Yeniden Başkan Seçilen Kadir Topbaş' ın İlk İcraati Fikirtepeyi Tıkamak mı Olmalı !?
Son yapılan plan notlarında her türlü eksiltmelerin yanında mecbur koşulan % 25 terk şartı vatandaş verse bile belediyeler ve hazine arasında bölüşemekten dolayı sorun oluşturmaya ve işlerin tıkanma noktası olmaya başladı.

Plan notlarında Hazine olarak belirtilen kanun gereği belediyeye verilmesi gereken , Hazinenin de yazılı beyanı ile almayacağını duyurması sıkıntıların aşılmasına yetmedi. Büyükşehirin Belediyesinin almayacağını belirtmesine rağmen neden büyükşehirin terk alanlarının hazineye terki şartı için ısrarcı olarak kanun hükümleri gereği kadıköy Belediyesine devrine karşı çıktığı anlaşılmamaktadır.

Terk alanları noktasında Büyükşehir Belediyesinin Firmalara dayatma yaparak arsanın en değerli yerini özellikle ayırmasını istemesi ve bu konuda firmalara fazla bir söz hakkı tanımaması noktasında da vatandaşların kafasında acaba sorularını oluşmasına sebep olmaktadır.

Vatandaşların kafasında oluşan ve hatta plan notlarındaki itirazların başında da gelen bir husus, belediyenin arsanın en güzel ve en değerli yerlerini bir bütün olarak terk etmesini isteyerek ileride yeşil alan olarak kullanılması gereken bu alanları da yapılaşmaya açıp açmayacağıdır.

Adaların büyüklüğüne göre değişkenlik oluştursa da 3000 m2 den başlayarak 6000 hatta 7000 m2 lere kadar ulaşabilen tek parça bir arsadan bahsedince mesele daha iyi anlaşılmaktadır. Bu arsalar pekala, kamu yararı adı altında kar amaçlı birilerine yapılaşmaya açılması muhtemeldir ve maalesef başta Ataşehir olmak üzere çeşitli beldelerde ki imar kıyak uygulamaları ve yapılaşmalardan da örnekler sıralanabilir.

Fikirtepeliler olarak isteklerimiz yayınlamış bulunduğumuz örnek sözleşme ve vekaletname tabanlı yeni bir sürecin başlatılarak Fikirtepe' nin komple hamurlaştırılması ve yeşil donatı alanlarının fikirtepe' nin merkezinde büyük toplu bir şehir ormanı havasında yeniden yapılandırılması , bu alanların yarın yapılabilecek kurnaz imar oyunlarına alet edilmemesi için mevcutta yapılması düşünüle tüm bağımsız bölümlere kendi hisseleri oranında tapularına yansıtılacak şekilde yansıtılması ama kullanım şartı ile hazine veya belediyelere devridir.

Yapılan Fikirtepe geneli veya da bazlı hamurlaştırma sonucu anlaşılan , anlaşmayan veya kendi yerlerini başka şekilde değerlendirmek isteyenlerin yerlerini yeni parsel tasarımı ve büyük arsaların tevhit edilmek suretiyle imzası tamalanamayan firmaların % 100 imza tamamlamış olmalarının sağlanması yöntemi ile önünün açılarak işlerin hızlandırılmasıdır.

Aradan geçen 3.5 yıla rağmen dün Büyükşehir Belediyesinden kaynaklanan sıkıntılar maalesef alışkanlık olmuşçasına yeniden ama bu sefer terk yerleri konusu ile nüksetmiş bulunmaktadır. Ama bugün ne Fikirtepe veya Fikirtepeliler bir 3.5 yıl daha zamanı heba etme veya çöpe atma düşüncesinde değiller.

Beyler mızrak çuvala sığmıyor artık , bırakın Fikirtepe'nin yakasını , yeşil alanlarıda binaların arasına yaymaya ve olabildiğince yeşille binaları iç içe yapmaya çalışın sizde rahatlayın fikirtepeli vatandaşlarda.

Ha illa ki hizmet etmek, sorun çözmek istiyorsanız buyrunuz, mali yapısı yetersiz firmalar ve vatandaşın aleyhine olan
bozuk ve yamuk sözleşmeler ile vekaletnameleri düzeltmekten başlayabilirsiniz ..!

GeRİsi siz zaten bazı haklar vermiştiniz !!! Sözler vermiştiniz !!!


SAHİDEN BU ARADA SORMADAN DA EDEMEYECEĞİM , BU ARADA FİKİRTEPE DE EMSAL KAÇTI !!?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yürütttüğü Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Türkiye'nin birçok il, ilçe ve semtinde eski binaların yerlerini yeni binalar ve yerleşim planı alıyordu. Ancak İstanbul'un Fikirtepe semtinde Kentsel dönüşüm için kurulan ofise kilit vurulmuş durumda. Yoksa Fikirtepe'de Kentsel Dönüşüm projesi iptal mi oldu?


Evet basında çıkan ve hala kimsenin çözemediği ve fark edemediği gerçekler maalesef dudukça insanın kulaklarını tırmalamaya başlıyor ...
Maalesef Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Alanı değil , Özel imar Alanı !!! Yani tam olarak ne demek bu anlamıyoruz ama ben özel olarak burayı kendime ayırdım alanı mı demek oluyor diyes düşünürken yaşanılan kargaşa ve engellemeler sayeside kim neden burada bir şeylerin olmasını istemiyor , engellemelerde bulunuyor !?

Peki neden Fikirtepeliler için ve hatta istanbul Anadolu yakasındaki tek olan ve tüm İstanbullular için oldukça önemli bir yeri olan Fikirtepe Kentsel Dönüşüm ofisi, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar zamanında hizmete alınmıştı. Şu sıralarda ise kepenklere kilitler vurulmuş halde akıbetine terkedilmiş durumda. Kapatılmasının sebebi nedir , hani yerinde hizmet yapılacak , vatandaşın ayağına gidilecekti !?

Fikirtepe bölgesinde yaşanan sorunların, gerek firma bazında gerek vatandaş bazında yakınen ilgilenilmesi ve Fikirtepelilere hizmet vermesi amacıyla 2013 yılında hayata geçirilen Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Ofisi'nin kapatılarak burada verilen hizmetlerine son verildiği gün gibi aşikar. Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar döneminde açılışı gerçekleştirilen Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Ofisi bölgede yaşanabilecek sorunların üstesinden hızlı bir şekilde gelinmesi amacıyla açılmıştı. Eski Bakan Bayraktar'ın 17 Aralık operasyonları kapsamında yaşadıkları yüzünden Bakanlıktan istifa ederek ayrılması ile Kentsel Dönüşüm süreci ve eski yapılanların akıbeti ve geleceği konusunda yaşanan sorunlar ile yeni bir sayfa açılmıştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın başına getirilen Bakan İdris Güllüce, koltuğa oturmasından yaklaşık 2 ay sonrasında Fikirtepe için yeni bir karar vererek bölgenin yetkisini eskiden olduğu gibi yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına devretmişti. O günden buyana Fikirtepe bölgesinde bazı inşaat firmaları ruhsatlarını alarak çalışmalara başladı.

Bir kaç firma haricinde diğerlerinde her hangi bir faaliyet görünmese bile ,Fikirtepede ki firmaların satış yapma yarışı içerisine girmiş olmaları maalesef gözlerden kaçmıyor.

Yasin Bektaş / Fikirtepe Haber 


banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
ZENCİİ 5 yıl önce

sayin yasi̇n bektaş,
fi̇ki̇rtepe de emsal kaç sorunuz kuşku uyandiriyor
ruhsat almiş fi̇rmalar var
emsal 4 net
emsal hari̇ci̇ alanlar beli̇rti̇lmi̇ş
müteahhi̇t projesi̇ni̇ bunlara göre yapsin

Misafir Avatar
ferit 5 yıl önce

fikirtepenin içinden amerika birleşik devletleri bile çıkamaz çünkü herkesin malının evinin değeri farklı ve bu hak meselesi çok müslümanı iş yapamaz hale sokar veya cehenneme sokar

Misafir Avatar
Gül 5 yıl önce

her zamanki gibi sasirmadik ,siyasiler oy icin yalan söyler secimden önce ,ve secim bitince verilen tüm sözler unutulur ,kazmayi vurduk dediler iki boy gösterisi yaptilar ,enayi halk olarak fikirtepeli secildi ,ve onlar coktan fikirtepeyi unuttular ,fikirtepe halkinin sokaga cikma zamani geliyor ...

Misafir Avatar
mehmet @ferit 5 yıl önce

ferit bey, evinin değeri farklı derken? buradaki olay arsa üzerindeki değerdir. bu da herkes için aslında aynıdır. malumunuz olduğu üzere içini yeniden dün yapmış olsanız dahi, o yapmış olduğunuz bina yıkılacak.

kısacası herkesin malının değeri aynı.

Misafir Avatar
TEMEL ÇELİK 5 yıl önce

ferit bey bi̇rşeyler anlatmiş.onun üzerine mehmet bey dün yapmişolsanizzda dahi̇ geçerli̇değil di̇yorsunuz. üzeri̇nde ne varsa yiki8lacak hi̇çbi̇r kiymetohi̇ yok. doğruda.debrem yönetmenli̇ği̇ne göre yapilan 2005de yapilan bi̇nada adamin 120 m yok sayar arsa hi̇ssesi̇nden 80 m emsal bürütten net larak 70 m civarinda vermeye kalkarsan i̇ştte o zaman fi̇ki̇rtepede bu i̇şleri̇ amari̇ka bi̇le düzeltemez. bi̇ze baştan evi̇ni̇z kadar ev denerek bi̇z müsadeetti̇k .sonra beledi̇ye yok efendi̇m molaz yiğini hi̇çbi̇r değeri̇ yok derseni̇z öyle yapilmak i̇stendi̇ğ i̇çi̇n bi̇z vermi̇yoruz.

Misafir Avatar
Burak 5 yıl önce

i̇stanbul'un kadir abisi var derdin başkanım. bi̇ti̇r artik şu i̇şi̇de eli̇nden öpüp sana dua edeli̇m...

Misafir Avatar
3/2 5 yıl önce

İş artk isyana geldi biz 5yaşında çocuklar degiliz imar geldi 4.14 düştü 4 uok yollat gitti yok yükseklik gitti bu ne ys çocuk olsa bu kadar oynanmaz artık kitlesel isyan vakti burada fideme çok iş düşüyor rger fikirtepenin hakkın korumaya ynelik bir dernekse bir an nce mücadelimize başlayalm