16:9 KULELERİ KAT MAKSİMUM 25 OLACAK, TIRAŞLAMAYAN BELEDİYEYE SORUŞTURMA !

16:9 Kulelerinde Yıkılacak Kat Sayısı 25


Zeytinburnu
'nda tarihi silüete zarar verdiği gerekçesi iel makhkeme tarafıdan tıraşlanması yönünde karar verilen 16:9 kuleleri ile ilgili hukuki süreç devam ediyor.
Uygulama imar planları ile yapı ruhsatları iptal edilen 16:9 kuleleri için İstanbul 4. İdare Mahkemesi yıkım kararı vermiş,  Danıştay 14. Daire ise söz konusu kararı onaylamıştı. Kararın ardından Zeytinburnu Belediyesi tarafından yıkım ihalesi açılmış ancak ihaleye konsorsiyum ile girilemez şartı sebebiyle katılan firma olmayınca ihale iptal edilmişti. Bunun üzerine Zeytinburnu Belediyesi ikinci bir ihale hazırlığı içindeyken  kulelerin sahibi Astay Gayrimenkul ihaleye itiraz edip dava açmıştı. Söz konusu davanın devam etmesi sebebiyle tıraşlanması için ihale açılamayan 16:9 kulelerine herhangi bir müdahale yapılamadı.
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından getirilen yükseklik kotası gereği 16:9 kulelerinin en fazla 70 metre, yani 23 kat olması gerekiyor. Dolayısıyla 26, 32 ve 36 kattan oluşan kulelerin tıraşlanarak 23 kata indirilmesi gerekiyor. Yani 3 kuleden yıkılacak toplam kat sayısı 25.

İstanbul’un
 tarihini siluetine zarar verdiği gerekçesi ile mahkeme tarafından tıraşlanması yönüde karar verilen Zeytinburnu’ndaki 16/9 gökdelenlerinin aradan geçen zamana rağmen tıraşlanmamsı sonucunda mahkemenin verdiği kararını uygulamayan Zeytinburnu Belediye Başkanı ile İmar ve Fen İşleri müdürleri hakkında soruşturma başlatıldı.
 
Hürriyet'ten Ömer Erbil'in haberine göre, İstanbul 4. İdare Mahkemesi tarafından 16/9 gökdelenleri için siluete etki eden kısmının tıraşlanması yönündeki karar, Danıştay 14. Dairesi tarafından onaylanmış ancak yıkım için Zeytinburnu Belediyesi’nin açtığı ihale ‘’konsorsiyum olarak teklif verilemez’’ şartı konulduğu için iptal edilmişti.

 
16:9 Gökdelenlerini Tıraşlamayan Belediye Başkanına Soruşturma ! 

Cumhuriyet Başsavcılığı, Sultanahmet Cami’nin siluetini bozan 16:9 gökdelenleri için  mahkemenin verdiği traşlama kararını 30 gün içinde uygulamayan Zeytinburnu Belediye Başkanı, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nde görevli memurlarla Fen İşleri Müdürlüğünde görevli memurlar hakkında görevlerini kötüye kullandıkları gerekçesi ile soruşturma başlatıldığını bildirdi.
Soruşturma kapsmaında yapılacak ön incelemedekamu personelinin ifadelerine başvurularak, mahkeme kararını neden uygulamadıkları, ihaleye neden konsorsiyum ile girilememe şartı getirildiği, ikinci kez ihaleye neden çıkılmadığı gibi sorulara yanıt vermeleri istenecek. Bunun sonucunda hazırlanacak ön inceleme raporundan sonra da Zeytinburnu Kaymakamlığı, 45 gün içinde soruşturma izni verip vermediğini mahkemeye bildirecek. 
 
Niçin yıkım için ikinci kez ihale düzenlenmediği sorusunu yanıtlayan Zeytinburnu  Belediyesi yetkilileri, tıraşlanacak yerlerin kamulaştırılması gerektiğini, dolayısıyla bağımsız birimlerin bedelleirnin ödenmesi gerektiğini belirterek, bugünün rayiç bedelleri ile yıkılacak yerlerin ilk önce satın alınıp daha sonra ise tahliye davası açılması gerektiğini ancak mahkeme sürecinin devam ediyor olması sebebiyle ikinci bir ihalenin gerçekleştirilemediğini söyledi.

ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber

banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.