KADIKÖY BELEDİYESİNE KAMULAŞTIRMA ve KAMU ALANI İKAZI !
Acele Kamulaştırmadan önce uzlaştırma ...

Fikirtepede % 95 üstü imza oranı yakalayan firmaların talepleri doğrultusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Henüz hiç bir yer ile anlaşmamış ve 800 m2 arsası olup proje ile başvurmayanlara öncelikle uzlaşma amaçlı kamulaştırma tebligatı göndermeye başlamıştı.

Fikirtepe'de bir çok ada içerisinde Kadıköy Belediyesine ait arsalar ve taşınmazlar bulunmakta. Şu ana kadar Belediyenin bu arsalar ile ilgili her hangi bir adada imza attığı veya sattığı yönünde bilgi duyulmadı.

Fikirtepeliler Kadıköy Belediyesine gittiği iddia edilen tebligatın sonucunu merakla bekliyor 

Bakanlık ruhsat işlemleri ve avan proje onayı için tevhit işlemlerinin yapılmış olması şartını koşarken eğer iddialar doğru ise Kadıköy Belediyesinin mevcut arsa için imza atmaması firmanın iş yapması noktasında engel teşkil ediyor.

Fikirtepe Haber olarak aldığımız duyumlara göre Kadıköy Belediyesinin Fikirtepe içerisinde Selimoğlu Pana Yapı adası, E7 adası ve Murat sinemasının arkasındaki Cami arsasıda dahil olmak üzere çeşitli adalarda irili ufaklı bir çok parsel bulunmakta ve henüz hiç birisi ile ilgili her hangi bir satış veya imza atma işlemi yapılmamış görünmekte.

Kadıköy Belediyesinin Fikirtepede ileri dönük en büyük sıkıntısı kullanıma müsait belediyeye ait arazinin bulunmaması iken vatandaşlar tarafından mevcut yerlerin neden değerlendirilmediği merak konusu olmaya devam ediyor.

Kadıköy Belediye Başkanı'nın imar isyanı


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın “Bir takım bakanlıkların, kurumların İstanbul'da plan yapma yetkisinin kalkması gerektiği" yönündeki açıklamalarına benzer bir çıkış da, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu'dan geldi.


Kadıköy Belediyesi ne istiyor ?

Yetkililerden aldığımız bilgiye göre Kadıköy Belediyesi mevcut arsa için iddialara göre daha önceden metrekare başına 10 bin TL isterken bugün gelinen noktada bu rakam metre kare başına 12 bin TL ' ye çıkmış durumda. Kadıköy Belediyesinin mevcuttaki arsası 800 m2 ye tekabül etmediği için de her hangi bir proje üretmesi mümkün görünmüyor.

Uygulamada ve praktikte bunlar yaşanırken, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt NUHOĞLU Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Ekim ayı olağan toplantısında Meclis üyelerine hitap eden Nuhoğlu Fikirtepe için ne dedi ?

FİKİRTEPE İLE İLGİLİ SÜRECİN HIZLANDIRILMASI GEREKİYOR 

4 yıldır arapsaçına dönen Fikirtepe kentsel dönüşüm projesinde sürecin hızlandırılması gerektiğini söyleyen Nuhoğlu, "Fikirtepe’de 100 bine yakın insan yaşayacak. Şu anda 4 tane ruhsat geçti, bunun dışındakiler bekliyor. Şu anda İBB ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında gidip geliyor. Bu sorun nereye kadar devam edecek? Bu sorunu yerinde çözmek varken niye Ankara’ya gitti? Fikirtepe ile ilgili sürecin hızlandırılması gerekiyor. Bu konuda meclisin elinden geleni yaparak bir an önce oyuncu olması gerekiyor" dedi.

Kadıköy Belediyesi Fikirtepe'nin neresinde !?

Kadıköy Belediyesi şu anda Fikirtepe'de her hangi bir faaliyeti olmamakla beraber özel proje alanı ilan edilen bu bölgede her hangi bir insiyatifi bakanlık tarafından alındığı için bulunmamakta. Ancak seçim zamanı verilen hukuki destekler ve bu tarz bir büro açma yönünde verilen bazı vaatlere rağmen bu yönde de gözle görünür her hangi bir faaliyet görünmemesi vatandaşların diğer semtlere göre negatif ayrımcılık yapılıyor duygusuna kapılmasına sebep olmaktadır.Konu hakkında talebimiz üzerine Fikirtepe Haber'e özel demeç veren Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanı Yasin Bektaş yaptığı açıklamada şöyle dedi;

Kadıköy Belediye binasına 5 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan mahalle ile ilgili her hangi bir insiyatifin hangi siyasi görüş veya parti olursa olsun yerel idarelere tanınmamış olması mevcutta çözüme yönelik zorlukları artırırken ileri dönük ciddi sıkıntıların oluşmasına da zemin hazırlamaktadır., dedi.

Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Dernek Başkanı Yasin Bektaş dernek olarak kendilerinin de vatandaşlara,  daha hızlı ve yerinde hizmet sunulmasının yanında daha kolay hesap sorulabilirlik ile beraber kolay ulaşılabilme avantajı açısından yerel yönetimlerin özellikle Fikirtepe'de bu işin içerisine dahil edilmesinin sürecin hızlandırılmasına katkı sağlayacağına olan inancını belirterek reelde de olması gerekenin ve taleplerinin bu yönde olduğunu özellikle vurguladı.Bektaş, Fikirtepe'de daha önceden verilen tapularda yol payları ile beraber yapılan 18 uygulaması ile beraber yerel yönetimlere de kamu yararına kullanılması maksadı ile belirli oranlarda terklerin yapıldığını , mevcuttaki adalar içerisinde kalan ve Kadıköy Belediyesine ait olan bu parsellerinde büyük olasılıkla bu amaçla ayrılmış bulunan alanlar olduğunu söyledi.

Bektaş geçmişte yapılmış bulunan ilk tapu terklerden sonra herkesin müstakil tapularının verilmesine rağmen, şu anda yapılan ikinci bir ek % 25 terk mecburiyetinin amacının da ileri dönük yapılacak yeni projelerde kamunun istihdamında ve yararında kullanılması kaidesinin bulunduğunu bu yerler ile de zaten yeşil ve sosyal donatı alanları olarak kullanımasına ilave bu bölgede olması gereken kamu hizmet binalarının yapılmasının amaçlandığını bu amaç ilede bu ikinci terklerin yapıldığını belirtti.

Bektaş yapılan ikinci terklerde de ileri dönük yerel yönetimlerin de ihtiyaçları düşünülerek bu çalışmalara dahil edilmesi gerektiği ama bugün yaşanan bu kamulaştırma örneğinde olduğu gibi yerel idareninde bu yerleri ayrılış amaç ve hedefleri doğrultusunda kullanmasının mutlaka kayıt altına alınması noktasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Hazine başta olamak üzere , İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kadıköy Belediyelesinin hassas ve dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

Bektaş Kadıköy Belediyesinin kamu yararı adına kulanılması için ayrılmış bu alanların satışı yerine daha faal ve aktif kullanmak adına Firma içerisinde etkin bir şekilde değerlendirilerek ileri dönük maksimum faydanın sağlanmasının daha doğru olacağını söyleyerek hem Belediye olarak kullanıma dönük arsamız yok derken , elindeki mevcut arsaların satışını yapmaya çalışınılmasının bir tezatlık oluşturduğunu ve vatandaşlarda ciddi güven bunalımına sebep oldunacağının uyarısını yaptı.Bakanlığı da bu noktada uyaran Bektaş ileri dönük yeşil ve sosyal donatı alanları olarak kullanılması maksadı ile ayrılmış bulunan bu son % 25 terk alanlarının mutlaka bu amaçlar dairesinde kullanılacağının kayıt altına alınmasının elzem olduğunu aksi takdirde ilerleyen zamanlarda hazineye devir edilmesi sonucunda kamu yararından ziyade ticari maksatla elden çıkarılması olasılığının vatandaşlarda en büyük çekince ve tereddütlerin oluşmasına sebep olmaktadır, dedi.

 

Bektaş son olarak bir sivil toplum kuruluşu olarak vatandaşların sıkıntı ve şikayetleri ile beraber bu sorunlara çözüm önerileri getirmeyi görev edindiklerini, bu noktada her ne kadar geçmiş yönetimlerde yaşanılan sıkıntılara rağmen, özellikle yerel ynetimler başta olmak üzere merkezi yeni yönetimin aynı hatalara düşmeyerek vatandaşların talep ve beklentilerine cevap vermesi yönünde uyarı yaptıklarını ve vaatlerin yerine getirilerek Fikirtepelilerin daha fazla mağdur edilmeden sürecin hızlandırılmasını beklediklerini söyledi.

ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber
banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
fatih yılmaz 4 yıl önce

hep çene icraat yok ...

Misafir Avatar
temel çelik 4 yıl önce

hepisi bir parca ..... kapma yarışındalar

Misafir Avatar
ferhat bal 4 yıl önce

kadıköy belediyesi fikirtepeni gelişmemesinin en baştaki sorumlusudur.