KENTSEL DÖNÜŞÜMDE MANDIRA - BAĞDAT CADDESİ FARKI!
BAĞDAT - MANDIRA HATTI VE FARKI

Konu hakkında Fikirtepe Haber'e özel bir demeç veren Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanı Yasin BektaşFikirtepe - Bağdat Caddesi arasında  yapılan bu kıyaslamaya bazı noktalarda itiraz ederken bazı detayların daha iyi irdelenmesinin ileri dönük daha fazla fayda sağlayacağını belirterek şunları söyledi;Fikirtepe'de çoğunluk hisse sayısı ve bakanlık tarafından alınan özel kararlar çerçevesinde ilerleme sağlanma çalışması arkasına sığınan bazı firmalar ve vatandaşlar yüzünden 300 - 500 hissedarın bir araya gelerek anlaşması ve bu şekilde elde edilen başarının görmezden gelinmesi kabul edilemez.Bektaş, '' bu başarıyı görmezden gelip, bazı adalarda yaşanan tıkanma ve bürokratik hataların başarısızlığını Fikirtepe adı altında tüm bölge insanına atfen yapılması kabul edilemez.

Bağdat caddesindeki şartlar ile Fikirtepedeki şartlar eşit değildir ve eşit kabul edercesine sadece bina bazlı 10 - 20 kişi arasında bile anlaşmaların tıkandığı gözardı edilerek daha iyi şart ve oranlarda , devlet takviyeli yapılan dönüşümleri başarı olarak kıyaslanmasının tamamen espiri amaçlı olduğunu düşünüyoruz'' dediBektaş sözlerine şöyle devam etti. Bu konular hakkında yapılan kıyaslamaların özellikle Fikirtepe ile alakalı daha akademik ve reel ölçütler içerisinde kalınarak yapılmasını tavsiye ediyoruz. Aksi hallerde Yapılacak yanlış beyanat ve ölçütlendirmelerin her iki bölge insanının da zararına sonuçlar doğurabilir kararlar alınmasına sebep olabileceği noktasında uyarıda bulunmak istiyoruz.

Sonuç olarak Fikirtepe gerçeğinde geçmişe baktığımızda özellikle boş israf edilen son 4 yılın sonunda gözle görülür bir ilerlemenin sağlanamamış olmasının ciddi yapısal ve idari bir eksiklik olduğunu düşünüyoruz.Yapılaşma noktasında imzası % 100 biten (14 ada ) takribi 200 bin m2 lik alanın bile neden dönüşmemiş olmasının bile ciddi olarak irdelenmesinin Fikirtepe kriterleri açısından gerçeklerin görülmesine destek olacağını belirtiyoruz..

İmzası bitmiş alanlar ile ilgili olarak yol gösterici olması adına, imzalar atılmış olmasına rağmen bu alanların dönüşememiş olmasının sebep ve sonuçlarının iyi kritik edilmesinin gerektiğini ve ileri dönük yapılaşmalarda hataların tekrarlanmaması adına her kesime yol gösterici olacağına inanıyoruz.Firmaların her iki bölgede yaklaşım farklılıkları !

Bektaş, Bağdat Caddesine Firmaların yaklaşımı, yaptıları teklifler ve sunumları ile Fikirtepeye karşı takınılan tavır , duruşları arasında çok fark olduğunu ve ölçütlerin olduğunu Bağdat Caddesinde en doğal hak olarak görülen çoğu sözleşme madde ve seçeneklerin Fikirtepe'de lüks olarak görüldüğü ve vatandaşların insiyatifi dışında geleceğe havale edildiğini belirterek bu noktadan hareketle, tamamen bir birine zıt iki donenin kıyaslandığını ve bu farklılığın yanlış sonuçlara ulaştıracağını söyledi.

Bektaş Fikirtepede yaşayan insanların da T.C. vatandaşları olduğunu ve karantina havasının son buldurularak bir an önce inşaatlara başlanılıp bitirilmesini istediklerini söyledi. Bu konuda vatandaşların ve firmaların iyi niyetlerinin yanında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın da bazı mevzuat uygulamaları noktasında elini taşın altına sokmasının gerektiğini söyledi. 
Bektaş Son olarak olarak trafik ve yapı stoğundaki rtışla ilgili değerlendirmelere katıldığını belirtti.İşte Fikirtepe dışında Bağdat Caddesine karşı yapılan kıstas ve değerlendirmeler;

Bağdat Caddesi'nde imar yetersizliği kentsel dönüşümün çok daha başarılı olmasında en büyük engel...

1999 Marmara depreminden sonraki süreçte depreme hazırlıklar ve en önemlisi de depreme dayanıklı binalar bilincinin getirdiği noktada kentsel dönüşüm kavramı karşımıza çıktı.

Gündeme üç yıl önce yoğun bir şekilde giren kentsel dönüşüm, gelir düzeyi yüksek olan lüks bölgelerde daha hızlı ilerliyor. İstanbul’da kentsel dönüşümün en hızlı ilerleyen bölgelerin başında ise Bağdat Caddesi geliyor. Caddenin bu kadar cazip olmasında binaların çok eski ve metrekare satış fiyatlarının çok yüksek olmasının etkili olduğu belirtiliyor. Evrenol Architects Şirket Ortağı Mimar Burak Karaca, Bağdat Caddesi’nde kentsel dönüşüm sürecinin hızlı gitmesi için her şeyin çok uygun olduğunu belirterek, “Burada metrekare fiyatları yüksek olduğu için yükleniciler daha düşük oranlarla iş yapabiliyor. Ayrıca yapılar genellikle eski olduğu için mevcut imar planındaki imar hakkının tamamı kullanılmamış durumda. Yeni yönetmeliklerle gelen inşaat hakları da olunca dönüşüm işlemi kolaylaşıyor” diye konuştu. 

Caddede 30 bin bina risk altında 

İstanbul’da birçok binanın dönüşüm projesinde yer alan Tektaş Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Çatalkaya ise, caddede eski bina stoğu nedeniyle 30 bin binanın riskli durumda olduğunu kaydetti. Bölgenin değerli bir yer olması nedeniyle dairelerin kentsel dönüşümden sonra çok ciddi rakamlara yükseldiğini ifade eden Çatalkaya, “Fakat imar yetersizliği söz konusu bu artış için bir sıkıntı oluşturuyor. Kadıköy’ü baz alırsak İstanbul’un tamamı ile ilgili imar yetersizliği sıkıntı oluşturuyor. Bu sıkıntıyı toplu dönüşümlerle çözmek gerekiyor” diye konuştu. Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, İstanbul’da dönüşümün kent-mahalle- semt ile parsel bazında olmak üzere iki şekilde gerçekleştiğini belirtti. 

Fiyatlar Avrupa Yakasının lüks semtleriyle yarışıyor 

Sürecin en hızlı gittiği yerlerin sıkça İstanbul’un en yaşanabilir bölgelerinin başında gösterilen ve ekonomik durumu nispeten yüksek olan Kadıköy bölgesinde Fikirtepe ve Bağdat Caddesi çevresi olduğunu aktaran Yazıcı, ancak Bağdat Caddesi’ndeki kentsel dönüşüm çalışmalarının amacını teğet geçtiğini kaydetti. Bölgedeki hesaplar ve beklentilerin çok yükseldiğini fiyatların neredeyse Avrupa’nın en lüks semtleriyle ile yarışır duruma geldiğini ifade eden Yazıcı, ancak bölgede kentsel dönüşümden ziyade binasal dönüşüm olduğundan çalışmaların çok da sistematik, tek elden ve gerçek anlamda kentsel dönüşüm şeklinde ilerlemediğini söyledi. Fikirtepe Anadolu Yakasının trafik yükünü artıracak 

2012’de yayınlanan Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun’dan önce dönüşümün başladığı Kadıköy’ün Fikirtepe bölgesinde ise birçok inşaat şirketi yer alırken, geçen sürede ancak iki projenin inşaat aşamasına geldiği belirtiliyor. Hakan Çatalkaya, bunun sebebinin vatandaşlarla yaşanan sıkıntılardan kaynaklandığını söyledi.

Çatalkaya, “Örneğin; azınlığın hisse satışları ile ilgili sıkıntılar var. Vatandaşlarla ilgili kısımda bir yasa değişikliği olduğu takdirde süreç hızlanacaktır” dedi.. Burak Karaca ise, projeler ortaya çıkmaya başladıkça imar planı açısından yapılan yanlışların görüldüğünü bunun da bir anda süreci tıkadığını kaydetti.Sağlıklı bir yeniden yapılanma için planların kent ölçeğinde olması, imar planlarının bu doğrultuda ele alınması gerektiğini dile getiren Cansel Turgut Yazıcı, bunun için öncelikle fiziksel ve sosyal altyapının güçlendirilmesi gerektiğini söyledi. Fikirtepe’nin bölge olarak yeniden yapıldığını ancak bağlantı yolları ve arterlerin yeni yoğunluğu kaldıramayacak durumda olduğunu ifade eden Yazıcı, “Dolayısıyla Kadıköy ve hatta Anadolu yakasının büyük kısmı trafikte daha fazla zaman kaybedecek” diye konuştu. Bu noktada hızdan daha önemlisi kaliteli ve yaşanabilir kentler elde etmenin esas amaç olduğunu belirten Yazıcı, “Dönüşümün bireysel değil toplumsal bir konu olduğu anlatılır, imar planları ve idari konular buna göre hazırlanırsa sürecin gereken hızda ilerleyeceğine şüphem yok” diye konuştu.

ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber

banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
4.ada 4 yıl önce

cadde tafafı dönüşümü kolay çünkü adamlar kadıköy bld destekli belediye adamları uyarıyor fikirtepede dönuşüm olursa sizin evleriniz para etmez diyor günde 2_3 bina yıkılıyor cadde tatafında