAL VATANDAŞ ***SEN KİRAYA TAŞİNDİM KENDİCEBUMDEN VERİYORUM DEMEDİNMİ BU SENİN HAYALACİ OLDUGUNU İSPATİ GEÇENDE .SANA SORDUGUM SORULARI NİYE CEVAP VERMEDİN ÇİNKU YEMEDİ DİMİ.BİRDE AVANTA PEŞİNDE KOŞAN DİYORSUN PEKİ AVANTA ALANLARA FİKİRTEPEYİ PAZARLAYANLARA YİYENLERE NİYE LAF SÒYLEMİYORSUN.BUNLAR BÜTÜN FİKİRTEPE TARAFİNDAN DİLE GETİRİLİYOR SEN AKLİMELEKLERİNİ YETİRDİN İÇİN ANLAYAMAZSİN .SEN VE SENİN GİBİ MUTAHİT YALAKALARİ YALANLARİNİZ ORTAYAÇİKTİKCA KAÇACAK YER ARAYACAKSİNİZ