FİKİRTEPE'DE SON VİRAJDAN ÖNCEKİ KIRMIZI IŞIK!

Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği olarak haksızlığa karşı verdiğimiz mücadele esnasında görüştüğümüz her kesimin takdiri ile karşılanırken sıkıntı ve şikayetlerini de dinliyoruz. 

İmza atan atmayan ayrımı yapmaksızın tüm vatandaşlar ile iş yapmak isteyen ve vatandaşlar ile her hangi bir sıkıntısı bulunmayan firmalarında sıkıntılarını kendisine imza veren çoğunluk vatandaşların mağdur edilmemesi adına dinliyor ve çözüme yönelik desteklerimizi ve tekliflerimizi iyi niyet çerçevesi içerisinde sunuyoruz.

Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği olarak birincil hedefimiz hiç kimsenin göz göre göre mağdur edilmeden sağlam firmalar ve sağlam bir sözleşme metni çerçevesinde tüm güvencelerini ve geleceğini sağlama alarak kat karşılığı sözleşme imzalaması ve bu anlaşma gereği kendisine güven duyulan, iş yapmak isteyen sağlam firmaların önünün açılmasıdır.

Dernek olarak yaptıkları çalışma hakkında bilgi veren Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanı Yasin Bektaş kimsenin mağdur olmaması için şunları tavsiye ediyor;

Öncelikle çeşitli kesimler tarafından bahane edilen vatandaşlar yapıcı olarak firmalar ile anlaşmaya çalışmalı ve işin oluruna bakarak iş yapmak isteyen sağlam firmaların önünü açacak şekilde insiyatif kullanmalıdır.

Bu konuda görüştüğümüz firmaların genelinde sözleşme imzalamaya yanaşmayan vatandaşların bazılarının aşırı farklı ve yüksek taleplerde bulunduğu iddiasında bulunurlarken bizler yaptığımız çalışmalarda maalesef bunun tespitini yapmış bulunmaktayız.

Bu tespitlerimiz bizim gerçekten haklı nedenlerle hakkını savunan vatandaşlara destek olmamız noktasında daha özverili ama dikkatli bir gayret göstermemizi gerektirdiğinin bilincindeyiz.

Ancak sona kalan üç kağıtçılar diyebileceğimiz art niyetliler kadar komşularını yok sayarak kendi menfati ve rantı doğrultusunda komşularından habersiz ve onları zarara uğratacak biçimde anlaşmalara imza atan üç kağıtçıları da es geçemeyeceğimizi özellikle belirtip, buna rağmen yapılması gereken iyi niyetli çalışmaların olduğuna inanıyoruz. 

Bu noktada bazı adalarda sağlam ve güvenilir firmalar ile bu firmalara imza atmış bulunan vatandaşlarında mağdur edilmemesi adına taraflar arasında köprü görevi görerek vatandaşlar ile firmalar arasında yanlış anlamaların giderilmesi ve karşılıklı güvenin sağlanması için dernek olarak çalışmalarımızı yoğunlaştırmış bulunuyoruz. Tabi burada önemli bir detay olarak vurgulayacağımız nokta, öncelikle taraflardan birisinden bize bu konu da talep gelmesi bizleri bu çalışmanın içerisine ittiği gerçeğidir.

Bunun haricinde vatandaşın iyi niyetli yaklaşımı karşısında sakat sözleşmeleri düzeltme noktasında kanunların gücü arkasına sığınarak vatandaşın elini kolunu bağlayıp zarar ettirecek derecede dayatma sözleşmelere imza attırmak yolu ile ticari kar elde etmeye çalışan firmalara karşı vatandaşların haklılıklarını ispat için hukuki yöntemler mevcuttur. Bu noktada ssözleşme içeriğindeki maddelerdeki tezatlıkları ve sakıncaları giderme çabasında olan vatandaşlarında kanuni haklarını kullanarak yine sözleşmeleri imzalamaları noktasında Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği olarak bu tarz mağduriyet yaşama kaygısında olan vatandaşlarımızı firmalar ile adilane şartlarda anlaşma noktasında cesaretledirmeye çalışıyor ve vatandaşlarımızı derneğimize bizzat başvurmalarını bekliyoruz.

Fikirtepe'nin bu şekilde durması artık imkansız !

Gelinen süreçte her ne kadar zaman kaybı yaşanılsa ve mağduriyet oluşmuş olunsa bile geleceğe dönük iyi niyetli çalışmalara destek verilmeli.
Haklı nedenler ile imza atmamış olan vatandaşlar bu haklı taleplerini bir an önce iyi niyet çerçevesinde harekete dönüştürmeli ve firm ile diyaloğa geçerek firma ile anlaşmanın yollarını bulmalıdır ve vatandaş kesiminde art niyetli menfaat peşinde koşan veya engel olmak amacı ile inatlaşan vatandaşlardan kendisini ayrıştırmalıdır.

Art niyetli sadece muhalefet olsun amacı ile imza atmayan vatandaşları dernek olarak bizim savunmamız elbetteki mümkün değil derken Bektaş sözlerine şöyle devam etti. Burada imza atmış haklı çoğunluk bizim savunma alanımız içerisindedir. İster firmadan isterse vatandaşlardan gelsin bu noktada sağlam firma ve sözleşmeler ile yapılan anlaşmalarda bizlerde işin başlanması adına imzaların bitirilmesi taraftarıyız.

Hiç bir firmanın veya vatandaşın diğer komşusunu mağdur etme hakkı ve lüksü yoktur ! 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı malesef Fikirtepe Plan Notlarının tamamına sadık kalmayarak sadece 4 emsal mutlak şartı ile hareket etmesi hem mağduriyetliklere, hem de sona kalan bazı uyanık vatandaşların bunu menfaatleri için kullanmaya kalkması ile fırsatçılığa dönüşmesine sebep olmaktadır.

Bakanlığın bu durum karşısında vatandaşı koruyucu her hangi bir ek önlem almadan sadece imza atılmasına ve her nasıl olursa olsun ticari bir firmaya teslim olunmasına odaklanmış olması noktasında maalesef her hangi bir fikir ve savunma ortaya koyamıyor olmamız ileri dönük oluşabilecek mağduriyetliklerde hiç istemesek bile mahkemelerin yoğunlaşacağı öngörüsünü bizlere hatırlatmaktadır. Ancak bu aşamada vatandaşların kafadan mağdur olmadan firma ile anlaşma yoluna gidip sözleşmede karşılıklı iyi niyet ile şartların düzeltilmesine katkı sunmasını destekliyoruz.

Firmalar vatandaşa çuvaldızı batırmadan önce iğneyi kendilerine batırmalılar

Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği olarak bu konuda sağlam , iş yapma potansiyeli olan firmaların da vatandaşlar tarafından gelen bu tarz girişimleri cesaretlendirmelerini ve aynı yapıcılıkla ada bütünlüğünü sağlama gayreti içerisine girmelerini, bu amaçla vatandaşla aralarında yuvalanan menfaatçileri uzaklaştırarak bizzat firma olarak vatandaşla ilgilenmelerini bekliyoruz.

Bektaş güçlü, iş yapabilecek, iyi niyetli firmaların da kendi içlerindeki art niyetli çantacı tarzı; pasif ve naylon diyebileceğimiz komik rakamlar ile kurulmuş maceracı, çantacı veya emlakçı firmaların ayıklanması ve bölgeden uzaklaştırılması adına birlik ve beraberlik içerisinde hassas bir iş birliğine gitmeye ve bu yönde kendi içlerinde de ciddi bir şekilde ayıklanıp temizlenme gayretine gitmeye davet ediyoruz.

Gerçekten işlerin başlamaması ve Fikirtepe' nin ilerlememesi sadece art niyetli imza atmayan vatandaşlar mı !? 

Dönüşüm Kaçınılmaz , Haksız direnç gereksiz , Haklılık karşısında Bakanlığın elini taşın altına sokmadan tek taraflı baskıcı görüntüsü ve tutumu kabul edilemez. Ama hukuk dairesi içerisinde hak ve adalet arayışı herkesin en doğal hakkıdır. Haksızlık karşısında vatandaşlar çekinmeden haklarını aramak adına yüce Türk adaletine başvurmalıdır.

Bu konuda Türkiye geneli tüm iyi niyetli, etkin yetkililer ve STK' lar ciddi olarak Fikirtepelilere, özellikle; her ne kadar iyi niyetli düşünülse bile, Fikirtepe'de alınacak yanlış bir karar ve uygulama kararının tüm Türkiye'ye emsal teşkil ettirilip masum, fakir fukaranın mağduriyet zemininin oluşması sağlanarak mağdur edilmemesi adına ciddi destek olmaları gerektiğini düşünüyoruz.

Sonuç olarak bakanlığın Fikirtepe'yi boşaltma amacı doğrultusunda sadece imzalarınızı atınız ve sizin kendi tapunuz olsa bile toplumun geneli doğru veya yanlış neye karar verdi ise sizde mutlak uymak zorundasınız tavır ve yönlendirmesi karşısında imzalar bittikten sonra ne olacak hep beraber bekleyip göreceğiz.

Bunun cevabını imzası 2-3 yıl öncesinden % 100 bitmiş olmasına rağmen hiçbir faliyette bulunmayan firmalardan dolayı sizler daha iyi biliyorsunuz ve bununla ilgili gerçekleri zaman her şeyi ile daha net ortaya çıkarıp gözlerimizin önüne serecektir.

Yeter ki kendinizi sağlama alarak imzanızı atınız ve iş yapmak isteyen sağlam firmaların önünü açınız ...

Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Dernek Başkanı
Yasin BEKTAŞ


ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber

banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
4.ada 4 yıl önce

Sayın fikirtepeliler önümüzde seçim var secimde partiler değişirse bakanlar değişir tekrar başa dönmeyelim derim. Başkası gelir fikirtepe şöyle olsun der siyaset bu eşekgi at diye satarlar bizum gibi garibanlar baka kalır hadi hay~rlısı

Misafir Avatar
ugur germen 4 yıl önce

Guzel yazi , tebrikler

Misafir Avatar
oğuz çakmak @4.ada 4 yıl önce

değerli kardeşim mevcut belediye bizimle zaten ilğilenmiyor yeni gelen mevcut fikirtepe planını değiştirse ne değişir.

Misafir Avatar
oğuz çakmak 4 yıl önce

Sayın fikirtepe haber babaoğlunun bize şifaen bildiklerine bianaen başaran firmasıyla 16 ay önce 1000 lira kira %54 – 46 oranla bol tehtitli ceza cizelgesi maddeleri altında istemeyerek de olsa imzaladık. Buğün görüşme taleplerimize rağmen firmayla görüşemiyoruz. Temsilcilere yaptığımız şikayetler değerlendirilmiyor. Fikirtepe ve çevresi 2000 lira kira oranlarda zaten aldatıldık. Sizlerden ricam ist. Çşb müdürüyle bu konuları konuşsanız. Haddinden fazla mağdur edildik. İmzamı çekmek istiyorum kamulaştırma tehtidiyle karşı karşıyız. Lütfen konuyla ilgilenirseniz svinirim.