İmar Planlarında Tasarrufu Kısıtlanan Mülklerde, EMLAK VERGİSİ
Emlak Pencerem'den Avukat Yasin ÖZKAN' ın yazdığı yazıya göre,  Emlak vergileri her yıl enflasyonun kat be kat üzerinde artıyor ve bu artışlar kimi yerlerde emlak vergisi mükelleflerinin canını yakan boyutlara da ulaşabiliyor İstanbul da Şişli ,Fatih, Beyoğlu, Bakırköy, Beşiktaş gibi bölgelerde taşınmaz emlak beyan değerleri piyasa rayiç değerlerinin 2-3 katına çıkmış vaziyette ve alınan fahiş vergilerde ödenemez boyutlara gelmiş durumda bu astronomik emlak vergisi değerlerini ise belediyeler bünyesinde oluşturulan içinde Kaymakamlık , Belediye, Tapu Dairesi , Muhtar vs temsilcilerin bulunduğu 7 kişilik komisyonlar belirlemektedir. Yapılan tespitlerde ise kantarın topuzunun kaçırıldığını görmekteyiz.  
Toplumda mağduriyetlere yol açan ve adeta insanlarda gayrimenkul edinmemeye kadar ciddi sorunlara sebep  emlak vergisi konusunda BAZI MUAFİYETLER VE İSTİSNALARLA ÖDEME KOLAYLIKLARIDA GETİRİLMİŞ TİR taşınmaz sahipleri bu konuda belediyelerce yeterince bilgilendirilmediğinden bu haftaki yazımda konusunu emlak vergisi ödemelerindeki muafiyet ve kolaylıklara değineyim istedim.
 
HANGİ TAŞINMAZLAR EMLAK VERGİSİNDEN MUAFTIR ?
 
1.Eski eser taşınmaz vasfında olup tapu kaydına eski eser taşınmaz şerhi işlenen taşınmazlarla ilgili emlak vergisi, alım satım vergisi vs vergilere muafiyet uygulanmaktadır.ÖDENMİŞ EMLAK VERGİSİ VARSA GERİYE DÖNÜK OLARAKTA İADE ALINABİLMEKTEDİR.
 
2.İmar planlarında resmi yapılara tesislere ve okul, cami, yol, meydan, otopark, yeşil saha, çocuk bahçesi, Pazar yeri, hal, mezbaha gibi umumi hizmetlere ayrılması sebebiyle belediye tarafından üzerine inşaat yapılmasına izin verilmeyen arsalar ile üzerinde esaslı değişiklik yapılmasına izin verilmeyen binalarında TASARRUFU KISITLANMIŞ SAYILIR. İmar Kanunu 13. Maddesi ile 1319 sayılı emlak vergisi kanunu 30.maddesi tasarrufu kısıtlanan gayrimenkullerde emlak vergisinin 1/10 oranında alınması konusunda  emredicidir. 
 
İMAR PLANLARI İLE TASARRUFU KISITLANAN TAŞINMAZLARDA EMLAK VERGİSİ NASIL ALINACAK ?
 
Yukarıda açıklanan emlak vergisi kanunu, imar kanunu ve ilgili yönetmelik hükümlerince  TASARRUFU KISITLANAN TAŞINMAZLARIN EMLAK VERGİLERİ 1/10 ORANINDA ÖDENMESİ GEREKMEKTEDİR. BU KISITLILIK DEVAM ETTİĞİ SÜRECE VERGİ MUAFİYETİ DE DEVAM ETMEKTEDİR . KISITLILIKTA ÜST SÜRE 10 YIL OLABİLMEKTEDİR.  
 
UYGULAMA NASIL OLACAK ?
 
Eski eser taşınmazlarla ilgili tapu müdürlüğünden taşınmazın tapu kaydında korunması gerekli kültür varlığı olarak tescilli olduğuna dair (Eski Eser Şerhi) güncel tapu kaydı ile Belediye Emlak Müdürlüğüne müracaat edilerek daimi emlak vergisi muafiyeti sağlanabilir. Böylelikle artık o taşınmaz sahibi belediyeye  emlak vergisi ödemez.
 
İMAR KISITLILIĞII OLAN TAŞINMAZLARDA İSE (Yani imar planında yeşil alan, yol, meydan vs gösterilen )taşınmazlarda ise ilgili belediyenin imar müdürlüğünden taşınmazın imar planı ile kısıtlandığını gösterir imar durumu alınarak yine ilgili belediyenin emlak müdürlüğünü bu imar durumu yazısı ile ödenmesi gereken emlak vergisinin 1/10 oranında emlak vergisi ödenebilir. 
 
ÖZELLİKLE İSTANBUL GİBİ METROPOLLERDE ÇOK BÜYÜK SANAYİ ARSALARINA SAHİP ŞİRKETLER 300-400 BİN TL YILLIK EMLAK VERGİLERİNİ ÖDEMEK ZORUNDA KALIYORLAR BU ŞEKİLDE BİR UYGULAMA İLE MUAFİYET SAĞLANARAK ÖDENEN EMLAK VERGİLERİ 30-40 BİN TL LERE KADAR DÜŞÜRÜLEBİLMEKTEDİR. 
 
Bunlara ek olarak kişisel sebeplerle emlak vergisi muafiyetleri de uygulanmaktadır örneğin tek taşınmazı olan emekliler , tek taşınmazı olup orada oturan dul kadınlar vs bu konularda da ilgili belediyeye müracaat etmekte fayda var. 

Av.Yasin ÖZKAN


ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber


banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.