ART NİYETLİ TAPU PARÇALAYAN VEYA SATIN ALANLARA BAKANLIK ENGELİ ...

 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Fikirtepe kentsel dönüşüm kapsamında bir kaç metrekare alana ait tapuları devraldıktan sonra herhangi bir inşaat firmasıyla sözleşme imzalamayan 'kötü niyetli' kişilere karşı "ön alım hakkı" kozunu kullanacak. 

Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü, bugün itibariyle tapu kayıtlarını incelemeye başladı. Fikirtepe'de kötü niyetli kişilerin kentsel dönüşüm sürecini tıkama girişimleri Bakanlık eliyle son bulacak... 

Kadıköy Tapu Müdürlüğü'nden tapu devirleri istendi!

Fikirtepe'de riskli alan ilanından sonra tapu alanlara Bakanlık'tan imza uyarısı geliyor... Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, Kadıköy Tapu Müdürlüğü'ne gönderdiği talimatla Fikirtepe'ye dair tapu devirlerinin Bakanlığa bildirilmesini istedi.


Talimat ile 31 Mayıs 2013 tarihinden sonra tapu devri yapanların tapu ve adres tespiti yapılacak..

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bu yolla 31 Mayıs 2013'ten sonra Fikirtepe'de bir kaç metrekare alanın tapusunu devraldığı halde inşaat firmasıyla sözleşme imzalamayarak kentsel dönüşümü geciktiren kişilere karşı, Kentsel Dönüşüm Yasası olarak bilinen 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun'un 6. Maddesi'nin 5. fıkrasının b-bendinin verdiği yetkiyle "ön alım hakkı"nı kullanacak. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na ön alım hakkı yetkisini veren madde!

6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun

MADDE 6-

...

b) Bu alanlarda bulunan taşınmazları satın almaya, ön alım hakkını kullanmaya, bağımsız bölümler de dâhil olmak üzere taşınmazları trampaya, taşınmaz mülkiyetini veya imar haklarını başka bir alana aktarmaya, 
...

Ön alım hakkı nedir?


Ön alım hakkı; hak sahibi olunan taşınmaz malın satılması halinde onu diğer alıcılar karşısında öncelikle satın alabilme hakkıdır. 

Ön alım hakkına hukuki olarak "şuf'a hakkı" da deniyor. Kanuni ve akdi olmak üzere iki türlü ön alım hakkı yani şuf'a hakkı bulunuyor.

Taşınmaz mal satılacağı zaman satıcı durumu, ön alım hakkı sahibine bildirmeye zorunludur. Kanuni ön alım hakkı söz konusu olduğunda ise bildirme yükümlülüğü tapu sicil memurunun oluyor.

Şufa hakkı, bir taşınmaz malın satılması halinde, onu diğer alıcılara nazaran öncelikle satın alabilme hakkıdır.


Kaynak: Emlakkulisi.com

ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber

banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Mutlu Turizm alanı 4 yıl önce

müşavir firma yetkilisi yalanı ile gelip borç harç 10 metre kare yer alın kişilere ders olur umarım.

Misafir Avatar
Mutlu Turizm alanı 4 yıl önce

fikirtepe, komisyon için sinsi planlar kuran simsarlara dikkat etmeli.