Bakanlığın kararında 100 Sayfalık Rapor Etkisi
29.11.2014 tarihinde İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde yapılan ve Bakanlık Müsteşarı Mustafa Öztürk ile Fikirtepe’de dönüşüm çalışmaları yürüten firmaların katıldığı toplantıda, yükümlülüklerini yerine getirmeyen firmalara yönelik ihtar ve uyarıların verildiği kararların alındığı bildiriliyor.Yasin Bektaş başkanlığındaki Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği’nin, bölgede yaşanan kentsel dönüşüm sorunlarına dair hazırladığı raporu dikkate alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürülüğü’nce açıklanan son kararların rapordaki veriler doğrultusunda alınmış olduğu ifade ediliyor.


Hazırladıkları 100 sayfalık raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Yaşar Güvenç’e sunan ve sorunların çözümünü isteyen Dernek Başkanı Yasin Bektaş, Büyük Fikirtepe Toplantısı” sonucu alınan karar gereği hazırladıkları raporun, Fikirtepe’nin problemleri ile beraber çözüm yolları önerilerini içerdiğini, raporun bakalık kararlarında ekili olduğunun görüldüğünü söyledi.


Bakanlı açıklamalarında 100 sayfalık Fikirtepe raporunun izlerinin görüldüğünü ifade eden Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği Yasin Bektaş, amaçlarının açmazdaki adalar ve firmaların durumlarının açıklığa kavuşturularak vatandaşların mğduriyetinin ortadan kaldırılması olduğunu söyledi.


100 Sayfalık Rapor Yaşar Güvenç’e Sunuldu


Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği, bölgede yaşanan kentsel dönüşüm sorunlarına dair 100 sayfalık bir rapor hazırlamıştı.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Yaşar Güvenç’e raporu sunan ve sorunların çözümünü isteyen Dernek Başkanı Yasin Bektaş, “Büyük Fikirtepe Toplantısı” sonucu alınan karar gereği hazırladıkları raporun, Fikirtepe’nin problemleri ile beraber çözüm yolları önerilerini içerdiğini söyledi.


Raporda imzası yüzde 100 bitmiş adalar, firmalar ve son durumları, sorunlu adalar ve firmalar, imzası bittiği halde iş yapmayan firmalara çekilen protesto, azilname ve fesihlerin örnekleri,  vatandaşlar tarafından Büyük Fikirtepe Toplantısı’nda  kendi el yazılarıyla yazdıkları dilekçeler ve imzalar bulunuyor.


Kararlarda 100 Sayfalık Raporun İzleri Dikkat Çekiyor


Bakanlığın aldığı son kararların önemli bölümü firmaların işlevsizlik ve hatalarına yönelik.  İhtar ve uyarılar dönüşüm çalışması yürüten firmalardaki faaliyetsizlik, iş yapamama durumu ile vatandaşların mağdur edilme ihtimaline yönelik tedbir ve ihtarlardan oluşuyor.


Toplantıda alınan kararlarla Bakanlığın her iki tarafı da dikkate alarak çözüm çözüme yönelik tavrı olumlu karşılanırken; uygulama noktasında şüphelerin giderilmesi ve mali yapısı yetersiz firmalar ile art niyetli firmalara karşı bakanlığın vatandaşları koruyucu önlemler alması bekleniyor.


İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde yapılan ve Bakanlık Müsteşarı Mustafa Öztürk ile Fikirtepe’de dönüşüm çalışmaları yürüten firmaların katıldığı toplantıda alınan karaların satır başları şöyle;

*Kamulaştırma başvurusu yapmadan önce firmanın avan projeleri onaya hazır olmak zorunda.


*Yapı ruhsatı başvurusu yapmadan önce projede kat irtifakı kurulacak, hak sahibi hangi dairenin sahibi olduğunu bilecek.


*Aynı yapı adasında iki ya da daha fazla firma varsa mutlaka kısa sürede kendi aralarında anlaşacaklar. Tıkandıkları noktada Bakanlık devreye girecek.


*Girdikleri yapı adasında yüzde 100 imzasını bitiren firmalar, Ocak 2015′e kadar girişimde bulunması gerekiyor. Aksi takdirde Bakanlığın kara listesine alınacaklar.


*Firmaların mali durumlarıyla ilgili hızlı bir çalışma başlatıldı. Müsteşar Öztürk’ün açıklamasına göre Fikirtepe’de ‘çantacı’ diye tabir edilen aracı firmalara izin verilmeyecek.


*Tahliye edilen binaların yıkımında Bakanlık ve İBB, ortak çalışmayla yıkım sürecini hızlandıracak.


*Denetlemeler sıklaştırılacak, yakın zamanda Fikirtepe’de temel atma törenleri yeniden başlayacak.


Recep Kenan - İTV Haber

ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber
banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
yorumcu 4 yıl önce

Gene. Umitlendik. Bakalim bukadar zormu bu isler. Herkes gorevini yapsa boyle olmazdi tabiki onumuzu tikayanlar var bagdat caddesi ni gecicez diye. Oranin destekcileri var bilmiyor degiliz halk olarak devletimiz ugrasiyor bunlarla devletimize duaciyiz insaallah biran once olur