FİKİRTEPE'DE TEPİNEN FİLLER, EZİLEN ÇİMENLER VE ULUSAL BASININ ÇARPIK BAKIŞI

Fikirtepe'de 4. yıla giren Dönüşüm çilesi ve yaşanan sıkıntılar çok az ulusal basın gündeminde yer alsa bile aynı gün iki ulusal basında birden aynı haberin çıkması karşısında şaşırmamak elde değil.

Hürriyette  '' Bu kez inatçı belediye çıktı'' ve Sabah'ta '' CHP Fikirtepe'de at pazarlığı yapıyor '' başlıkları ile gündeme getirdikleri Fikirtepe'nin lokal ama gerçek bir sorunu ...

Haber içeriğine bakınca gerçekten Belediye kamu yararı gözeterek alabileceği maksimum faydayı sağlama düşüncesi ile hareket etmeye çalışmakta. Bu şekilde Fikirtepede elinde kalan son yerleri de nakite çevirerek belkide kasasına nakit girişi sağlamaya çalışmaktadır. Ancak Kadıköy Belediyesinin dikkatinden kaçan elindeki arsaları sattıktan sonra bir daha bu bölgeye nasıl gireceği veya tamamen bölgeden silineceği gerçeğini göz ardı ediyor olmasıdır.Başlıkta da dediğimiz gibi aslında hem Belediye , hem de firmalar burada filler rolünde oynarlarken kendi taraflarına göre haklılık arzetmektedirler.

Fillerin tepişmesi esnasında yapılmayan ve göz ardı edilen bir çok gerçekle beraber vatandaşların hakları neden gündeme getirilip haber yapılmıyor !? İşte tam da bu noktada ulusal basının tarafsızlığının bu haberle beraber gerçekten tartışılır olduğu gözlerden kaçmamaktadır.

Evet aslan basının Fikirtepe'de halka bakışını resmedersek gerçekleri yansıtmış oluruz diye düşünüyoruz.
Ulusal basın Fikirtepede geçmişten günümüze önemli ciddi sıkıntıları görmezlikten gelerek vatandaştan ziyade birçok kez sermaye taraflı bir görüntü sergilemiştir. Basın kendince alabilmeyi umduğu reklam ve sermaye desteği için piyasa koşullarına göre hareket ederek bazı gerçekleri e görmezlikten gelmektedir. Reklam ve maddi getiri ulusal basnın şaşı bakışında ve hatta görmezlikten gelmesinde önemli bir etken olduğu gözlerden kaçmamaktadır.

Son olarak ezilen çimenler noktasında vatandaşlar gelmekte ki , malesef Fikirtepe'de arsası üzerinden bakanlık dahil herkesin her türlü tasarruf ve kullanma hakkı olduğu iddiası ile her türlü sözü söyleyip kamulaştırma dahil kanunları zorlama yoluna gitmesine rağmen neden imza atılmıyor veya neden vatandaş muzdarip ve ne söylemek ister noktasında maalesef muhatap alınmıyor ..

Evet fillerin tepinmeleri kadar üzerinden rant elde edilen çimenlerin yani vatandaşların ve çektikleri sıkıntıların da ulusal basında ciddi manada gündeme gelmesini beklemekteyiz.

Ve bu doğrultuda yetkililerin dikkate almadığı bazı önemli ve ciddi hususlar hakkında Ulusal basına sormaktayız ,

Çantacı firmalar, vatandaştan habersiz firmalar arası alınıp satılan adalar, iş yapmak sözü ile anlaşılmasına rağmen hiç bir hakkı olmadığı halde yüksek oranda komisyon ve para karşılığı imzasını aldıkları adaları pazarlamaya çalışmaları, Haberde bahsi geçen firma da dahil bir çok firmanın iş yapmadığı ve yapabilme oranı ve kabiliyeti olmamasına rağmen az kişi ile anlaşma sağlayarak adaların bölünmesine sebebiyet vermesi ve o adalarda işlerin durmasına sebep olması, İflas ertlemeleri, icralar, nakit sıkışıklığı ve daha neler neler..! 

Tüm bunlar yetmiyormuş gibi birde iş yapma kabiliyeti olmayan, çantacı,rantsal beklenti amacı ile arsaları bağlayan ticari bazı firmalar ve vatandaşın dikkatinden kaçırdıkları bir çok sakat madde içeren sözleşmelerin sorgulanması yapılmadan veya negatiflikleri düzeltmeden , saydığımız bu aksaklıkların tümü veya bazılarının bahanesi ile imza vermeye yanaşmayan vatandaşların da yerlerinin menfaat için imza atmayan diğer vatandaşlar ile aynı kefeye sokulup acele olarak kamulaştırılmaya çalışılması, kanuni baskı uygulanarak vatandaşların ticari ve bazı batık firmaların kucağına itilmesi ...

Birde avukat desteği ile yapılmaya çalışılan biz istersek belediyeyi bile kamulaştırırız takviyesi gerçekten trajikomik bir hal alan Fikirtepe'nin ve ulusal basının şaşılığı noktasında tüm gerçekleri açıkça ortaya sermektedir. Düşünün Ticari bir firma lehine Bakanlığın Kamu hizmeti veren belediyeyi kamulaştırması ... Eee vatandaş ne yapsın o zaman , belediye bile kamulaştırma karşısında kendince haklı gördüğü savını savunamazsa biçare vatandaş ne yapsın ..!?

Evet Fikirtepe ve çevresi Kentsel Dönüşüm Derneğinin Kadıköy Belediyesine yaptığı ve prensipte firmanın ve görüştüğümüz belediye yetkililerinin mantıklı görüp beğendikleri çözüm önerisini tekrardan buradan hatırlatarak her iki tarafın vatandaşın hakkını koruyucu karara varmasını bekliyoruz.

Selimoğlu firmasından aynı azim ve kararlılığı bireysel iş yapma imkanının azınlık imzalar nedeni ile olmadığı adalarda diğer çoğunluğun önünün açılması adına, çözüme yönelik irade ve gayret göstermesini o adalardaki vatandaşlar ve Fikirtepe'nin hızlı dönüşümü adına bekliyoruz.

Alınacak kararlarda rayiç bedel açıklamalarında belediyenin yukarı firmanında aşağı yönlü açıklamalarından ziyade reel gerçek piyasa değerininde belirlenerek uygulanabilecek kamulaştırma kazalarında vatandaşların mağdur edilmemeleri en büyük temennimiz diyor ve yazımızı sonlandırıyoruz.

 ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haberbanner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Ali 4 yıl önce

Onlar anlasirlar, olan vatandaşa olur.

Misafir Avatar
Yigit 4 yıl önce

Danışikli dövüş ! Aldanma vatandaş